Duminica aceasta incepe din nou Revolutia

16 decembrie 1989 a fost ziua in care timisorenii au iesit in strada, tragind dupa ei apoi toata Romania. 21 decembrie a fost ziua in care Bucurestiul s-a ridicat, iar 22 decembrie a fost dimineata in care rarii trecatori din Piata Universitatii au vazut singe, cioburi si gunoaie amestecate si spalate la repezeala de catre oameni in civili si in uniforme.

vineri, 14 decembrie 2007, 2:36

16 decembrie 1989 a fost ziua in care timisorenii au iesit in strada, tragind dupa ei apoi toata Romania. 21 decembrie a fost ziua in care Bucurestiul s-a ridicat, iar 22 decembrie a fost dimineata in care rarii trecatori din Piata Universitatii au vazut singe, cioburi si gunoaie amestecate si spalate la repezeala de catre oameni in civili si in uniforme.

Urmele acelor zile au ramas in fiecare dintre noi si despre ele scrie astazi Teodor Baconsky in „Cotidianul”.


Comentarii (12)Adaugă comentariu

nastyb0y  •  14 decembrie 2007, 14:48

Iata de ce suntem astazi ceea ce suntem. Desigur, unii dintre noi, printre care te numeri si tu, ar fi putut ajunge in aceleasi pozitii pe care le ocupa si in prezent. Nu aveau nici o problema de cadre si ,probabil, ar fi razbit datorita originii sanatoase. Altii, nu am fi fost ceea ce suntem…..In numele ultimilor, ingenunchez in fata jertfelor inaintasilor nostri, in fata Timisoarei…Dumnezeu sa ii odihneasca in pace pe eroi !

nastyb0y  •  14 decembrie 2007, 14:59

Imi cer scuze pentru incoerenta. Numai cine nu a trait sub pat acele zile isi poate da seama…

Mihajlovic11  •  14 decembrie 2007, 15:10

De ce nu scrii de faptul ce Domnul Ovidiu Ianitoaia va pleca la ProSport???

red baron  •  14 decembrie 2007, 15:16

handbalul nu merita un articol?

Mihajlovic11  •  14 decembrie 2007, 15:35

De ce nu spui nimic de faptul ce Domnul Ovidiu Ianitoaia va pleca la ProSport???

Artur  •  14 decembrie 2007, 16:08

Unii nu au invatzat nimic nici dupa 18 ani. Romania se comporta ca un adolsecent in claduri – face de toate si nimic eficient.

ovidiu666  •  14 decembrie 2007, 17:21

e bine dc se comporta ca un adolescent in calduri – asta inseamna ca e pe punctul de a se maturiza, invatand din polutiile nocturne si ejacularile precoce. Dar eu cred ca se comporta ca un pensionar gata sa-si dea duhul… Se uita la gagigile ce trec pe strada si ofteaza gandindu-se la vremurile trecute… Asta-i mai nasol. A! Si asteapta sa vina sa-l ridice cineva de pe banca… De unul singur nu mai poate de multa vreme!

Pleaca Ioanitoaia? Asta inseamna ca vei il capo di tutti capi? Dc da… Sper ca macar unul din cele 2 cotidiane va ramane axat pe sport! Sau te pomeni ca Ioanitoaia va face aceeasi varza de vedete in paginile prosport-ului asa cum s-a intamplat la gazeta in ultima vreme?! Ca pe cuvant de va mai dau atentie! Nici macar de complezenta!

Handbal – hai sa discutam dupa semifinale… Atunci putem spune ca e o performanta. Desi e mai mult egalarea unei performante. Mai bine discutam dupa finala! Cand fetele vor fi campioane! 😉

tolo, te-o mai sunat zilele astea jiji? Da’ Copos?

Cristina  •  14 decembrie 2007, 17:36

Nu cred ca am invatat prea multe din acele evenimente.De aceea poate nu s-au schimbat prea multe in unele privinte.Da,exista libertate.Dar nu atat libertatea de a munci din greu si cinstit cat mai ales libertatea de a fura pe orice cale.

explorish  •  14 decembrie 2007, 17:39

să nu uiţi, Darie!…

Eugen  •  14 decembrie 2007, 20:00

Atunci, ce vremuri, ce aspiratii, ce bucurie…

Acum, ce vremuri, ce aspiratii, ce tristete…

Intra si tu pe http://www.cepanamea.ro