Numele ambiţiei

De cînd a revenit în fotbalul românesc, a vorbit puţin şi a adunat multe puncte. Echipa ofensivă, el, defensiv. Îşi pregăteşte revenirea sub reflectoare şi revanşa.

joi, 29 noiembrie 2007, 8:50

De cînd a revenit în fotbalul românesc, a vorbit puţin şi a adunat multe puncte. Echipa ofensivă, el, defensiv. Îşi pregăteşte revenirea sub reflectoare şi revanşa.

Campion în Bucureşti. Apoi? Imaginea fostului internaţional a fost mărunţită de taberele din club, pînă cînd aproape că s-a uitat cine a stat pe bancă. Tribuna şi-l aminteşte cînd şi cînd. Totul s-a petrecut, evident, în lipsă. S-a pus în circulaţie inclusiv zvonul că, la urma urmei, meritul lui nu e atît de mare de vreme ce altul a stat la butoane.

A răbdat. E un fel de-a spune. Nici nu avea ce face. Dar cînd s-a întors pe bancă a dat drumul cîinilor. Cîinilor războiului, nu celorlalţi. A adunat la Cluj o echipă la fel de generoasă precum echipa lui de acum trei ani. Amintiţi-vi-o!

Bine protejaţi de conducere, să se supere CFR, dar ăsta e adevărul!, fotbaliştii n-au avut decît să joace. Să atace. Să atace. Cînd s-au dus prea în faţă i-au mai acoperit tuşierii în defensivă. Pe total însă, CFR a ajuns lider şi pentru că, în timp ce Steaua, Dinamo şi Rapid şi-au schimbat antrenorul, Clujul şi-a păstrat ambiţia pe bancă. Numele ei? Ioan Andone.


Comentarii (81)Adaugă comentariu

fan fotbal  •  30 noiembrie 2007, 11:15

@elfsborg
Las’ ca a facut Dinamo mai multe! :)))

liviu  •  30 noiembrie 2007, 11:16

vai, mor de ras!
cum de s-au adunat toti frustratii pe forumul asta? ca va vad cum stati si va macinati viscerele de ciuda imi pica mai bine decat orice. nici nu simt nevoia sa va contrez, mi-e destul ca voi spumegati.
dar rabdare! mai aveti mult de suferit si de indurat pt ca CFR ia anul asta campionatul la pas.
daca stau sa ma gandesc, sunteti chiar obraznici cand sustineti ca ar trebui sa-l ia una dintre echipele voastre debusolate. criticati conducerea cfr-ului dar nu va uitati cand apar borcea, jiji, turcu etc la un loc. primul impuls e sa chemi interpolul.
sanatate sa va puteti consuma in continuare!

17 elfsborg  •  30 noiembrie 2007, 11:19

pai asta era ideea!cu cristi balaj in frunte,v-eti avea victorii multe

liviu  •  30 noiembrie 2007, 11:21

v-em avea? asa sa fie!
noi sa fim sanatosi.

17 elfsborg  •  30 noiembrie 2007, 11:25

asta cu interpolul,nu e valabila si pt arpi?

nastyb0y  •  30 noiembrie 2007, 11:40

Cateodata, laudand un om mai mult decat merita, ii poti crea acestuia o unda de fericire de care ar fi pacat sa nu aiba parte, macar o data in viata. E ca si cum, beat fiind, te uiti in oglinda si intri in rezonanta . Un fel de „je m’ador” degeaba.. Creierii mici si mari se zbenguie in cutie ca margelele raposatei matusi Tamara. Iata de ce :
1. Tolo e idolul meu. Am casa plina. Maine ma mut. Nu mai am loc de el.
2.Nu am vazut in viata mea om mai destept decat Tolo si nici nu as vrea sa il vad.
3. Daca m-as fi nascut ieri, as fi vrut sa fiu Tolo. Noroc ca m-am nascut mai demult.
De -aia va spun cat de mult tin eu la Tolo.
( urmarea pe blogul personal)

