Ad-urile politice în presă

Machetele publicitare din presă pentru alegerile europarlamentare pot spune mai multe despre partide decît discursul liderilor. Presa scrisă rămîne un test al creativităţii pentru stafful de campanie şi pentru agenţii.

miercuri, 14 noiembrie 2007, 1:31

Machetele publicitare din presă pentru alegerile europarlamentare pot spune mai multe despre partide decît discursul liderilor. Presa scrisă rămîne un test al creativităţii pentru stafful de campanie şi pentru agenţii.

Ce vedem în ziare? Luaţi observaţiile de mai jos ca pe unele non politice. Îţi poate plăcea o campanie, dar poţi vota cu altcineva. Nu am nici competenţe politice şi nici de creaţie publicitară. E vorba doar de păreri care ţin de comunicare, de mesaj, nu neapărat de execuţii.
1. PNL bagă cei mai mulţi bani în print şi a propus figuri noi în faţă. E reconfortantă această defilare a zîmbetelor unei alte generaţii de politicieni. Plus că textele care însoţesc portretele candidaţilor sînt redactate normal şi se simte foarte puţină limbă de lemn proprie politicii.

pnl.jpg

2. PD lasă, de fapt, culoar pentru Traian Băsescu. Machetele sînt un remake voluntar al celorlalte campanii… Primăria, prezidenţialele… Îţi vine să te uiţi după ardei şi vezi ştampila. Asta au dorit, desigur. A devenit o tradiţie ca Băsescu să ne cheme, din timp în timp, la mobilizare generală pentru o cauză finală care, de fapt, se dovedeşte doar un preludiu pentru o altă bătălie şi mai importantă, şi mai nobilă, şi mai sîngeroasă 🙂 De văzut cînd va obosi publicul la stimulul „Hai pe ei!”.

basescu.jpg

3. PSD declină decent valorile social-democratice în machete unde apar familii fericite, siguranţă profesională şi un viitor cert. Mesajul lor seamănă cu machetele de la pensii obligatorii, care sînt însă mult mai prezente în print în acestă perioadă. Poate c-ar fi trebuit să ia în calcul acest lucru.

psd.jpg

4. PC mizează pe emoţie şi obţine perplexitate. Poate că asta au vrut! Imaginea e şocantă doar teoretic. Practic, un loc comun. Pentru că bătrîna poate fi din Brăila, din Podişul Anatoliei sau din Anzii Cordilieri. Şi vine de acum, de în urmă cu 50 de ani sau de peste 50 de ani. E povestea sărăciei, nu a compasiunii! Ineficientă opţiune pentru un partid atît de mic, care a reuşit să convingă totuşi reputaţii atît de bune, precum chirurgul Irinel Popescu şi femeia de afaceri Maria Grapini, dar a căror succes şi prestanţă nu se regăsesc în nici un fel în mesajul populist ales de conservatori.

pc.jpg

Comentarii (17)Adaugă comentariu

Alin  •  14 noiembrie 2007, 14:04

excelenta analiza
mai e un poster haios facut de PD, in care candidatii sunt prezentati pe margini si in mijloc scrie „dirigintele este ocupat cu referendumul”, dar nu este poza lui basescu

Georgel  •  14 noiembrie 2007, 14:07

O singura observatie, chiar daca poate sa-ti para naiva. Print-ul cu Basescu este din campania pentru referendum, nu din cea pentru europarlamentare. Pentru asta din urma, PD-ul are ad-urile acelea tip „fotografia de absolvire”, centrate desigur tot pe Basescu, dar destul de reusite, zic eu.

www.IqPress.info  •  14 noiembrie 2007, 14:21

Privirea lui Basescu spune totul. Referendumul este o gluma pe banii publici. Imaginea de la PC este agresiva, pun pariu ca batrana aia nu primeste niciun ban pt imagine. Am un sondaj pe blog la mine sunt curios ce voteaza Tolontan.

