Atîtea turle fără clopote

N-am crezut că se va numi CFR Cluj.

luni, 5 noiembrie 2007, 5:27

N-am crezut că se va numi CFR Cluj.

De ani de zile, presa anticipează că fotbalul românesc va pătrunde în nivelul următor al lui PlayStation, Nintendo şi Ce-Joc-Mai-Vreţi în momentul în care o echipă din Provincie va cîştiga campionatul. N-am crezut că se va numi CFR Cluj.

Pentru că, în timp, ne-am îmbolnăvit de prejudecăţi. Am crezut că vor conta, la nesfîrşit, tradiţia, experienţa şi numărul suporterilor. Ne-am gîndit la Universitatea Craiova sau la Poli Timişoara. Dar nu la CFR Cluj, a doua echipă a unui oraş cu atitudine distantă faţă de fotbal în ultimele decenii.

Noi, kremlinologii, am dat-o în bară! Pentru că, iată, titlul a luat-o serios la goană din Piaţa Roşie a fotbalului românesc. Aici se înalţă marile statui, monumentele, istoria, odoarele, care au ajuns însă „atîtea turle fără clopote”, după cum scria undeva John le Carre. E autor de romane de spionaj, nu ne dăm mari dacă-l pomenim!

CFR se îndreaptă spre victoria meritată pînă azi, în liniştea generală, stîrnită de stupoarea suporterilor şi de tăcerea catedralelor. Patronii sau preşedinţii le-au topit clopotele şi şi-au stropit cardurile cu metalul lor glorios. Asta e! Totul se plăteşte.


Comentarii (46)Adaugă comentariu

nextphase  •  5 noiembrie 2007, 17:31

first

florin  •  5 noiembrie 2007, 17:32

era si timpul sa castige o echipa de provincie

mascherano  •  5 noiembrie 2007, 17:33

unde se investeste cu cap si se lucreaza cu jucatori profesionisti se intampla ce se intampla la cluj. sa vedem prin ce metode vor incerca gigi si borcea sa-i opreasca. si daca vor reusi.

florin  •  5 noiembrie 2007, 17:34

daca priviti atent transferuriile , crf tace si face, asta e diferenta unii vorbesc si altii fac

Ovidiuss23  •  5 noiembrie 2007, 17:39

„Tara bate capitala” …CFR tace si face, bravo lor!!

ma moderezi din nou?!!:D

ana  •  5 noiembrie 2007, 17:41

Fericirea copilului tau este si fericirea ta! Fa-l fericit cu o scrisoare direct de la Polul Nord,
semnata chiar de Mos Craciun… Ajuta-ti sa creada in continuare in magia lui Mos Craciun.
Comanda acum o scrisoare pentru copilul tau cu numai 20 RON.

http://www.mailtosanta.eu/

adi tm  •  5 noiembrie 2007, 17:43

au topit clopotele si au facut din ele gloante ca sa dea in altii…si au uitat sa aiba grija de ei…

blog-de-sport.blogspot.com  •  5 noiembrie 2007, 17:44

nici noi n-am crezut ca se va numi CFR Cluj, echipa cotata drept principala favorita la titlu.. dar uitati-va.. asta e adevarul

http://www.blog-de-sport.blogspot.com cu si despre campioni.

iufiuf  •  5 noiembrie 2007, 17:45

echipele din provincie sunt ajutate de arbitraj.daca arbitrajele ar fi fost corecte probabil ca clasamentul ar fi aratat altfel,

Gabi  •  5 noiembrie 2007, 17:47

Pffaaai… ce dreptate ai.

Student in Cluj fiind, nu m-a interesat fotbalul clujean mare parte a studentiei, insa spre sfarsit am cunoscut „povestea” din spatele echipei. E o poveste de succes, iar eu ma hranesc cu povesti de succes. In momentul in care am aflat despre „proiectul lor” i-am crezut. Insa mi-era frica sa nu fiu naiv, asa ca in momentul in care au declarat ca vor titlul in 3 ani, am avut retineri. M-am dus la cateva meciuri si atat (printre ele, memorabilul 4-2 cu Dinamo in Gruia de acum doi ani)De atunci ii urmaresc, iar cand cineva ma intreaba cu ce echipa tin, le spun ca mie imi place fotbalul in general.

