Urna şi turma

Gigi Becali a explicat în termeni pastorali ce va face la Steaua. A vorbit despre mioare, despre obiceiul tunsului şi a furnizat o serie de cimilituri mai greu de înţeles de către cei neiniţiaţi.

luni, 10 decembrie 2007, 8:22

Gigi Becali a explicat în termeni pastorali ce va face la Steaua. A vorbit despre mioare, despre obiceiul tunsului şi a furnizat o serie de cimilituri mai greu de înţeles de către cei neiniţiaţi.

N-ar fi rău să adauge cîteva maxime de larg consum. Proverbe FMCG vasăzică. Cum ar fi „Oaia blîndă zgîrie rău”. Sau „Cînd ciobanul nu-i acasă, berbecul face echipa”. Bine, măi Lăcă, de ce nu eşti şi tu miel, oiţă, taman berbec te-ai găsit să fii?!

Ceea ce se petrece la Steaua ţine de efectul banilor asupra oamenilor. Pe mulţi îi schimbă dramatic, pe unii doar îi influenţează şi numai pe cîţiva îi lasă aşa cum sînt ei. După cum singur se laudă, Becali intră în ultima categorie.

Un cioban, ocupaţie onorabilă, a ajuns să deţină atîţia bani încît să aibă impresia că poate orice. Am mai scris-o. Nu cu antrenorii are treabă Becali, ci cu profesia de antrenor. Noi, angajaţii, putem fi concediaţi oricînd, dar patronii nu au cum să schimbe natura meseriilor.

Dacă dai afară un cîine de pază, nu poţi angaja în locul lui un pudel. Ca să folosim comparaţii din acelaşi domeniu. Sau poţi, dar îţi mănîncă lupii turma. Asta dacă nu cumva urna scapă turma. Sau invers? Hai că am luat-o razna cu toţii! Pînă mîine dimineaţă să scoateţi toate proverbele cu bulz pe care le ştiţi!

PS: Pusesem punct acestui articol. Curgeau buletinele de ştiri de noapte pe tv. Nu eram singurul care mă uitam. La una dintre televiziuni a sunat telefonul. O voce obosită şi politicoasă. „Daţi-mi, vă rog, numerele de telefon ale copiilor bolnavi care au nevoie de bani ca să se facă bine”. Ştiţi cine e. Era vorba de peste 40.000 de euro. Banii nu-l fac pe cioban. Dar ni-l descriu pe omul simplu, rău şi bun, ireductibil.


Comentarii (80)Adaugă comentariu

Calendar 2008  •  11 decembrie 2007, 9:37

==Calendar 2008== cu fete http://poze.outsdr.com

fotbaleuro2008  •  11 decembrie 2007, 9:47

Vezi si tu ultimele stiri de la Euro 2008:
http://www.fotbaleuro2008.com

vicov  •  11 decembrie 2007, 9:53

cu un cioban nu se face primavara

la stana pute rau, dar branza-i buna

cum ii ciobanu, asa-i si oaia

DeMaio  •  11 decembrie 2007, 10:01

Super OK. Ai cam spus tot ce era de spus…

vent  •  11 decembrie 2007, 10:07

daca Lacatus pleaca il omoara suporterii stelisti… si sper sa se intample asta…

marius din iasi  •  11 decembrie 2007, 10:08

Doua fixatii are GSP. Becali si, mai nou, Adelina Elisei. E de rasul oilor ce citesc despre becali. E de rasul curcilor articolul din GSP despre Adelina. Ati ridicat titlul de nevasta de fotbalist la rangul de ideal suprem pentru femei. Oricum penibil articolul. De la ce vine GSP? Gazeta Stirilor cu Pitipoance? Cred ca sunt reviste mondene cu asemenea stiri, daca ma intereseaza, le citesc. Ar trebuie sa va revizuiti politica la GSP, de fapt sa va construiti o politica, nu numai sa primiti ordine de pe la antene.

