Doi români

Ferdinand I şi Bogdan Gheorghe. Extraordinară descoperire a colegei mele Mirela Neag!

joi, 15 noiembrie 2007, 1:02

Ferdinand I şi Bogdan Gheorghe. Extraordinară descoperire a colegei mele Mirela Neag!

Aşa se scrie povestea bazei „Tineretului” şi, la altă scară, curgerea noastră. Da, nu e prea mult. Sportul are o capacitate unică de a sintetiza epocile, apucăturile, naţiile. Urmăriţi-i logica!

O bază sportivă, fondată de Regele Ferdinand I, ajunge să fie periclitată nu de regimurile dictatoriale care au stăpînit România peste o jumătate de secol, ci de un birocrat, un tip şters şi uns cu toate alifiile. Pesedist cu PSD la guvernare, pedist cînd a fost cazul, acum penelist. La anu’, om vedea!

Bogdan Gheorghe a fost funcţionar la stat cînd statul gestiona „Tineretului” şi a devenit administrator al firmelor private cînd acestea au preluat baza. Acum s-a întors. E timpul ultimei, marii şi decisivei lovituri. Terenul de la Şosea valorează peste 300 de milioane de euro.

Cînd terminaţi de citit acest articol, vă rog deschideţi ziarul la pagina 23 şi priviţi cele două fotografii! Spun mai multe decît pot exprima cuvinte ce se sufocă în propria furie. Regele şi Birocratul. Sabia şi telefonul mobil. Întregitorul şi Dezbinatorul. Ferdinand I şi Bogdan al Enşpelea. Nu mai e nimic de zis şi aproape nimic de sperat. Doar ceva de amintit.

În august 1916, în plin conflict mondial, are loc la Bucureşti Consiliul de Coroană. Regele Ferdinand I este loial jurămîntului de „bun român” şi declară război Germaniei, ţara lui natală. Va fi renegat de familie, armata sa pierde primele bătălii, se va refugia la Iaşi, un copil îi va muri de febră tifoidă, rudele de sînge îi vor retrage toate decoraţiile şi onorurile, iar la Castelul Hohenzollernilor din Germania va flutura drapelul în doliu.

După doi ani de lupte şi de speranţe, în 1918, locuitorii Capitalei îşi primesc cu entuziasm Regele care avea să facă România Mare. Defilează în fruntea armatei sale sub un Arc de Triumf temporar, instalat la cîţiva zeci de metri de terenul pe care el, un neamţ sensibil şi cu pasiuni de botanist, l-a oferit tinerilor români printr-un pergament care va fi descoperit aproape 90 de ani mai tîrziu. Actul intact, noi, făcuţi praf!

document.jpg

aaa.jpg


Comentarii (90)Adaugă comentariu

catalin  •  15 noiembrie 2007, 13:38

In 1940 a fost proclamat Statul National Legionar dupa abdicarea regelui Carol al II lea si nicidecum Carol I. Atentie Mirela Neag.

Cristi  •  15 noiembrie 2007, 13:38

Dar despre baza Vointa cand o sa faceti un reportaj ?!!!!!!!!!!!!

Edward Stanescu  •  15 noiembrie 2007, 13:40

Tolo,
Vezi diferenta de atitudine dintre rege si anonim ? Uita-te la pozitia verticala a corpului, la mimica, la limbajul non-verbal…

Super tare articolul Mirelei Neag..insa nu pricep cateva chestii..
cum voi, care faceti parte dintr-un trust care apartine cui apartine (stiti voi mai bine) puteti sa deschideti gura si sa vorbiti despre rege? Era un tehnician care transmitea cuiva urmatorul mesaj: „sa se spele pe dinti inainte sa vorbeste despre mine.”
Asa si voi.. v-ati spalat pe maini cand ati scris despre rege ?
Inteleg ca tu una crezi si alta faci..ca iti castigi painea din meseria asta frumoasa…dar totusi, putina decenta, domnilor !