Matei  •  14 noiembrie 2007, 15:00

Idee de campanie pentru PC :

Gadea si Cristoiu la Strasbourg promitandu-le ferm alegatorilor : „Si aici, impotriva lui Basescu!!”

mihai viteza  •  14 noiembrie 2007, 17:42

PNL:FRAZE DE LEMN,DESI FIGURILE NOI SUNT RECONFORTANTE.
PD:DACA AI VAZUT O CAMPANIE A LOR,LE-AI VAZUT PE TOATE! NU E NE CONSTITUTIONAL CA PRES. ROM. SA „IA PARTEA” UNUI PARTID?
PSD:IMI AMINTESC DE FILMELE MOBILIZATOARE DIN COREEA COMUNISTA!
PC:IPOCRIZIE!

mihai viteza  •  14 noiembrie 2007, 17:44

neconstitutional!

mariusc  •  14 noiembrie 2007, 19:01

ma enerveaza oamenii care vad totul in negru, dezastre peste tot.

eu am votat dreapta la toate alegerile, dar as fi dispus sa votez un psd fara iliescu, hrebenciuc si gashka de comunisti.

au aparut niste oameni interesanti acolo.

Adi stelistul  •  14 noiembrie 2007, 19:06

Trist e ca aceste campanii publicitare au un impact mult mai mare decat ar trebui. Normal ar fi ca, in functie de program, de candidati, de fapte sa ne alegem reprezentantii. Dar alegerile se fac dupa criterii fara legatura cu lupta politica.
Realitatea e ca si altii fac la fel. Ca oamenii sunt aceiasi.

de ce?  •  14 noiembrie 2007, 19:42

PNTCD-ul a fost sarit. Am vazut si de la ei ad-uri electorale; ale lor sunt singurele care te fac sa si zambesti (sunt toti incaltati in opinci) 🙂

Cătălin Tolontan  •  14 noiembrie 2007, 20:45

de ce?: nu le-am vazut in ziarele nationale, scuze, dc sint!

meplusmyself  •  14 noiembrie 2007, 22:06

@Georgel
1.Era vorba despre ad-uri politice in presa, nu neaparat despre ad-urile europarlamentare. Au fost exemplificate majoritar acestea pentru ca este vremea lor 🙂
2.Cele cu „promotia noii clase politice” pe care le-ai amintit sunt pe suporturi outdoor (afise, panouri publicitare), nu in presa. Eu asa le-am vazut 🙂

meplusmyself  •  14 noiembrie 2007, 22:26

1.PNL-relaxare=inducere catre siguranta?
2.PD(europarlamentare)+Basescu(referendum)- mobilizare, bun cuvantul ales 🙂
3.PSD-platitudine
4.PC-incrancenare=inducere catre o pozitionare in inferioritate?

Uff, greu fara adjective/atribute! 😉

Big Pim  •  14 noiembrie 2007, 23:47

draga tolo,
trebuia la PNL sa bagi posteru cu Renate Weber. sunt curios cum se potrivea posteru asta cu”figuri noi si prospetime”.

iQ666-noul blog  •  15 noiembrie 2007, 10:01

radu pavel gheo remarca pe blogul sau ca daca d-ra huiu va ajunge-n parlamentul european le va isca bulgarilor zambete cand le va fi prezentata. nu inteleg cum se pupa imaginea conservatorilor-oameni de afaceri cu populismul ieftin. iar psd se adreseaza pensionarilor, nu?

Alexandru  •  16 noiembrie 2007, 11:20

Eu zic ca asta e cea mai slaba campanie a lui Basescu. E cu mult mai slaba decat ce a fost anterior. Paradoxal seamana cu posterele PNL-ului de la referendumul anterior, doar ca Basescu e acum din fata. S-ar putea intitula „Basescu se intoarce”. Eu nu simt vreo asociere cu ardeiul sau stampila.

PC a reusit sa-i debusoleze si pe cei 1,5% care il sustineau. Pana nu demult, PC-ul se vroia a fi un partid al intreprinzatorilor (mici si mijlocii). Acum o da pe o tema sociala, cu tinta catre pensionarii din mediul rural…. Asta dupa ce a facut aliante cu toate partidele parlamentare, cu exceptia PRM. Asta da identiate de partid!…Ce sa mai zic…

Poze tari  •  16 noiembrie 2007, 17:49

peste 12,000 poze* masini *fete* http://poze.outsdr.com

c  •  18 noiembrie 2007, 15:09

de becali si afisul lui verde nimic?