Emeghara

E riscant. De ce să alegi un singur jucător? Şi de ce nu pe Badea, cel care a înscris cu ciocul, aşa cum se spune la peluză? Sau pe Dică, cel despre care comentatorul Mihai Mironică spune că a devenit altul după „faimosul dialog cu Lăcătuş”.

marți, 27 noiembrie 2007, 11:51

E riscant. De ce să alegi un singur jucător? Şi de ce nu pe Badea, cel care a înscris cu ciocul, aşa cum se spune la peluză? Sau pe Dică, cel despre care comentatorul Mihai Mironică spune că a devenit altul după „faimosul dialog cu Lăcătuş”.

„Faimosul” era rezultatul unei dezvăluiri făcute în gsp de Dan Udrea, dar asta nu e voie să se spună pe ProTV. Sînt versete satanice.

Nu, nu e vorba nici de Badea şi nici de Dică. Ci de Emeghara. Fundaşul dreapta al Stelei a crescut de la meci la meci, fără vrejul de fasole. Nu e nimic miraculos în jocul său. Totul pare ponderat, uneori chiar încetinit. Dar Eme gîndeşte fazele, nu se hazardează, are una dintre cele mai bune pase de fundaş din campionatul intern.

De la el, de la Zapata, poate şi de la alţii, care nu vor ajunge pe piaţa de brazi a Europei, e posibil să înceapă creşterea Stelei de la anul. Acum totul pare strivit. Cînd domini un meci întreg şi eşti egalat absurd, e vorba şi de ghinion. Şi la asta ridici din umeri, aşteptînd să vină miezul nopţii şi şampania.


Comentarii (139)Adaugă comentariu

Petru Terguţă  •  28 noiembrie 2007, 10:15

DEZGUSTĂTOR MECI PENTRU O STEA

Alex  •  28 noiembrie 2007, 10:20

Lasa asta. Au fost egalati fiindca sunt fraieri si gata.

Alta e problema. Bucurestenilor, organizati-va si faceti ceva!!! NU le permiteti acelor porci care dorm pe banii nostri in parlament sa voteze o lege care sprijina infractorii, care ii invita sa va sparga casele, sa va violeze familiile si sa va omoare, scapand nepedepsiti.

Cornel  •  28 noiembrie 2007, 10:35

Din pacate nu putem sa-i clonam pe cei doi (Emeghara si Zapata) si sa avem si noi o echipa care iese cu capul sus la finalul meciului.

leu brunet  •  28 noiembrie 2007, 10:39

ce pacat, nene?!? ce ghinion, nene?!? cum e posibil sa joci 2 reprize de parca ar fi fost 2 meciuri diferite??? jucatorii stelei au aratat iar amatorismul cras, comoditatea si caracterul de „putori” de care sufera natzia asta!!! aceeasi atitudine de putori aratat si de „bravii” nostri din nationala, in meciul de la sofia!!! mi-e sila si sa va mai strig „rusine!”. insa meritati din plin: HUAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA!!!!!!!!!!!!

highlander  •  28 noiembrie 2007, 10:42

Eu pariez ca vestita campanie de achizitii a lui becali va consta in:vindem ce valori mai avem (Dica, Goian, Emeghara si Zapata), aducem 2-3 de ochiul galeriei (Thereau de ex) si in rest transferam ce vrea sa mai vanda varul Ion, marele bisnitar al impresarilor.

Lemn  •  28 noiembrie 2007, 10:45

foarte pertinent.Inca ceva ,trebuie neparat sa-i dea drumul lui Goian ,mi se pare blazat fata de culorile Stelei.Nu inteleg cum de-l prefera pe Nesu lui Golanski,nu inteleg,este un jucator mult mai rational in teren polonezul sau numai este dezirabil in Ghencea??

