Victoria simplităţii încăpăţînate

Poveste adevărată. Ani în şir, google a primit un mail care conţinea o singură cifră. „La început, ne indica 4. Apoi a venit un 6”, povesteşte unul dintre şefii companiei.
 
Din cînd în cînd, enigmaticul corespondent expedia un număr. Uneori scădea, alteori creştea. Ajunsese la 45 şi chiar mai sus. Era ca o comunicare misterioasă, cu o civilizaţie extraterestră. „Ne-a trebuit ceva vreme să ne dăm seama ce dorea de la noi”, explică cei de la google. Cînd s-au prins, au refăcut imediat strategia.

joi, 20 decembrie 2007, 5:50

Poveste adevărată. Ani în şir, google a primit un mail care conţinea o singură cifră. „La început, ne indica 4. Apoi a venit un 6”, povesteşte unul dintre şefii companiei.
 
Din cînd în cînd, enigmaticul corespondent expedia un număr. Uneori scădea, alteori creştea. Ajunsese la 45 şi chiar mai sus. Era ca o comunicare misterioasă, cu o civilizaţie extraterestră. „Ne-a trebuit ceva vreme să ne dăm seama ce dorea de la noi”, explică cei de la google. Cînd s-au prins, au refăcut imediat strategia.

Omul le indica numărul de opţiuni pe care utilizatorul le are la dispoziţie cînd intră pe site-ul google, cel mai popular motor de căutare al lumii. Şi le semnala, enervat, fiecare creştere a numărului de butoane, care însemna o complicare inutilă, în opinia lui.

V-am pierdut? Încă un pic. Ajungem imediat la fotbal. Cei de la google şi-au dat seama că simplitatea e cîştigătoare.

Asta a ales şi Alexandru Tudor, acum aproape două decenii, cînd s-a apucat de arbitraj. A fost inflexibil, uneori dincolo de logică. A mers pe calea lui, frustă, dură şi enervantă. A evitat orice joc de interese, chiar dacă asta i-a oferit mai puţini prieteni în lumea fotbalului. N-a vrut să fie simpatic, ci doar competent. Cînd a greşit, şi-a întors nemulţumirea împotriva lui însuşi. A adăugat o tură de stadion.

Şi-a cîştigat reputaţia de apucat, de om care joacă totul pe cartea simplă a lui „Acesta sînt, nu aveţi prea multe opţiuni!”. Astăzi, la 36 de ani, a ajuns între primii 50 de arbitri ai fotbalului mondial şi are şansa de a atinge prestigiul de care nici un român n-a beneficiat de pe vremea lui Ion Crăciunescu.

Tudor, omul cu două butoane. Pentru noi, puţine. Pentru cei din afară, sînt garanţia că ştie ce vrea şi că nu-şi trădează profesia.


Comentarii (82)Adaugă comentariu

Playboy Hottest Nudes Calendar 2008  •  21 decembrie 2007, 9:23

Playboy Hottest Nudes Calendar 2008 http://poze.outsdr.com

WWW.BECALI.COM  •  21 decembrie 2007, 9:25

Du-te la becali . com si fa-ti adresa personala gratuit.
Ia-ti-o pana nu ti-o ia altul!

http://www.becali.com

maistor kokir  •  21 decembrie 2007, 9:30

faza cu google , tine de interfatza unei aplicatii care cu cat e mai simpla cu atat e mai usor de asimilat si folosit de catre utilizator ,de fapt asta e un factor de calitate de care se tine cont la realizarea tuturor programelor cu interfatza web sau desktop .

Vlad  •  21 decembrie 2007, 9:55

Felicitari, domnule Tudor! Sa continuati sa invatati, de acum la un nivel mai inalt.

bogdanlebu  •  21 decembrie 2007, 10:21

nu stiu de tudor, da mi-a placut povestea google…

alex  •  21 decembrie 2007, 10:25

fortata rau comparatia cu google. ma rog, asta ramane oricum partea buna a articolului

comabi  •  21 decembrie 2007, 11:20

Ma bucur pentru el, cat si pentru noi. Nu este rau sa vedem arbitrii romani cum sunt respectati in afara. Este vorba de mandrie nationala. Cat despre valoarea sa, nu neg ca are un stil ciudat de a conduce jocul, insa este corect. Asta nu este usor in Romania!!! Oricum, bafta multa si ramane de vazut daca va face fata. Mi-ar placea sa cred ca da. Nu conteaza cum a ajuns acol. Mai vorbim peste doi ani despre prestatia lui. Atunci vom trage linie. Se stie deja ca este usor de ajuns sus, insa este mult mai greu de mentinut acolo.