Azi dimineata la 8, am cumparat un ziar de sport si mi-am baut cafeaua intr-o cafenea de fitze de pe Beller. Chelnerul care m-a servit, vazandu-ma cu ziarul deschis la pagina despre meciul Stelei cu Poli, m-a intrebat daca „si eu” sunt fan Steaua (la mana lui se vedea o bratara cu insemnele stelei), iar eu i-am raspuns mandru: „Nu, eu sunt fan CFR :o)” Mi-a zambit si el si mi-a dorit pofta mare!

Masi  •  5 noiembrie 2007, 17:47

Apropo de kremlinologi, şi acum se petrece un lucru similar în Rusia.

Sankt-Petersburg, echipă ce a luat titlul o singură dată, în 1984, este la un pas de a cîştiga campionatul Rusiei în faţa granzilor din Moscova.

Interesant este faptul că atît Putin, cît şi gaşca puternică din jurul său (siloviki), se trag din Sankt-Petersburg.

Ciocu  •  5 noiembrie 2007, 17:49

Corect pana acum. Doar ca modestia de ardelean a lui Iuliu Muresan a fost deja contaminata de posibilitatea castigari unui titlu national.Presedintele de la CFR gusta din aceeasi aroganta prematura a lui Borcea care cerea sa fie lasata Dinamo sa se pregateasca pentru CL. Muresan ar trebui sa aprecie raspunsul lui Bratianu dat lui Iorga la intrebarea ce ar putea sa invete el (Iorga) de la un inginer (Bratianu). Masura, era raspunsul

CFR Campioana  •  5 noiembrie 2007, 17:52

@ iufuf:

esti penibil! echipele din buc nici n-ar trebui sa deschida gura sa respire la adresa arbitrajelor dupa toti anii de comunism si postcomunism in care au furat cu 100 de maini!!!

liviu  •  5 noiembrie 2007, 17:53

as felicita cfr-ul .. insa e prea devreme !

yo  •  5 noiembrie 2007, 17:54

CFR – boc – pd – base ???

azet  •  5 noiembrie 2007, 17:56

tolo fii mai clar

spune cfr va lua titlul anul asta

ca sa fim „ siguri „ ca o sa se intample profetia…

Martin  •  5 noiembrie 2007, 17:56

Nu e obligatoriu ca echipele din capitala unei tari sa domine fotbalul. Sunt ceva exemple: Paris, Berlin, Ankara. Aceste capitale sunt aproape absente din fotbal, echipele ce le reprenzinta sunt mediocre. In alte tari, alterneaza provincia cu capitala: Italia, Spania. Doar la noi, bulgari, sarbi si la rusi cred ca e hegemonia echipelor din capitala.
Dar iata ca acum e o sansa de a se termina cu suprematia lor.
Dar eu nu cred ca Borcea si Gigi (plus Dragomir, Sandu, presa) ii vor lasa pe cei de la CJ sa ia titlul.

CFR Campioana  •  5 noiembrie 2007, 18:06

Pai s-au obisnuit oamenii in comunism sa fie totul centralizat. Acum incep lucrurile sa revina la normal. 😉

Daca CFR vine cu jucatori de CL in retur, poata sa dea bani cati vrea jiji si cu porcea ca nu va avea cine sa-i bata pe cei de la CFR!

