Sabia lui Becali

Reţinem, insistăm, nu rectificăm. Persoana întîi plural – jurnaliştii şi marea parte a microbiştilor, inclusiv suporterii Stelei.

marți, 13 noiembrie 2007, 1:07

Reţinem, insistăm, nu rectificăm. Persoana întîi plural – jurnaliştii şi marea parte a microbiştilor, inclusiv suporterii Stelei.

Toţi îl acuzăm pe Becali. Că a deviat de la conduita de patron. Că vrea să fie finanţator, manager de club, antrenor şi, după ultimele declaraţii, înlocuitor al lui Victoraş Iacob în atac.

Dar trebuie spus ceva, repede, că uităm. Acum, după egalul incredibil al Stelei cu Pandurii Tîrgu-Jiu! Becali putea aranja acest meci. Condescu, liderul care dă banii sindicatului pentru echipă, este amic cu stelistul. În logica fotbalului românesc, era momentul ca finanţatorul să se asigure că echipa rămîne în plasa lui CFR. Şi îi era la îndemînă. N-a făcut-o. Toată lumea fotbalului credea că partida este 1 solist.

OK, normalitatea nu trebuie aplaudată. Dar nu poţi să nu constaţi din ce amestec de sălbăticie şi de naivitate, de şiretenie şi de abandon loial e făcut Becali. Ajuns în cel mai jos punct al încrederii în fotbal, în primejdie să importe şi în politică insuccesul cu Steaua, el n-a apelat la ceva simplu, însă nedemn, pentru a-şi opri căderea. Altădată a umblat la bani. Acum, nu.

O fi el cioban, da’ uneori ciomagul lui seamănă cu o sabie de harakiri.


Comentarii (77)Adaugă comentariu

Rictus  •  13 noiembrie 2007, 15:35

Extrem de GRESIT punctul tau de vedere. Nu TREBUIE sa felicitam pe nimeni ca lucrurile se indreapta in directia buna. Sa nu uitam ca tot Becali este cel care alerga cu sacosa de bani dupa diverse autocare. Si sa ne amintim mai bine ca sunt destui cei pe care plecarea lui Becali din peisajul fotbalului romanesc i-ar multumi indeajuns incat sa se intoarca la stadion …

MaRiA  •  13 noiembrie 2007, 15:39

Vrei un forum special? Tii cu Steaua,DInamo sau Rapid? Esti fan al Wrestlingului,iti place John Cena,Batista sau ReyMisterio?Vrei sa vezi cat esti de tare la Pariuri?Acu Nou:LIga1,LIga2,Uefa,Cl si multe altele.Acu inregistreaza-te pe http://sport1.super-forum.net/index.htm Impreuna o echipa..Fii alaturi de noi,si cheama-ti neamu de fanatici!Aici,ai tot ce iti trebuie..Esti cu Sport1,Numaru 1 IN Romania.Fii ROman,Inregistreaza-te pe SPort1.Asta da Forum!!Da mai departe

Raul  •  13 noiembrie 2007, 15:43

Sa nu exageram, este foarte posibil ca Gigi sa fi aranjat meciul. Acum, ca nu au fost jucatorii in stare sa o bage in ate este cu totul altceva…

Radu  •  13 noiembrie 2007, 15:52

Nu-mi vine sa cred! Dumneavoastra a-ti scris articolul? De domnu’ Ioanitoaia m-am lamurit de multa vreme. De cand a inceput sa invite la emisiuni toate personajele pitoresti ale fotbalului nostru. Becali (macar unul din cei trei), Borcea, Pinalti, Chivorchian, Iancu s.a.m.d. sunt invitati pentru bani. Rating, publicitate sau cum dracu’ s-o numi. Tot aia e. Sa se uite lume multa. Nu conteaza prea mult cine. Multi sa fie. Acelasi lucru pe care il fac conducatorii nostrii mult iubiti in fotbal, il face domnu’ Ioanitoaia in presa. Au uitat ca fotbalul este mai mult spectacol, decat afacere. Din fericire incepe sa le iasa pe nas. Domnu’ Ioanitoaia o sa ajunga incet, incet pe Antena 1, Antena 0.5 …., iar domnii conducatori incep sa ramana doar ei in tribuna. Sper ca nu sunteti alaturi de ei. Mi-ar parea rau de orele pe care le-am petrecut citindu-va. Va salut.

dadu  •  13 noiembrie 2007, 16:02

MAESTRE,PE CE LOC SUNT PANDURII ACUM?

