Buratino

De ce s-a întors Neaga? El, cu nasul de Pinocchio. El, intrigant în vestiar şi imposibil de evitat prin talentul şi imprecaţia sa fotbalistică. El, gata să vegeteze o treime de campionat, la dispoziţia iritării patronului, pentru a reveni decisiv în derbyul de aseară.

duminică, 25 noiembrie 2007, 11:37

De ce s-a întors Neaga? El, cu nasul de Pinocchio. El, intrigant în vestiar şi imposibil de evitat prin talentul şi imprecaţia sa fotbalistică. El, gata să vegeteze o treime de campionat, la dispoziţia iritării patronului, pentru a reveni decisiv în derbyul de aseară.

Cu toţii l-aţi simţit! Dar Lăcătuş a fost Geppetto. L-a titularizat, l-a recreat. Neaga a fost acela care a alergat, a presat, a tras de el din primul minut. De ce Neaga?

 Pentru că ni s-a predat, în direct, umilinţa ca impuls. El s-a întors ca să fie vedetă şi s-a trezit ţap ispăşitor. A gafat, a răbdat şi a explodat aseară, în cea mai importantă dintre mizele posibile. Rău pînă ieri, salvator de azi încolo. Ce poate face orgoliul răscolit! Iată ce ne-a spus Neaga, retrezind Steaua, campionatul şi toate celelalte.


Comentarii (70)Adaugă comentariu

Maxnificul  •  25 noiembrie 2007, 15:39

In toata lumea vedetele se fac in functie de conjunctura (ca de exemplu acum Neaga). Poti sa joci infect tot campionatul si sa marchezi in meciul care conteaza cel mai mult pt suporteri si atunci „te-ai scos”. Nici macar nu mai conteaza cum joaca Neaga in continuare, a dat gol impotriva lui Dinamo (si nu orice gol, singurul gol si cel al victoriei!) si asta il aduce in inima suporterilor. Daca oricare alt fotbalist de la Steaua ar fi dat gol (de ex Dica) jucatorul meciului ar fi fost declarat O Petre. Nu stiu cati s-au uitat atent la acest aspect (eu sunt un fan al jumatatii de langa poarta proprie a echipei in general) dar O P a facut meciul vietii lui. Pot sa spun ca 75 % din recuperari si o groaza de verticalizari (suna ciudat sa spui ca O P a impulsionat 1/2 din actiunile Stelei, dar puteti verifica) au fost facute de el. Si inca ceva, daca se joaca in continuare cu el si Lovin ca pereche va rezulta un cuplu de „killer-i” la mijloc destul de bun (ce sa-i faci asta-i fotbalul actual, fara un mijloc defensiv bun esti victima sigura).
Ce trebuie apreciat la Steaua de aseara nu este jocul intregii echipe ci cum a „taiat” tot ce a vrut sa faca Dinamo. Nu stiu daca este meritul lui Laca sau al lui ” Garry Bussey” care il stia bine pe Zenga, insa nu mai conteaza, cand intalnesti un adversar puternic trebuie sa studiezi atat jocul adversarului cat si conceptia antrenorului. Scuze pentru acest mai mult sau mai putin off-topic.

Alex  •  25 noiembrie 2007, 15:53

adevarul e ca , cel mai prost jucator din campionat a batut pe Dinamo. La reluare era sa isi rupa glezna. Prost, infantil dar a bagat-o. Lobont era pe mingie, dar cu „sutu-i” care mai mult a pareza a semanat, il invingea si pe Taffarel. Urat. Asta e fotbalul. O Steaua care a jucat groaznic, stil Lacatus, agresiv, prost, prefacut, a invins aseara pe Dinamo care, se pare ca nu se trezeste.

felix  •  25 noiembrie 2007, 16:00

adevarul e ca , cel mai prost jucator din campionat a batut pe Dinamo. La reluare era sa isi rupa glezna. Prost, infantil dar a bagat-o. Lobont era pe mingie, dar cu “sutu-i” care mai mult a pareza a semanat, il invingea si pe Taffarel. Urat. Asta e fotbalul. O Steaua care a jucat groaznic, stil Lacatus, agresiv, prost, prefacut, a invins aseara pe Dinamo care, se pare ca nu se trezeste.

