Recomandări de vacanţă

Pentru marea majoritate a românilor, vineri va fi ultima zi de lucru a acestui an. Astrele, Papa Grigore al XIII-lea şi ministrul muncii au aşezat lucrurile astfel. Urmează o vacanţă de două săptămîni.

luni, 17 decembrie 2007, 9:41

Pentru marea majoritate a românilor, vineri va fi ultima zi de lucru a acestui an. Astrele, Papa Grigore al XIII-lea şi ministrul muncii au aşezat lucrurile astfel. Urmează o vacanţă de două săptămîni.

Jurnaliştii nu vor participa la călătorie, dar daţi-ne voie să vă recomandăm cîteva chestii şi trestii de luat în bagaje

… DVD-ul cu Gică Hagi… din surse sigure am aflat că Gică i-a stors pe cei care au lucrat la el… „Mai avea puţin şi juca încă o dată meciurile numai ca să iasă bine”… are o manie a perfecţiunii cu care şi-a uimit partenerii…

… cartea „Fault – Lumea Secretă a Organizaţiei FIFA”, scrisă de britanicul Andrew Jennings, apărută la editura All, o operaţie în direct a ipocriziei fotbalistice…

… cartea dedicată unui secol de existenţă a lui CFR Cluj. Staţi, nu căscaţi! Ceea ce trebuia să fie o monografie fotbalistică plictisitoare s-a transformat într-un volum foarte bine scris şi cu un excelent discurs grafic. E cel mai atractiv produs de acest gen dintre toate cele care au apărut vreodată despre un club românesc!

În fine, încă ceva, netransportabil. Senzaţia de bine şi de civilizaţie pe care a transmis-o comentariul Cristinei Vărzaru la TVR1 pe timpul Mondialului. Dacă aşa gîndeşte şi se exprimă o handbalistă accidentată care joacă în Danemarca, atunci oferiţi-ne un răspuns: ne accidentăm cu toţii sau ne transferăm în Viborg?

Sau, am impresia că aceasta e varianta pe care o vom alege, plecăm în vacanţă şi o luăm de la capăt la anul?


Comentarii (39)Adaugă comentariu

Oli  •  17 decembrie 2007, 21:50

Cosminho,
Am mai discutat pe subiectul marii majoritati cu Tolo acum un an… Desi nu cred in existenta micii majoritati se pare ca si „doar o vorba sa-ti mai spun” foloseste expresia…
Da-te pe Google putin…

fama de la famagusta  •  17 decembrie 2007, 21:52

@cosminho…daca citesti un tratat de drept o sa observa ca marea majoritate nu e pleonasm…sunt 2 tipuri de majoritati:
1) simpla 50%+a
2) mare majoritate-doua treimi

Oli  •  17 decembrie 2007, 21:52

E de evitat „marea majoritate” si de folosit „majoritatea covarsitoare”.
Acu nu ma intreba ce inseamna „a covarsi”… ce dracu’, sunt inginer iar Tolo e economist…

nea caisa  •  17 decembrie 2007, 21:59

e un cliseu

cu atat mai rusinos pentru marele cronicar si deontolog

ole  •  17 decembrie 2007, 21:59

repetent esti tu ba, si te situezi in „mica majoritate”, adica a alora care n-au -(tu ai fi scris NAU)- nici o treaba cu gramatica! Limba noastra-i o comoara pe care tu o vei cauta in zadar.

Clark_Kent  •  17 decembrie 2007, 22:08

Gargara peste gargara, dar si Eminescu a scris : coboara jos luceafar …., si tot a ramas cel mai mare !!! Termopane termopane cand mai construiti tata stadioane !!!

HANNIBAL27  •  17 decembrie 2007, 22:16

Promit ca le citesc si le vad pe toate,daca-ti dai si tu odata demisia cum a zis Piturca.

adi  •  17 decembrie 2007, 22:22

Care e faza cu Varzaru? N-am inteles ultima parte a articolului! Imi explica si mie cineva!

