Ce rămîne?

Tam, tam, tanaa-naa. Au fost ultimele acorduri ale Ligii. Ce rămîne?

miercuri, 12 decembrie 2007, 11:54

Tam, tam, tanaa-naa. Au fost ultimele acorduri ale Ligii. Ce rămîne?

Două propuneri pentru albumul de amintiri:

1. Cine face ca Steaua ca Steaua să păţească. Dacă ani de zile ai muncit şi ai strîns puncte, dar te opreşti din alergat şi din investit, fotbalul nu te iartă.

2. Comentariile TV au fost mai savuroase decît meciurile. Mironică a scos încă una antologică aseară, pe ProTV: „Arsenal I şi Arsenal II se calificau”. Aşa e! Nimeni nu s-ar fi indignat dacă Arsenal II egala pe Arsenal I în minutul 90.


Comentarii (90)Adaugă comentariu

doc  •  13 decembrie 2007, 8:59

adunati sumele care sunt platite pentru acesti tineri descoperiti de wagner si dupa mai vorbim de arsenal 2. si sa mai vedem cam ce valoare au ganditi-va cum iau fugarit pe liverpool anul trecut. altceva…tinerii astia joaca impreuna de la 15 ani. nu sunt adusi cate unul pe an pe post de plombe si se antreneaza cot la cot cu rosicky, henry si altii care nu au fost descoperiti de wegner. ganditi-va ca arsenal scoate 5 mil de euro din bilete la fiecare meci, deci va imaginati ce salarii si conditii au pustii. nu cred ca se antreneaza prin mocirle ca juniorii romani.
diaby si sagna sunt veniti de la auxerre
diarra de la chelsea
denilson de la sao paolo
flamini de la marseille
song de la bastia
traore de la monaco
walcott de la southampton
deci daca ati face un pic de munca de documentare ati realiza ca tinerii astia nu au venti chiar de prin desert sau jungla

ratzaldo  •  13 decembrie 2007, 9:06

mi-e scarba de cei 2 care au comentat meciu, asta si toate celelalte ale Stelei in UCL.
Cred ca am auzit Van Persie de 100 de ori , ati putea face dragoste cu el atata va place si chiar cu toti adversarii Stelei .Atata ii laudati de n-am vazut asa ceva. Comentati o echipa romaneasca si va bateti joc de ea.Asta e romanul face bashcau , la asta suntem buni,la misto si bashcau. In loc sa ne incurajam si sa ne laudam micile noastre reusite ca sa poata sa creasca.
Dadea Van persie o pasa de 2 metri voi: uauu Rooobie Van Persie ce pasa geniala ce fotbalist ! Nu zic , ca nu e bun dar l-ati laudat din cale afara parca-i D-zeu.
Oricum , cum sunt fotbalistii de la Steaua in comparatie cu cei de la Arsenal assa si voi in comparatie cu comentatorii de la Sky Sport sau alte tv .

gilos  •  13 decembrie 2007, 9:11

Hai ca am facut 12 puncte in liga, asa cum numai finantatorul care le stie si le face pe toate ne-a prezis asta -vara !!!
Cand ciobanu analfabet face echipa si se baga unde nu-i fierbe oala asa se intampla.
Cine raspunde de imaginea terfelita a Stelei? Acest individ confunda echipa fanion a Romaniei cu o turma de oi… Si lumea tace si inghite..ba il mai si aplauda !!!
Sa te duci la dracu cu banii tai murdari cu tot !!!

dadu  •  13 decembrie 2007, 9:19

„Profesionistule”,vezi ca Daniel Scorpie ne povesteste in articolul lui, cum a castigat Sevilla meciul cu Slavia cu 2-0!

Pe teren a fost 3-0!In capul lui Daniel 2-0!

Mai citeste-le articolele „profesionistule”!

grigore  •  13 decembrie 2007, 9:26

Nu e prima dată când vedem meciuri cu comentarii părtinitoare. Ar putea să nu ne intereseze, nu-i aşa? Dar…
Într-o vreme, îmi amintesc că atunci când simţeam răutăţile din comentariul TV, dădeam sonorul la minim şi ascultam la radio, în situaţiile când meciul era dat şi la radio. Acum nu se mai poate asta, că Liga Campionilor nu se dă la radio.

