Cartea finalului de an 2007?

Erau toate premisele sa nu spuna nimic romanilor de azi. Decorul este englezesc. Mincarea este englezeasca, phuuu, cartofi uleiosi si sos ingrosat cu faina, plaja este englezeasca, apa rece si pietris, anul este 1962.

miercuri, 28 noiembrie 2007, 12:16

Erau toate premisele sa nu spuna nimic romanilor de azi. Decorul este englezesc. Mincarea este englezeasca, phuuu, cartofi uleiosi si sos ingrosat cu faina, plaja este englezeasca, apa rece si pietris, anul este 1962.

Asa incepe „Pe plaja Chesil”, cel mai recent volum al lui Ian McEwan, editat de Polirom. Iar actiunea pune capac. Edward si Florence rateaza noapte nuntii si se despart. Si, atunci, de unde aerul de „thriller de delicioasa agonie” despre care vorbeste The New York Times? De unde observatia lui The Guardian ca asistam la „o metafora subtila pentru un moment de certitudine coplesitoare din viata unor oameni care nu sint siguri de nimic”?

Acestia sint critici. Tipi care se pricep. Un blogger neofit are senzatii. Senzatia ca aceasta carte poate spune multe romanilor, englezilor sau turkmenilor. De azi si de miine. Pentru ca vorbeste despre cuplu, despre incercari familiare tuturor si despre motivele pentru care nu merg lucrurile intre oameni.

McEwan stie cum isi alcatuiesc retroactiv cuplurile „harti mentale si geografice”, tu ce faceai in ’89 la Revolutie?, iti dai seama ca am trecut unul pe linga altul la concertul lui Pink Floyd?, stie cum creste furia in oamenii carora „le fusese teama sa se contrazica vreodata” si cum se escaladeaza argumentele de la sex, la sentimente, la nevoi si la bani.

Nu stim cum arata „semitacerea sociabila”, despre care vorbeste McEwan, in 1962. Dar stim cum arata azi. Pentru ca „iubirea si rabdarea stau rar impreuna” si o discutie despre asta nu e niciodata usoara. „O asemenea discutie nu e niciodata usoara”, probabil ca asa suna fraza cheie a cartii.


Comentarii (18)Adaugă comentariu

fotbal  •  28 noiembrie 2007, 13:04

nu stiu inca ce zice McEwan, dar da-mi voie sa filosofez. o asemenea discutie e grea numai daca o astepti sau daca ai nevoie de ea. eu m-as feri! pentru ca exista o legătură şi condiţionare reciprocă între cele doua stari.

Cris  •  28 noiembrie 2007, 14:44

Macar pentru faptul ca acest roman a fost nominalizat la Booker Prize 2007 si tot trebuie vazuta „discutia” personajelor

Poze tari  •  28 noiembrie 2007, 16:16

14,000 wallpapers masini fete etc
http://poze.outsdr.com

substitute  •  28 noiembrie 2007, 16:27

azi am citit si review-ul lui Ioan T. Morar, se pare ca e un „must”…si revin cu aceiasi intrebare: cand naiba mai ai timp sa citesti? si nu atat timp, cat puterea sa te bucuri de lectura? 😀

Codru  •  28 noiembrie 2007, 17:09

ok tolo. polirom ai zis?

Cătălin Tolontan  •  28 noiembrie 2007, 18:56

codru: da, polirom

Cătălin Tolontan  •  28 noiembrie 2007, 18:56

substitute: cine zice ca ma bucur? 🙂

Dan  •  28 noiembrie 2007, 19:23

Nu credeam sa mai fie cineva care sa vorbeasca pe blog si despre carti. Ai inca un cititor de azi 😉

mihai  •  28 noiembrie 2007, 20:49

🙂 „Doi fosti amanti ai lui Molly Lane stateau in fata capelei crematoriului, cu spatele spre frigul de februarie. Cuvintele fusesera deja rosite, dar le mai articulara o data”
tot McEwan, in „Amsterdam” (asa incepe cartea), aparuta tot la Polirom; n-am citit „Pe plaja Chesil”, dar “O asemenea discutie nu e niciodata usoara” se aplica si la „Amsterdam”
… oricum o lectura din McEwan e de n-ori mai placuta decat o dezbatere cu Gigi si Mitica

adibo55  •  29 noiembrie 2007, 9:45

pe aceeasi tema: un must e si „Lost in translation” al Sophiei Coppola

Cătălin Tolontan  •  29 noiembrie 2007, 11:18

dan: multumesc

Cătălin Tolontan  •  29 noiembrie 2007, 11:19

mihai: amsterdam e f buna. iti recomand si „simbata”, tot a lui si tot la polirom

htp  •  29 noiembrie 2007, 11:21

MANAGER LEAGUE
Online Multiplayer Football Management

http://www.managerleague.com/index.pl?ref=79165

Cel mai tare joc de manageriat echipe de fotbal!!! Peste 27000 manageri, multi romani, o comunitate haioasa si unita. Incearca si tu !!!