HANNIBAL27  •  17 decembrie 2007, 22:30

N-ai ce sa intelegi,omu e nebun.Nu l-ai vazut ce fata are?Asta chiar ce viseaza noaptea scrie a doua zi.

a fost sau n-a fost  •  17 decembrie 2007, 22:32

fa ceva cu comentariile,cataline,ca strica frumusetea editorialului! MODEREAZA!!!

meplusmyself  •  17 decembrie 2007, 22:34

Gata, mi s-a umplut rucsacul. Plec in vacanta. Si ma intorc la anul. Tot aici. Putin accidentat. Ca sa nu uit de unde am plecat si unde mi-am propus sa ajung in 2008 😉

bog_C+  •  17 decembrie 2007, 22:42

as mai veni cu o completare, daca imi este permisa:”Raport de cornere” Alin Buzarin mai mult decat o carte cu editoriale de sport, o carte foarte interesanta merita. in rest „fain” articolul

CLICK AICI PENTRU A INTRA PE CEL MAI COOL BLOG  •  17 decembrie 2007, 23:21

„Dincolo de scor” mi se pare o carte mult mai buna decat „Raportul de cornere” al d-lui Buzarin

Cristi Roman  •  18 decembrie 2007, 1:32

cartea “Fault – Lumea Secretă a Organizaţiei FIFA” a fost luata si de mine, de la Gaudeamus. Sta si ma asteapta frumusel, sa termin mai intii „Bulgarele de foc” al lui Chirila, pe care o citesc, indirect, a nu stiu cita oara.
Cit despre vacanta, eu ma transfer un pic la Dublin…Oarecum apropiat de Viborg….mult mai apropiat decit de Bucuresti:).

grigore  •  18 decembrie 2007, 8:58

De fapt, te oftici că nu intri şi tu în vacanţă, nu-i aşa Tolo?

parazit  •  18 decembrie 2007, 9:09

DVD-ul cu Hagi de unde se poate achizitiona?

Scri-mi la gigi@becali.com  •  18 decembrie 2007, 11:46

Iubesti cartile?
Gigi inchiriaza biblioteca(cu carti cu tot) de la palat,ca si asa o tine ca-i plce stilul mobilei.
Pt. mai multe detalii du-te la becali.com

gigi  •  18 decembrie 2007, 12:05

Daca n-ati urmarit macar o parte din meciurile de handbal la comentariul carora a participat Cristina Varzaru, atunci nu comentati! Omul are in sfarsit si el dreptate, handbalista a fost de nota 10 in aceasta postura. Un comentariu atat de plin de bun simt, observatii pertinente si dorinta vadita de a spune numai lucruri pozitive nu am mai vazut din vremurile bune ale lui Topescu. O admiram pe Varzaru ca sportiva si vicecampioana mondiala; dupa ce am auzit-o pot sa spun ca o admir si ca om. Cu asa oameni faci o echipa campioana!

ioan plischi  •  18 decembrie 2007, 12:21

exista si majoritati mici – cea de 51% de exemplu. si daca scriu cea mai mare parte a marii majoritati trebuie sa intelegi neaparat 99%?. fiecare intelege ce vrea, de-aia discutam despre fotbal.

troy  •  18 decembrie 2007, 13:32

Cristina Varzaru este dintr-o alta lume. Toti asa-zisii comentatori sportivi de pe la noi ar trebui sa mediteze si sa fie un pic jenati…
Bravo Cristina, te iubim !!!