Acum – concluzionând, după toate câte s-au spus, aş zice: păi să nu ne mai prezentăm la Euro, că tot nu avem mentalitatea, bugetul, jucătorii ălora. Sau în Ligă, indiferent cine va fi să meargă: să nu se mai prezinte, că tot degeaba se duc!
Suntem un popor de oameni răi, ăsta e adevărul. E bine când e bine, iar cum nu mai e bine, dăm cu piatra. Susţinerea faţă de cineva, de ceva (o echipă de fotbal, de exemplu), mai ales când e vorba de una românească, trebuie să fie la bine şi la rău. Parcă aşa ar trebui să fie, nu? Nimeni nu e perfect, există explicaţii pentru ce se întâmplă. Trebuie să vedem şi partea plină a paharului, altfel totul e cârcoteală.

Au fost, totuşi, şi faze de fotbal autentic create de Steaua. Hai să le vedem şi pe acestea. Chiar de râs dacă ne făceam, nu se justifică înţepăturile comentatorilor.
În fine, n-o să se schimbe nimic în mentalitatea comentatorilor, asta o ştiu sigur. De fapt, asta face parte din stilul unor ziarişti de a arunca cu vorbe… Să le fie de bine, noi suntem proşti că luăm în seamă.

Tolo, ce domină mai mult la tine: amărăciunea că Steaua nu a putut mai mult sau voluptatea cu care Steaua este ironizată?

je  •  13 decembrie 2007, 9:34

ARSENe + ARSENal = ARSENic pentru steaua…!

Dedeus  •  13 decembrie 2007, 9:45

Ce am observat eu in meicurile astea e ca avem aparare la nivelul CL dar mijlocul si atacul le avem de divizia de onoare. Golurile pe care le-am luat nu le-am luat din cauza liniei de fund. Le-am luat din cauza mijlocasilor care i-au pus pe aia pe contraatac de atatea ori si au uitat sa mai faca si faza de aparare. Nici Goian nici Rada nu au ce face cand is 2 contra 4 atacanti superrapizi. Nu e minune ca nu am luat multe goluri in nici un meci. Un portar bun si linie de fund buna te scapa de dezastru dar nu de infrangere. N-ai cum sa castigi cand nu existi la mijlocul terenului si toate mingile se intorc inapoi .

POP ANDREI  •  13 decembrie 2007, 9:46

Am un offffffffffff mare.GOIAN regele,Toata lumea il pupa in cur.Oare unde era ieri pe teren.Pe cine marca el.Nu si-a facut niciodata treaba in aparare unde are postul.A mers in atac a inscris si gata e REGELE.Il vedem pe RADA ca a avut un meci slab,dar oare unde a fost ajutorul lui din aparare GOIAN.Urmariti meciul in reluare sa vedeti daca-l gasiti in faza de atac al ARSENALULUI.Este cel mai varza jucator.

www.casa-montana.4t.com  •  13 decembrie 2007, 10:09

ai dreptate Dedeus , degeaba avem 2 fundasi buni si un super portar …… daca la mijloc si in atac bate vantu’ iar despre comentatori de la pro „no comment” !!!

frog  •  13 decembrie 2007, 10:15

OARE CAND SE TREZESC DIN BETIE CONDUCATORII „MARILOR CLUBURI DIN ROMANIA”?

ovidiu666  •  13 decembrie 2007, 10:18

ramane o dezamagire ca nu am putut ridica mai sus stacheta decat anul trecut.
ramane sa radem in continuare de comentariile celor de la PRO TV – oare au fost clowni in viata anterioara? sau acum?…