S-a terminat sezonul, incepe unul nou… Fii antrenorul echipei favorite si poti sa devii cel mai tare antrenor din lume !!!

MANAGER LEAGUE
Online Multiplayer Football Management

http://www.managerleague.com/index.pl?ref=79165

Cel mai tare joc de manageriat echipe de fotbal!!! Peste 27000 manageri, multi romani, o comunitate haioasa si unita. Incearca si tu !!!

S-a terminat sezonul, incepe unul nou… Fii antrenorul echipei favorite si poti sa devii cel mai tare antrenor din lume !!!

MANAGER LEAGUE
Online Multiplayer Football Management

http://www.managerleague.com/index.pl?ref=79165

Cel mai tare joc de manageriat echipe de fotbal!!! Peste 27000 manageri, multi romani, o comunitate haioasa si unita. Incearca si tu !!!

S-a terminat sezonul, incepe unul nou… Fii antrenorul echipei favorite si poti sa devii cel mai tare antrenor din lume !!!

Georgel  •  29 noiembrie 2007, 11:56

Daca nu citeam postul asta, probabil ca romanul mai zacea cateva luni in biblioteca mea. Mi-ai facut insa o pofta nebuna sa ma bucur (sic!) din nou de stilul jucaus si lucid al lui McEwan.

Mihai Brezeanu  •  29 noiembrie 2007, 12:23

Scurta escapada spre Anglia weekendul trecut. Wizz pleaca cu o ora jumate intarziere due to ceata la Bucuresti. Timp din belsug pentru Pe plaja Chesil, asiduu recomandata de o prietena. Coincidenta misto: scena decisiva de pe plaja a surprins avionul survoland malul englez al Canalului.

Popas in Borders, marele lant de librarii. La loc de prime-time, cartea lui Ian McEwan. Iata, in fine, un semn ca piata cartii romanesti incepe sa fie sincronizata cu suratele ei adulte.

Revelion 2008  •  29 noiembrie 2007, 14:21

———————————————————
w w w . C H E C K I N R O M A N I A . c o m
———————————————————
Cazari pentru toate buzunarele
Oferte de sarbatori
Intri in contact direct cu proprietarul
Renunti la intermediari
———————————————————
w w w . C H E C K I N R O M A N I A . c o m
———————————————————

———————————————————
w w w . C H E C K I N R O M A N I A . c o m
———————————————————
Cazari pentru toate buzunarele
Oferte de sarbatori
Intri in contact direct cu proprietarul
Renunti la intermediari
———————————————————
w w w . C H E C K I N R O M A N I A . c o m
———————————————————

———————————————————
w w w . C H E C K I N R O M A N I A . c o m
———————————————————
Cazari pentru toate buzunarele
Oferte de sarbatori
Intri in contact direct cu proprietarul
Renunti la intermediari
———————————————————
w w w . C H E C K I N R O M A N I A . c o m
———————————————————

———————————————————
w w w . C H E C K I N R O M A N I A . c o m
———————————————————
Cazari pentru toate buzunarele
Oferte de sarbatori
Intri in contact direct cu proprietarul
Renunti la intermediari
———————————————————
w w w . C H E C K I N R O M A N I A . c o m
———————————————————

———————————————————
w w w . C H E C K I N R O M A N I A . c o m
———————————————————
Cazari pentru toate buzunarele
Oferte de sarbatori
Intri in contact direct cu proprietarul
Renunti la intermediari
———————————————————
w w w . C H E C K I N R O M A N I A . c o m
———————————————————

———————————————————
w w w . C H E C K I N R O M A N I A . c o m
———————————————————
Cazari pentru toate buzunarele
Oferte de sarbatori
Intri in contact direct cu proprietarul
Renunti la intermediari
———————————————————
w w w . C H E C K I N R O M A N I A . c o m
———————————————————

———————————————————
w w w . C H E C K I N R O M A N I A . c o m
———————————————————
Cazari pentru toate buzunarele
Oferte de sarbatori
Intri in contact direct cu proprietarul
Renunti la intermediari
———————————————————
w w w . C H E C K I N R O M A N I A . c o m
———————————————————

———————————————————
w w w . C H E C K I N R O M A N I A . c o m
———————————————————
Cazari pentru toate buzunarele
Oferte de sarbatori
Intri in contact direct cu proprietarul
Renunti la intermediari
———————————————————
w w w . C H E C K I N R O M A N I A . c o m
———————————————————