pelicanu’  •  18 decembrie 2007, 13:40

Multumiri pentru recomandari. Le voi urma, adaugind la lista cartea lui Cornel Dinu.
Cit despre final, o nesperata bucurie! In sfirsit o vorba despre comentariul Cristinei Varzaru, cu totul remarcabil – si nu neaparat prin contrast! Radu Naum n-a facut, fara indoiala, cel mai fericit comentariu din cariera (dimpotriva, as zice), dar este un profesionist veritabil, cum televiziunile au prea putini oameni in materie de sport. Cristina insa a surprins, a incintat… felicitari! observatiile ei, pertinente si elegante, ar trebui sa ii puna pe ginduri pe cei ce se grabesc sa denigreze in corpore potentialul sportivilor in materie de exprimare…

Carmen  •  18 decembrie 2007, 13:44

Ma uit la fotbal doar rar, in general nici nu stiu cum arata clasamentul… de etapa ce sa mai zic… Dar am citit 100% CFR si e una dintre cartile FRUMOASE pe care le-am citit. Neavand lecturi din categoria cartii „sportive” a trebuit sa o compar cu… carti citite in general. M-a prins de la prima pagina… de la introducere adica; si m-a surprins ca nu a fost premiata la Premiile Ioan Chirila.. Nu e carte despre un club, e o poveste. ma bucur ca ai „recomandat-o”.

Cătălin Tolontan  •  18 decembrie 2007, 13:51

carmen: da, e riscant sa recomanzi o astfel de carte in climatul de suspiciune in care traim. dar am facut-o pentru ca e un produs paradoxal. Frumos, foarte frumos si f putin inregimentat. Felicitari inca o data!

Cătălin Tolontan  •  18 decembrie 2007, 13:55

pelicanu: si eu multumesc
grigore: da, ma oftic ca nu intru in vacanta, admit asta 🙂

Tighy  •  18 decembrie 2007, 13:57

o poezie pentru toti, scuze ca nu este la subiect … si pentru greselile de ortografie(nu si pentru titlu)

„visul lui omul Jiji”

Un mitic dintre aceia ce se cred Napoleon,
Ce cu liga el se leaga si-i istet ca un baron,
Pe birou dormea sarmanul, intristat si obosit,
Lazio-a batut aseara; se apuca de ghicit.
Vede cum din ceruri Steaua straluceste tot mai tare,
Cum pe zi ce trece Steaua scalda-n zeci de milioane.
Umbra Stelei defileaza si-nstaleaza in tribune,
Zeci de mii de rosi-albastrii pregatiti ca la Rovine.
Steaua bate rusii albi si cortina se ridica,
Hagi zburda pe campii: Steaua se califica!
Fanii se infioreaza de atata frumusete
Pe cand Borcea si cu Turcu sunt cazuti in nesosinte.
Iar din inima lui simte un colos cum ca rasare,
Este Arsenal venit-a, imbracata-n sarbatoare.
Scorul el pe loc ghiceste si ce sanse se stravad,
E Sevilla a doua a, e echipa greau de tot.
Iara ultima e traznet, de belea si pe cadenta,
Insa doar Mitica stie: sunt lipsiti de experienta.
Vede-un spilcuit de om, Jiji „m-am distrat cu voi, hai pa!”,
Omul oaie sau berbec pregatit de europa.
Se cutremura Mitica… se desteapta si-ntelege
Ca oracol el va spune, Steaua-i buna! Si-a tras Rege.
Visul sau se-nfiripeaza si se-ntinde voiniceste,
An cu an Steluta-i draga tot mai mult ea biruieste,
Iar stindardul ros-albastru se inalta an cu an,
Jucatori urmandu-i zborul si trofee de maidan.
Nu prea ii convine treaba, Jiji s-a facut covrig,
Este domnitor acuma, vrea UEFA Champions League.

