Incursiune in inima lacoma a lumii

„Mai repede o admiri, decit sa o degusti”, scrie The Times despre a 20-a carte a lui John Le Carre. „Cintecul misiunii” a aparut recent la RAO in seria pe care editura o dedica maestrului literaturii de spionaj.

sâmbătă, 15 decembrie 2007, 12:57

„Mai repede o admiri, decit sa o degusti”, scrie The Times despre a 20-a carte a lui John Le Carre. „Cintecul misiunii” a aparut recent la RAO in seria pe care editura o dedica maestrului literaturii de spionaj.

La 75 de ani, Johne Le Carre spune povestea unui interpret britanic de origine africana, in virsta de 25 de ani. „Cind esti batrin, intelegi mai bine tinerii decit atunci cind traiesti middle age”, explica autorul intr-un interviu. Congolezul Salvo e angajat de serviciile secrete britanice, care-i folosesc aptitudinile sale uimitoare pentru limbile tribale. Numai ca interpretul ajunge in inima unui complot politico-financiar pe care incearca sa-l denunte.

„E tema eterna a lui Le Carre: ipocrizia puterii”, scrie admirativ The Guardian, care spune ca  „vocea lui e la fel de puternica”.  

Romanul e pasionant, dar parca nu la fel de minutios in dramatism precum „Prietenie absoluta”, ecranizat sub titlul de „The Constant Gardener”, cu Ralph Fiennes (Pacientul Englez), o alta poveste a lui Le Carre scrisa cu afectiune pentru Africa.

Cititi cartea daca nu aveti iluzii despre pretul platit pentru ca banii sa invirta lumea! Cititi-o daca va enerveaza ideea ca „media reflecta dramele numai cind sint suficient de distractive” – Le Carre! In sfirsit, cititi-o daca, impreuna cu Salvo, pe care-l veti indragi, incercati sa nu va construiti viata in jurul unor „obiecte pretioase care impodobesc o existenta lipsita de sens”. Veti afla cum suna asta in swahili sau in kinyarwanda 🙂


Comentarii (14)Adaugă comentariu

Mihajlovic11  •  15 decembrie 2007, 15:09

TOLO AM SI EU O INTREBARE??? E ADEVARAT CA OVDIU IANITOAIA VA PLECA LA PROSPORT IN IANUARIE???

Mihajlovic11  •  15 decembrie 2007, 15:11

URMEAZA O SURPRIZA??? PRIETENIA DINTRE SARBU SI IANITOIA ESTE UN FACTOR IMPORTANT IN DECIZIA LUI IOANITOAIA???

Eugen  •  15 decembrie 2007, 17:17

Domnule Mihajlovic, Tolo scrie despre ceva…ncidecum despre Ioanitoaia. Daca Ovidiu pleaca, Gazeta nu sta intr-un singur jurnalist, fie el si Ioanitoaia.

Cataline, in privinta romanului…incercam sa-l procuram, dar de ce ai pus ultimele cuvinte, swahili si kinyarwanda, asa ca sa ne aiuresti sau sa invatam si aceste limbi ale pamantului?

Intra pe http://www.cepanamea.ro

Cătălin Tolontan  •  15 decembrie 2007, 17:44

eugen: pentru ca salvo, eroul principal, vorbeste aceste limbi si multe altele. si nu spune asta… citeste si te vei lamuri, e interesant!

zone-ro  •  15 decembrie 2007, 17:46

am fost eu la rao si nu am gasit-0

alexandru petria  •  15 decembrie 2007, 18:00

OK carte.

Turambar  •  16 decembrie 2007, 1:09

Am inceput-o acum aprox. 4 luni de zile. Singura carte a lui Le Carre care nu m-a prins naprasnic pana acum. Intre timp am vazut si The Constant Gardener.

Tot la seria Smiley raman si la eleganta cinica, usor desueta a romanelor sale de spionaj din vremea Razboiului Rece. Parerea mea. Iar ca The Spy Who Came In From The Cold n-o sa mai scrie in vecii vecilor.

Oricum, you’re right: best ever spy thriller writer. Ever.

ioan plischi  •  16 decembrie 2007, 7:15

cred ca sunt primul care s-a prins: ati povestit despre carte pentru a-l ademeni pe ooijer. nu cred insa ca aveti sanse: asta citeste camus!

nastyb0y  •  16 decembrie 2007, 11:28

Ma gandeam in timp ce citeam aceste randuri scrise , nu fara un anumit scop, de acest domn Catalin, oare oamenii nostri din presa au luat la cunostinta de toate modificarile legislatiei in domeniul drepturilor de autor si conexe, pentru ca de Legile 677/2001 si 506/2004 , cu modificarile si adaugirile ulterioare ,se pare ca nici nu au auzit ?Ignoranta nu te scapa de puscarie…

Turambar  •  16 decembrie 2007, 13:45

Ahaa. 677 pe 2001 si 506 pe 2004. Intzeleg.

… Cand o sa moara, in curand, John Le Carre o sa se intoarca in mormant pentru asocierea dintre romanele sale si aceste doua monumente ale conspiratziei legislative romanesti.

Ce are, bre, 677 et co cu Le Carre? Jigneshti un clasic in viata.

The rest is tzuica de Scotzia. Cum ii placea lu Leamas. Shi lu Burton, of course.

😀

zicu  •  16 decembrie 2007, 14:32

mitica la puscarie