stefan  •  25 noiembrie 2007, 16:03

pentru rednic.dute ma inapoi la dinamo ca de cand ai venit nu mai merge echipa,si ial si pe bojo cu tine ca este bun pentru rugby nu fotbal.chiar nu vede nimeni ca nu este bun si opreste atacul echipei.sau te arde sau nu sti fotbal,ca mam saturat sa vad rapidul ca pierde si merge ca racul de cand ai venit la echipa.si daca vreti un transfer aducetil pe stancu de la urziceni.
asa ca cauta alta echipa sa o distrugi

dumitru  •  25 noiembrie 2007, 16:05

Daca azi nu va mai fac observatia ca nu se scrie SUPRAPUS PESTE sau ca JOCUL NU SE VERTICALIZEAZA imi mai cenzurati comentariul?Nu de alta, dar sunteti,totusi, redactor sef,iar Vochin redactor sef-adjunct.În rest,cred ca opinia e inspirata si scrisa intr-o limba romana corecta. De data asta.

aria52  •  25 noiembrie 2007, 16:34

ce s-a intamplat aseara a fost simplu,fara sa ne orbim de prea multa filosofie: steaua a jucat mai bine decat dinamo, dar nu a fost o mare echipa, neaga a fost singur peste dinamo si victoria e meritata!mi-e totusi teama ma lasa mai are mult de invatat ca antrenor si ca neaga a fost titular ca nu avea solutii mai bune, pt ca dak l-ar fii avut in echipa pe chevanton, neaga nu intra titular:)), asa k asta e povestea lui lacatus ca mare papusar…..asta nu inseamna ca as contesta talentul lui sau calitatea de necontestat a lui neaga. SPER SA-SI REVINA NEAGA DE PANA SA PLECE DE LA STEAUA, CU EL IN TEREN NU-MI E FRICA.

radu-ilarion munteanu  •  25 noiembrie 2007, 16:50

era improbabil ca cineva sa nu faca legatura cu penaltiul dat de acelasi neaga in ultimul minut al unui meci de toamna cu nationalul. asa ca as fi mai prudent cu laudele. neaga mai are de repeatt returul eficace din primavara ce urmase acelui meci. si lacatus mai are de demonstrat. are insa nevoie de liniste, de rabdare si de ceva din pacate nesigur: intelegerea patronului de a renunta sa se mai implice in ce nu-i treaba lui.

Justitiarul  •  25 noiembrie 2007, 17:07

Draga Tolo,

Te astept personal pe blogul Justitiarului – http://www.justitie.wordpress.com. A aparut un nou post despre mafia notarilor. Urmeaza chestiuni interesante si, cine stie, poate ne aplecam si asupra fotbalului. Exista cateva contracte ciudate pe acolo, exista cateva firme la fel de interesante, exista comisii care iau decizii eronate, exista mult AVAS, asadar functionari publici care nu preau au ce cauta. S-ar putea scrie un blog intreg cu barfe din lumea fotbalului.

Cu bine,

Justitiarul

mosu  •  25 noiembrie 2007, 17:14

Buna,
Aseara s-a jucat soarta campionatului,Steaua isi va reveni iar cu intoarcerea lui Radoi si Plesan vom fi acolo unde e locul stelei, pe primul loc.
Despre meciul de aseara pot sa spun ca l-am trait cam la aceeasi intensitate ca si meciul de Kiev,m-am bucurat pt fiecare pasa ,pt fiecare sut,pt fiecare tackling,chiar am echipa jucand,si parca revenise acea daruire de care era atata nevoie in ucl.
Nu sunt de acord cu acei jurnalisti care spun ca a fost un derby plictisitor,a fost un derby castigat de o echipa care a stiut de la bun inceput ce inseamna acest meci si in final au obtinut ceea ce si-au dorit.
Bravo baieti aveam nevoie de o victorie mare si iata ca daca iti doresti foarte mult un lucru chiar se va intampla.
Bravo EMEGHARA,NESU,NEAGA,DICA.
BRAVO LACA DIN ACEST MOMENT INCEPE ASCENSIUNEA TA CA ANTRENOR ATAT IN TARA CAT SI IN EUROPA.
Bravo baieti si haideti sa facem si niste puncte in ucl.
FORZZA STEAUA!!!!

