Steliştii şi Zenga

Da, acesta va fi un test. Clarificator.

joi, 22 noiembrie 2007, 4:36

Da, acesta va fi un test. Clarificator.

Zenga se întoarce în Ghencea, acolo unde a interpretat rolul Reformatorului. Derbyurile sînt frumoase, fără excepţie. Nocturna străluceşte, tribunele sînt pline, iar antrenorii oaspeţilor sînt primiţi cu fraze călduroase, care ar face să roşească şi un marinar.

De data asta, şi doar de data asta, pentru prima oară, e posibil să asistăm la un miracol. Un antrenor dinamovist aplaudat în Ghencea! Rocade au mai fost, Florin Halagian, de pildă. Numai că ele nu făceau decît să înteţească ostilitatea. Nu numai că-l urau ca rival, dar îl şi dispreţuiau, ca trădător.

Dacă tribuna stelistă îl va primi bine pe Zenga, seara de mîine va mătura o prejudecată. Suporterii sînt talibani, dar înregistrează binele propriei echipe. Şi discern. Simt cînd aripa valorii atinge destinul unui club şi-l preţuiesc pe cel care a reuşit să facă asta.

Steaua a avut antrenori excelenţi. Totuşi, a fost nevoie de Zenga pentru ca, în contextul schimbărilor rapide din fotbal, echipa să o ia pe alt drum. European.

Din păcate, clubul nu a urmat traiectoria de performanţă a teamului.

Aplauzele pentru Zenga, dacă vor fi, vor marca şi nemulţumirea fanilor pentru managementul celei mai populare grupări româneşti.

Ieri am primit din partea clubului un soi de comunicat. Părea setul de instrucţiuni dedicat disciplinării animalelor de la zoo. Era schiţa ghidului de comunicare cu presa. Coreea de Nord ar fi mîndră dacă s-ar aplica măcar acolo.


Comentarii (26)Adaugă comentariu

GRAZIE LAZIO !!!  •  22 noiembrie 2007, 16:41

Ieri am primit din partea clubului un soi de comunicat. Părea setul de instrucţiuni dedicat disciplinării animalelor de la zoo. Era schiţa ghidului de comunicare cu presa. Coreea de Nord ar fi mîndră dacă s-ar aplica măcar acolo…

pai baga si tu o fraza doua sa vedem ca e asa cum zici tu.

marius  •  22 noiembrie 2007, 16:41

nu cred. sincer. suntem prea inapoiati pt asa ceva

adevarul  •  22 noiembrie 2007, 16:48

Stergeti, spurcatilor, stergeti… nu suportati adevarul, ai?

Sunteti urmasii lui Maccabi Bucuresti, echipa evreilor, nu stiati? Pai, bai spurcatilor, numele Maccabi a fost romanizat in Ciocanul, asta inseamna maccabi, si din Ciocanul in Dinamo. Tortionarul si criminalul Draghici v-a fost presedinte, el si cu Nicolski v-au facut imediat stadionul din groapa, era groapa la propriu, spurcaciunilor, si va faceau si galerie la meciuri, ultrasi.

Dinamu Maccabi Bucuresti, mizeria fotbalului romanesc.

brebu  •  22 noiembrie 2007, 16:52

Walter este, a fost si va ramane stelist…normal ca va fi aplaudat in Ghencea…

kb  •  22 noiembrie 2007, 16:52

zenga e un mercenar si va fi tratat ca atare, ei sunt profesionisti, noi ne iubim culorile, domnul rebedea nu va fi simbata walter ci un spart-an-us un ciine rosu…

antimitica  •  22 noiembrie 2007, 16:54

doua echipe de puscarie…steaua si dinamo. marele derby al penitenciarelor. Invingatoarea va juca cu cealalta echipa, de sub podurile miticiei.

antimitica  •  22 noiembrie 2007, 16:56

se dau miticii cu curu de pamant, spurcaciunile.

Lute  •  22 noiembrie 2007, 16:58

Arata-ne GHIDUL !!!!! Vrem sa vedem ce i-a mai scornit mintea d-lui (?) argaseala……

tudor  •  22 noiembrie 2007, 17:08

zenga ar trebui aplaudat…ar fi o mostra d civilizatie fantastica…dar acest lucru,intr-o tribuna dominata de huligani(ca si la dinamo sau rapid),nu se va intampla!pacat!
comunicatul stelei a fost la obiect si corect(eu l-am citit),esti rautacios si nu iti sta bine!

tudor  •  22 noiembrie 2007, 17:15

apropo,clubul nu a urmat o traiectorie ascendenta din cauza dorintei lui becali de a face totul!a gresit grav…dar steaua nu a facut decat sa protesteze,prin acel comunicat,vis-a-vis de niste jigniri pe care ziaristii dvs. le-au adus juktorilor stelisti(aceasi care au mers 2 ani consec. in liga,aceasi care au jukt semif. uefa),jigniri pe care jucat. dinamov. nu le-au avut de suportat,desi perform. respectiv. jucatori nu se compara cu cele ale stelistilor! de ce?…poate ca tineti prea mult cu steaua…
gata,am spus ce am avut de spus,mi-am luat asta de pe suflet!