Cu stima,
Edward Stanescu

hitman  •  15 noiembrie 2007, 13:45

scuze..regiune

Adi stelistul  •  15 noiembrie 2007, 13:46

@ admin

Inteleg ca unele comentarii sa astepte moderarea, dar n-ar fi rau daca le-ati citi si, odata moderate, le-ati publica.

Matei  •  15 noiembrie 2007, 13:46

S-ar putea sa-i subestimezi. Din ce am vazut pana acum, afaceristii romani (promotia 1990) au dovedit o imunitate/rezistenta extraordinara, cand a venit vorba de facut bani de pe urma statului.
Oricum, n-o sa se intample, era pur ipotetic. E totusi mai simplu sa astepte in Romania fondurile UE. Ultimul exemplu : banii pt agricultura au fost folositi pentru terenuri de golf. Suntem foarte inventivi, ce sa-i faci.

cnstantin  •  15 noiembrie 2007, 14:09

catalin, unul din motivele pentru care legionarii au facut ceea ce au facut, a fost ca pe astia cu moace din-astea unse, cum zici tu, nu avea cine sa-i pedespeasca. cand ii vezi mutra de boschetar te apuca nu numai furia dar si sila. astia scapa mereu.

Cătălin Tolontan  •  15 noiembrie 2007, 14:32

teo: ferdinand a fost cel renegat de familie

hatman  •  15 noiembrie 2007, 14:38

NU TREBUIE DECAT SA DATI CLICK PE NISTE SITE’URI SI FACETI BANI

Foarte fain de castigat bani fara batai de cap .E ceva real.Cel putin eu stiu asta. Site’ul e britanic,deci nu e niciun fel de fake .Copiati adresa h ttp://bux.to/?r=ciups (“http”scris legat )intr’un internet explorer si dati enter si apoi inregistrati-va .Dar atentie : cand va inregistrati la Referrer sa lasati : ciups

Pentru inregistrare ,aveti in dreapta sus “register”.Va faceti un user ,lasati un email pt corespondenta,iar la paypal lasati tot emailu’ propriu.La referrer lasati :ciups.

Dupa ce v’ati inregistrat ,dati la”surf ads” si veti gasi niste site’uri. Trebuie sa stai 30 de sec pe fiecare dintre acestea.Sec iti sunt numarate in stanga sus pana apare “done”,inchizi situ si dai la urmatorul site care este pe pagina de la “surf ads”.(ai grija sa nu accesezi site’urile de acolo simultan-din criza de timp-pentru ca nu ti se va lua in considerare-am patit’o si eu –toate trebuie accesate pe rand )

La 10 $ facuti puteti sa’i scoateti sau sa va cumparati ce vreti voi de pe net!!!

Ciprian  •  15 noiembrie 2007, 14:39

Astia trebuieu sa intre de mult in puscarie, dar la noi in Romania nu o sa se intample asta niciodata. „BINE CA ESTE INCHISA BATRANA CARE, CICA A FURAT O GAINA” si ia dat 5 ani. Te doare capul. Asta e ROMANIA.
Si mai bine a-ti face ceva sa salvam baza asta si nu doar sa vorbim.

Senor  •  15 noiembrie 2007, 14:52

In toata lumea se organizeaza manifestari de protest bazate pe o larga participare publica.Inaintea oricaror tentative de constructie in zona trimiteti 200-300 de oameni in fata utilajelor.Chiar daca Romania traieste in lumea a treia o astfel de initiativa va fii luata in considerare.Costa mai putin decat o campanie mediatica sau un lung sir de procese.

dadu  •  15 noiembrie 2007, 15:02

PE ROMANUL FERDINAND IL CHEMA SI POPESCU??:)

REGELE MIHAI,URMASUL LUI FERDINAND,NU E ROMAN?

PRIMA LUI GRIJA A FOST SA CEARA RETROCEDAREA TERENURILOR SI A PELESULUI!