17 elfsborg  •  30 noiembrie 2007, 11:43

apropos de oameni destepti:ce zici de ciutacu?asta zice ca-i genial.o sa aiba probleme cu maria.

liviu  •  30 noiembrie 2007, 11:46

mai, nu stiu, ca nu-l vad non-stop pe la stiri dandu-se in stamba. cand l-oi vedea mai des o sa pot sa-mi dau cu parerea.
pana atunci ma uit la circul facut de ceilalti.
oricum, devine interesant campionatul. hotii striga hotii! bucurestenii se pregatesc sa arunce cu banii dar nu la echipa ci aiurea (asta e un fenomen interesant, unii se chinuie sa faca transferuri bune, altii se lauda dar nu se-ndura sa scoata banu, mai bine in disperare de cauza pun banii in plasa si fugaresc autocarele echipelor adverse), se pune presiune maxima pe arbitrii in speranta unor arbitraje, vezi d-ne, „compensatoare” fata de erorile de pana acum.
eu zic ca va dovedim si asa!

17 elfsborg  •  30 noiembrie 2007, 11:50

nici in presa locala nu-l vezi?a fost vb de un teren de milioane.si apropos de banii din plase,arpi stie sa foloseasca bancomatul,spre deosebire de jiji.asta-i diferenta

liviu  •  30 noiembrie 2007, 11:51

pai si asta spune multe…100 de ani de evolutie!

liviu  •  30 noiembrie 2007, 11:52

nu stii gluma cu radoi (parca din catavencu): ne mareste jiji contractu’! ce se intampla, oare ne da carduri mai mari? da cum mai intra in automat?

17 elfsborg  •  30 noiembrie 2007, 11:55

si ar mai fi una.jiji da sa se joace corect.

liviu  •  30 noiembrie 2007, 12:04

asta e tot din catavencu? ca e gluma buna!

anticfr  •  30 noiembrie 2007, 13:07

sunteti penibili cu lamentarile,
javre care latra a paguba,
oi care bahaie degeaba.
caravana trece,ati ramas dea ea…

momo  •  30 noiembrie 2007, 13:58

Vad ca Muresan s-a si oparit ca ar fi o coalitie, antanta, pact sau nu mai stiu ce inpotriva cfr (pot sa fac si versuri), dar deocamdata nu s-a intamplat nimic. deci multa zarva, PENTRU CE? Pai nici nu dete Jiji si incepurati sa plangeti? Pai, voi ca ardeleni nevricosi, asa va comportati?

Pai sa va vedem in CL cand s-or alia Lyoanele cu Realele si Barcele sa ve dea fo 4-5 ca 3 va dete Famagustele, atunci ce-om mai rade si ne-om mai caina, si ziua si noaptea, vorba aia din reclama…

Pana una alta am impresia ca lui Muresan i-a intrat morcovu’ cu iepuras cu tot, ba si cu famiglia astuia din urma. Unde? Nu va zic ca eu nu vorbesc urat, dar va spun ca are unde…

DonEmilio  •  30 noiembrie 2007, 14:04

Hmmm , miroase a euroi din ardeal , sau poate cineva vrea sa `intocmeasca` un botez sau o cununie pe la restaurantul fostului jucator….
La Dinamo a avut tot ce era mai bun si a comis-o ani la rand , mai ales in derby-uri si in Europa , cand Zenga ducea `teaua departe in Europa noi nu eram in stare sa batem niste bulgari obositi , sau niste olandezi aburiti , aceeasi care erau eliminati de FC National.
La CFR echipa a facut-o Muresean , cu jucatori si bani multi , politic si shmecheresc. Ce usor s-au consolat Clujenii anul trecut dupa ce au fost furati in meciurile importante …oare stiau ca anul urmator este randul lor ?
Cu Anorthotis Flamanduta cea mai fost ? ii cunostea f.bine…stim n-au vrut.
SI STOP ,inca nu au castigat vre-un meci important fara arbitraj , ba chiar in toate derbyurile au fost favorizati ….calculati si voi sa vedeti.
andone este un vopsitor de antrenor care acum este vopsit de tine Cataline . Erai penultimul ziarist , care credeam ca este impartial.
MARE PACAT.