Iata vine-un sol de pace c-o naframa-n varf de bat.
Jiji privind la dansul, il intreaba cu dispret:
– Ce vrei tu, mai hahalela?
– Noi? Venit-am sa jucam! Si de n-o fi cu banat,
Berlusconi-ar vrea sa vaza pe maritul imparat.
La un semn deschisa-i calea si s-apropie de palat
Mafiozo siciliano, dupa vorba, dupa fapt.
– Tu esti Jiji?
– Da bandite!
– Am venit sa te raresc,
De nu, rad un pic de tine si umorul tau grotesc.
– Orice gand ai Berluscoane, si oricum vei fi sosit,
Cat suntem la protocol, eu iti zic: Bine-ai venit!
Despre partea cu raritul, vrei tu zdreanta sa ne bati?
Tu nu stii ca Steaua-i mare si voi sunteti cam ratati?
De-o fi una, de-o fi alta… Ce e scris si pentru noi,
Numai finul meu sa joace, ca apoi s-a zis cu voi.
– Cum? Dupa sapte cupe nene si finale an de an
Vrei ca Milanul cel mare sa se-mpiedice de-un cioban?
O, tu nici visezi mai Jiji, cati in cale mi s-au pus!
Toata floarea cea vestita a intregului Apus.
Tot ce sta în umbra mingii, castigatoare an de an,
Sa dea piept cu uraganul ridicat de AC Milan.
Antrenatus-au ca dracii sa ne bata, nu de alta,
Calderon cu-a lui noua trofee, puse una peste alta,
Fulgerele adunat-au contra fulgerului care
In turbarea-i furtunoasa e Gatuzzo al’ cel mare.
N-am avut decat cu ochiul ori cu mana semn a face,
Si Gatuzzo fara mila intra-n rupere ca-i place;
Pentru-a crucii biruinta tu dai bani in discoteci,
Nu stiu sincer de-ai vre-o sansa, dar e bine sa incerci.
Am jurat ca peste voi sa trec falnic, fara pas,
Cu batranii mei vorbita-m sa va de’e peste nas…
Si de cruntul meu Gatuzzo tu te aperi c-un Radoi?
Care sta mai mult in clinici, si nu joaca pe la voi?
– C-un Radoi, da, Berluscoane, caci Radoi-ul ce privesti
Nu este de rand, el este finul Razboinicului Luminii.
Eu nu ti-as dori vreodata sa ajungi sa il cunosti,
Nici ca Dida, mosul ala, sa o fure fara vesti.
Dupa vremuri multi ravnira, incepand cu spanioli,
I-am batut la ei acasa, si-am adus cupa la noi;
Multi durara, dupa vremuri, ca.. Valencia la noi,
N-au putut sa treaca bietii de noroi si de Radoi;
Jucatori pe care lumea nu putea sa-i mai incapa
Au venit si-n Ghencea noastra si au spus ca-o sa ne bata –
Si nu voi ca sa ma laud, nici ca voi sa te-nspaimant,
Cum se-incepe si marcam, doar avem gazonul sfint.
Eu? Imi apar bogatia si nevoile si neamul…
Si de-aceea tot ce misca-n Ghencea,
Mi-e prieten numai mie, iara tie dusman iti este,
N-avem joc, dara iubirea pentru cupa e mortala
Si nu se-nfioreaza de-a ta faima, hahalela!

Si abia sfarsesc visarea si trecutul l-am sfarsit,
Revenim la capra noastra, la Jiji cel iscusit.
Sade d’ar sarmanul Jiji si se’nt-reaba cam uimit:
Cum de-a mers asa rau anul? de la slujbe n-a lipsit!
Cum de nu se poate cupa cea mai mare si mai mindra?
Si in inima lui simte, numai visul il framanta,
Visul ca-ntr-o zi sarmanul va conduce el puterea.
Spune ca iubeste Steaua, dar iubeste doar averea.
S-a cam saturat oierul sa mai fie remarcat
Doar de oamenii maiestrii ce cu el stau la palat,
Vrea sa fie ursul falnic din padurea lui Mihai,
Sa il poarte lumea-n carca intr-o mare de alai.
Asta-i visul lui omul Jiji si perdeaua care-i trasa
Intre omul grav la minte si o lume bucuroasa!

jos dictatura!  •  18 decembrie 2007, 14:12

de ce nu spuneti nimic de protestele suporterilor si de legea tampita a lui dragomir?