Wolf  •  21 decembrie 2007, 11:52

Tudor trebuia sa ajunga mai de mult timp in elita arbitrilor dar din asta nu s-a intamplat din cauza oamenilor din fotbalul romanesc care de fiecare data cand pierd un meci dau vina pe arbitrii si se lasa ca scandal. Dovada este faptul ca Tudor nu a arbitrat nici un meci important in retur special pentru a fi ferit de mizeriile oamenilor din fotbal.

caracuda  •  21 decembrie 2007, 12:27

tudor a fost totusi protejat de mai marii federatiei. oricum ramane cel mai bun arbitru al momentului iar google cel mai bun motor de cautare :))

Mario  •  21 decembrie 2007, 13:12

Este bine ca un arbitru roman a ajuns aici. Indiferent care este numele lui. Poate am fi avut mai demult un arbitru in first class daca nu ar fi fost aceste scandaluri in Romania la adresa arbitrilor.

ali si fila  •  21 decembrie 2007, 13:27

Tolo, nimic de Orban?? Incredibil. Ma asteptam sa faci ca indienii dupa ce a facut accidentul ala. Parca te si vad — „Nu-i e rusine magarului…” & blablauri d-ale lu’ Tolo.

titi varzaru  •  21 decembrie 2007, 13:54

TUDOR E CEL MAI BUN EXEMPLU PENTRU UN ARBITRU …CA ARBITRU!! DACA MA GANDESC LA CATE „PROBE”A REZISTAT!!!!! NU A AVUT TENTATII…NU A AVUT…APLECATII!!! CI DOAR APLICATII…
REALIZATI CAT A AVUT DE INDURAT??? CUM „COLCAIAU” TOTI PE LANGA EL? COLEGI,JUCATORI,MAI ALES CONDUCATORI, DAR MAI ALES COLEGI…TOTI CARE I DOREAU „BINELE” PRINTRE DINTI…ASA SE ALEG CARACTERELE ADICA CEI BUNI!

ionel  •  21 decembrie 2007, 14:33

Ce-au facut trogloditii de la Patriarhie http://realiatealuipetria.blogspot.com/2007/12/troglodiilor-stai-n-goacele-voastre.html

viorinho  •  21 decembrie 2007, 14:38

dupa parerea mea,promovarea lui tudor este meritata.e cel mai bun arbitru din romania;eu cel putin asa il consider,de vreo 2 ani.bv lui

Playboy2008  •  21 decembrie 2007, 15:23

Calendar Playboy 2008

Cătălin Tolontan  •  21 decembrie 2007, 15:43

endorama: vorbesti prostii! ce firma am atacat si apoi am tacut pt ca nustiu ce?

Cătălin Tolontan  •  21 decembrie 2007, 15:45

SFN: atacam gesturile, nu oamenii. da, am criticat eroarea lui, dar asta nu inseamna ca nu e un arbitru corect

Profesorul  •  21 decembrie 2007, 15:48

Bravo lui! E cel mai bun din România…sau poate cel mai corect…Succes în continuare!

red baron  •  21 decembrie 2007, 16:06

un arbitru mediocru,arbitru de casa al Stelei,ramane in istorie prin penibilul penalty acordat anu trecut Stelei la Urziceni dar si prin nesimtirea si tupeul cu care dupa meci spunea ca a judecat bine faza

anyea  •  21 decembrie 2007, 18:15

l-am cunoscut de curand…pare un om atat de calculat si demn ca nu a-i ce-i reprosa ca profesionist!felicitari si sa auzim de dumneavoastra la campionatul mondial:)

aatreyu  •  21 decembrie 2007, 18:21

eu cred ca o mare pondere la relizarile fotbalului romanesc o are si pozitia lui mircea sandu in fotbalul european actual :D.. trebuia sa se uite si la noi cineva la un moment dat… intr adevar tudor pare impartial dar eu zic ca mai avem arbitri buni in tara dar nu vreau sa dau nume pt a naste polemici..

DanielM  •  21 decembrie 2007, 19:09

Felicitari Alexandru! Sa te tina Dumnezeu sanatos!

