Mitea şi a doua şansă

Dacă nu joci nici un minut pe sezon la 22 de ani nu e nici o problemă. Problema e dacă jucai la 18 şi acum stai.

vineri, 21 decembrie 2007, 10:21

Dacă nu joci nici un minut pe sezon la 22 de ani nu e nici o problemă. Problema e dacă jucai la 18 şi acum stai.

„A venit la Ajax ca mare talent”, declara Ruud Krol despre Nicolae Mitea. Fostul fotbalist antrenat de Covaci a pus însă punct după declaraţie. De restul, s-a ocupat poate superficialitatea, poate tinereţea, oricum, inconstanţa lui Mitea.

Astăzi, tînărul s-a văzut scos nu doar pe tuşă, ci şi din lot. Sufocat de concurenţă. Soluţia i-o indică chiar Ajax: România. Ea a funcţionat în cazul lui Lobonţ, poate că va fi valabilă şi pentru cel pe care multă lume l-a numit Hagi II. Paranteză. Luţu, Mitea, Pleşan.. cum se face oare că moştenitorii lui Hagi alcătuiesc o dinastie a durerii?

Aici e şi secretul. Mitea a suferit ceea ce psihologii numesc „burnout”. O epuizare a personalităţii, a interesului şi a motivaţiei interne. Numai că, de regulă, asta vine după prea multă muncă. În cazul lui, după prea multă speranţă.

Mai are timp. Dacă o ia de jos, din postura timidă a celui care nu are nimic de pierdut, marele talent din Pantelimon, certificat şi apoi biciuit la Amsterdam, poate renaşte. Cine ştie? Poate că cizma care îi dă un şut în fund lui Mitea anunţă, de fapt, intrarea lui Moş Crăciun.


Comentarii (58)Adaugă comentariu

trompeta giulestiului  •  22 decembrie 2007, 21:09

mujotutun
comparand pe mitea cu ilie, raducioiu, dumitrescu si hagi, arati de fapt ca esti proost. Rau. Bag.a-ti capul intr-o punga si nu mai respira.

Costin  •  22 decembrie 2007, 23:24

Din cate imi aduc aminte Gica Popescu parca a fost capitan la Barcelona asta treb sa fie o performanta internationala !! cat despre mitea, si in general nu stiu ce se intampla cu jucatorii romani si accidentarile lor … eu cred proasta educatie culinara a romanilor e de vina!Trebuie cu siguranta sa invatam sa mancam mai ales daca vrem performanta

GogeaMitea  •  22 decembrie 2007, 23:44

Ziaristii au multe talente….proaste. Daca imi cer scuze pentru afirmatia de mai sus inseamna ca sunt fariseu. Mitea a insemnat multimea vida pana cand presa romana l-a adus in prim plan. Din clipa respectiva si ziaristii au devenit elemente ale aceleiasi multimi. Sa nu uitam ca si atunci cand era rezerva era prezentat bine…cand juca 10 minute si realiza, poate, vreo faza. Nu asta caracterizeaza un fotbalist. Daca da…atunci inseamna ca ofensati jucatori ca Dan Petrescu, Dorinel Munteanu, Gica Popescu, Gica Hagi (m-am lasat dus de val si acestia sunt primii de care mi-am adus aminte imediat din ultima generatie). Va rog sa nu mai aduceti aminte la stirile sportive persoane ca Mitea, Ganea…etc., ratati ai fotbalului romanesc. Pe vremuri spuneati ca fotbalul este cel mai bun ambasador. Acum la stirile sportive prezentati ce cumparaturi si unde le fac sotiile fotbalistilor, ce mai picteaza copilul unuia, ce cai mai calareste respectivul etc. Mai aveti putin si prtezentati si stirle de la ora 5. Asa ca va rog sa prezentati sportivi care isi dedica timpul sportului…nu afacerilor sau hobby-urilor. Sper sa ma ascultati si sa luati in consideratie cuvintele mele.

nastyb0y  •  23 decembrie 2007, 9:30

@GogeaMitea
Te-am ascultat cu atentie. Voi lua in consideratie mesajul tau. Daca mai ai si alte propuneri ,poti suna la linia verde.

cornelcc  •  23 decembrie 2007, 23:28

Mdaaa….. O multzime de pareri, pro si contra… . Ca Mitea este talentat (shi este) dar …” brinza buna in burduf de caine” . Sau ca.. soartea cea rea shi cruda, l-a accidentat si de aceea nu mai e ce a fost… .
Nu am citit nimic despre MUNCA! DA, un cuvant cu conotatii ce unora li se pot parea ..comuniste, chiar! Dar atzi fost curioshi sa urmaritzi pe posturile dedicate (man U tv; chelsea tv, etc.) cum decurg antrenamentele adevratilor fotbalishti? Shi unde se afla in permanentza alde Cristiano Ronaldo, Rooney, Drogba, ba chiar si „bunicul” Giggs? Sunt intotdeana in frunte la antrnamente, adica MUNCESC din greu! Ori, niciodata mishtocarii din coada plutonului nu au fost fotbalishti adevaratz! Shi aici gasitzi ratatii pomenitzi mai sus: Lutzu, Buia, Marinescu shi sa nu uitam o alta eterna sperantza, Radu Niculescu!
Concluzie (personala): Mitea este nascut talentat, dar va platit tribut educatziei precare!

iusti  •  24 decembrie 2007, 2:14

Cred ca Mutu ar trebui sa-i dea niste meditatii de reinviere lui Mitea! Ca sa revi… ai nevoie de ambitia si orgoliul lui Mutu.

Diaconescu D.E.  •  1 ianuarie 2008, 1:45

La fel ca majoritatea ” Becalezilor „, Mitea nu a reusit sa aprecieze imensa sansa care i s-a oferit. Desi nu mai are virsta mentionata, este totusi tinar. Sa speram ca va reveni.

Livrari la domiciliu  •  22 ianuarie 2009, 16:01

corect, dar nu in romania.
aici daca nu esti revindut repede esti certat, sanctionat, pacalit.