CAM CAT CONTEAZA PUNCTUL ASTA,ACUM PT.EI(CHIAR SI PT.MORALUL JUCATORILOR,CARE INTRASERA IN VRIE)?

ASA CA USUREL CU PIANUL PE SCARI!

SA VEZI CA SE RAZBUNA PE GLORIA BUZAU!

GLORIA E MAI SUS SI ISI PERMITE SA PIARDA „DUPA UN MECI DE MARE LUPTA”,3 PUNCTE CU STEAUA!

REPLICA LUI GIGI VA FI:”CE, STEAUA NU-I IN STARE SA CASTIGE CU BUZAUL?”

…DAR,NE VOM ADUCE AMINTE DE MECIUL CU U CLUJ,CARE A FOST „DOAR” O INTAMPLARE!PAC-PAC!

simy  •  13 noiembrie 2007, 16:31

salut, daca e adevarat ceea ce se vehiculeaza, cum ca irinel columbeanu e la pandurii, atunci becali nu avea cum sa cumpere meciul. pt cine nu stie, sunt interese mai mari la mijloc. irinel e in spatele alcatel romania, iar badea de la dinamo are 6% din orange romania. intre cele 2 companii exista un contract ff mare. veti vedea ca meciul dintre dinamo si pandurii va fi castigat de dinamo, si daca antreneaza borcea pe atunci.

lucaci andrei  •  13 noiembrie 2007, 16:42

era mai sus o declaratie ,a lui ;homo debilus;,cum ca banii lui pot sa o opreasca pe c.f.r..cum se impaca una cu alta?

pop  •  13 noiembrie 2007, 17:47

o parere personala:Cred ca si nevasta lui se fereste sa mai faca un aranjament cu becali,ca nu mai prezinta nici un dram de incredere.vorba aceea:vrei sa dai un anunt la ziar si nu ai bani,spune-i lui becali!Functioneaza mai rapid ca netul.

Dan Cristinel  •  13 noiembrie 2007, 20:15

Postarea lui Tolo depaseste cultura generala (jiji, ciobanu, berbecali si alte clisee).

virgil  •  13 noiembrie 2007, 22:20

mai du-te dracu de obsedat! ti-ai numarat vreodata aritcolele care contin „becali” ??? s-ar putea sa ai o surpriza si sa vezi ca sunt PESTE 50%… si apoi iar te vei plange ca.. vai ce neghiob e ciobanu’… fir-ai al dracu ce IPOCRIT notoriu care esti. mi-e silaaaaaaaaa baaaaaaa scarbosule

Gabi  •  13 noiembrie 2007, 22:41

A fost odata un ziarist Tolo,acum………….

dadu  •  13 noiembrie 2007, 22:54

@simy:prietene nu ne spui nimic nou!Sunt chestii arhicunoscute!Alcatel sau Orange vax!Atunci de ce nu s-a dus Irinel Ciudatzel la Dinamo?Altul e motivul pt.care s-a dus debilul ala de Irinel in Valea Jiului!Il doare-n pix pe piticul ala de fotbal!Mai sapa si vei afla…

Poze tair  •  14 noiembrie 2007, 1:00

Peste 12,000 poze fete, celebritati, masini etc
http://poze.outsdr.com

tolumakului dinamoist  •  14 noiembrie 2007, 4:18

tolumakule,

numai o minte ratacita ca a ta putea nascoci o inventie atit de bolnava! nicio progenitura a neamului de tzigani luciosi nu va veni in ruptul capului la steaua. pentru orice suporter stelist numele luciosilor este sinonim cu aranjamete si blaturile facute oriunde s-au aflat cele doua personaje tuciurii.
trateaza-ti impotenta mentala, baiatule!

maresalul  •  14 noiembrie 2007, 4:27

este pacat ca in Romania am ajuns sa ne miram de normalitate. din punctul meu de vedere, acest articol nu trebuia scris.
hai ROMANIA!

dan  •  14 noiembrie 2007, 10:13

PAI DACA SI CU PANDURII TREBUIE SA TE FOLOSESTI DE ALTE MIJLOACE PENTRU A CASTIGA,INSEAMNA CA STEAUA A APUS DE TOT!!!
VAI DE CAPUL LOR!!!

