Ce se schimbă la Dinamo?

Cesinha şi Boya l-au urcat în caleaşca talentului lor exotic pe Mazilu şi, împreună, au recompus continentul ancestral Pangaea, care unea Americile, Africa şi Eurasia.

duminică, 11 noiembrie 2007, 10:20

Cesinha şi Boya l-au urcat în caleaşca talentului lor exotic pe Mazilu şi, împreună, au recompus continentul ancestral Pangaea, care unea Americile, Africa şi Eurasia.

Cei trei au făcut praf pe Dinamo, nu doar pentru că au atacat mereu, ci şi pentru că au jucat atent fiecare balon. Au ţinut mingea, au pasat bine şi n-au risipit. O lecţie de fotbal modern, care începe întotdeauna prin respectul simplu pentru balon. Prin concentrarea de a nu da cu el în plopi.

L-aţi văzut pe Rednic e bancă, frămîntat de bucurie? Este cel mai misterios antrenor al ultimilor ani. Înjurat încă de cînd negocia cu Rapid, el a adus echipa pe linia de plutire. Cînd era la Dinamo, felul de a fi al conducătorilor dădea de înţeles că ei îi cîştigau meciurile. Numai că aşa i-a spus Borcea şi lui Ando, iar acum acesta îşi ia revanşa. Ca şi Rednic. Vorba tribunei dinamoviste aseară: poate că mai trebuie să se schimbe ceva acolo în afară de antrenori.


Comentarii (117)Adaugă comentariu

Martin  •  12 noiembrie 2007, 13:03

Meci slabut, jucatori blazati. E clar, nu mai am nici un dubiu ca titlul il va lua CFR. Chiar imi doresc asta.
Ce e la Dinamo acum, nu se poate descrie in cuvinte. E un haos general: stadion, jucatori, actionari, suporteri, antrenor.
Asa jucatori slabi, nemotivati, cum au fost Stoican si Galiquio, nu cred ca am mai vazut demult, de la Meride, Delwarte si Okinowo.. sau cum naiba ii chema. Niste nesimtiti… Stoican cred ca a atins minimul ca fotbalist.
Bratu sta numai in offside, si nu e in stare sa dea gol nici din 6 metri cu poarta goala.

Solutii ar fi. Prima, cea mai importanta: constientizarea faptului ca acest campionat este pierdut.
Apoi, Zenga – sa aiba mana libera, si sa dispara de la echipa jucatorii slabi si cei impresariati de ioan alias giovanni bkl. Pasul urmator – formarea unei echipe cu adevarat competitive, bazata pe tineri din propria pepiniera (si sunt multi destul de buni), si jucatori straini buni.
Si nu in ultimul rand, stoparea iesirilor necontrolate ale actionarilor in presa, cu declaratii de 2 bani.

Despre stadion – ramane in continuare o utopie. Si va mirati de ce nu vine lumea sa va vada.. nu are cum sa va vada din tribune. Trebuie sa stai pe pista.

Alex  •  12 noiembrie 2007, 13:58

Cu Moti in teren nu prea s-au pierdut meciuri. Asta spune ca lotul e subtire, nu avem fundasi de valoare.
Nu stiu daca poate fi trecut Bratu la exceptii pentru ca si el este o mare deziluzie, iar meciul de aseara a confirmat acest lucru. Aseara parca a fost prima data dupa multa vreme cand am simtit ca nu vom castiga. Si nu pentru ca mi-e frica de Rapid. O echipa pe care o putem invinge in mod normal. Putea fi si ultima clasata si sunt sigur ca ar fi fost rezultat negativ.

E tensiune la echipa. 220 pe putin. Sia ceasta tensiune se rasfrange asupra tuturor. Pulhac, Radu, Cristea, Danciu sau Ropotan(aia care parca mai vor ceva) o simt si ei. Si ii afecteaza si pe ei. Practic ii trage in jos. De Lobont ce sa mai spun…Singurul lucru de care ma tem e ca va pleca daca va vedea ca acest club mai mult il trage in jos. Daca intram in Liga el stalucea cel mai tare. Cum a facut si cu Lazio si Benfica. Din pacate un portar e la fel de bun ca si apararea din fata lui. Mazilu aseara a avut tot timpul din lume sa-l execute ca la antrenament. Iar Cesinha a fost la 6 metri de poarta, de unde cu greu ratezi. sigur, el a inscris spectaculos, dar si alte executii ii erau la indemana si portarul ar fi fost batut.

