Şutul care îndeamnă

De ce n-a dat buzoianul Bunică în zid? Ce l-a pus să o egaleze pe Steaua în ultimul minut? De ce n-a tras o lumînare peste poartă, peste tribună, peste situaţia îngrozitoare în care e pus un fotbalist plătit de un club aflat în stomacul de miliardar al altui club?

vineri, 30 noiembrie 2007, 7:03

De ce n-a dat buzoianul Bunică în zid? Ce l-a pus să o egaleze pe Steaua în ultimul minut? De ce n-a tras o lumînare peste poartă, peste tribună, peste situaţia îngrozitoare în care e pus un fotbalist plătit de un club aflat în stomacul de miliardar al altui club?

Uite d-aia! Pentru că laba piciorului lui Bunică plus gravitaţia s-au vorbit să întărească ideea de fotbal integru. Şi să pună şi mai multă presiune pe cei care trag sforile. Pentru că, în locul cluburilor care joacă cinstit, acum, sincer, oricare dintre noi ar face un scandal monstru dacă ar asista la maltratări de rezultate!

Pînă la urmă, competiţia nu mai are sens dacă o echipă se împiedică în faţa satelitului, care n-are ce căuta în aceeaşi ligă!, în timp ce alţii se descurcă cu arbitrajele. N-o fi un campionat vibrant, nu or juca toate pretendentele estetic, însă FRF, LPF, CCA, pardon, asta nu mai există!, au datoria să garanteze condiţii egale.

Foarte bine că Sandu şi Lupescu îi vor chema în faţa comisiilor pe cei care au vorbit despre banii ce se iau în arbitraj. Parcă l-am auzit pe Adrian Porumboiu acum ceva vreme, după ce acuzase banii negri, că „abia aştept să mă dea Mureşan în judecată”. Mureşan nu l-a dat, însă îl convoacă FRF. E ca la nunţile din filme: vorbiţi acum sau tăceţi pentru totdeauna!


Comentarii (161)Adaugă comentariu

Sohil  •  2 decembrie 2007, 15:09

Ha-ha! Bunică a încercat să tragă peste zid, dar fiind tehnic, asemeni oricărui fotbalist roman, a reuşit să trimită mingea în poartă, după care nu a ştiut cum să se mai scuze. A fost un blat eşuat, în genul aceluia de la meciul Craiova- Rapid din 1998, cînd unii au tras hăis şi alţii, cea!
Cei care au jucat serios au făcut-o din diverse motive, poate că unii şi din corectitudine, o „rara avis” prin spaţiul carpato-danubiano-pontic, dar mai degrabă pt. „sunători” mai mulţi veniţi de prin părţi mai vişinii!

champion  •  2 decembrie 2007, 15:21

dupa ce faci 1-1 cu buzaul sigur bati arsenal, real, sevilia si castigi liga

dan pop  •  2 decembrie 2007, 15:28

nu conteaza daca bunica a marcat pe bune sau nu. Conteaza atitudinea lui becali la sfarsitul meciului, reprosul impotriva buzoienilor. Acum ce urmeaza in retur? dar la anul, dar peste 2 ani? Buzaul va fi fortat de fiecare data sa se dea la o parte? Bun,,hai sa zicem ca inainte de meci becali nu le-a cerut nimic buzoienilor; dar le-a transmis dupa meci PENTRU URMATOARELE MECIURI. Ce pazeste Liga? Dar tu tolo ce pazesti ca ziarist sportiv?

liviu sarcinschi  •  2 decembrie 2007, 15:28

trist este ca inca o tara intreaga de microbisti mai spera in fotbal.Daca ‘precum in filmul cu Remes,am vedea si auzi ce se aranjeaza in culisele firmelor private ce se numescCLUBURI DE FOTBAL,ne-am ingrozi atat de mult,incat am cauta pe alte canale tv sporturi necunoscute jucate de amatori sau ne-am aduna in curtea scolii la miute cinstite si muncite,aducatoare de sanatate in trupuri si caldura in suflete.Sau nu credeti ca fotbalul actual din Romania adauga o doza mare de murdarie pe reputatia deja patata a brand-ului Romania?

cioaca  •  2 decembrie 2007, 15:29

pt cristi:

ia mergi tu, mai baiatule, la tribunal… daca eshti asha de intzepat shi tare pe pozitzie.

secsu tare  •  2 decembrie 2007, 16:14

Domnule Tolontan ce parere aveti de faptul ca cehii si probabil si ceilalti fosti „frati” din estul Europei vad Romania ca „o jungla ,in care e periculos sa iesi seara din casa”?Atunci ce-or fi crezand despre Romania ceilalti, cei din Europa Occidentala, cei care n-au fost in spatele cortinei de fier timp de juma’ de secol?Va dati seama ca, noi romanii suntem vazuti in Europa ca un fel de oameni ai pesterilor, fosile vii, 22 de milioane de Neaderthalieni ramasi la nivelul de (ne)civilizatie al perioadei in care gheturile incepeau timid sa se retraga de pe continent.
http://www.violamania.ro/stiri/538/zece-ani-in-urma-cehiei.htm
Linkul e spre articolul care ne arata doar o particica din parerea(proasta) ce o au despre noi cei care ne-au fost frati de „lagar”.

Alecs  •  2 decembrie 2007, 17:53

Dle TONTOlan, e prea simplu: Bunica nu a crezut ca va da gol! Ce atata discutie! El a aruncat piatra in apa si 1000 de intelepti se chinuie sa o scoata! Fara TONTOlan, desigur!

Calendar 2008  •  2 decembrie 2007, 21:32

Calendare 2008 cu cele mai frumoase fete
http://poze.outsdr.com

ghessa  •  2 decembrie 2007, 23:15

A gresit saracul Bunica acum la sfarsit de cariera
Aici gasesti cele mai bune pronosticuri : http://professional-pronostic.blogspot.com

sun tzi  •  3 decembrie 2007, 0:21

observ o atitudine cel putin curioasa: ziaristii sunt oripilati de „incalcarea grosolana” a moralei unei competitii sportive de catre Gigi Becali, dar tot ei, de 2 ani aplauda ‘driblingurile’ in fata legii ale celui ales ca Presedinte al Romaniei.
Daca as fi Becali m-as apara astfel: cand incalcarea Regulilor este „autorizata” prin comportament de insusi Presedintele tarii, am tot dreptul ca cetatean sa consider ca „Legile NU sunt DECAT ceva ce trebuie ocolit, interpretat in folos propriu, eludat”.
Ori poate ca ar trebui sa se hotarasca (eventual prin referendum) daca onorabilitatea e obligatorie pt.un personaj public iar moralitatea e accesorie daca esti cea mai inalta Autoritate in Stat.

Calendar 2008  •  3 decembrie 2007, 21:15

==Calendar 2008== cu fete http://poze.outsdr.com