ASTIA SE TRAG DIN BUREBISTA!

II DOARE PE EI DE ROMANIA,CUM MA DOARE PE MINE DE FAPTUL CA IOANITZOAIA ARE 100 DE ANI DE PRESA SI VORBESTE INCORECT LIMBA ROMANA SI ACUM!

chelcashoz  •  15 noiembrie 2007, 15:12

Ne lasi cataline cu bagabontzelile astea de doi lei?
Ai bagat-o la inaintare pe colega ta tocmai sa nu bata la ochi,si apoi tu fiind baiat de baiat,ai compus-o frumos si incerci sa ne-o servesti noua!
Cotzcarule transmite-i lui Felix ca altzii au fost mai rapizi decat el si au comis-o ei!
De alte parcuri nu te doare sufletzelul?
Asa, ti-a cazut tie asta cu tronc nu?
Fara niciun interes nu-i asa?
Numai halim din astea baietzel!

adrian  •  15 noiembrie 2007, 15:19

asa este, cum zicea cineva mai sus.
in spatele afacerii este tot popoviciu-baneasa.
doar ca tiriac nu este amestecat si nu se amesteca in astfel de lucruri.
tiriac a refuzat in cateva randuri sa-si asocieze numele cu popoviciu in afaceri la vedere dar in astfel e lucruri.
ma mir ca nu se stiu astfel de lucruri la gazeta. au aparut in alte ziare de mult, in care era explicat clar ce combinatie este si cine este in spatele ei

stefan  •  15 noiembrie 2007, 15:33

DACA GSP TOT A INCEPUT ACEASTA CAMPANIE, EA TREBUIE DUSA PANA LA CAPAT
HAI SA FACEM UN MITING DE PROTEST

GSP – ORGANIZATI UN MITING !!!!!

CHEMATI BUCURESTENII, SI VOR VENI MULTI

SA NE DEA LA TELEVIZOR, SA NE VADA LUMEA, EUROPA

SA-I TERMINAM PE NENOROCITII ASTIA

PS: EU JOC SI AM JUCAT DE MIC TENIS AICI

eufaranume  •  15 noiembrie 2007, 15:33

fut-ul in gura..scuzati-ma ,dar nu am putut s a ma abtin…

BetForYou.net  •  15 noiembrie 2007, 15:34

Sunt foarte multi bani la mijloc si unde sunt bani ,sunt si interese f mari.Asta e Romania zilelor noastre.

BetForYou

andrei e  •  15 noiembrie 2007, 15:36

Regretabil trebuie sa marturisesc ca oricat de onorabila ar fi aceasta „campanie” si aceste articole legate de complexul tineretului nu cred ca acesti rechini ai pietei imobiliare vor putea fi opriti vreodata. Daca in anul 2007 in Romania se comit erori fundamentale de etica, procedura si jurisprudenta in dosarele caselor nationalizate in urma carora mii de oameni raman pe strazi atunci de ce m-ar mira totusi aparitia unui cartier rezidential in locul complexului tineretului…

wwwtenisonlinero  •  15 noiembrie 2007, 15:43

Incredil ce specimene sunt la conducerea Romaniei in secolul 21!

stefan  •  15 noiembrie 2007, 15:52

Si ce o sa facem? asta este cel mai important? Ne lamentam pe un blog. Bun, in loc de bun… dar daca ramenem la stadiul asta este ca si cum as urla eu in gand. Haideti sa haidem! Cataline voi ati inceput-o voi sa fiti calauzitorii. Faceti un site si o comunitate impotriva acestui proiect. Un site care sa adune oamenii, sa semnam o petitie, gasim aliati si calalizam toate fortele. Fara un exemplu nu se face nimic. In ungaria „fraierii” aia au iesit imediat in strada indata ce au constatat ca premierul a spus o minciuna. Ce faceau ei daca ar fi avut vreun Videanu si alti unsi din acestia cu toate alifiile…of doamne ca nu ati face si TU o alifie marca: VANISHING CREAM.