Ionut  •  13 decembrie 2007, 10:45

minutul 30, Arsenal 1- 0 Steaua.
unul din comentatori: „Arsenal face instructie cu vicecampioana Romaniei”. Am impresia ca aseara cei doi n-au vazut meciul

bogdan  •  13 decembrie 2007, 10:58

nu inteleg ce are toata lumea cu fotbalistii stelei.eu unul , dinamovist fiind , am ramas placut impresionat dupa meciurile stelei cu arsenal in liga.desi aseara in prima repriza erau pierduti pe teren , in cea de-a doua au reusit sa-i blocheze bine pe arsenal , chiar au reusit sa-i sperie serios pe final.nu uitati ce meci bun a facut steaua in tur cu „tunarii”.au luat un gol norocos dar au dominat tot meciul.
parerea mea este ca cel clar vinovat pentru ce a jucat steaua in campionat si in liga este numai gigi , care a platit polite din campionatul trecut prin aducerea lui surdu, iar aducerea lui neaga a fost probabil cea mai proasta achizitie a lui.
sunt jucatori la steaua care anul trecut erau adolati (iacob ,dica ,marin) si azi sunt huiduiti si alungati inclusiv de patron.
este un comportament specific celor lipsiti de caracter ,chiar si de memorie as putea zice.ca si in cazul lui dinamo ,la steaua ,cu un buget de 10 milioane tot trambitat trebuiau adusi 3 ( max 4) jucatori care sa intareasca echipa.dar nu , s-a preferat aducerea „stranierilor” care nu mergeam la cluburile lor.
pretuiesc mai mult patronii cfr-ului care ne dovedesc ca scapand de jucatorii care ar putea „trantii” meciurile (surdu, anca,jula) fac performanta.
cat despre comentatorii protv-ului ar putea sa dea ei macar dovada de moderatie in ambele situatii ,nuh sa puna ‘sare pe rana” ,dar si ei sunt tot roamni de-ai nostri cu o farama de caracter.

Apophis  •  13 decembrie 2007, 11:00

Ai dreptate nici mie Goian nu mi se pare un jucator asa bun. Cel putin in aparare este foarte rudimentar, usor depasit de atacantii adversi. Intr-adevar la baloanele inalte nu are nici o problema, dar la inaltimea lui asta e ceva normal.

macarena  •  13 decembrie 2007, 11:10

adrian ilie: „in toate meciurile din liga baietii au aratat atitudine si un fotbal de calitate”.

am si eu o intrebare: asta e in firea lui?

liga campionilor  •  13 decembrie 2007, 11:22

Bai nene, am stat 10 ani si ne-am uitat la unii cum joaca in liga fara ca macar sa putem spera ca ajungem acolo. acuma, asta e al doilea an consecutiv in care jucam si la anul o sa fie al 3-lea dar tot nu suntem multumiti. eu inteleg dorinta asta de mai bine, de promovare dar trebuie sa ne uitam la performantele generale ale Romaniei. Totusi cat de mult poti sa ceri in plus fotbalului fata de performantele tarii?

Eu zic sa invatam sa ne bucuram de ce avem. De bine de rau, vorba unui analist sportiv facem din nou calcule si tremuram din nou cand joaca ai nostri prin Europa. By the way, trebuia sa vina si un sezon mai slab al echipelor noastre in Europa dupa 3 ani de succese. Este normal, nu suntem Italia, Anglia, Spania sau Franta singurele care au coeficienti constanti.

liga campionilor  •  13 decembrie 2007, 11:25

Bai, inca ceva f. important. Fratilor lasati fotbalul macar in seara asta… treceti pe handbal!!!

HAI ROMANIA!!!

Campionatul Mondial, sferturi de finala: Franta – Romania (joi, 21.30)

bekaly  •  13 decembrie 2007, 11:35

sunt tare curios ce ar fi facut cfr-ul aseara daca era in locul stelei

Cătălin Tolontan  •  13 decembrie 2007, 11:47

edge: realizezi ca esti singurul de pe blog care are senzatia ca eu atac comentariul, cind, de fapt, l-am laudat? Asta iti spune ceva? 🙂

Dan 72  •  13 decembrie 2007, 11:57

Sunteti de tot rasul cu ”moderation”asta!Nu v-am injurat deloc…imi dadeam cu parerea..Cum ma moderati voi pe mine cand altii pun un”p” si … apoi un”a” si trec de cenzura voastra?Sunteti niste scarnavii!