Pariuri Sportive  •  5 noiembrie 2007, 18:14

CFR este pe primul loc ca au liniste si rabdare nu ca neciopliti din buc
Steaau isi merita soarta mai mult ca oricare alta

Poze  •  5 noiembrie 2007, 18:15

peste 12,000 de poze cu fete masini http://poze.pe-internet.ro

marian  •  5 noiembrie 2007, 18:23

bv CFR!eu sunt dinamovist dar ma bucur ca mai e cate cineva care ii da peste nas lui borcea si oierului!bv CFR

ARDELEAN  •  5 noiembrie 2007, 18:27

Bun Articol.E perfect adevarat ce ai spus.E un fel de mea culpa.Asa suntem noi(mai molcomi)cu ne numiti voi MITICII,dar corecti si seriosi.Amprenta austro-ungara si-a spus cuvantul timp de 1000 ani.Iar voi,vai de capul vostru.O adunatura de smecheri balcanici,care aveti implantat in ADN spaga si mita si mai ales PALAVRAGEALA.Asta va caracterizeaza.Din pacate nu a-ti respectat niciodata conditile puse la 1 Decembrie 1918 cand Transilvania se unea cu Romania.Atunci se spunea clar:Transilvania se uneste cu Romania mama,DAR ramane independenta economic.Ei bine,voi care spuneti:ei este,misto(preluat din limba fratilor vostri,frati pe care i-ati votat si ca primari).Ce legataura am eu ca si ARDELEAN cu voi???Nimic.Niente.Nothing.Rien!!!!Vechea Dacie isi avea capitala in Ardeal.Voi din pacate nu va gasiti locul ptr ca nu va gasiti originile…sunteti toti adunatura de balcanici.Faceti-va campionatul vostru de Bucuresti si PALAVRAGITI acolo cat vreti.Si certati-va si linsati-va si face-ti ce vreti!!!Dar lasati-ne pe noi in pace.Lasati-ne sa traim in liniste si civilizatie cum ne place noua….Bafta „frati„ bucuresteni.

Strainu’  •  5 noiembrie 2007, 18:35

Aici nu este vorba de provincie vs. capitala si nici despre spiritul ardelean vs. cel bucurestean. Nici macar nu este meritul conducatorilor sau al antrenorului. Este vorba de o echipa intreaga alcatuita din jucatori straini. Alta mentalitate, alta scoala a fotbalului.

troy  •  5 noiembrie 2007, 18:42

„ARDELEANULE” ESTI ASA DE ACID CA UN „MITIC”!DAR CE VREAU SA VA SPUN ESTE CA ACUM „C.F.R.-UL ARE MAI MULTI SUPORTERI DECAT „U”.CONTEAZA PREZENTUL NU TRECUTUL !

CFR Campioana  •  5 noiembrie 2007, 18:43

@ strainu’:

stii cum e? straini au mai fost adusi si la echipele din buc si n-au facut mare branza…

Importanta e conducerea clubului si aici e vorba de mentalitatea si comportamentul diferit de care se vorbea mai sus! 😉

pitonull  •  5 noiembrie 2007, 18:47

cfr-ul sa batut si anul trecut la titlu era de asteptat ca anul asta are pretenti , 99% sunt sigur ca iau campionatul ,asa ca dinamo,steaua, rapid . se vor bate pt locul 2 …. forza dinamo

adi tm  •  5 noiembrie 2007, 18:49

si poli se va bate pt locul 2 in mod sigur

dragos  •  5 noiembrie 2007, 18:50

pt. ardelean. frumosule, chiparosule, educatule, inteligentule, etc. permiti unui simplu „untermensch” de Bucuresti sa-ti adreseze o intrebare?

wwwtenisonlinero  •  5 noiembrie 2007, 18:55

http://www.tenisonline.ro

Bravo CFR-ule, uite ca se poate si fara granzii capitalei. Ma-ntreb cat mai suporta Gigi si Borcea atatea arogante de la Cluj? Cred ca o sa umble la butoane baietii cat de curand pt ca se-ngroasa gluma cu fiecare etapa, deja s-au distanta prea mult. Solutia e simpla, echipe alcatuite in proportie de 100% din jucatori straini pentru a scapa de mentalitatea romaneasca.

http://www.tenisonline.ro

CFR Campioana  •  5 noiembrie 2007, 18:58

pot sa umble la cate butoane vor. nu-s conectate comenzile. :-D)))