grig_red  •  11 decembrie 2007, 10:11

citind articolele astea am o mare senzatie de „deja vu”.eu unul am pariat ca laca nu va face craciunul la palatul lui gigi.ma intreb cine mai are curajul sa vina la steaua.poate doar oli, oitza cea mai draga si ascultatoare a lui gigi.problema e acum s-a ajuns ca si jucatorilor le e frica sa vina la steaua care in loc sa fie o stana a cam ajuns macelarie unde sunt aduse oi sa-si faca treaba iar apoi sunt trimise la taiat.am si eu un proverb:bate shaua ca sa priceapa oaia.

silviu pana  •  11 decembrie 2007, 11:08

DIN PACATE ,DOAR CONSTATI O STARE DE FAPT ,DAR CAND TREBUIA ‘TRAS SEMNALUL DE ALARMA(SIRENA POATE CHIAR)’ TE-AI FACUT CA PLOUA .EU TI-AM PREVESTIT CE SE VA INTAMPLA,COMPARANDU-L PE GIGI B. CU CEAUSESCU DE DUPA ’71 SI AM SPUS CA NIMENI NU SE VA MAI PUTEA INTELEGE CU ‘MESIA’ GIGI.AM SPUS-O SI O REPET :STEAUA E IN MARE PERICOL ,PENTRU CA NICI-UN OM CU PERSONALITATE NU VA MAI LUCRA CU GIGI B. ,IAR CEI FARA COLOANA VERTEBRALA NU AU VALOARE.NU AVEAM PRETENTIA SA MA CITEZI,CU TOTE CA PUTEAI DA ARTICOLUL MEU ,STIIND SIGUR CA AM DREPTATE,DAR MACAR PUTEAI SA SCRII UN ARTICOL PENTRU ECHIPA CE A SCOS OAMENII IN STRADA DE BUCURIE SI INTR-UN ’86 TRIST NE-A ADUS ‘REVELIONUL PE 7 MAI’.OARE NU MERITA STEAUA MACAR ATAT ?

Red dog  •  11 decembrie 2007, 11:25

Urna (PNG-oi)scapa turma !?

victor surdu  •  11 decembrie 2007, 11:48

catalin,
fa ceva cu oamenii tai care scriu despre handbal. de doua zile dau niste clasamente de la mondialele de handbal de ride toata tara. luni am crezut ca e o greseala, dar asa au aparut si marti.

gilos  •  11 decembrie 2007, 12:16

Te rog sa ignori acest subiect. Am putut respira si noi mai bine in campania electorala si acum iar a-ti inceput cu ciobanul ?

valisor  •  11 decembrie 2007, 12:20

ba nebunilor ce aveti cu Becali mai? El da banii la echipa poate sa faca ce vrea! Si face foarte bine tot ce face. Daca nu merge jocul cu un antrenor e normal sa-l dai afara nu? pai daca n-a mers jocul cu hagi, pedrazzini si nici cu lacatis nu merge e normal sa-i dai afara, nu? aduci antrenor nou, vezi cum joaca echipa, daca nu merge jocul aduci altul, si pana la urma gasesti antrenorul perfect pentru Steaua! eu zic ca Becali face foarte bine ceea ce face. Se vede ca desi este doar un fost oier, e inteligent si are si cunostinte (destul de avansate zic eu) de management. Acuma nu-i ca Tiriac, dar Becali e mai tanar si-l va depasi pe acesta. Trebuie sa avem cu totii rabdare cu domnul Gigi pentru ca numai el poate sa faca din Steaua un club EUROPEAN, care sa se bata cu toate puterile fotbalistice europene. Hai Becali, Hai Steaua, impreuna pana la moarte, cu Gigi pana la glorie!

valisor  •  11 decembrie 2007, 12:28

aaa si inca ceva: voi toti asa zisii suporteri ai Stelei, tot cereti rabdare cu antrenori. Pai da cu Becali de ce nu aveti rabdare?? sa aveti rabdare cu Gigi ca va face echipa, ca are bani si cu bani se pot cumpara jucatori frumosi, si va face performanta! sa vedeti ca se enerveaza domnul Becali si la iarna baga 50 milioane in echipa. Cand o sa auda el ca Paszkany de la CFR baga 100 de milioane in echipa, sa vedeti voi ca Becali va baga 150 de milioane, ca sa arate ca el este mai puternic decat Paszkany. Si chiar si asa este cu siguranta. Un om bun si inteligent si asa va face. Trebuie sa aveti rabdare si Steaua va lumina sus pe cer de tot si va juca in primavara europeana dar nu oriunde ci in LIGA CAMPIONILOR asta v-o spun sigur ca asa va fi cu GIGI BECALMi numai!!

