Fotbal, bani şi viaţă

Nu se întîmplă mare lucru. Bucureştiul vorbeşte despre transferuri, Clujul le face. Piţurcă priveşte la nesfîrşit casetele cu adversarii de la vară. Se ascut săbiile în războiul comercial al sponsorilor echipei naţionale. Bergenbier îşi termină contractul în vară, mai multe beri ar vrea să-i ia locul, FRF oscilează între datoria morală faţă de un partener loial şi datoria faţă de propriul buget.

joi, 27 decembrie 2007, 11:59

Nu se întîmplă mare lucru. Bucureştiul vorbeşte despre transferuri, Clujul le face. Piţurcă priveşte la nesfîrşit casetele cu adversarii de la vară. Se ascut săbiile în războiul comercial al sponsorilor echipei naţionale. Bergenbier îşi termină contractul în vară, mai multe beri ar vrea să-i ia locul, FRF oscilează între datoria morală faţă de un partener loial şi datoria faţă de propriul buget.

Şi pe categoria băncilor e aceeaşi frămîntare. Ce brand vor purta jucătorii pe treningurile oficiale?

Lucrurile nu se întîmplă, abia dospesc. Piaţa de televiziune va exploda şi ea în 2008. Mai multe posturi sau chiar iluştri intermediari, precum Sportfive, şi-au anunţat prin scrisori intenţia de a participa la licitaţia drepturilor pentru Liga 1. Contractul se va tripla cel puţin. Cluburile vor ajunge să ia peste 15 milioane de euro pe an, ceea ce, în cazul unor echipe, va reprezenta aproape 75% din buget!

Undeva în Bucovina, un copil stă sub bradul de Crăciun. E Denis Paşcovici. Pentru părinţii şi bunicii lui, lentoarea acestor zile, în care timpul pare că stă pe loc, e cea mai bună dintre veşti. Uneori, Denis tresare repetat în somn. Mama îl trezeşte şi copilul, fără să fie deloc speriat, zîmbeşte. Lumea merge înainte, sportul o urmează, banii o mişcă şi tot acest carusel încetinit ne lasă timp să descoperim că viaţa rămîne bunul cel mai de preţ.


Comentarii (37)Adaugă comentariu

Totul despre Eueo 2008 – www.fotbaleuro2008.com  •  28 decembrie 2007, 1:07

Sanatate lui Pascovici jr.

Hancu  •  28 decembrie 2007, 1:12

Multa sanatate si putere familiei Pascovici pentru a trece peste toate problemele.

vsteaua86  •  28 decembrie 2007, 2:38

Multa sanatate pt Denis Pascovici

coddum  •  28 decembrie 2007, 8:53

La multi ani, Denis!

neutrul  •  28 decembrie 2007, 8:57

Noroc ,sanatate si fericire ptr.copilul lui Pascovici!

Anatol  •  28 decembrie 2007, 9:04

Pscovici jr. sanatate tie puiule. Ma doare inima cind aud la TV de vre-o complicatie a ta, si imi suride inima cind e ceva mai bine. Scapa de infernul acesta si Dumnezeu te va rasplati pentru lupta pe care o duci.

fan fotbal  •  28 decembrie 2007, 9:06

In aceste zile, frumos ar fi sa uitam de rautatile cotidiene si sa ne bucuram cum trebuie de Sarbatorile de Iarna.
La multi ani, Denis, sa-ti dea Dumnezeu multa sanatate!!!
La multi ani, Tolo, si impliniri cat mai multe in 2008!
LA MULTI ANI TUTUROR!

Darie  •  28 decembrie 2007, 9:07

Salut Catalin! Multa sanatate familiei Pascovici! Viata e mult mai importanta de fapt cea mai importanta…Banii din fotbal discutiile despre transferuri sunt in plan secund in comparatie cu acest copil care e nevinovat! Multa sanatate lui Denis!Bunul Dumnezeu sa-l aiba in paza!
Multumesc

pasniciuc bogdan  •  28 decembrie 2007, 9:08

fie ca in noul an sa se termine cu suferintele familiei Pascovici,totul sa reintre in normal si micutul sa poata incepe o viata normala;
Felicitari pentu puterea de lupta,atat lui,cat si intregii familii;
SANATATE;

Rudolf Kruger  •  28 decembrie 2007, 9:39

Multa sanatate lui Denis Pascovici ! Doamne-ajuta !

Unul… altul  •  28 decembrie 2007, 9:46

LA MULTI ANI CU SANATATE PENTRU DENIS PASCOVICI!
LA MULTI ANI, D-LE TOLONTAN!

narcis spataru  •  28 decembrie 2007, 9:48

Multa sanatate Denis! Sa ai puterea sa treci peste probleme!

Da  •  28 decembrie 2007, 9:52

Multa sanatate Denis si insanatosire cat mai grabnica. Fara a deranja pe nimeni vreau sa intreb acesti gazetari. Cu ce este mai presus Denis fata de alte zeci de copii care sufera de boli crunte, sida, cancer etc. Pentru ei cand veti face o campanie? De ce unii sunt mai importanti decat ceilalti?! Numai pentru ca ca sunt ai unor vedete?! Ma repet, nu vreau sa ofensez cu nimic suferinta copilului sau a familiei, dar priviti in jur… mai sunt destui.

ioo  •  28 decembrie 2007, 10:20

Sa-i ajute Dumnezeu pe toti cei care trec prin clipe grele.Este crunt ceea ce se intampla cu acest copilas,si ca el sunt f. multi din pacate .Un an nou plin de SANATATE !!

vinclu  •  28 decembrie 2007, 10:29

sanatate si ani multi dennis.suntem alaturi de tine, puiule, si de parintii de tai.