cyclon  •  28 noiembrie 2007, 11:08

i love Eme … dar sa nu-l uitam si pe Nesu caruia chiar daca ii lipseste luciditatea, isi da viata pe teren … eh .. intr`un an o sa vada altfel lucrurile … o sa gandeasca cum trebuie 🙂

marian  •  28 noiembrie 2007, 11:19

A jucat bine Steaua, dar nu atat cat era necesar ca sa obtina o victorie. Steaua are nevoie,ca de aer, de un atacant de „gura portii” cum se spune in fotbal si de un mijlocas foarte bun, de creatie. De ce nu se orienteaza dupa jucatori tineri si talentati, de pe continentul african? Cred ca sunt multi jucatori de valoare si la preturi acceptabile, acolo.

jj bkl  •  28 noiembrie 2007, 11:38

emeghara, este, intr-adevar unul dintre cei mai buni oameni ai stelei. zapata si emeghara sunt transferurile reusite ale stelei. s-ar putea sa intre in aceasta categorie si neaga, care, daca redevine cel care a fost inainte de a pleca in asia, poate fi chiar liderul echipei. din pacate steaua nu are in acest moment oameni care sa dribleze, care sa creeze superioritati. dica ar trebuisa faca acest lucru iar in meciul cu slavia a reusit de cateva ori acest lucru. dar e prea putin. cu un singur om care gandeste pozitiv fazele nu poti face mare lucru, pentru ca si adversarii sunt foarte atenti la el. problema stelei nu este in aparare si nici in atac nu este o situatie grava pt ca acolo sunt badea, neaga sau iacob. la mijloc ar trebui sa fie schimbat ceva. si repede, pana la inceputul returului, pentru ca daca vor fi adusi jucatori in vara, le vor trebui cateva luni sa se acomodeze. or, in acea perioada au loc meciurile cele mai importante, care ar putea duce steaua in urmatorul sezon de liga campionilor (spun asta cu speranta ca steaua va reusi sa prinda macar locul 2 in campionat)

skeptik  •  28 noiembrie 2007, 11:38

lui..LEMN…

Numele tau spune tot! Nesu a fost cel mai bun de la Steaua, e un argint viu, si va ajunge la o echipa mare ! habar nu ai de fotbal, te-ai uitat la ..popice!

parior  •  28 noiembrie 2007, 11:43

w w w . p a r i o r . b l o g s p o t . c o m

Lemn  •  28 noiembrie 2007, 11:54

@septik cu jucatori ca Nicloita si Nesu ,in mediocritate ne vom zbate perpetuu.apropo,am ani de fotbal cat nu ai u de curtea scolii(fotbal).

Lemn  •  28 noiembrie 2007, 11:56

@septik fa si u o difernta intre Emeghara si Nesu si vei vedea diferenta!va incanta abnegatia,ma incanta valoarea…..

Bodo  •  28 noiembrie 2007, 12:03

Fantastic…dar degeaba. pana dam o pasa se repriaza toata echipa adversa. Daca dam din prima, cel care primeste mingea e atat de socat incat se impiedica in ea. Si totusi…daca ar juca doar cu unul din inchizatori…nu de alta dar se calca pe picioare…de preferat ar fi cu unul combinat intre Lovin si Petre…un Croitoru sa zicem poate ar fi alceva…Goian are numai scouteri in cap…cred ca il tin titular ca sa-l vanda…Baciu e mult mai in forma ca el in acest moment…de fapt e doar constant. Lui Nicolita ii sta bine pe tusa…
Astept cu interes sa-si revina radoi si plesan, si cele 3 transferuri fantastice ale lui gigi…In urma lor ne va trebui un mijlocas dreapta 🙂

sageatta  •  28 noiembrie 2007, 12:05

http://www.youtube.com/watch?v=743VM9UORmw

Bodo  •  28 noiembrie 2007, 12:06

Si inca ceva…legat de inchizatori…stiti cine sunt mijlocasii defensivi la Milan? Gatusso si Pirlo…cred ca amandoi sunt in stare sa dea o pasa…

Lemn  •  28 noiembrie 2007, 12:12

Inca ceva ,Oli era antrenor si .Aversiunea unora fata de Becali le-a intunecat judecata.