Jimmy  •  11 decembrie 2007, 13:01

O fi chiar asa greu sa cenzrezi un personaj in tara asta? Asa profitabil e becali? Si daca e asa, cine sunt oamenii care vor sa-l vada, sa citeasca, sau sa auda de el??? Tot noi, astia care replicam pe bloguri la vederea numelui becali. Oricat de ipocriti am fi, cred ca putem recunoaste ca ne macina o anumita curiozitate, in toate felurile ei posibilile, cu privire la becali.
Din aceasi curiozitate, am urmarit pana la capat filmul „Hoffa”, despre viata si disparitia celebrului lider sindical din state. Vi-l recomand si poate avem noroc ca asemanarea extraordinara dintre hoffa si becali sa mearga pana la capat, si anume sa dispara becali

cap sec  •  11 decembrie 2007, 13:10

da de ce sa dispara Becali? multe lucruri bune a facut acest credincios pentr romani!

giani oradea  •  11 decembrie 2007, 13:25

nici nu am citit ce-ai scris acolo ca ma enervezi la nebunie.sunt un suporter infocat al lui dinamo bucuresti merg deseori 700 de kilometri pan la bucuresti din oradea doar sa-mi sustin echipa.dar ce faci tu cu noi la toate emisiunile televizate intrece orice gandire umana.bai omule daca esti stelist sau rapidist sau dracu stir ce…………..incearca sa te abtii putin ca odata si odata o sa se sature de jignirile tale suporterii dinamovistii si te omoara in plina strada.sau ma rog iti scot toti dintii din gura.tu atotstiutorule viono baga tu bani la echipe si califica-le tu in CL.usor vorbe4sti mai nespalatule crezi ca asa usor ser intra acolo?plus ca ai suspectat cateva meciuri de ale lui dinamo?care fraiere?>care?manipulezi oameni si bagi swi tu ura intre suporteri.asta faci.revizuieste-ti si tu atitudinea pt ca si tu ai de vina in tot ce se intampla rau in fotbalul romanesc.iara cine baga bannii in dinamo,cine vorbeste,cine injura,etc.nu sunt treaba ta auzi?daca vrei sa faci rating cu minciuni dute la vacanta mare. scvuze daca te-am jignit ,dar asta e.

mosh_vishiniu  •  11 decembrie 2007, 13:25

asa valisor,tata.cu d-astia „inteligenti” ca tine isi face jiji partid si galerie.vai de romania daca a ajuns unul ca becali care are o singura „caliatate”-banii in prim plan.omul asta nu va fi niciodata destept nici daca-si face transplant de creier (desi corpul lui o sa respinga orice creier datorita intolerantei la neuroni).

Dan 72  •  11 decembrie 2007, 13:31

Vis-a-vis de meseria asta de cioban…pana una alta…pune-ti toti boturile pe branza preparata de ei…Chiar si pe cea mai neigienic produsa:)))),dar…deh…tu esti orasean cu acte si…smecher pe deasupra.:)))
Cat priveste persoana lui Becali…asa cum spunea cineva mai sus…s-a cam spus totul despre el,deci…numai aveti ”priza” la public,asa ca n-o mai tine langa ca taunul…
E hotarat lucru ca atat Becali cat si Copos sau alti patroni fac ce vor la echipele lor si…pe banii lor,iar palavrele voastre se sting in neant.Exemplul il ai in propria-ti ograda,unde nu rezisti daca nu te supui vointei lui voiculescu…Astfel ajungi sa scrii articole tampe si sa te asemui unei babe din alea chioare si cicalitoare…
BAFTA si…POFTA BUNA la…urda!:))Ciobanii stiu de ce!!!:))))
P.S:Ai vazut cum au acceptat rapidistii chiar si pe cel care cu 2 luni in urma se urina pe ei!?Deh!!Vointa lui copos a fost de nestavilit…Daca-i omul patron.