stefan  •  15 noiembrie 2007, 15:58

Trebuie iesit in strada. E clar.
Se pot mobiliza oameni. Se pot mobiliza in ziar, la TV, la radio. Aveti atatea canale posibile de comunicare.
Eu sunt sigur ca s-ar strange foarte multa lume.

vlad  •  15 noiembrie 2007, 16:31

eu as merge.

mariluc  •  15 noiembrie 2007, 16:54

daca este terenul statului nu stiu ce atata tevatura,respectivul sau respectivii sint dati afara din complex iar statul reface de urgenta inclusiv poate printr-un slogan dau un leu pt. complexul NATIONAL TINERETULUI. Daca cei ce ne conduc nu vor pt. ca interesele lor sunt mai presus decit interesele cetatenilor si al tarii, atunci va fi demolat si va produce bani pentru alti. RUSINE GUVERNANTILOR

Smith  •  15 noiembrie 2007, 17:20

Tara este condusa de burghezia comunista, cei „alesi” in functii furand la greu, printr-o increngatura ce cuprinde securisti, interlopi, inalti functionari in aparatul de stat, etc…..

nastyb0y  •  15 noiembrie 2007, 17:48

Toly, te-am vazut la televizor cum iti dadeai cu parerea dar nu am inteles mare lucru. Fa-ma sa inteleg, te rog :

1. Care este definitia jurnalistului roman (exemple) ?
2.Daca esti un inginer sau economist prozt, poti sa fii un jurnalist bun ? (exemple)

Multumesc pentru raspuns. Nu vreau sa mor prozt.

dadu  •  15 noiembrie 2007, 17:52

TOTI SUNT LA FEL!

O APA SI UN PAMANT!

TRAIASCA PSD-UL SI ILIESCU,PT.CA EI I-AU ZAMISLIT PE TOTI!

NEA ILIESCU, CREATORUL UNEI INTREGI GENERATII DE HOTZI SI SPAGARI!

caca-m-as pe sufletul lui  •  15 noiembrie 2007, 18:01

Ce i-as minca inima spurcatului!

Click aici  •  15 noiembrie 2007, 18:18

Te-ai gandit vreodata ce ar face Gutza dacca ar porimi un avion de 853 de locuri? Astept parerea ta pe link

arad1  •  15 noiembrie 2007, 18:44

NU TREBUIE DECAT SA DATI CLICK PE NISTE SITE’URI SI FACETI BANI

Foarte fain de castigat bani fara batai de cap .E ceva real.Cel putin eu stiu asta. Site-ul e britanic,deci nu e niciun fel de fake .Copiati adresa h ttp://bux.to/?r=ciups (httpscris legat )intr-un internet explorer si dati enter si apoi inregistrati-va .Dar atentie : cand va inregistrati la Referrer sa lasati : ciups

Pentru inregistrare ,aveti in dreapta sus –register-.Va faceti un user ,lasati un email pt corespondenta,iar la paypal lasati tot emailu- propriu.La referrer lasati :ciups.

Dupa ce v-ati inregistrat ,dati la-surf ads- si veti gasi niste site-uri. Trebuie sa stai 30 de sec pe fiecare dintre acestea.Sec iti sunt numarate in stanga sus pana apare –done-,inchizi situ si dai la urmatorul site care este pe pagina de la -surf ads-.(ai grija sa nu accesezi site-urile de acolo simultan-din criza de timp-pentru ca nu ti se va lua in considerare-am patit-o si eu –toate trebuie accesate pe rand )

La 10 $ facuti puteti sa-i scoateti sau sa va cumparati ce vreti voi de pe net!!!