gabriel  •  25 noiembrie 2007, 17:31

http://www.soccerproject.com/index.php?section=3&lng=ro&uID=17015

alex  •  25 noiembrie 2007, 18:17

mama dar ce jurnalist tare te crezi . am inceput sa-mi schimb parerea despre tine in ultimul timp. de la aberatii de genul „un campionat nu se castiga cu echipele mici ” cu toate ca andrei vochin il citeaza pe capello care zice exact invers pana la articole ieftine de genul celui mai de sus. incerc sa fiu cat mai obiectiv dar tu nu ai nici o treaba . lasa-i pe altii care au studiat jurnalistica , tu cu ase-ul tau incearca in alta parte . influentezi si induci in eroare toata tara cu articolele tale ieftine.

nastyb0y  •  25 noiembrie 2007, 21:01

@Justitiaru
Justitiarule , inseamna ca putem face un sindicat al bloggerilor. Tu strangi fapte, chestii, socoteli ,despre AVAS, notari, fotbal, contracte etc., le aduci la mine pe blog si eu le prelucrez. Mersi. Cotizatia propun sa o strang eu, ca am fost angajat al AVAS. Mersi. In schimb, eu il propun pe justitiaru’ presedinte si pe tolo purtator. De cuvant. Mersi. Va astept.

nastyb0y  •  25 noiembrie 2007, 21:13

@tolo
Poate ar fi fost bine sa ii atragi atentia lui Mircea Sandu ca statistica este o stiinta exacta .Cand distributia greselilor arbitrilor iese din distributia normala a clopotului lui Gauss ,ceva nu e in regula. El, in stilul caracteristic, a raspuns semi-cifrat ca Clujul joaca tare, adica, aveti grija fluierasilor ca e timpul sa incepeti sa ii fluierati si pe ceferisti. Impiegatii de miscare cu fata la perete !

ra3k  •  25 noiembrie 2007, 21:15

Criticat, laudat, Rica ramane acelasi fotbalist care te dezamageste intr-un meci prin prestatia data si in al doilea meci poate face diferenta. Oricum bv Neaga!

eftimie  •  25 noiembrie 2007, 23:07

cam exagerezi

eftimie  •  25 noiembrie 2007, 23:10

acest editoria despre felul cum a dat neaga un gol dovedeste ca nu esti microbist ci doar n cetatea care vrea sa dea cu emotia pe blog. Un microbist, eventual un stelsit sincer, ar fi spus doamne,, tulai, uitate-te si la asta cum s-o scos. 14 meciuri o jucat de cacao acu o dat un gol nu mai poti sa zici ceva de le nasol pana l afinalul campionatului.

Traiasca Neaga noul Oprita!!!!

Bogdan  •  26 noiembrie 2007, 0:03

Indraznesc sa avansez o ipoteza ce nu are nici o legatura cu trezirea din latenta si talentul redescoperit. In fapt, cred ca asta a fost ideea geniala a lui Lacatus – transpunerea jucatorilor in atmosfera unui meci Steaua-Dinamo sau Dinamo-Steaua din trecut (nu trecutul imediat, neaparat). Si evident pentru acest lucru avea nevoie de jucatori care au trecut prin acea experienta (pe cat posibil). Rezultatul s-a vazut.
Iar Neaga in sine a mai trait la intensitate maxima astfel de derby-uri. Unde are Neaga probleme de adaptare? La jocurile neobisnuit de tari cu echipe „mici”. Cand a plecat el din tara, existau inca echipe „mici”…

simex  •  26 noiembrie 2007, 0:04

Din faza aia, dadea gol si soacra-mea!!!Ce-l mai laudati atat?Voi chiar ni vedeti ca sunteti penibili?Acum vreo cateva meciuri il laudati pe Cristocea pentru o … centrare!

Poze tari  •  26 noiembrie 2007, 15:01

14,000 poze masini fete http://poze.outsdr.com