Strainu’  •  5 noiembrie 2007, 18:59

@CFR
… au mai fost adusi straini si la alte echipe, dar nu 12 din 11. Nu am nimic cu ei si nici cu tine, dar am vrut sa spun ca se vede diferenta. Gandeste-te la unul ca Thereau, care freaca banca in Belgia, dar care facea diferenta in jocul Stelei.

nastyboy  •  5 noiembrie 2007, 19:45

E clar. Aveti dreptate. De unde si vorba aia :
„Atatea turle fara clopote ,/
Atatia granzi cu fete chinuite /
Injuraturi, batai si zgomote /
Se-aud din lojele ticsite./
Atatia granzi fara putere ,/
Atatia nou veniti in top ./
Chiar Steaua a-ncetat sa spere /
Ca ii va (s)pune lui Andone :STOP. „/

Silviu P  •  5 noiembrie 2007, 20:21

Tolo, scrieti ca niste amatori. Mai sunt 20 de etape si deja toti de la GSP felicitati Clujul pentru titlu. Chiar sunteti atat de siguri? Mai au deplasari la Steaua, Dinamo, Timisoara. Chiar as indrazni sa pariez ca nu vor fi campioni. Apropo, eu tin cu FC Arges si chiar nu ma intereseaza cine ia titlul.

phidas  •  5 noiembrie 2007, 20:23

Mai bine intrati pe http://www.phidas.piczo.com

Silviu P  •  5 noiembrie 2007, 20:23

Scuze pt repetitii. Lol

mircea  •  5 noiembrie 2007, 21:28

Tolo, de 24 de ore ai inceput din nou sa judeci liber,fara prejudecati…te-ai intors la debutul gazetariei cind erai liber,fara obligatii,CREDEAI SINCER in VALOARE ,CINSTE si PROFESIONALISM.Asta este LECTIA predata la fotbal si nu numai, de ungurul Paszkani,romanul Muresan si jucatorii minunati ai CFR-ULUI :portughezi,argentinieni,brazilieni,francez,suedez si nu in ultimul rind romani.Deci ,va sugerez la sfirsitul campionatului cand CFR CLUJ va deveni campioana,titlul articolului dedicat performantei „provinciei”sa fie motto-ul lui Arpi pe care noi CFR-istii clujeni il stim de mult:ONOARE MUNCII GRELE!

necula  •  5 noiembrie 2007, 21:31

acu vreo 2 ani, presa tinea rapidul in brate.
acum un an dinamo era favorita presei, batea in liga 1 pe banda rulanta.
acum, cfr e in gratii.
pe langa alinturile presei, cele 3 mai au ceva in comun: n-au facut NIMIC in europa.

virgil  •  5 noiembrie 2007, 21:38

ce s-a intamplat anu trecut se intampla odata la 30 de ani….. asa ca fi mai moderAt!

sasds  •  5 noiembrie 2007, 22:37

http://www.marianmanescu.wordpress.com
=>Sport Mania Cucereste Romania!Stirile care conteaza,video,remember,live scores s.a!

ovb  •  5 noiembrie 2007, 22:44

tolo draga, stai linistit ca nu ai de unde sa stii unde si cand mai apare o persoana/un grup de persoane dispusa/dispuse sa investeasca/spele/risipeasca bani asa ca nu trebuie sa te blamezi degeaba pentru neanticiparea momentului Paszkany. Dupa cum n-ar trebui sa te mire daca in momentul asta o echipa de liga a treia, egal ca e FEPA ’74 Barlad sau Minerul Suncuius (nu sariti, ca sunt doar niste exemple) ar anunta ca in 5 ani se bat la titlul de campioana a Romaniei, preluata fiind de un Patriciu, de pilda. In fotbalul nostru, mai mult si mai repede decat in cel adevarat, vest-european, o suma suficient de mare de bani alocata unei echipe iti permite acest salt. Simplu.

dadu  •  5 noiembrie 2007, 23:09

MAI VEDEM…DACA TU VEI AVEA DREPTATE,TE VOI NUMI GHICITOR-SEF!

