Cum se va numi noul stadion?

Primarul a transformat povestea într-o miză personală. Asta sună bine. E dezgustător că Bucureştiul nu are un stadion modern şi, probabil, că doar o ambiţie puternică poate ridica interesul comunitar deasupra luptelor politice.

vineri, 9 noiembrie 2007, 9:32

Primarul a transformat povestea într-o miză personală. Asta sună bine. E dezgustător că Bucureştiul nu are un stadion modern şi, probabil, că doar o ambiţie puternică poate ridica interesul comunitar deasupra luptelor politice.

Nici n-a dispărut „Naţionalul” şi proiectul a stîrnit deja preocuparea a două firme cu afaceri în România, o bancă şi un mare producător, care vor să boteze arena. Ce se va întîmpla după 21 noiembrie, cînd „naţionala” va disputa ultimul meci pe fostul „23 August” semnifică intrarea în alt nivel de civilizaţie. Nu doar sportivă. Stadioanele sînt mărci ale culturii urbane.

„Da, vom plăti impozite mai mari, dar le văm lăsa copiilor noştri un semn pe cerul Atenei”, spuneau grecii, cînd au construit bazele pentru Olimpiada din 2004.

Numai că primarul trebuie să ştie că, la nivelul imaginii, el va răspunde nu doar pentru lansarea proiectului, ci şi pentru finalizarea lui, chiar dacă va mai fi sau nu în funcţie.

Suma aproximativă cu care s-a angajat constructorul german să ridice stadionul, 160 de milioane de euro, pare acoperitoare pentru 55.000 de locuri. Poate chiar puţin umflată. Iată comparaţiile:

ta.gif

Toate sînt stadioane cu o capacitate comparabilă. Nu va fi o arenă-minune, noul Emirates al lui Arsenal a costat cam 600 de milioane de euro, dar discutăm despre alte orizonturi.

Important e însă ca suma să rămîna aici! Şi construcţia să se termine în doi ani! Altfel, totul se va întoarce împotriva lui Videanu şi va intra în malaxorul opiniei publice. Va deveni nu iniţiatorul proiectului, ci suspectul numărul 1.


Comentarii (69)Adaugă comentariu

dadu  •  10 noiembrie 2007, 1:58

E ADEVARAT CA PE TEREN,IN LOC DE MARCAJE CU VAR,SE VOR PUNE BORDURI,CARE SE VOR SCHIMBA DUPA FIECARE PARTIDA?
…SAU CA SUPRAFATA DE JOC SI SCAUNELE SPECTATORILOR VOR FI DIN MARMURA ?
…SAU CA PARCAREA SUBTERANA SE VA NUMI DALI?

LA CATERINCA SUNTEM BETON(PARDON!MARMURA)!

NU VOR FACE STADION NICI PANA LA PENSIONAREA LUI IO,ANI,TOAIA,ADICA IN 2020!

dadu  •  10 noiembrie 2007, 2:03

FELICITARI ALUIA CARE A AVUT IDEEA CU ATICOLUL IMPOTRIVA FUMATULUI!

SUPER MISTO CA IMPACT!BRAVO!

xy  •  10 noiembrie 2007, 3:45

chestia care se va construi se va numi MALL.Voi chiar credeti ca vor irosi, atat primaria cat si roiul de afaceristi din bukale, ocazia de a scoate bani frumosi din exploatarea comerciala a respectivului teren?Pe locul fostului stadion sigurat se vor construi spatii comerciale sau altceva ce sa aduca bani multi.

arnad  •  10 noiembrie 2007, 4:36

CE NAIBA O SA MOR SI NU O SA APUC SA VAD ACEST STADION FACUT !!! SI ATENTIE AM 22 DE ANI :)))))

arh. Gheorghe Petresciu  •  10 noiembrie 2007, 7:31

Ne preocupa pe noi Romanii,numele noului stadion.Cand te gandesti ca la anul preturile la materialele de constructie vor creste,atunci vom pune doua intrebari:
1.Cand se vor termina lucrarile de constructie la noul STADION?
2.Cat va costa acest stadion?
HAI STEAUA12 HAI ROMANIA!

