Spectacol jalnic cu parlamentari

Daca nu-l vedeti in acest moment pe Bogdan Pascu, parlamentar PC si fost vicepremier, cum pune mina pe invitatii din platoul B1TV, in locul argumentelor, atunci ati pierdut un spectacol. Jalnic, dar spectacol.

marți, 20 noiembrie 2007, 12:33

Daca nu-l vedeti in acest moment pe Bogdan Pascu, parlamentar PC si fost vicepremier, cum pune mina pe invitatii din platoul B1TV, in locul argumentelor, atunci ati pierdut un spectacol. Jalnic, dar spectacol.

De o saptamina, Radu Moraru deruleaza o campanie impotriva parlamentarilor care, desi au locuinte in Bucuresti, continua sa ridice 25 de milioane de lei lunar pentru chirii!

Impreuna cu alt parlamentar conservator, Theodor Nitulescu, care a intervenit violent pe telefon, Bogdan Pascu a oferit dimensiunea penibila a Parlamentului.

Da, democratia e scumpa! Da, exista costuri ale reprezentativitatii! Dar, dincolo de virste, partide, ideologii, haaa, haaa!, acesti oameni au format o casta care-si voteaza privilegii. Pedistii sint blat cu penelistii si conservatorii cu cei de la Romania Mare. Si singura lor replica a fost: „E legal!”. Plus inca una: „Toti sint asa. Nu doar Parlamentul!”.

Ne vedem duminica!


Comentarii (28)Adaugă comentariu

ppppp  •  20 noiembrie 2007, 1:05

E incredibil.Sunt socat.Si acest „porcusor de lapte”a fost vice prim ministru.E praf tara asta.

john  •  20 noiembrie 2007, 1:15

Sa nu uitam ca ziaristii luau repartitii de la primaria BUC si dup’aia cumparau apartamentele respective, desi conditia esentiala la obtinerea unei repartitii era lipsa banilor. „Artistii” la fel. Iliescu si-a cumparat casa in care sta pe cateva mii de euro. Valoarea de piata e de sute de mii. Chiriasii din casele nationalizate au cumparat case de sute de mii de euro pe sute de dolari (euro nu exista in 1995-96). In plus, erau si bunuri de furat vandute ilegal, draga Mitzi!

cata  •  20 noiembrie 2007, 3:05

Nu sunt „fanul” lui Radu Moraru , insa tipul merita felicitari pentru emisiunea din seara asta. Cat despre parlamentari, mai e ceva de spus? Niste „hoti legali” care au furat, fura si vor fura in continuare din Romania asta care continua sa fie un sac fara fund. Bogdan Pascu s-a umplut de penibil, iar noi, cei care am urmarit emisiunea, ne-am umplut de scarba sau poate chiar de ura.

mihai  •  20 noiembrie 2007, 4:24

tolo, pliz: sa ne anunti daca duminica activezi cu ceva ponturi despre alegeri/ referendum, poate afli si aflam cite ceva mai din cursul zilei. inainte de tragerea la soarta, fireste

pelicanu’  •  20 noiembrie 2007, 6:59

Ma intreb ce cataclism ar putea zdruncina perpetuarea unor asemenea practici parlamentare de mizerie. O generatie noua de politicieni, odata intrata in joc si momita cu favorurile compromisurilor insolente, nu se va contamina oare de aceleasi maladii atitudinale e care le reprosam acum alestilor (totusi ai nostri)? poate uninominalul e o solutie! oricum, e prima pe care o putem impune!

habakkuk  •  20 noiembrie 2007, 8:41

Tocmai ca nu ne vedem duminica, pentru ca si cei care candideaza acum sunt la fel. Cred ca mai corect spus este … ne vedem dincolo. „Nashul” a reusit ceva extraordinar: dupa emisiunea de aseara sotia mea a zis: „hai sa plecam din tzara asta … „. De 3 ani ma chinui sa o conving ca nu mai merita sa ramanem aici insa nu am resuit. Multumesc Paralmentului! E primul lucru bun pe care l-a facut pentru mine din 1990 incoace.

Am votat de fiecare data si sincer NU AM PE CINE SA VOTEZ!!!! Ce generatii noi de politicienti. Astea sunt degeneratii … umflati de cartabosi luati spaga si spalati si imbracati cu banii de pensii ai bunicii.

PS: Si ca sa vedeti ce pierde tzara asta am sub 30 de ani, lucrez din facultate, sunt programator de 6 ani si manager de proiect de 3. Ce mai grav e ca mai am doar vreo 5 prieteni aici … restul, mult mai multi sunt afara.

Neagrigore  •  20 noiembrie 2007, 9:37

Am urmarit si eu ultimile emisiuni ale lui Moraru. Merita, macar pentru exasperarea pe care o arata Radu Moraru. Poate este jucata, dar in cazul acesta este jucata bine. Intr-adevar, nu cred ca exista specie mai jalnica decat acesti imbuibati pe banii publici. Cat despre gestul de carciuma al conservei voiculesciene, nu e de mirare, cat timp au absolvit cu totii cei sapte ani de pe culoarele parlamentului. Moraru are dreptate cand da cu foile de masa, insa nu prea vad oameni care sa faca distinctia intre institutia in sine, si specimenele care o populeaza. Oricat de jalnici ar fi acesti oameni, din fericire, nu vor ramane in amintirea oamenilor decat ca o perioada neagra, si nu ca parlamentari.