anti-cca  •  28 noiembrie 2007, 12:17

Daca dadea badea 2-0, era clar totul. Dar e bine ca au egalat cehii. Altfel, aparea gibonul peste tot, zicea ca pariaza nu stiu cite sute de mii de bani negri pe victoria stelei la ARSENAL ca sa le imprime curaj baietilor, si mai zicea probabil ca 120% cca nu are cum sa nu ia campionatul. Pentru oameni ca oieru (dar si altii), ma BUCUR nespus de mult ca nu ati batut. Si daca in retur incep sa curga banii la arbitri, poate ajungeti si CFR-ul, MILOGILORRRRRRR!!!
ha-ha-ha

fotbal  •  28 noiembrie 2007, 12:18

pe http://www.blogsport.ro in fotografia din dreptul rubricii tale s-a insinuat Dalai Lama. Cu barba! Simpatic

marian  •  28 noiembrie 2007, 12:27

cred ca e vb de eterna noastra mentalitate…inhibarea romanului fotbalist autohton..care a marcat un gol…apoi ..se „panicheaza” si lasa jocul la voia hazardului ..principala mentalitate find cea de aparare dupa ce am dat gol..si mergand pe dacae sa m ai fie bine daca nu pastram rezultatul…si asfel se ajunge sa tremuram pan in ultimul minut…joc bun al stelei…dar cred ca o sa plangem mult dupa Nea ” Olaraiu;”…nu ca Lacatus ar fi m ai bun ca Hagi…Lacatus e Intai la Steaua antrenor ca „stema” insigna” daca lu Hagi i se dadea macar un sezon si rabdare ..poate era alfel..acu ar fi in stare sase schimbe antrenoru si dupa un meci pierdut..

PARAIPAN  •  28 noiembrie 2007, 12:28

STEAUA continua jocul penibil cu care ne-a obisnuit de cand a inceput campionatul!daca sevilla a luat 3 la londra,iar descultii de aseara 7,cate va lua Steaua la Arsenal?nici nu vreau sa ma gandesc…la ora meciului mai bine fac rebus…

vassy26  •  28 noiembrie 2007, 12:29

mda…Emeghara m-a impresionat si pe mine…la fel si Croitoru(dar nu chiar aseara,cu Slavia)Neaga,chiar Nesu….in rest…nu-mi plac gloabe(scuze dar alt termen nu gasesc pentru personaje care se DESIRA ca OV.PETRE sau IACOB).Abia astept revenirea lui Thereau ca sa uit ca Iacob a fost vreodata in lotul Stelei.Badea ar fi mai indicat sa nu mai cada artistic pentru penalty-uri,sau daca o face sa o faca credibil…ca nici eu de la tv nu vad penalty la caderile lui,d’apoi arbitrul de acolo din teren!mesaj pentru Badea:”OMULE,BAGO-N POARTA,PUR SI SIMPLU!!!”Ma uit demult la meciurile STELEI,ca un suporter adevarat ce sant..asa ca aceste observatii sunt normale,gandite,analizate…MULT SUCCES STEAUA!!VOI FI ALATURI DE TINE IN ORICE MOMENT!!!

dany  •  28 noiembrie 2007, 12:38

scuze pt greselile ortografice si gramaticale..sunt grabit;)

TATAL LOR  •  28 noiembrie 2007, 12:47

Luati-l inapoi pe Paraschiv , Danciulescu….ca pe Thereau l-ati luat. Bravo steaua!

diarra  •  28 noiembrie 2007, 12:56

faimosul dialog laca – dica este o inventie, o gogoasa, o practica a presei occidentale de tip tabloid. si nu e prima data cind apar astfel de dialoguri. E o practica buna, pentr a atrage cititorii, dar Tolo, te-as sfatui cind „inventati” dialogurile astea de „legenda” sa va strineti mai multi si sa le concepeti. Pentru ca toate au fost penibile, ridicole!!!
Un exemplu: dialgo lacatus – gig becali cind ‘fiara’ a venit in Ghencea. Gigi: Laca, vrei sa vii? Laca: DA. gigi: de ce?
penr ca am vazut ca a murit Dobrin si m-am gindit ca miine poimiine mor si eu si nu apuc sa antrenez Steaua!!!!
O asemenea „boritura” inventata nu ma vazut de cind citesc eu ziare! Stati tata mai mult si ginditi-le, nu mai aruncati pastile din astea, fara nici o jena!!!

momo  •  28 noiembrie 2007, 13:38

De acord cu tine Catalin. Eme este un jucator excelent, o foarte buna alegere. Ca si Zapata.

