Om de vinzari din ProTV, sef peste presa scrisa

Florin Alexandrescu, unul dintre cei mai buni strategi de vinzari din piata romaneasca de publicitate, si-a incheiat contractul cu CME in Cehia si va fi numit director general peste partea de presa scrisa, Buftea, Mediafax si peste celelalte operatiuni in afara de TV ale lui Adrian Sarbu.

luni, 3 decembrie 2007, 11:24

Florin Alexandrescu, unul dintre cei mai buni strategi de vinzari din piata romaneasca de publicitate, si-a incheiat contractul cu CME in Cehia si va fi numit director general peste partea de presa scrisa, Buftea, Mediafax si peste celelalte operatiuni in afara de TV ale lui Adrian Sarbu.

Pentru presa scrisa, el va coordona actualul management condus de directorul general Publimedia, Cosmina Noaghea. Sarcina lui underground va fi si aceea de a creste publicitatea atrasa de produsele cu probleme, in primul rind e vorba de Gandul, cu ajutorul fortei de negociere a spatiului publicitar din ProTV.


Comentarii (17)Adaugă comentariu

werbtwb  •  3 decembrie 2007, 11:38

am inteles ca stire , insa ne-ar placea sa stim parerea ta
http://blogcudetoate.blogspot.com

Cătălin Tolontan  •  3 decembrie 2007, 12:05

werbtwb : parerea mea? ca e un tip excelent. dar asta e una si altceva e posibilitatea ca presiuni din tv sa determine piata de presa scrisa. Ar fi un dezechilibru nedemocratic, impotriva regulilor pietei si ale concurentei.

Parvan  •  3 decembrie 2007, 13:09

Catalin, cred ca pui prea mult accentul pe TV … l-am cunoscut pe Florin si ca research pe radio … asta inseamna ca in toti anii astia TV-ul a fost sub presiuni de la radio sau de la research? Sau vanzarile din Cehia au fost sub presiunile vanzarilor din Romania?

Ii doresc mult succes si sunt convins ca e o alegere buna.

Cristi

werbtwb  •  3 decembrie 2007, 13:41

Cătălin Tolontan : ar fi nedemocratic e adevarat , insa e tipic Romaniei de azi, e doar un un mic exemplu (mai mult sau mai putin graitor) vis-a-vis de ceea ce se intampla la noi…
dar in fond poate nu e corect sa gandim asa , atat la noi cat si aiurea sunt presiuni , interventii, relatii , influente…etc – prin urmare presiunile din TV care infl presa scrisa acum si in viitor , la noi sau aiurea sunt de asteptat.

Cătălin Tolontan  •  3 decembrie 2007, 15:54

parvan: nu te contrazic. Eu discut altceva: unde mai e competitia libera pe piata dc un jucator care detine peste 50% din piata de TV determina vinzarile din presa scrisa? Cu alte cuvinte: nu cititorii decid dc o publicatie e buna, ci afilierea la un trust si, mai exact, serviciul de publicitate. Tie cum iti suna?

Cătălin Tolontan  •  3 decembrie 2007, 15:56

werbtwb: corect. numai ca peste tot unde sint tendinte monopoliste exista si preocupari ant trust din partea statului

Parvan  •  3 decembrie 2007, 16:36

Catalin, nu vad diferenta. Si pana acum acea parte din presa scrisa era in acelasi grup cu pozitie importanta pe TV.

Faptul ca un om din cadrul grubului cu ceva rezultate in strategia de vanzari a activat mai degraba in TV (unde grupul e mai performant)nu mi se pare un semn al cresterii dominantei TV-ului. Mai degraba un semn important l-as considera splitul TV/non-TV pe care aceasta numire il confirma.

PS: parerea unui research batran 🙂 : orice media depinde pana la urma de cititorii ei. Vanzarile/publicitatea pot cel mult sa exploateze (monetizeze) timpul/increderea cititorilor. Cand o sa ma conving de contrariu … a doua zi ai demisia mea.

Mihajlovic11  •  3 decembrie 2007, 17:16

Eu cred ca in momentul de fata ziarul Gandul e in crestere si nu cred ca va avea nevoie de ProTv ca sa si vanda. In momentul de fata site-ul lor e cel mai actualizat, la inceput nu mi-a placut deloc dar acum chiar este ok,tu ce parere ai???

Mihajlovic11  •  3 decembrie 2007, 17:18

De ce crezi ca ziarul Gandul are „probleme”???

Cătălin Tolontan  •  3 decembrie 2007, 17:36

Mihajlovic11 : si mie imi plac multe lucruri din gandul. altele, nu. ca la orice ziar. numai ca el pierde aporx 3 mil de euro pe an

Luigi  •  3 decembrie 2007, 19:18

eeee,cand facea domnu` ciprian stan presiuni pe media scrisa,biciuind salesii din mediafax sa preseze cu numele lui,si de fapt toti o dadeau la intors,ma refer la advertiseri si agentii….1.pentru ca tolo are dreptate aici,nu poti sa profiti de puterea trustului ca sa bagi pe gat si publicatii,si 2.ciprian stan e praf si pulbere si ca vanzator si ca brand,el avea impresia ca toate agentiile tremura si percuteaza la auzul numelui sau,dar de unde,toti l-au tratat cu unu sau mai multe jeturi…hahahaha……asa si cu florin alexandrescu,nu l cunosc,dar cel putin in gestionarea mediafax va avea mari probleme cu cuibu ala de viespi denumit sales departament….hahahaha….bravo tolo,singurul articol unde ai dreptate!

Calendar 2008  •  3 decembrie 2007, 21:13

==Calendar 2008== cu fete http://poze.outsdr.com

iann  •  3 decembrie 2007, 21:49

mie stirea asta imi suna asa: omul a fost detasat din multinationala pentru a conduce pe plan local grupul.

varabiescu  •  4 decembrie 2007, 9:39

mai important este sa intelegem de ce se face aceasta mutare.

yuhu  •  4 decembrie 2007, 11:08

mai tolo, da’ n-ai fost citusi de putin ingrijorat cind ai folosit televiziunea ca sa-i bati pe prosport. adica tu ai avut voie sa iei grp-uri gratis de la antena, si aia era stiintifica, promovare in grup, dar florin destabilizeaza piata? hai, pe bune…

dinamo  •  7 decembrie 2007, 0:27

opaaaa…numai cunoscatori vad prin zona…ma faceti sa rad; caracteristic acestui popor, va dati cu presupusul faa sa aveti tabloul complet.va place sa mergeti pe supozitii bazate pe franturi de vorbe aruncate de unu si altu si interpretate de fiecare cum ii place…cand o sa va frecati coatele cu ei, poate o sa stiti despre ce vorbiti…
mentiune speciala pt luigi : cand ai dat de greu, banuiesc ca ai fost in primul val de „eroi profesionisti” care au dat bir cu fugitii catre orizonturi mai rozali…pe aripile „vantului” cel mai probabil…la culcarica „vanzatorule”…stii tu despre ce vorbesc…

omanid  •  7 decembrie 2007, 19:12

eu cred ca este vorba de cu totul altceva.De faptul ca prosportul a fost preluat de catre sarbu si ca actuala fitica de sport va avea in spate protv, astfel amenintind tirajul gazetei. Foarte simplu!