Dinny  •  30 noiembrie 2007, 15:13

Jalnic articol !

brebu  •  30 noiembrie 2007, 15:14

Tolo, poate va faceti o pomana si il concediati pe incompetentul ala care raspunde de website (gsp.ro), meciurile se termina si scorul de pe prima pagina ramane neschimbat pentru inca o ora…Ex: Gloria-Steaua 0-1…e rusinica, zau asa…

Dinny  •  30 noiembrie 2007, 15:15

1.Chestia cu butoanele….:productia” lui Jiji…o-nghite poate peluza….Se poate ?
2.Echipa nu a facut-o Ando…era gata facuta…..ai pierdut notiunea timpului !

Dinny  •  30 noiembrie 2007, 15:17

@brebu
Este o forma (minora) de stat in genunchi a GSP in fata Stelei….

brebu  •  30 noiembrie 2007, 15:19

Dinny, eu totusi cred ca e doar incompetenta crasa si salarii luate degeaba…

red baron  •  30 noiembrie 2007, 15:26

tolo da-i afar pe astia de la site ca s-a terminat meciu de juma de ora si scrie tot 0-1 pt steaua,eu inteleg ca unii dintre ei din frustrare nu pot modifica,da va faceti de ras ca si bunica saracu care mai avea un pic si plangea de oftica

cfsdf  •  30 noiembrie 2007, 15:30

buna, te invitam la promotia Idunna te Kupleaza intra acum p[e http://www.idunna.eu si sute de prieteni te asteapta!!!

tzo  •  30 noiembrie 2007, 16:28

Si totusi….
Un alt egal venit aiurea in tramvai si, probabil, alte doua puncte in plus pentru cfr. Asta e tot ce ramane dupa acest meci. Ce conteaza ca Bunicah nu s-a bucurat la gol? Ce conteaza ca au fost atatea speculatii ca va fi blat? Ce conteaza…?

SICA  •  30 noiembrie 2007, 16:33

Steaua ar trebui sa isi schimbe tot stafful tehnic (Adi Ilie, Argaseala,Lacatus).
Echipa este impotenta iar conducatorii ei la fel.
Becali nu mai este vinovat de rezultate in era lui Lacatus. Jucatorii se cred in vacanta si fac sa sufere adevaratii suporteri stelisti.
Sa le fie rusine si sa se ceara singuri AFARA !!!

jwinnetou  •  30 noiembrie 2007, 16:48

aiurea, asta nu e antrenor, sau ma rog valoarea lui in meserie s-a vazut cu Anortosis Famagusta. Valoarea lui ca jucator s-a vazut in duelul cu Roger Milla la mondialul din 90, iar valoarea lui de om s-a vazut in meciul de cupa Steua-Dinamo de pe vremea impuscatului, cand nu mai incapea in chiloti. Deci, pe scurt, pierd timpul scriind despre el. Si tu, Tolontane, la fel. Geseste alte subiecte cu falci mai mici si minte mai multa. Pa.

aciD  •  30 noiembrie 2007, 20:58

cum ai fi tu,jwinnetou…

Director Web  •  1 decembrie 2007, 17:56

Toate calendarele 2008 cu fete http://poze.outsdr.com

beculetzu  •  2 decembrie 2007, 22:26

http://mytrailer.ro adevarat..

ghessa  •  2 decembrie 2007, 23:19

Nu cred ca Andone nu este un antrenor bun.
Aici gasesti cele mai bune pronosticuri : http://professional-pronostic.blogspot.com

Calendar 2008  •  3 decembrie 2007, 21:19

==Calendar 2008== cu fete http://poze.outsdr.com