Dedeus  •  10 noiembrie 2007, 9:22

Se va numi „Videanu Arena”

SuperstaR  •  10 noiembrie 2007, 10:01

RTL on 9 Noiembrie, 2007 11:57 pm

Sa fie numit A Opta Minune a Lumii.
______________________________
Alexandru on 10 Noiembrie, 2007 12:13 am

DACIArena
______________________________
affu on 9 Noiembrie, 2007 10:26 pm

Mai bine comaseaza proiectele stadionului cu cele ale bisericii neamului…e mai fezabil si pot ocupa,din cate am inteles,cam acelasi spatiu.Duminica dimineata pe bordurile montate in biserica la rugaciune dupa care se demonteaza altarul si se pun bordurile pentru porti.Doamne iarta-ma!
______________________
Astea sunt cateva dintre commenturile postate de vizitatorii blogului! Mor de raS! Poate om avea noi defecte, dar romanii sunt cei mai tari la mistouri 🙂
PS: Macar sa se faca stadionu, nu conteaza cum se va numi.

shmo  •  10 noiembrie 2007, 10:12

Aici sunt banii dumneavoastra !

Paul Cicicov  •  10 noiembrie 2007, 12:05

Chiar sint curios ce termen grecesc a tradus Tolo prin impozite, ca elinii nu auzisera de asa ceva!
Incultura crasa!
Jurnalistul care l-a facut deputat euro de Gigi da si lectii de snobism!

hertaeugen  •  10 noiembrie 2007, 13:11

In mod sigur trebuie sa asigure o apropiere a spectatorilor de suprafata terenului de joc,deci exclusiv pentru fotbal,sa fie dotat cu gazon drenat si incalzit dupa cele mai noi tehnologii.Numele ramane STADIONUL NATIONAL fara 23 august si fara lia manoliu.Daca totusi i se adauga si un nume, acesta trebuie sa fie al unuia din cei mai mari fotbalisti ai tarii .

dani  •  10 noiembrie 2007, 13:57

stadionul se va numi 1 aprilie pt k va fi ceea mai mare pacaleala din istoria fotbalului romanesc lool

Reddog Alex  •  10 noiembrie 2007, 18:09

Etapa de rahat. Marele derby va fi un mare fiasco,tribunele vor fi goale la ambele partide din Bucuresti.

Dinamo si Rapid merg mult sub asteptari. Steaua e cea mai blazata echipa din cate am vazut. Singura solutie a lor e sa faca ce a facut Dinamo in vara lui 2006: sa plece mai bine de jumatate lotul si sa vina altii. Mai buni ar fi de preferat pentru Steaua, mai slabi pentru restul echipelor
Daca mai punem si vremea proasta(nu are rost sa stai in frig si ploaie ca sa vezi niste blazati si fitzosi jucand) o sa iasa o deziluzie. Nici la TV n-o sa-ti vina sa te uiti, asa ca uitati-va dupa ceva filme bune.
Poli arata lipsa de profesionalism. Egal la Dinamo dublat de victorie cu Steaua(rezultate importante in alcatuirea clasamentului) dar sanse ratate de a tine contactul cu liderul CFR, prin infrangeri neasteptate. Asta arata ce limitati sunt. Au dorit doar sa-si depaseasca complexul fata de echipele din Bucuresti.

Daca CFR va reusi sa se distanteze campionatul e gata. Mai ramane doar acel 5% rezervat minunilor.

andrei  •  11 noiembrie 2007, 10:31

Nu inteleg de ce atata tevatura cu numele unui stadion cand fotbalul din capitala e la pamant.

aaa  •  11 noiembrie 2007, 16:16

http://marianmanescu.wordpress.com/ SPORTMANIA- stiri, Video, Articole senzationale, Pareri, NOU!!!JOCURI FUNNY CU PERSONAJE DIN FOTBALUL ROMANESC!!!

nosferatu  •  11 noiembrie 2007, 18:33