Alex  •  12 noiembrie 2007, 13:59

In fine, asta se intampla cand semianalfabeti grandomani au vise de marire. Achizitii facute aiurea(mai lipsea Marius Niculae si era toata ceata), peste capul antrenorului…Posturile deficitare nu au fost acoperite, in shcimb s-au aglomerat altele Niciodata de 9 ani de zile nu l-am suportat e Borcea si nu am pus botul la vorbele lui, chiar ma scarbeste omul. Dar acum mai mult ca niciodata a dat-o in bara. S-a umflat in pene, ne-a facut pe toti de rusine(ca toti trebuie sa inghitim destule din cauza lui, lumea il vede pe el ca un exponent al clubului in mod eronat) si mai ales i-a imbatat pe multi cu apa rece si iluzii de marire. Rezultatul e un fiasco total, care se repeta insa periodic si are acelasi numitor comun. Jucatori au venit si au plecat cu vagoanele. Antrenori s-au schimbat de nici nu-i mai tii minte pe toti. Exista insa si un numitor comun. Lipsa lor de profesionalism distruge acest club. Rezultatele se vor vedea: tribune goale, injurii si batai de joc pe tot locul, galerie ostila(cred ca toate magazinele au vopsea rosie pe stoc).

Urmarile sunt clare: „Prezenti doar pentru culori”, „11 mizerii, voi sunteti 11 mizerii”, „Mercenarii”…Chestiile astea ii afecteaza si pe cei care joaca ceva, pentru ca nimeni nu mai sta sa aleaga. Toti sunt contestati.

Alex  •  12 noiembrie 2007, 14:00

Poate ca meciul de aseara ar fi aratat altfel fara gafele peruanului si minim o fructificare a ocaziilor(mai ales Bratu), dar nu ar fi fost corect. Am fi ascuns iara praful sub covor. Ceva nu merge si se vede cu ochiul liber. Ne-am fi mintit singuri.
Si nici Zenga nu e omul care sa faca minuni cum a facut Rednic(un antrenor mult superior italianului). Nu stiu daca e antrenorul potrivit, oricum ma indoiesc mai tare de calitatea materialului cu care lucreaza.

libero 58  •  12 noiembrie 2007, 14:45

rapid a jucat si s-a jucat cu dinamo! imi pare rau de lobont. trebuie sa plece mancand pamantul…la dinamo nu se schimba nimic…a-ti vazut ce fete aveau actionarii?

Adrian  •  12 noiembrie 2007, 16:15

Dinamo are un lot subtire. Stoican pare terminat, Galiquio e zero , la Bratu si Niculescu nu le mai iese nimic. Conducerea nu a facut transferuri de CL ci pansamente iar apoi au inceput sa-l spurce pe cel pe care il numeau „profesorul”. Au gresit si cu Andone, si cu Rednic si acum, cu Zenga… Bucurestiul e cam pe duca…

PS. Daca te casatoresti in Timisoara vino in Terra sau intra pe http://www.clipemagice.ro

boghy  •  12 noiembrie 2007, 17:05

la dinamo trebuie o reconstructie a echipei sa fie vandute toate rebuturile alea galiquio stoican chiacu munteanu bostina oprita niculescu bratu stoican si restul care nu joaca nimik si sa fie adusi altii performanta nu se face cu jucatori cu nume care au facut cv in trecut dar care acum stau numai accidentati si cand sunt bagati in teren nu joaca nimik ce sa spun nici zenga nush daca e cel mai potrivit dar la lotul care il are nu il condamn .

julian_8204  •  12 noiembrie 2007, 17:07

Este ora 17 si am intrat pe site.Mirare,stupefactie,surprindere etc.Nimic despre Gabriele,suporterul lui Lazio,ucis ieri de catre un politist.Cand a fost omorat politistul Raciti in Sicilia (parca)Toate ziarele si televiziunile vuiau si condamnau ultrasii huliganii si brigazile organizate ale suporterilor din intreaga lume si in special de la noi.Acum aproape nimic.De ce oare Catalin? Nu mai sunteti aceeasi profesionisti? Nu merita condamnat politistul? S-ar lovi in cine nu trebuie? Pacat,credeam ca fenomenul il tratati,il comentati si il analizati la fel din toate punctele de vedere iar profesionalismul nu tine pana la un anumit punct.