D. Felix  •  20 noiembrie 2007, 10:31

Am obosit.

Ma obosesc interminabilele polemici.
Ma obosesc furturile din tara asta, emisiunile tv cu saltimbangi politici si mesaje mesianice. De fapt am obosit intra-asa masura ca nu mai stiu sa disting nici macar binele de rau. Ma simt bombardat de informatie inutila si nu mai stiu sa selectez. Traim in minciuna cam de prea mult timp si ne-am contaminat cu ea. Si totusi cand mai aud cate o luare de pozitie pecum cea a Nashului, incep sa am unlele zvacniri in letargica-mi oboseala.
Ce e grav (pentru mine) e ca am numai 29 de ani si dau deja semne de oboseala. RATIUNEA ADOARME

Martin  •  20 noiembrie 2007, 10:53

Hotie legala, asa s-ar putea defini in doar doua cuvinte ceea ce fac asa-zisii legiuitori ai neamului.
E un proverb – Cine-mparte, parte-si face!!! Se aplica perfect la aceasta situatie.
E totusi mult prea mult, se depaseste orice limita. Cum un neica-nimeni, ma refer la acest Bogdan Pascu, a reusit sa faca o avere imensa fiind doar parlamentar?? O avere colosala, iar el se autointituleaza „clasa de mijloc”. Faptul ca are 15.000 de euro in cont – pt. copli, zice el, il face tata responsabil. Cei care nu au acesti bani, ca parinti, inseamna ca sunt iresposabili?
Mi-e tare greu sa cred ca se va schimba ceva in tara asta.

Romani in Spania  •  20 noiembrie 2007, 13:55

Am vazut zilele trecute dar aseara am pierdut 🙁 Are idee careva unde pot vedea inregistrarea?

Anunturi gratuite  •  20 noiembrie 2007, 14:04

Da foarte tare emisiunea. Pacat ca n-avem ce face. Ma indoiesc ca tinerii politicieni vor fi altfel…

parvan  •  20 noiembrie 2007, 14:41

Daca a vrut sa fie spectacol … a reusit. Audienta o demonstreaza.

Daca e o contraacheta (contratelenovela) la elodia … din nou … a reusit.

Insa daca vorbim de mesaj „politic” intr-o campanie politica … atunci e discutabil:
– electoratul a sanctionat intr-un fel sau altul atitudini d-astea … si PC(PUR) nu a intrat niciodata singur in parlament sau la guvernare.
– el a fost „agreat” tocmai pt puterea media (zicetii cum vreti) si din cauza asta e in parlament nu din cauza sistemului de vot sau a „vointei defecte a alegatorilor”.
– faptul ca in excese „televizive” se poate ridica sau cobori un om e poate dovada ca … listele pot fi facute … de redactorii de stiri … care insa nu raspund decat in fata sefilor.
– in plus „concentrarile de majoritati” vor intari argumente de genul „toti sunt asa”.

Duminica … ar trebui sa fie un act de alegere individuala … nu un rezultat al unui indemn 🙂

tedesco  •  20 noiembrie 2007, 14:59

Felicitari, mai ales pentru faptul ca nu ezitati sa criticati pseudo-politicienii din partidul fantoma al lui Voiculescu, patronul dvs.
Felicitari inca o data.
Dar trebuie sa va fac si un repros:la „Gazeta sporturilor” nu s-a invatat inca faptul ca nu se pune virgula intre subiect si predicat? Fiti atent la subtitlul subiectului principal, cel cu dica, din ziiarul de astazi… Sper ca a fost doar o scapare.

Cristina  •  20 noiembrie 2007, 15:46

Din pacate electoratul nu sanctioneaza aceste practici.Poate ca nu sunt contracandidati care sa ofere alternative credibile la situatia descrisa.Poate ca sunt toti politicienii claditi dupa acelasi tipar.Poate ca sunt prea multe cauze…Sper ca poporul sa se destepte cat mai curand.

mihaela  •  20 noiembrie 2007, 15:55

jalnica tara, fara iesire din mizerie dupa cum evolueaza situatia, imi spun eu uitandu-ma la NASU, dar in timp ce radu moraru incerca sa-i tina piept pc-istului din platou, pe un alt post tv, andrei gheorghe ne dadea o idee … suntem in ue putem sa ne gasim rostul in ce tara europeana dorim, sa lasam in urma mizerie, coruptie, certuri interminabile, sa cautam binele personal.