arh. Gheorghe Petresciu  •  14 noiembrie 2007, 10:26

Steaua este in eclipsa de forma din vara,caci atunci trebuia sa se caute jucatori de valoare asa ca degeaba vorbim. Acum culegem roadele incapatanarii unui PATRON CARE NU A VRUT SA INVESTEASCA MAI MULT. A crezut ca se poate. Nu sa putut si STEAUA A AJUNS DE RASUL EUROPEI. Cine este de vina? Toata lumea care tine cu STEAUA. Sa creat la acest club o boala grea si anume, INDIFERENTA, fata de oricine. Sa vina iarna si vom analiza mai mult. HAI STEAUA! HAI ROMANIA!
MOTTO:ROMANIA CAMPIOANA EUROPEANA LA FOTBAL IN 2008! HAI ROMANIA1

nenea  •  14 noiembrie 2007, 10:42

Pai tu ai fi coborat intr-atat incat sa aranjezi meciul cu Pandurii Tîrgu-Jiu?…

Dan  •  14 noiembrie 2007, 10:43

Nu inteleg tema articolului, Catalin. Il compatimesti pe becali (nu merita majuscula)? Ce te-a facut sa vibrezi asa profund la „gherla” Stelei de pe teren propriu? Tot asa, poti incerca niste sfaturi pentru Dinamo, cind va juca cu Alba-Iulia, pentru Brasov cu Precizia Sacele etc.etc. Mi se pare mai tragic faptul ca Sibiul s-a desfiintat, ca Petrolul (ultima echipa din provincie cu un trofeu in palmares) se zbate in mizerie in B, dupa ce la un moment dat avea 2 echipe in A, decit declinul inevitabil al Stelei, meritat mai ales din punctul de vedere al conducerii catastrofale a clubului. Faptul ca Condescu (scuze:)) a devenit biped trebui salutat ca o revenire la normalitate; despre tine, am avut senzatia ca ai preocupari mai inalte, de genul cinste, adevar, dreptate, nu mirlaniile pe care trebuie sa le faca analfabetul ala de la Steaua! Pacat, acest articol n-as fi vrut sa apara niciodata sub semnatura ta (poate la protv, Corina Caragea sau altele ca ea de prin peisajul tv)….

Alin  •  14 noiembrie 2007, 11:02

in anglia suporterii au rezolvat problema, si-au cumparat propria echipa de fotbal si ei taie si spanzura acolo

jijicu ciobanel  •  14 noiembrie 2007, 14:11

Dar daca a dat bani pt. egalul de acasa? :-D)))

La cat de valoroasa e echipa dupa chipul si asemanarea Ilustrului Cioban, n-ar fi de mirare… :-D)))

Misco  •  14 noiembrie 2007, 15:20

Investitorii(ul) Stelei castiga bani din fotbal si nu investeste.

gilos  •  14 noiembrie 2007, 17:02

Imi pare rau sa-ti spun dar ce ai scris este o ineptie.
” Sunt modest, dar vreau sa se stie ! “- pai, daca este asa de cinstit si onest si tu nu vrei sa il aplauzi, atunci, care mai este rostul articolului tau ? Sau, ca sa generalizam : teoretic blaturile sunt la indemana oricui. Am convenit ca incercam sa eradicam fenomenul. Atunci de ce articol despre Becali ? Este ca si cand ne-ar fi facut jiji o favoare ca nu a aranjat meciul !!!
Poate si Borcea putea sa aranjeze meciul cu Mioveni-ul, ca e prieten cu Netoiu, sau nea Jean isi aranja ceva meiuri prin Moldova ca are suficiente relatii, sau Copos si cati altii …Unde ajungem cu logica ta ?

Observatia 2 : Din raspunsurile tale vad ca ai preluat din nea Ovidiu.”Ma acuza stelistii , dar si dinamovistii, deci eu sunt ok, impartial”. Rationament gresit ! Daca te acuza toata lumea, poate chiar ai o problema !! Sau altfel : poti face foarte bine afirmatii eronate care sa deranjeze pe toata lumea si daca te injura toata lumea nu te injura neaparat pt ca esti impartial,poate din contra..,

Sorin-stelist  •  14 noiembrie 2007, 18:49

excelenta observatie!

ghessa  •  14 noiembrie 2007, 21:25

tolo iar cu becali ?
http://professional-pronostic.blogspot.com

Mihai  •  21 noiembrie 2007, 7:47

Articolul care nu ar fi trebuit sa se fi nascut. Pacat…