GDF 88  •  13 decembrie 2007, 12:41

Cataline,n-ai nici un motiv sa lauzi stupizeniile comentatorilor pro tv.Daca ar fi avut macar o urma de bun simt,ar fi aflat,fie si de la colegii de breasla,cum se citeste corect Arsene Wenger.Asta ca sa nu mai pomenim de fondul „impresionant” de stereotipuri de plastic din repertoriul lor pe care nu obosesc sa le tot repete.Obosesc in schimb telespectatorii care se roaga in fiecare an sa transmita meciurile din C.L.oricine altcineva in afara de pro tv.

vlad  •  13 decembrie 2007, 12:44

felicitari comentatorilor, cred ca vor sa umple golul lasat de Vacanta Mare in grila PROtv

aciduzzu  •  13 decembrie 2007, 12:47

Dica si Goian – „produsele vandabile” ale stelei – s-au facut de ras aseara in fata unor copii de 18-19 ani, asta ramane.

fisher  •  13 decembrie 2007, 12:53

din pacate nici lacatus nu a aratat catusi de putin ca e un bun antrenor, de hagi saracu nici nu mai pomenesc ,amandoi au ambitie ,au dragoste fata de club dar nici unul nu are stofa de antrenor. steaua are nevoie in momentul asta nevoie de un manager excelent, de un Pr profesionist si de un antrenor de la olaroiu in sus.
dar e aproape imposibil, becali nu intelege nimic din ce se intampla acum la steaua.

alin123  •  13 decembrie 2007, 13:00

?????

alin123  •  13 decembrie 2007, 13:15

dobitoci mai suntem cum ne multumim cu statutul de victima sigura.vai am pierdut onorabil ce dracu de tampenii sunt astea inseamna ca ei au castigat onorabil iar o victorie ramane o victorie.eu muncesc in strainatate iar singurul moment cand ma simt jenat ca sunt roman este cand vin in vacanta in romania si vad ca ne tratam ca niste sclavi ne comportam ca niste nulitati dar avem pretentia ca alti sa ne considere egali .ei bine dragii mei daca noi nu ne putem ridica la un nivel acceptabil ceilalti niciodata nu o sa coboare la nivelul nostru .in rest hai Romania [la handbal]ca acolo cel putin suntem sus dar ne place mai mult sa vb despre dica ,nicolita decat despre adevaratele valori,sa iesim oameni buni cu valorile inainte[bute,echipa de handbal etc]si sa mai lasam nulitatile.

momo  •  13 decembrie 2007, 13:15

Asa e in Liga. Poti sa ai jucatori de zeci de milioane de euro (vezi Sahtior, vezi Kiev) iar rezultatele sa fie modeste…
Din pacate loi CL este o obsesie nationala. Toata lumea vrea acolo chiar daca joaca varza…Chestia asta te poate debusola total. Prezenta in Liga fara o motivatie serioasa te poate distruge.
La Steaua prezenta in Liga a fost prioritara. Jucatorii joaca altceva acolo si se vede. Pentru ei CL este o rampa de lansare, este drumul spre salarii cu 6 zerouri, spre petreceri private cu Beyonce, cu PusyCat Dolls sau cu cine mai vreti voi…Mentalitatea este aceea a lui Lovin.

Sper ca acum, disparand si aceasta marota, sa ne vedem de reconstructie, de imbunatatirea jocului. Sezonul nu este ratat. Va fi un inceput de an, un nou inceput…

Mars  •  13 decembrie 2007, 14:27

comentariul de la pro tv e cel mai retardat, nu inteleg de ce ii laudati mereu !!!

click aici pentru a intra pe SPORT MANIA, blogul care a inceput campania anti-violenta  •  13 decembrie 2007, 15:17