toto  •  15 noiembrie 2007, 19:48

bine ca au venit nemtii sa le dea romanilor un parc in propria capitala.
e penibila povestea asta cu regii germani care au salvat romania.
sunteti varza

rechinul  •  15 noiembrie 2007, 20:00

nud e geaba l-am votat pe Ferdiand I la cel mai mare roman desi el paradoxal n-a fost roman.Dar s-a comportat cum multi romani n-or sa se comporte in vecii vecilor Amin!Dovezi clare cu adevarat marea unire (pentru ca ceea ce a relaizat Mihai Viteazu a fost alipirea catorva teritorii dar nu tot spatiul de la Nistru pan` la Tisa) si faptul ca a incurajat miscarea si natura toate adresate maselor(punand baze prin decrete regale de parcuri,gradini publice si baze sportive).Asa ca ciocu mic celor care va luati de Ferdinand ca n-a facut nimic ptr romnaia sau il acuzati p tolo ca e penibil cu povestea asta ca voi sunteti indirect groparii Romaniei nu ei!

nu conteaza  •  15 noiembrie 2007, 20:10

„Sportul are o capacitate unică de a sintetiza epocile, apucăturile, naţiile”-superb, in rest, nu e nimic de zis, nici sa-i indemnam la „luat pozitii” pe cei care au puterea asta nu ne mai arde.Nu mai putem.Am tipat, am ragusit,…, am adormit.
Cataline, RESPECT!!!

kapo  •  15 noiembrie 2007, 23:52

tolo,probabil ca cea mai corecta definitie a statului mafiot este accea, in care interesele guvernantilor coincid pana la identificare cu cele ale interlopilor.AM CUNOSCUT DIN INTERIOR MAFIA CREDITELOR NERAMBURSABILE DIN FONDURI GUVERNAMENTALE SI CREDE-MA, TI SE RIDICA PARUL DE CEEA CE SE INTAMPLA.

ionutz  •  15 noiembrie 2007, 23:55

bai da de ce mi-ai sters parerea?nu e democratie k fiecare sa-si spuna punctul de vedere?
sau nu mai am acum voie nici sa gandesc!cred k mai bine bagam niste injuraturi decat sa cer moartea talharilor?!?!?!?:)))))))))))))))))sunteti de tot rasul!ce cred este k nu faceti decat putin praf decat sa mutati muntii!lasilor!va meritati soarta!iar tu tolo ai idei faine si interesante dar nu ai curajul sa ti le sustii cu fape,desi ele raman dupa noi!!!stii tu faza aia „daca pamantul e rotund,de ce toti se f** pe la colturi”?

neamtu’  •  16 noiembrie 2007, 8:47

Insistă Cătăline şi încearcă să atragi de partea ta Casa Regală.

McANTHONY  •  16 noiembrie 2007, 9:45

Asta-i prieten , dupa cum am observat – si cu psd_pd_pnl_etc_-istii – deci nicio sansa pentru salvarea bazei . Cu un singur om nu e prieten : Regele ! Dar cand e vorba de banii lor , devin filosofi : Prieten ne-ar fi Regele , dar mai prieten mi-e Mister Billion .

Angie  •  16 noiembrie 2007, 10:49

Domnule Catalin Tolontan…
Vreau sa va transmit din tot sufletul un calduros „LA MULTI ANI!” Sa va dea Dumnezeu multa sanatate si putere de munca!

Andrei25  •  16 noiembrie 2007, 17:46

Trist intr-adevar.. A ajuns un manelist cu 8 clase, un golanas de cartier, cu largul concurs al autoritatilor, sa puna mana si sa distruga hectare de aer curat si sanatate pt romani. Chiar nu are nimeni ce sa faca in aceasta situatie?

Poze tari  •  16 noiembrie 2007, 17:49

peste 12,000 poze* masini *fete* http://poze.outsdr.com

razvan  •  17 noiembrie 2007, 13:01

aud peste tot ,pe toata lumea ca ar trebui sa facem ceva sa ne revoltam impotriva „sistemului’care ne omoara spiritul oarecum liber incet dar sigur.dar nimeni nu face nimic.eu va pun o intrebare:de ce?