Azi se anunta oficial vinzarea ProSport

De dimineata, Ringier a confirmat angajatilor ca ProSport va fi vindut catre MediaPro. Anuntul public va fi facut in cursul zilei de azi.

marți, 27 noiembrie 2007, 2:03

De dimineata, Ringier a confirmat angajatilor ca ProSport va fi vindut catre MediaPro. Anuntul public va fi facut in cursul zilei de azi.

Se incheie astfel o perioada inceputa in iunie 2003, cind Thomas Landolt, pe atunci sef al Ringier Romania, se posta in fata redactiei demisionare de la ProSport, plecata la Gazeta Sporturilor, si ameninta cu un razboi care va duce la distrugerea profesionala a echipei. Neobisnuita pentru un sef de companie occidentala, amenintarea nu a speriat redactia, ci a indignat-o. Imi amintesc cum reporterul Theodor Jumatate, atunci unul dintre cei mai tineri si mai linistiti oameni ai ziarului, a intrat in dialog frontal cu seful Ringier, socat de mesajul primitiv al acestuia.

Ringier s-a tinut de cuvint si a declansat un razboi. De pret, de marketing, de difuzare, de racolat oameni, juridic, de pr. Rezultatul razboiului declansat si dus doar de catre ei? Pierderi enorme la ProSport, cistiguri substantiale la Gazeta. Pierderea pozitiei de lider la ProSport, consolidarea pozitiei de lider la GSP. Nici unul dintre sefii de la Zurich sau din Bucuresti care au gindit businessul in sens beligerant, catastrofal pentru propria companie, nu mai lucreaza azi la Ringier!

Dupa patru ani si jumatate, Ringier paraseste pentru a doua oara scena ziarelor de sport, invins fiind de aceeasi echipa, prima oara in 2000, a doua oara acum.


Comentarii (58)Adaugă comentariu

Revelion 2008  •  28 noiembrie 2007, 9:04

—————————————————————–
w w w . c h e c k i n r o m a n i a . c o m
—————————————————————–

> Cazari pentru toate buzunarele
> Oferte de sarbatori
> Intri in contact direct cu proprietarul

—————————————————————–
w w w . c h e c k i n r o m a n i a . c o m
—————————————————————–

—————————————————————–
w w w . c h e c k i n r o m a n i a . c o m
—————————————————————–

> Cazari pentru toate buzunarele
> Oferte de sarbatori
> Intri in contact direct cu proprietarul

—————————————————————–
w w w . c h e c k i n r o m a n i a . c o m
—————————————————————–

anonim  •  28 noiembrie 2007, 12:11

catalin,nu prea mi se pare inspirata evocarea audientei in bataia ps vs gsp.
Stii f bine ca audienta de cele mai multe ori = notorietate.
Notorietate pe care fara antena…
Q.E.D.
In continuare poti sa dezvolti cat vrei nu-ti neaga nimeni talentul, eu personal chiar te apreciez.
Dar cel mai mult apreciez fair play-ul

Poze tari  •  28 noiembrie 2007, 16:45

14,000 wallpapers masini fete etc
http://poze.outsdr.com

mihai  •  28 noiembrie 2007, 20:34

mai bine mai tarziu decat niciodata: FELICITARI! va felicit nu atat pentru faptul ca ati invins ProSport Ringier (dincolo de orice cifre, simplu fapt ca Ringier a renuntat la acest titlu confirma victoria voastra), ci pentru demonstratia facuta: ca o echipa de profesionisti e mai importanta decat un sistem de marketing ultraperformant; in batalia „oameni vs. marketing” au invins oamenii, or acesta nu e putin lucru; poate invata cineva ceva din lectia asta…

htp  •  29 noiembrie 2007, 11:21

MANAGER LEAGUE
Online Multiplayer Football Management

http://www.managerleague.com/index.pl?ref=79165

Cel mai tare joc de manageriat echipe de fotbal!!! Peste 27000 manageri, multi romani, o comunitate haioasa si unita. Incearca si tu !!!

S-a terminat sezonul, incepe unul nou… Fii antrenorul echipei favorite si poti sa devii cel mai tare antrenor din lume !!!

MANAGER LEAGUE
Online Multiplayer Football Management

http://www.managerleague.com/index.pl?ref=79165

Cel mai tare joc de manageriat echipe de fotbal!!! Peste 27000 manageri, multi romani, o comunitate haioasa si unita. Incearca si tu !!!

S-a terminat sezonul, incepe unul nou… Fii antrenorul echipei favorite si poti sa devii cel mai tare antrenor din lume !!!

MANAGER LEAGUE
Online Multiplayer Football Management

http://www.managerleague.com/index.pl?ref=79165

Cel mai tare joc de manageriat echipe de fotbal!!! Peste 27000 manageri, multi romani, o comunitate haioasa si unita. Incearca si tu !!!

S-a terminat sezonul, incepe unul nou… Fii antrenorul echipei favorite si poti sa devii cel mai tare antrenor din lume !!!

eduard  •  3 decembrie 2007, 17:30

Cititi dreptul la replica al antrenorului echipei nationale despre care nu am vazut nimic pomenit in GSP si veti deslusi misterul succesului inregistrat de gsp conform aceleasi tendinte de crestere a tuturor tabloidelor si promovarii nonjurnalismului :

http://frf.ro/index.php?c=1&a=930

Sunteti JALNICI si actionati cu instinct de hiena turbata facand senzational din normal si stiri din supozitii si inventii.

Siteul plin de poze cu prietene inventate ale anumitor jurnalisti si campaniile cu :)))) 100 de stiri despre nu stiu care meci va fac de ras….. traficul generat pe siteul vostru cu care va mandriti atat va scadea imediat ce va aparea un adevarat ziar profesionist.

stan ionut  •  26 ianuarie 2008, 21:06

parerea mea tolo esty cel mai tare ziarist din romania vb serios
tu si cu hai sa zicem rivalul tau d ghiotea sunteti cei mai tari daca erati impreuna era cred dar sunteti ca dinamo steaua

stan ionut  •  26 ianuarie 2008, 21:08

inka ceva in ziar intotdeauna rubrica ta e cea mai forferata in adevaratul sens al cuvantului … ii faci incat ii joci pe degetele adevarului care la noi in romania de multe ori nu prea se spune … sau hai mai deloc … BRAVO TOLO ,,, FELICITARI !!!