emone  •  11 decembrie 2007, 13:46

m-am saturat de subiectul asta…un taran ignorant cu bani…mai lasa-ne tolo cu jiji

parior  •  11 decembrie 2007, 14:56

w w w . p a r i o r . b l o g s p o t . c o m

red baron  •  11 decembrie 2007, 15:09

la naiba,tolo,giani oradea a sintetizat ceea ce eu iti spun de vreo 2 ani de zile,sa stii ca nu e un dinamovist care sa nu simta maniera total antidinamovista a ta si a ziarului tau,eu de la articolul lui buza-rin cu cupa nimanui nici n-am mai cumparat acest ziar si n-am de gand s-o mai fac pana nu va schimbati atitudinea fata de Dinamo

iuliudingrant  •  11 decembrie 2007, 15:32

Incet,incet vine-daca nu a si venit-ora scadentei!Ar fi si timpul pentru ca nu exista un personaj mai malefic si mai detestabil in fotbal decit acest individ.Nu-mi pot imagina ceva mai dezgustator decit rasturnarea valorilor si clasamentelor din ultimii ani,traficul de influenta, mita oferita fara jena.Si totul cu complicitatea Ligii, Federatiei si chiar a dv.Felicitari!

ionescu  •  11 decembrie 2007, 16:08

cum gaseste un cioban, o oaie pierduta prin munti? Acceptabila.

Dan Cristinel  •  11 decembrie 2007, 18:00

Mai fratilor, si Hagi si Laca nu au rezultate…, Asta-i adevarul, ei nu au experienta, si-au incercat norocul…, n-au prea tinut la meserie (de fapt erau si liberi de contract).
Si Becali a stricat ca i-a adus! La Steaua trebuiau Iordanescu, Titi Dumitriu, antrtenori copti. Cat de mic ar fi fost Becali pe langa Iordanescu! De-asta nu este chemat…, cum ar fi Becali cu Piti pe banca! Inchipuiti-va!

Dromichete  •  11 decembrie 2007, 18:08

BRE, CATALINE

Tu esti serios !? Din cate se intamppla in lumea asta mare si larga a sportului, taman dspre GB te-ai gasit sa vorbesti ?

AI AUZIT de campionatul mondial de handbal femini din Franta ?
CAND ai de gand te apuci sa scrii cateva randuri ?
Cand or iesi fetele campioane sau cand vor i eliminate ?

CHIAR nu-ti pasa de un sport in care avem sanse CHIAR si la titlu ?

Ce naiba, credeam ca esti altfel decat nean-tu Ioanitoaia. Nu credeam ca poate fi cineva la fel de unsuros, slugarnic si insipid in vorbe/ cuvinte.

mosu  •  11 decembrie 2007, 18:11

http://www.mailtosanta.eu

alex  •  11 decembrie 2007, 18:14

nu inteleg un lucru:DE CE VA MAI DUCETI FRAIERILOR LA MECIURI?LASA TI L SA STEA SINGUR IN LOJA.LASA TI L SA I CRAPE BUZA DUPA VOI.SA VADA STADIONUL GOL MECI DE MECI.ASA IL FACETI SA PLECE DE ACOLO.DAR IMI DAU SEAMA CA SINTETI MAI FRAIERI DECAT EL.VA FACE VARZA PE TOTI FRAIERILOR.VA ASTEAPTA ACOLO CA UN PAIANJEN SI VA STOARCE DE BANI.

alex  •  11 decembrie 2007, 18:16

JIJI e mai shmecher decat voi toti la un loc pacalicilor.

iusti  •  12 decembrie 2007, 2:02

jiji e cioban incult si ieftin la creier!
Doar cand ajuta copiii aia prin fundatia lui.. atunci il apreciez… chiar daca el o face mai mult pentru imagine.

becali.com  •  13 decembrie 2007, 7:26

Poti sa iti faci adresa de email gratuita la becali.com
Oare cine o avea gigi@becali.com ?