Patapievici, impresionat de solidaritatea din jurul mortii lui Dobrin

„Unificatorul” Dobrin, cel care a fost iubit dincolo de granitele pasiunii pentru o echipa sau alta, a reusit inca o mica vraja. In Cotidianul de azi, Eugen Istodor publica un interviu cald cu Horia-Roman Patapievici. Desi nu este un pasionat al sportului, ginditorul roman recunoaste ca a fost miscat de recunoasterea generala de care s-a bucurat Dobrin atit in timpul vietii, cit si la disparitia lui. Patapievici spune ca fotbalul a izbutit ceea ce in cultura ar fi aproape de neimaginat.

marți, 6 noiembrie 2007, 11:42

„Unificatorul” Dobrin, cel care a fost iubit dincolo de granitele pasiunii pentru o echipa sau alta, a reusit inca o mica vraja. In Cotidianul de azi, Eugen Istodor publica un interviu cald cu Horia-Roman Patapievici. Desi nu este un pasionat al sportului, ginditorul roman recunoaste ca a fost miscat de recunoasterea generala de care s-a bucurat Dobrin atit in timpul vietii, cit si la disparitia lui. Patapievici spune ca fotbalul a izbutit ceea ce in cultura ar fi aproape de neimaginat.


Comentarii (11)Adaugă comentariu

Martin  •  6 noiembrie 2007, 13:13

Pana si Patapievici… iti dai seama!?!?! Nu inteleg de ce este promovat acest scriitor… din punctul meu de vedere sunt altii mult mai talentati decat el, mult mai calmi, mult mai apolitici, mult mai discreti.

blog-de-sport.blogspot.com  •  6 noiembrie 2007, 13:21

Pe cine nu a impresionat Dobrin atat cat a jucat fotbal, atat cat a trait , si pe cine nu va impresiona felul in care marele fotbalist s-a stins din viata ?

Cătălin Tolontan  •  6 noiembrie 2007, 13:41

martin: nu e doar scriitor, e si o voce. ii reprosezi ca e vocal? ar tb sa acceptam pe scena publica doar vocea lui irinel, poate 🙂

nastyb0y  •  6 noiembrie 2007, 14:37

Asa este. Apropo. Mi-ati adus aminte :
Aplauzele au amutit ,
Incet rostim in cor :”Amin !”
Ramai al fotbalului mit ,
Ramai in veci ,cu noi :”Dobrin „.

nastyb0y  •  6 noiembrie 2007, 14:43

M-au chinuit toata noaptea versurile astea. Am zis ca pana o sa ajung ca Vochin sa scot si eu o carte , sa le public aici, ca nu le fura nimeni.Decat sa le scriu pe panou la Realitatea, mai bine aici, oricum .Mersi.

red baron  •  6 noiembrie 2007, 15:32

As spune eu cateva cuvinte despre domnul Patapievici dar respectul enorm pt Dobrin ma impiedica s-o fac,momentele lui Zamfir si Adrian Paunescu de la inmormantare le voi tine minte toata viata,ce declara un autodeclarat intelectual nu ma va interesa niciodata

MuzicaNoua  •  6 noiembrie 2007, 23:18

.

Radone  •  7 noiembrie 2007, 0:45

Red Baron, ai simpatia mea, sincer. Daca te misca „momentele” lui Paunescu, as putea baga mana in foc ca te simti bine la petreceri la care lautarii fac pe loc doua catrene in care-ti baga si tie numele. Apropo, nu merita si Poetul o bancnota pe frunte? Ca omul chiar are ceva talent… Fraier ca nu s-a apucat de lautarie…
Normal ca te cam enerveaza Patapievici, cu discursul lui anost, lipsit de rime. Cred ca nici chiar Moga n-ar reusi sa scoata un hit cu vorbele omului!

Laura  •  7 noiembrie 2007, 14:40

Radone daca ai ajuns sa il lingi pe Patavievici esti o otreapa ca si el

ArenaSport  •  7 noiembrie 2007, 16:40

In direct, exclusiv si gratuit pe http://WWW.SPORT.ALINGEORGIAN.RO :
ora 21:45 – Barcelona – Rangers (LIVE)
ora 21:45 – Lyon – VfB Stuttgart (LIVE)
ora 21:45 – Steaua Buc. – Sevilla CF (LIVE)
ora 21:45 – Slavia Praga – Arsenal Londra (LIVE)
ora 23:45 – Inter Milano – CSKA Moscova (PREMIERA)
ora 23:45 – Rezumatele partidelor din Champions League (PREMIERA)
Show total pe ArenaSport ( http://www.sport.alingeorgian.ro ) !

red baron  •  8 noiembrie 2007, 18:21

Radone mi-e mila de tine ca ai asa putina minte