La multi ani!

shmo  •  28 decembrie 2007, 10:43

Dumnezeu sa-si reverse mila asupra ta Dennis si asupra tuturor copilasilor care sunt in situatia ta, dar nu a auzit nimeni de ei !

rhadoo  •  28 decembrie 2007, 11:06

Sanatate multa Denis, tie si parintilor tai. D-zeu sa te faca mandria tatii si a lui mamii. Tu esti cel mai bun exemplu ca viata e cel mai de pret lucru si ca D-zeu chiar exista. Viata ta nu se poate compara cu nimic altceva, nici daca tatal tau ar lua zece cupe la rand de CL cu UTA, bineinteles. Te saluta si te imbratiseaza un bucovinean de-al tau si, in acelasi timp, un concitadin al echipei la care tatal tau joaca.
Te pupa si iti zambeste fetita mea de 1 an si 4 luni, Daria, lumina achilor tatalui ei…

belluschi  •  28 decembrie 2007, 11:11

ma gandesc ca 15 mil euro total, nu? pt toate echipele.. f sarace ar trebui sa fie unele echipe sa reprezinte aceea suma impartita 75% din buget..

Eugen  •  28 decembrie 2007, 11:11

Datorita lui Pascovici jr. am aflat ca lumea fotbalului ramane unita. E, totusi, un semn bun pentru romani si Romania.

dani  •  28 decembrie 2007, 11:22

sanatate denis..esti un copil luptator sa dea bunul dumnezeu ca incepand cu noul an se termine cu toate tratamentele acele grele si sa poati si tu sa ai o viata normala alaturi de parintii tai care te iubesc si care au avut puterea sa lupte in aceste momente grele…sa te ajute bunul dumnezeu….

mytza  •  28 decembrie 2007, 11:42

esti prea sensibil pentru aceasa lume tolo

ciddany  •  28 decembrie 2007, 11:49

la multi ani toti romanilor saraci, bogati fericit, nefericiti cu echipa sau fara,dar sper ca anul care vine sa aduca ceva mai bun si un fotbal mai bun si mai curat!

JM  •  28 decembrie 2007, 11:59

Curaj, copile! Putere si speranta, Ionela si Cosmin!

hancu  •  28 decembrie 2007, 12:39

De ce o parte a mesajului meu a fost sters?

marius  •  28 decembrie 2007, 12:43

ce-ar mai putea fi zis
sper ca si paritii lui si aiba cel putin curajul acestui pufulete de om care ne face sa tresarim si sa ne linistim in ritmul tratamentului aplicat
sper ca povestea lui sa impresioneze oamenii de afaceri sa se implice cat mai mult in actiuni filantropice iar guvernul acestei tari tari sa-si dea in sfarsit seama ca e cazul sa investim mai mult in programele de cercetare

Napoleon  •  28 decembrie 2007, 12:43

Multa sanatate pt. Denis !

dobrin dorin  •  28 decembrie 2007, 15:04

denis,la multi ani.multa sanatate si ti tinem pumnii

Arnautu Vasile  •  28 decembrie 2007, 15:53

Imi pare rau pt. acest copil nevinovat, dar ca el mai sunt multi altii (milioane probabil) de care nu a auzit nimeni. Pentru ei imi pare si mai rau. nu vreau sa ofensez pe nimeni, dar cred ca se da prea multa atentie unui caz izolat, cand, in Romania si nu numai situatia copiilor bolnavi este mult mai grava.

Gruja  •  28 decembrie 2007, 16:12

La cate cazuri mult mai grave se petrec in romania, mi se pare nedrept sa acordati atata atentie acestui caz, intr-adevar nefericit, al baietelului lui pascovici. Ganditi-va ca alti parinti n-au bani nici sa cumpere mancare pentru un copil in aceeasi situatie, in timp ce baietelul li pascovici se trateaza la paris… Citeam pe main page ca „Indiferenta ucide”…dar indiferenta fata de alte cazuri nu ucide?

ioan plischi  •  28 decembrie 2007, 16:56

viata – acest amestec de sublim (pascovici cel mic) si derizoriu (becalienii) – nu pare a fi interesata de ceea ce se petrece in jurul ei. mai vorbim dupa anul nou…

graeme  •  28 decembrie 2007, 18:20

Asta e viata,unii nu stiu cum sa se mai imbogateasca,iar altii trag din greu ca sa supravietuiasca!
Ii urez multa sanatate lui Denis!

linistit  •  28 decembrie 2007, 21:58

La multi ani tuturor cititorilor si-n special lui Denis Pascovici, un invingator.

Matei  •  28 decembrie 2007, 23:32

La multi ani Tolo !!

Numai bine, multa sanatate si succese in anul care vine !
Cu toate criticile pe care le primiti zi de zi, sunteti cei mai buni si asta de ani buni. Intr-un fel, si criticile sunt o forma de apreciere.
Numai bine si impliniri pentru anul care vine !!

Jiji Fecali  •  29 decembrie 2007, 17:52

Este uimitor sa constat ca 99% dintre mesaje sunt adresate lui Denis! Si eu iti doresc sanatate si fericire, Dumnezeu fie alaturi de tine!

boommm  •  2 ianuarie 2008, 3:22

Cel mai tare site cu poze din Romania http://poze.outsdr.com

mobila dar constanta  •  21 iulie 2008, 21:44

ideile sunt de fapt aceleasi dar vorbele sunt altele …

Lloyd Rater  •  28 septembrie 2015, 10:10

This is a good subject to talk about. Usually when I find stuff like this I stumble it. Although this time I’m not sure if this would be best for the users. I’ll look around and find another article that may work.