Mie imi place cum comenteaza Mironica si Vajeu

lili  •  13 decembrie 2007, 15:20

Ce ramane?
Raman in amintire serile frumoase si forbalul frumos din CL, ramane amaraciunea ca Steaua nu a reusit mai mult, ramane speranta ca poate la anul Steaua sau alta echipa din Romania vor izbuti mai mult in CL,ramane speranta ca patronul Stelei a invatat ceva din toate astea si mie mi-a ramas in minte figura lui Goian de aseara de la intreviu cand am avut impresia ca aproape plangea……

Flo G.  •  13 decembrie 2007, 15:37

Bai nene mai lasa-ma cu comentatorii lui „peste prajit”,vorba unui prieten de-al tau,sunt jenanti,ai gasit singura fraza acceptabila din comentariu,parca ar comenta pentru o tara de viermi,evident ca Steaua e mai slaba decat Arsenal sau Sevilla nu e nevoie sa ne aminteasca ei in fiecare fraza pe care o scot pe gura .

vogel  •  13 decembrie 2007, 15:39

dezastru! numai comentatorii de la protv au vazut ca steaua a jucat bine. ne imbatam cu apa rece. comentatori incapabili intr-o televiziune incapabila. totul pentru rating si bani. barfe, intrigi, becalisme, asta s-a comentat aseara. rusine!
ce ramine? jocul superb al juniorilor de la arsenal. „driblingurile” barcelonei, elegantza manchesterului, surpriza turceasca, fantezia lyonului, pragmatismul italienilor, puterea de lupta a germanilor, asta ramine. si mai ramine ceva: mai avem o sansa . . . la hanbal feminin! hai romania! go girls!

Roadrunner  •  13 decembrie 2007, 15:39

Off topic: campionatul mondial de handbal straluceste la dumneavostra prin absenta articolelor. Am citit fix un comentariu legat de prestatia fetelor, si ala negativist, ca urmare a infrangerii cu Ungaria.. In schimb personajele penibile din fotbalul nostru se lafaie cu fonturi de 34 in articole care nu spun nimic.

jijicu ciobanel  •  13 decembrie 2007, 15:43

Am facut stoaia varza si sunt mandru de asta! :-D))))

gheorghe23,5  •  13 decembrie 2007, 16:16

s-o iau pe mami tau de jigodie de’a lu’ voiculescu

nenea  •  13 decembrie 2007, 16:28

frinturi din comentariul de din repriza a doua…

parior  •  13 decembrie 2007, 16:45

w w w . p a r i o r . b l o g s p o t . c o m

Stefan  •  13 decembrie 2007, 17:18

Nu mai e aproape nimic de spus dupa o astfel de evolutie a Stlei in Liga Campionilor. La modul in care a jucat pe parcursul acestor meciuri nici ca se putea mai mult. Trebuie facuta o analiza exacta a situatiei si identificate acele puncte slabe ale echipei si nu numai. Poate comentariul meu pare un pic in tiparul declaratiilor unor oameni de fotbal, dar se pare ca asta e solutia. Acolo unde liniste nu e nici rezultate nu sunt! Toate bune!

nastyb0y  •  13 decembrie 2007, 18:07

Cum adica , ce ramane ? Pai, nu ati titrat chiar voi in editia tiparita ? Ramane sa o luam de la zero, opinia voastra. Parerea mea : de la 0, 5. Diferenta o da Zapata.

Cu mainile curate  •  13 decembrie 2007, 21:22

Oameni buni ProTV-ul este singurul post care transmite CL in RO profesionalist sau nu, nu va uitati la ei daca nu va place. Eu de exemplu ma uit pe net la ce meci vreau pentru ca simteam ca Arsenal-Steaua, va fi un meci fara nici o miza intre doua stane transhumate.
Gradinescu si ai lui de la TVR sunt mult mai penibili, iar de Antena 1 – 30 nu pot sa comentez. Va fi jale la transmisiile preliminariilor CM 2010. cum nu stiu altceva decat reclame, cu o luna inainte de meci ne vor spune peste 31 de zile vom transmite meciul Romania – I. Feroe si tot asa. O sa fim obositi pana in ziua meciului. Daca asta e televiziune atunci eu sunt Popa si Romania camioana europeana.