Sãptãmâna trecutã, parlamentarii au adoptat legea privind combaterea violentei în sport, proiect initiat de seful LPF, Dumitru Dragomir. Acest proiect a stârnit dezaprobarea tuturor suporterilor din tarã, mai ales cã unele puncte din lege încalcã grav Constitutia României, îngrãdind pe fatã dreptul la libera exprimare. În aceastã ultimã etapã din 2007, toti suporterii au hotãrât sã protesteze fatã de legea adoptatã, prin mesaje sau prin neprezentarea în peluzã pe termen nelimitat. Si la meciul dintre FC Vaslui si Dinamo, fanii ambelor echipe au protestat împotriva legii. Astfel, membrii Peluzei Nord au afisat mesajele: „Omul e condamnat sã fie liber”, „Iubirea pentru echipã este nemãrginitã, de nicio lege nu poate fi opritã”, „Fiti seriosi, existã altã cale! Fotbalul modern = peluze goale”. Fanii vasluieni de la Peluza Sud au ales sã se prezinte fãrã steaguri sau fulare, afisând pe gard mesajul „O sã vã fie dor de noi” si „La 18 ani de la Revolutie, ati votat o lege anticonstitutie”. De cealaltã parte, fanii dinamovisti s-au prezentat în numãr mic la Vaslui, tot din cauza legii Dragomir, cântând pe tot parcursul meciului, împreunã cu fanii vasluieni de la Peluza Sud, cântece la adresa sefului LPF: „Miticã la puscãrie!” si „Dragomire, casa ta, s-a mutat la DNA”. De altfel, în toatã tara au avut loc astfel de proteste: gãlãtenii, iesenii, oltenii, stelistii, constãntenii, arãdenii, cât si cei de la U Cluj, au lãsat peluzele goale, amenintând cã nu se vor mai prezenta la meciuri pânã când legea propusã de Dumitru Dragomir nu va fi modificatã.

Simona Liliana  •  18 decembrie 2007, 15:59

Bravo Cristina Varzaru si de la mine!
Chiar mi-au placut mult comentariile ei

Rodrigues versus Amalia  •  18 decembrie 2007, 17:09

Obosite handbaliste
Pe la cluburi se adună.
N-au de ce să fie triste !
Noapte bună !

Numai presa le acuză,
Jurnalisti tembeli, în şir.
Ăştia chiar n-au nici o scuză !
Hai sictir !

Doar suporterii suspină
Şi de inimă se ţin.
Vor toţi nitroglicerină
Sau algocalmin !

Trece Ada pe extremă.
Să înscrie ? Nu-i decisă !
Am scăpat şi de dilemă.
Nu-i… precisă 🙂

Luminiţa e în poartă,
« Pe la mine nu se trece »
Dar avurăm crudă soartă.
Duşu-i rece !

Vine Tadici, le alintă :
« Bă, v-am zis cu pasă simplă »
Fetele nu îl ascultă.
Iar se-ntâmplă !

Peste-a Franţei feerie
Se hlizi iar umbra rusă.
Visăm la chinezărie !
Rima-i dusă !

BRAVO ROMANIA ! HAI ROMANIA !

stingu  •  18 decembrie 2007, 17:17

chestii si trestii de luat in bagaje…
biletele la Barca – Real ?

Salon masaj erotic  •  19 decembrie 2007, 19:11

Domnisoare educate si senzuale va ofera :masaj de relaxare, masaj erotic si body massage. Discretie, rafinament, ambient exotic, program prelungit , locatie ultracentrala! Pentru programare sunati la: 0726.649.423/0741.793.116 INFINITE PLEASURE, without SEX!.

Poze Craciun  •  25 decembrie 2007, 14:48

Poze Craciun http://poze.outsdr.com