Ple.shit.za 55  •  22 noiembrie 2007, 18:02

Nu va f nici un test pt ca suporterii sint variati dpdv al nivelului cultural. Unii il vor aplauda iar altii il vor scuipa peste gard; clasa de mijloc o sa invocce aparatele genitale ale parintilor sau chiar ale lor.

Dar va f un test pt cele doua echipe, se va vedea care si cum stiu sa gestioneze criza si lipsa acuta de forma.

Bambu  •  22 noiembrie 2007, 18:03

Aplaudat ? Dovada de civilizatie ? Profesionistii si mercenarii isi fac treaba fara nici un comentariu. Zenga spunea pana nu demult vorbe ca: „In Romania numai la Steaua si la Echipa Nationala mai antrenez”, „Steaua este marea mea dragoste”, „Suporterii stelisti vor fi mereu in inima mea” etc. Mercenar ? Cine, Zenga ? No Tolo, este doar o tarfa. Aplaudat ? LOL

CL  •  22 noiembrie 2007, 18:33

Nu cred ca Zenga are nevoie de aplauzele noastre. Asa cum a declarat cand a semnat cu Dinamo, e un profesionist pentru care sentimentalismele nu conteaza. Si are dreptate!
Esti la Dinamo, nea’ Vali? MORI CAINE!!!

bogdanlebu  •  22 noiembrie 2007, 19:09

te-ai enervat de la comunicatul lor…

catalin, stii ce e pacat?!? ca nu va fi lume in tribune ca sa-l aplaude pe zenga…

Bogdan79Sibiu  •  22 noiembrie 2007, 19:11

La padure ZENGA ! esti un mafioso cu papucei de pasla, sa nu se auda pe unde calci. Banul face, banul te face de cacao VanHouten….incearca-ti norocul in altya parte.

d(r)ac_impielitzat  •  22 noiembrie 2007, 19:52

despre ce comunicat vorbesti tolo?

nastyb0y  •  22 noiembrie 2007, 20:35

Eu am imnpresia ca ai carente mari in educatie. Oricum, nu parintii sunt de vina.
Sterge in continuare. Nu te sfii.

nastyb0y  •  22 noiembrie 2007, 20:40

Chiar daca te-ai nascut din pisica, nu mananci soareci…Apropo, ai grija ce idei arunci pe aici ca este referendum pe 25 noiembrie.

nastyb0y  •  22 noiembrie 2007, 20:44

Si alegeri europarlamentare…Tu mai lipseai sa ne bagi fitile in cap…

remember 86  •  22 noiembrie 2007, 21:06

Pentru ce a facut la Steaua Walter ar fi putut ramine in inimile noastre, dar trcerea la Dinamo este o TRADARE pentru spiritul ROS- Albastru.Niciodata un ciine nu va fi apludat in Ghencea de stelistii adevarati. Si asta nu din lipsa de educatie- ci pentru ca ZENGA a mintit cind a declarat iubire vesnica Stelei. Nu trebuia s-o faca si poate simbata ar fi putut fi ignorat! Oricum va fi ultimul sau meci pe banca spurcatilor

nastiboi  •  22 noiembrie 2007, 21:59

Cele mai mari probbleme in randul suportterilor fotbalului se creeaza datorita unor afirmatzii mai mult sau mai putin necanttarite ale pattronilor, anttrenorilor, officialilor . Vedeti si cazul lui Rednic. Astfel ,eu cred ca Zenga nu va fi primit foarte rrau in Ghencea. Oricum, nu mai rrau decat il primesc fannii Rapidului pe Rednic. Cel putin pana la aceasta etapa. De fapt, nici nu ar merita un trattament asppru. A stiut sa nu iasa cu rautazi in meddia. Pana si acest articoll nevinovat poate contribui la o dettensionare a unor sittuatii potentzial conflicyuale. Massele sunt foarte sensibbile la semnalle. Fannii sunt o categgorie de perssoane informatta .Aceasta inseamna ca ar putea fi si foarte sensibbila la diverrssiunni. Atentzie , gazettari candidatzi la premiille Artest !

nastiboi  •  22 noiembrie 2007, 22:00

Sunt revoltat. Din nou. nici nu stii cum sa mai scrii ca sa treci de cenzura.Oricum, e distractiv. Baga mare, tolo !

velly  •  22 noiembrie 2007, 23:14

revin sa-mi cer scuze ca l-am omis pe regretatul Traian Ionescu.MARIUS NU TE UITA INAPOI DECAT LA CEEA CE AI FACUT PERSONAL.DE ACUM NUMAI INAINTE

Dan Razboiu  •  23 noiembrie 2007, 0:08

MM va singurul adversar aplaudat in Templu
restul sunt mercenari

Sly  •  24 noiembrie 2007, 10:01

Tolo, ceea ce incerci tu sa faci aici e laudabil. Dar nu uita ca nu investitorii sau LPF conduc mersul fotbalului, ci ultrasii.
Zenga este amenintat destul de violent numai daca are curajul sa salute galeria fostei echipe.
Cu siguranta ca stelistii il vor aplauda.
Ce va urma… Dumnezeu stie!
Sper, totusi, sa fie un spectacol frumos. Si sper sa vedem fotbal.

Sly  •  24 noiembrie 2007, 20:41

Sunt micul Nostradamus? :))
De unde stiam ca se va intampla asa?
Vai de capu’ nostru.