sicklee  •  12 noiembrie 2007, 17:08

Tolo, webmasterul vostru de pe GSP.ro e matol? Ca uita sa inchida tag-urile 😀

gsp.ro  •  12 noiembrie 2007, 17:23

oameni buni la voi merge siteul? crede ca sunt doua saptamani de cand nu mai merge calumea? tolo, fa ceva, fa-te ca lucrezi:d

Nicolescu  •  12 noiembrie 2007, 18:16

Rapidul a jucat foarte bine, din pacate nici ei nu cred ca mai spera la titlu, anul asta cel putin CFR CLuj e pe val. Poate la anu’… pana atunci poate iese becali europarlamentar si pleaca la bruxelles

Adi stelistul  •  12 noiembrie 2007, 18:40

Mie mi-a placut aia cu continentul Pangaea. Uneori fortarea metaforelor nu e o idee buna.
A-propos: Australia si Antarctica erau si ele in Pangaea. Nimic de-acolo?

un jurnalist independent  •  12 noiembrie 2007, 19:03

cele mai noi dezvaluri din lumea sportului pe carcasa-costel.blogspot.com

Adrian Teaca  •  13 noiembrie 2007, 12:28

Lumea stadioanelor

Nu stiu cîti dintre junii “ultrasi” de azi au habar ca a existat cîndva un “Heysel”. Sa ne reamintim: 29 mai 1985, stadionul Heysel din Bruxelles. Finala Cupei Campionilor Europeni (azi Liga Campionilor), între Liverpool si Juventus. Chiar înainte de a începe meciul (pe care l-am vazut pe un deal, unde am putut prinde, cu un “lighean”, televiziunea sovietica), cîteva mii de fani englezi sar gardurile despartitoare si îi ataca salbatic pe suporterii italieni. Cu lanturi, bîte si cutite. A fost un masacru. 39 de morti, în marea lor majoritate italieni, si sute de raniti. Gazonul devenise spital de campanie, cu zeci de ambulante, targi, medici si victime. Totul s-a desfasurat în direct, sub ochii a sute de milioane de telespectatori oripilati. Meciul a avut, totusi, loc, dupa cîteva ore de întîrziere, oficialii temîndu-se ca o amînare ar duce la si mai multe violente. A cîstigat Juventus, cu un penalty batut de Platini. O victorie trista. Lumea fotbalistica intra în epoca post-Heysel. Toate echipele englezesti au fost excluse din cupele europene pe timp de 5 ani. (Unii spun ca aceasta masura a netezit drumul Stelei spre cîstigarea Cupei, în anul urmator. Pentru ca echipele din insula erau foarte puternice). Au urmat anchete, sute de arestari, zeci de fani englezi condamnati. Si masuri peste masuri de siguranta, pe toate stadioanele. Ce vedem astazi la noi? Ultrasi cu ochii injectati. Înjuraturi si scandari scabroase. Fumigene. Petarde. Garduri rupte. Batai între suporteri. Încaierari cu jandarmii. Amenintari împotriva jucatorilor si antrenorilor echipei favorite (!). Patroni cvasipenali care atîta la violenta. Masuri? Mai mult de ochii lumii si doar la insistentele presei. În România, masacrul de pe Heysel parca nici n-ar fi avut loc. Mizeria morala si materiala din fotbalul nostru face parte dintr-o lume paralela, în care legile nu sînt valabile. Încerc sa-mi imaginez ce s-ar întîmpla daca într-un spectacol de teatru ar avea loc astfel de iesiri grobiene. Ar scapa indivizii turbulenti fara (cel putin) o amenda? Pe stadioane însa, orice pare posibil. Pîna la un alt Heysel?

http://teaca.wordpress.com/

Poze tair  •  14 noiembrie 2007, 1:03

Peste 12,000 poze fete, celebritati, masini etc
http://poze.outsdr.com

Ghiry  •  14 noiembrie 2007, 14:18

Nu inteleg d ce atata ura….Pana la urma e doar un joc(joaca)

Ghiry  •  14 noiembrie 2007, 14:20

Uff ce mai komentati un simplu joc