Un interviu bun şi o frază ridicolă

Am citit atent interviul lui Ovidiu Ioaniţoaia cu Mircea Sandu din Gazeta de azi. Şeful FRF apare aşa cum e, se vede că Ioaniţoaia cîştiga încă de acum 25 de ani premii literare pentru cărţile de interviuri. Nici o imixtiune în croiala intimă a personajului, nici un orgoliu de a-l face mai bun, mai rău.

vineri, 23 noiembrie 2007, 2:52

Am citit atent interviul lui Ovidiu Ioaniţoaia cu Mircea Sandu din Gazeta de azi. Şeful FRF apare aşa cum e, se vede că Ioaniţoaia cîştiga încă de acum 25 de ani premii literare pentru cărţile de interviuri. Nici o imixtiune în croiala intimă a personajului, nici un orgoliu de a-l face mai bun, mai rău.

Aflăm cîteva lucruri. Sandu se gîndeşte serios să candideze şi în 2010 la postul de preşedinte. Îl regretă pe Boloni, dar nu pe Hagi. Lucrează într-un echilibru al forţelor cu Lupescu şi cu Piţurcă. Ceva s-a schimbat la Federaţie. Sandu a interpretat corect rezultatul alegerilor cîştigate în faţa lui Popescu. Dictatura era Game Over. Peste 100 de oameni nemulţumiţi de felul în care era condus fotbalul semnalaseră asta prin votul lor. Şi Naşu’ a cedat o parte din liniile de decizie.

Există şi un moment comic în interviu. Sandu spune că a fost „teribil deranjat” de reluările TVR care au remarcat golul înscris de Goian din ofsaid în faţa Olandei. Îi dăm cuvîntul: „Partenerul Federaţiei, TVR, a bătut monedă pe faza aceea, a reluat-o de zece, de douăzeci, de o sută de ori! Ăştia sîntem noi, nu trebuie să ne facă alţii rău, avem talentul de a ni-l face singuri!”.

Îi luăm cuvîntul. Şi venim în prezent. Ieri, FRF a anunţat că Antena 1 a cîştigat drepturile de televizare ale meciurilor de acasă ale „naţionalei” în următorii doi ani. Poate că Naşu’ crede că se vor interzice reluările, iar golurile adversarilor se filma alb-negru şi se vor da pe „repede înainte”! Ne îndoim, dar e treaba colegilor de la tv, care au cîştigat licitaţia pe bani, nu pe flotări în faţa FRF.

Gazeta, care face parte din acelaşi trust cu Antena, nu-şi va modifica nici cu un micron atitudinea faţă de administraţia de la Casa Fotbalului! Le vom critica erorile, le vom ironiza gafele, le vom aprecia reuşitele. Şi ne vom lupta împotriva ideii că românii se împart, mai nou, după numărul de reluări tv. Numai reluările nu erau patriotice sau nepatriotice în ţara asta!

Un contract comercial nu are nici o legătură cu conţinutul ziarului. Opiniile şi investigaţiile vor merge înainte. Publicul împreună cu voinţa liberă a redacţiei vor stabili agenda de subiecte. Nimeni altcineva!

Asta în numele gsp. Ca să fie clar de la început.


Comentarii (209)Adaugă comentariu

porcu’ cu butelia in brate  •  25 noiembrie 2007, 8:50

unde e magnificul sa ne explice fotbal?

porcu’ cu butelia in brate  •  25 noiembrie 2007, 8:50

sa ne zica cum merita dinamuuu sa cistige azi?

porcu’ cu butelia in brate  •  25 noiembrie 2007, 8:52

e preocupat sa mai ia un premiu acuma, halal sa ii fie, de jigoddie sekurista!

Zorro  •  25 noiembrie 2007, 9:13

K sa fie clar de la inceput! Tu in numele GeSePe-ului ar trebui sa iti ceri scuze de la toti cei care v-au dat bani de pomana cumparid „Arici Pogonici”-ul vostru de ziar. Sa te scuzi pentru inventiile voastre murdare, minciunile fara seaman, pentru pozele cu femei goale care nu au nici o treaba cu sportul, poate doar cu frustrarile tale de acasa. Sa te scuzi ca ai scris pentru bani si sa te scuzi ca ai pus pumnul in gura celor care scriau adevarul! Asta ar trebui sa faci in numele GeSePe-ului! K sa fie clar de la inceput!

Vladut  •  25 noiembrie 2007, 9:31

dupa ce vei lua astazi premiul pe care l-ai dorit tot timpul, uita-te in jurul tau. daca mai ai vreun dram de ratiune si de bunsimt o sa constati cine sint alaturi de tine.

neea ovii – un dinozaur al presei altui regim. de fapt unul dintre cei mai detestati oameni in sportul de azi. de ce? pentru ca nu a avut niciodata curajul sa ia o atitudine ferma si a scaldat-o cu „pe de o parte da, pe de alta nu” toata viata. pentru ca a intins mina oricui a avut sa ii dea ceva.

adrian georgesku – cel mai satanist dintre ziaristi si cel mai ziarist dintre satanisti. are meritul de a aduce perversiunea pupinkurista la rangul de virtute. si ardeii la rangul de decoratie.

mirela neag & luminita paul – doua biete suferinde care ar speria orice fiinta vie dotata cu creier si aparat vizual. fara sa te tina pe tine in brate nu ar avea nimic

cohorta de lingai pe care iti place sa ii ai aproape – ei te justifica, ei te incinta, dar nu te respecta si nu te vor iubi niciodata

in rest nu ai decit singuratate si minciuna in jurul tau!

noapte buna magnifiicule, oriunde te-ai afla!

victorie steaua  •  25 noiembrie 2007, 9:41

Vladut: Ce ratiune? Ce bunsimt? E prea mult sa ceri de la individul asta dubios! A stat sa-l pupe pe Mitica Dragomir ca l-a angajat, apoi s-a lepadat de el. La fel a facut-o cu Sarbu, si la fel va face mai departe. Un cameleon care pozeaza in justitiar! O tirfa de bordura!

Dan 72  •  25 noiembrie 2007, 11:28

Incepe pupincurismul Antena 1FRF inca din seara asta…Tolontan vs Sandu!!Sa vezi frumusete de emisiune!!:))))))))))))))))))))))))))))
Incepe ascensiunea lui Tolontan!:))))))))))))))

danutz  •  25 noiembrie 2007, 13:48

Si inca o mica „gafa”….probabil nedorita ….ati lasat o noapte intreaga o stire cu titlul: ANTENA 1 VA TRANSMITE IN DIRECT TRAGEREA LA SORTI PENTRU PRELIMINARIILE CM DIN 2010…..EEEEEEIIII BINE NU ANTENA 1 CI TOCMAI TVR 1….ori ii dati afara pe baietii de la site ori va dati pe voi afara….tolontane, ce-i mamica cu tine? ai dat de bani?

Poze tari  •  26 noiembrie 2007, 15:02

14,000 poze masini fete http://poze.outsdr.com