Ovidiu  •  28 noiembrie 2007, 14:10

Ma ajuta si pe mine cineva cu o statistica…la cate goluri a gresit Goian de la venirea lui Hagi si pana astazi?

Nu Conteaza  •  28 noiembrie 2007, 14:38

Am o intrebare pt dvs, domnule Tolontan: comentatorii de fotbal de televiziune, intr-o transmisie in direct, chiar au timp sa specifice sursa fiecarei fraze care nu le apartine??? Iar publicul credeti ca este deosebit de interesat de amanunte gen care ziar a publicat primul si la cate minute diferenta fata de concurenta stirea „x” sau barfa „y”? Astea le discutati voi, intre voi, la suetele colegiale, mie unul chiar mi se rupe ca „faimosul dialog” a fost dezvaluit de „faimosul Dan Udrea” in „faimosul GSP”. Nu este important pt mine, ca si consumator al produsului muncii voastre, cine unde si cand a facut posibil ca eu sa fiu informat. Asta conteaza doar pt voi, atunci cand va negociati salariile, cand sunteti nominalizati la premii in industria din care va asigura veniturile si recunoasterea profesionala. Nu-i asa, domnule Tolontan, ca vi s-ar parea absurd ca cineva de la o agentie fiscala din sectorul in care locuiti sa se simta frustrat daca ati afirma intr-o discutie despre situatia dumneavoastra financiara doar ca v-ati platit impozitul, si nu ati preciza si unde? Si sa mai si caracterizeze aceasta lipsa crasa de recunoastere din partea dumneavoastra drept „versete satanice”… Haideti sa nu cadem in derizoriu, lasati-o mai moale cu concurenta asta intre trusturi media, chiar ni se falfaie noua, cititorilor sau telespectatorilor, cine a zis primul si ce. Important e ca s-a spus, si cum s-a spus…

Flo G.  •  28 noiembrie 2007, 14:42

Tolo,tu care esti cel mai mare analist politic dintre ziaristii sportivi ai putea sa il compari pe Emeghara cu Stolo ca si el a avut o evolutie buna zilele astea si pe Laca cu Base,ca ambii au gresit tactica,poate asa intrii si in gratiile lui Mircea Badea.
Forza CFR!Pardon PD!

gabidegiulesti  •  28 noiembrie 2007, 14:50

Hazardata lauda pentru un fotbalist cu o evolutie onesta.Sunt 2 ani de cand va terorizez cu mesajele referitoare la o echipa cotata drept cel mult modesta.Nici macar sacosele nu mai au cautarea pe care o aveau odata! si mai ales in Europa! Dar lasati ca vin Thereau si Camus! Astia sunt argentinienii aia de 10mil.$ per bucata?

io  •  28 noiembrie 2007, 14:50

@ bogdan
ai mare dreptate. Atata timp cat nu avem management profesionist, totul este degeaba. Noi cumparam jucatori dupa ce vedem un DVD…..no comment!

Flo G.  •  28 noiembrie 2007, 15:24

@gabidegiulesti:
E singura echipa modesta care a avut rezultate in Europa dupa 89 ,asa ca lasa -ne pe noi stelistii sa ne dam cu parearea, tu zboara de pe creanga asta.
Echipa ta a fost foarte buna,pe ce loc erati in clasamentul ala,…?al cluburilor?mare performanta!