Florin  •  20 noiembrie 2007, 16:11

Sunt de-a dreptul incredibili acesti… Nici nu stiu cum sa-i numesc pe unii parlamentari. Domnul deputat Pascu a incercat din rasputeri aseara sa creeze diversiune prin deturnarea discutiei. A fost de-o perversitate iesita din comun si de-o nesimtire – vorba domnului Moraru – extraordinara. Il felicit pe domnul Gusa si nu in ultimul rand pe domnul Moraru ca nu au lasat acest subiect de presa sa moara. Sa vedeti ce-o sa mai merga lumea la vot dupa toate acestea.

alexandru petria  •  20 noiembrie 2007, 18:34

Alt nesimţit, vicepreşedinte la PD- Ioan Oltean, chestor al Camerei Deputaţilor

“Stau în chirie la… la o cunoştinţă” sau cum are minciuna picioare scurte

Din “Academia Caţavencu”:
“Ioan Oltean – deputat PD de Bistriţa-Năsăud
Rep.: Staţi cu chirie în Bucureşti?
I.O.: Nu.
Rep.: Deci aveţi locuinţă. În declaraţia de avere aveţi trei apartamente.
I.O.: Am unde să stau.
Rep.: Şi ce faceţi atunci cu cele 25 de milioane pe care le decontaţi în baza unei declaraţii pe proprie răspundere, de la Camera Deputaţilor, pentru chirie?
I.O.: Păi, stau cu chirie.
Rep.: Adineauri aţi spus că nu staţi cu chirie. Aveţi trei apartamente.
I.O.: Stau în chirie la… la o cunoştinţă.
Rep.: Staţi la o cunoştinţă? Şi cu apartamentele ce faceţi?
I.O.: Unul e închiriat. Restul… unul e liber de doi ani şi al treilea… e tot liber.”

explorish  •  20 noiembrie 2007, 19:42

off-topic la off-topic: am cautat pe site-ul si prin articolele meseriasilor (nu in bascalie zis) ceva despre acest eveniment:

http://www.uefa.com/competitions/futsal/fixturesresults/round=2385/match=300851/report=rp.html

nimic. poate n-am cautat destul. dar cat ar trebui sa caut?

ody  •  20 noiembrie 2007, 20:12

dlor suntem niste marionete TOTI,neghiobii astia isi bat joc de noi in ultimul hal si nu reactionam in nici un fel.nu stiu nu mai avem nici un pic de mandrie de personalitate;trebuie sa facem ceva nu stiu ce sunt o gramada de minti luminate care ar trebui sa gandeasca la modul de iesire din rahatul asta in care suntem de 17 ani si in care ne au bagat HOTII care ne conduc.pana la urma ne au adus unde au vrut ne au furat mandria si identitatea,ne au furat sperantele si cel mai rau e ca:NU FACEM NIMIC!SA NE FIE RUSINE!!!

Dan Cristinel  •  20 noiembrie 2007, 20:23

Ce va mai bateti capul! Fiecare pentru el… Daca nu poti face tu ceva pentru tine, de ce crezi ca Tariceanu sau altul n-ar putea dormi de grija ta?

Dan Cristinel  •  20 noiembrie 2007, 20:27

Nu stiu de ce credeti ca trebuie sa mergem sa votam? Chiar nu stiu… Nu credeti ca ar trebui sa existe o reciprocitate? Cand va vota cineva pentru mine, atunci voi vota si eu pentru el…, altfel nu am nevoie.

dangel  •  21 noiembrie 2007, 11:28

Romani in Spania youtube. com, cele mai mari sanse sa gasesti

Poze tari  •  21 noiembrie 2007, 15:25

Exclusiv peste 12,000 poze masini fete http://poze.outsdr.com

NeaFane  •  21 noiembrie 2007, 16:18

parlamentarii sunt toti niste hoti. Ei si ziaristii fura cel mai mult in tara asta.

ionutz  •  21 noiembrie 2007, 19:24

Tolo,spune celor care te citesc sa nu se duca la vot,sa-si arate in acest fel protestul fata de clasa politica ! Eu cel putin , nu ma duc pentru k nu am ce sa aleg ! E hilar sa ai dreptul sa alegi si sa nu ai ce sa alegi!Nu?

soferul  •  22 noiembrie 2007, 19:04

Ai o leapsa la http://soferul.wordpress.com/2007/11/22/leapsa-sa-votez-sa-nu-votez/

marian  •  24 noiembrie 2007, 15:06

citeste http://herdesm.wordpress.com/ si da mai departe

alexandru  •  11 decembrie 2007, 14:56

„domnilor” parlamentari ati uitat pt ce sunteti trimisi in parlament, dar defapt voi nu meritati sa vi se adreseze cineva cu: domnilor, inafara de a face aceasta tara de rusine, de fiecare data, indiferent de ocazie, nu faceti absolut nimic, ba da era sa uit, sa furati cu acte in regula, sa va spunem: rusine, prea putin, cred ca cel mai potrivit ar fi sa va cerem socoteala in cel mai dur mod, pt a vedea cei ce vor veni in locul vostru ce patesc cei ce vor incera sa calce pe urmele voastre. cu deoebit „respect” pt. parlamentarii nostri.