P.S SI VOI RECUNOASTE CA ESTI MAI PRICEPUT DECAT MINE LA FOTBAL!

DACA TU TE INSELI,IMI PROMITI CA NU VEI MAI CENZURA DECAT MESAJELE CU INJURATURI SI OBSCENITATI,IAR PE CELE CARE TE CRITICA LE VEI LASA?

arh. Gheorghe Petresciu  •  6 noiembrie 2007, 7:42

Nu se stie daca CFR-CLUJ va fi campioana.Este posibil dar, mai sant etape si greul abia acum incepe. Asa ca, HAI STEAUA!

calinC  •  6 noiembrie 2007, 8:30

senzational articol din sportm.ro a lui lecca
tolo, ar trebui sa/l iei la voi, e belea tipul!

Visati, e gratis!
Sunday, November 4th, 2007
La americani, orice jucător care cîştigă titlul NBA primeşte un inel cu diamante. Dar nu este cado’ împreună cu “aceşti minunaţi cercei de aur de 18 carate şi, dacă cumpăraţi acum, cu, evident tot cado’, încă două brăţări şi j-de mii de lanţuri cu rubine naturale”. Trebuie să munceşti pentru el. Trebuie să ai valoare şi norocul să faci parte dintr-o echipă cîştigătoare. La noi este altfel. Cînd aud cuvîntul “gratis”, românii intră în fibrilaţie. Cel puţin asta mă fac să cred zecile de campanii promoţionale care au ca principal argument preţul foarte scăzut al produselor pe care le promovează. Ia-l frate că e ieftin ca braga, că dacă nu ştii la ce foloseşte! Şi la Steaua, cu toate că reprezintă România în Champions League şi tocmai a intrat în G 14, se mizează pe mirajul lui “moca”. Nu, nu este vorba despre bilete. Ele costă mult, cam ca la echipele europene. Şi jucătorii sînt scumpi, milioane de euro… Gratis este doar oferta pentru suporteri. Aducîndu-l pe Lăcă la cîrma echipei, patronul a dat liber la vise. Steaua va trece de grupe, nu va mai pierde nici un meci în campionat şi va da opt titulari la naţională! “Visaţi, doar v-am adus idolul. Hai, visaţi, e gratis.” El are nevoie de linişte pentru a visa la rîndul lui la preşedinţie. Şi asta e moca, dar halatu’, ia zi, cît e halatu’?

Stefan Lecca

iQ666-noul blog  •  6 noiembrie 2007, 10:12

eu crezusem ca uta se va repune pe picioare si-n 2-3 ani va lua titlul. dar m-am inselat. respect cfr, dar din cj tin cu U, care sper sa se salveze de la B

alin123  •  6 noiembrie 2007, 13:16

mentalitatea conteaza enorm .vad ca balaci nu isi explica de ce craiova a pierdut 4 pct cu cluj si uta(daca nu ma insel)si a castigat 4 cu poli si dinamo,insa modul cum au tratat jucatori partidele a fost diametral opus.cand vor invata sa trateze fiecare partida ca pe un derbi sa joace meci de meci cu aceiasi concentrare indiferent ca in fata lor se afla progresu sacele sau dinamo sau cum so mai numi adversarul atunci mititelu si balaci si eu si oricare dintre suporteri craiovei vom putea spera la un nou titlu ,pana atunci insa nu ne ramane decat sa admiram echipe care au invatat asta(cfr,urziceni,vaslui)sa le felicitam sisa ne punem pe munca!!!!!!

alin  •  8 noiembrie 2007, 22:12

Pot poli si craiova sa aiba bani, daca nu au mentalitatea potrivita.
Diferenta in cazul cfr o face mentalitatea conducatorilor si a jucatorilor. Trupa de stranieri a lui paskany nu stie ca titlul „trebuie” sa mearga in bucuresti asa cum „stiai” tu Tolo. Jucatorilor de la CFR nu le pasa de numele campioanelor „by default” ale Romaniei si asta e motivul pt. care presiunea pe ei e mult sub nivelul de la Steaua&RApid&Dinamo.