papabear  •  28 noiembrie 2007, 15:59

Domnilor,

Am vazut meciul Stelei cu cehii. La cat fotbal stiu eu si la cat management am invatat din Footbal Manager, Steaua nu stie ce joaca. Fotbal, soccer, bambilici, etc.
Imi aduc aminte ca acum cativa ani am vazut un meci de fotbal al Stelei pe vremea cand era antrenata de Protasov. In opinia mea, tot succesul Stelei de dupa, cu semifinala de cupa si mi se pare ca si campionatul a fost intertia imprimata de ucrainean. Nu stiu ce le facea sau ce le spunea ucraineanul dar din 3 pase erau in careul advers. Faptul ca mai tarziu Olaroiu si-a tras tot meritul e alta chestie. S-a vazut in semifinala. Si acum imi aduc aminte cateva faze memorabile cu jucatorii Stelei in linie la 20-30 de m de careu si 4-5 englezi intre fundasi. Si olaroiu statea pe margine si dadea din maini, ca si Radoi, saracul care nu stiu unde sa se uite mai intai. Ce sa zic de Steaua de azi? E mana lui Gigi? Si-a dat seama ca se pricepe si la fotbal? I-o fi bagat cineva in cap chestia asta ca singur nu cred ca e capabil sa gandeasca. Ii urez succes lui Lacatus si sper sa le imprime viteza si curajul lui din totdeauna. Si GIGI daca citesti asa ceva, un patron adevarat nu-ti zice cum sa faci ceea ce trebuie sa faci! Cel mult iti da cu ce sa faci restul sta in puterea muncitorului!
Sanatate!

Poze tari  •  28 noiembrie 2007, 16:42

14,000 wallpapers masini fete etc
http://poze.outsdr.com

Andreea2  •  28 noiembrie 2007, 16:44

Jocul Stelei a fost intr-adevar unul de calitate superioara comparativ cu ce ne obisnuisem sa vedem pana la meciul cu Dinmo, insa, asa cum spunea si Nesu,”fotbalul se joaca pe goluri, nu pe ocazii”! Ar fi bine daca fotbalistii Stelei(unii dintre ei) chiar ar fi constienti de acest lucru si nu l-ar spune doar de dragul imaginii!

gabyb  •  28 noiembrie 2007, 16:53

asa e domnule tolo ce sa le faci la stelistii aia dacas prosit asa le trebuie bine lea facut k sa nu se mai dea bekli mare si tare ca face el drege el bravooooooooooo slavia. deabia astept sai vad fata lu dekli dupa ce a pierdut mieciu din champions liguie sal vad acum pe oier ce zice sunt chiar curios sa vad ce vice el acum.tul in gati masii cica el e razboinicul lunini.e pe masa in gura bekli.bine lea facut putea chiar si mai mult sa le de 6 7 0 nu doar unu e putin unu oricum e bine si asa vravo slavia.

htp  •  29 noiembrie 2007, 11:21

MANAGER LEAGUE
Online Multiplayer Football Management

http://www.managerleague.com/index.pl?ref=79165

Cel mai tare joc de manageriat echipe de fotbal!!! Peste 27000 manageri, multi romani, o comunitate haioasa si unita. Incearca si tu !!!

S-a terminat sezonul, incepe unul nou… Fii antrenorul echipei favorite si poti sa devii cel mai tare antrenor din lume !!!

MANAGER LEAGUE
Online Multiplayer Football Management

http://www.managerleague.com/index.pl?ref=79165

Cel mai tare joc de manageriat echipe de fotbal!!! Peste 27000 manageri, multi romani, o comunitate haioasa si unita. Incearca si tu !!!

S-a terminat sezonul, incepe unul nou… Fii antrenorul echipei favorite si poti sa devii cel mai tare antrenor din lume !!!

MANAGER LEAGUE
Online Multiplayer Football Management

http://www.managerleague.com/index.pl?ref=79165

Cel mai tare joc de manageriat echipe de fotbal!!! Peste 27000 manageri, multi romani, o comunitate haioasa si unita. Incearca si tu !!!

S-a terminat sezonul, incepe unul nou… Fii antrenorul echipei favorite si poti sa devii cel mai tare antrenor din lume !!!

mosu  •  29 noiembrie 2007, 19:35

Bravo Tolo.
Imi place articolul tau, chiar era timpul sa observe cineva ca viitorul Stelei inseamna Emeghara,Nesu,Bicfalvi si poate vor reveni Ochirosii,Simion si pustiul de la Hunedoara,chiar daca vor pierde cateva meciuri ar trebui sa se insiste pe acesti jucatori care au talent si care vor sa arate ca merita sa joace la Steaua.

Gianni  •  1 decembrie 2007, 17:58

Toate calendarele 2008 cu fete http://poze.outsdr.com