Dan  •  21 decembrie 2007, 20:17

Felicitari lui Tudor, fiindca merita sa fie in Premier Class. Craciunescu a foarte inspirat cand l-a sustinut pe vremea in care era seful CCA. Apropos, Craciunescu ar trebui sa fie acceptat de FRF pe listele cu observatori, chiar daca nu este iubit de Sandu, fiindca ar ajuta fotbalul romanesc. Pana una-alta, el a fost cel mai bun arbitru roman din ultimii 20 de ani!

ovidiu666  •  21 decembrie 2007, 22:29

felicitari! si bafta multa! acum se va vedea daca are sau nu valoare cu adevarat. dc a ajuns si pe „pile”, nu va fi foarte mult delegat, daca are valoare va prinde si meciuri importante.
succes!

FLORIN S.  •  22 decembrie 2007, 0:04

E om serios. Daca a mai gresit, a fost pur si simplu eroare umana. Omul merita ! E cinstit. Iar faptul ca la Revolutia anticomunista i-a trecut glontul pe la frunte, e o onoare pentru el.

Bravo tie, dle Tudor ! Si SUCCES !

Maryusinho  •  22 decembrie 2007, 1:08

un arbitru on 20 Decembrie, 2007 6:29 pm …
prietene…n-ai nicio treaba cu arbitrajul!
se vede k te macina invidia.
Omuletul asta merita din plin aceasta promovare..
MULT SUCCES TUDOREEEEE…
te voi urma.:P

hashu  •  22 decembrie 2007, 3:44

ca si craciunescu no sa mai fie nici un arbitru in rominia,,,,,,,si stiti de ce pt ca presa de acum e altfel ca cea din acele timpuri pune `prea mare presiune pe arbitri

endorama  •  22 decembrie 2007, 4:05

@ Tolo…
faceam o analogie… ma si mir ca nu ti-ai dat seama. bineinteles ca nu spun ca ai fi atacat tu firme. ce ziceam e ca in loc sa fii un CTP al presei sportive asa cum pareai a fi mai demult, devii treptat treptat un SRS… de ce? fiindca pui interesul material propriu inaintea deontologiei de jurnalist. manevrele tale impotriva CFR-ului arata clar asta. asta ai comun cu SRS – nu faptul ca ai ataca si tu firme. poate tie ti se pare asta normal.. mie nu. si aparent nici multor dintre cititori.

htp  •  22 decembrie 2007, 12:11

MANAGER LEAGUE
Online multiplayer football management

Peste 27.000 manageri, mulţi români, o comunitate haioasă şi unită. Vei fi ajutat la tot pasul de câte ori ai nevoie (Ghidul utilizatorului, Manualul, FAQ, Quick start guide, Ghid despre tactici, …….., şi în special Forumurile, unde sunt online o mulţime de manageri la orice oră).

http://www.managerleague.com?ref=79165

SE APROPIE FINALUL CAMPIONATULUI. CINE PROMOVEAZĂ, CINE RETROGRADEAZĂ? GRĂBEŞTE-TE ŞI FII MANAGERUL ECHIPEI FAVORITE!!!

MANAGER LEAGUE
Online multiplayer football management

Peste 27.000 manageri, mulţi români, o comunitate haioasă şi unită. Vei fi ajutat la tot pasul de câte ori ai nevoie (Ghidul utilizatorului, Manualul, FAQ, Quick start guide, Ghid despre tactici, …….., şi în special Forumurile, unde sunt online o mulţime de manageri la orice oră).

http://www.managerleague.com?ref=79165

SE APROPIE FINALUL CAMPIONATULUI. CINE PROMOVEAZĂ, CINE RETROGRADEAZĂ? GRĂBEŞTE-TE ŞI FII MANAGERUL ECHIPEI FAVORITE!!!

MANAGER LEAGUE
Online multiplayer football management

Peste 27.000 manageri, mulţi români, o comunitate haioasă şi unită. Vei fi ajutat la tot pasul de câte ori ai nevoie (Ghidul utilizatorului, Manualul, FAQ, Quick start guide, Ghid despre tactici, …….., şi în special Forumurile, unde sunt online o mulţime de manageri la orice oră).

http://www.managerleague.com?ref=79165

SE APROPIE FINALUL CAMPIONATULUI. CINE PROMOVEAZĂ, CINE RETROGRADEAZĂ? GRĂBEŞTE-TE ŞI FII MANAGERUL ECHIPEI FAVORITE!!!

Poze Craciun  •  25 decembrie 2007, 14:43

Poze Craciun http://poze.outsdr.com

Poze Craciun  •  27 decembrie 2007, 15:19

Util afacerii tale !
http://www.director-firme.com

bob  •  3 ianuarie 2008, 13:22

DXDX37 hi nice site thx http://peace.com