Restul timpului

Bărbatul s-a aşezat în faţa sălii pline. Subordonaţii ştiau că este de o exigenţă ieşită din comun. Le-a vorbit despre performanţă şi misiune. Apoi, dintr-o dată, a rupt ritmul. „Nu trebuie să dovedesc nimănui că pot să lucrez 16 ore pe zi dacă pot să termin ceva numai în 8. Dacă vă caut la 7:30 seara şi nu sînteţi la birou, voi considera că sînteţi o persoană foarte, foarte înţeleaptă (Rîsete). Dacă am nevoie de voi, vă găsesc. Dacă încercaţi să staţi peste program ca să mă impresionaţi, vă pierdeţi vremea. (Rîsete şi aplauze)”.

duminică, 30 decembrie 2007, 9:34

Bărbatul s-a aşezat în faţa sălii pline. Subordonaţii ştiau că este de o exigenţă ieşită din comun. Le-a vorbit despre performanţă şi misiune. Apoi, dintr-o dată, a rupt ritmul. „Nu trebuie să dovedesc nimănui că pot să lucrez 16 ore pe zi dacă pot să termin ceva numai în 8. Dacă vă caut la 7:30 seara şi nu sînteţi la birou, voi considera că sînteţi o persoană foarte, foarte înţeleaptă (Rîsete). Dacă am nevoie de voi, vă găsesc. Dacă încercaţi să staţi peste program ca să mă impresionaţi, vă pierdeţi vremea. (Rîsete şi aplauze)”.

A continuat. „Faceţi-vă treaba şi apoi mergeţi acasă la familiile voastre, la jocurile voastre de fotbal. Faceţi tot ce e nevoie ca să vă îndepliniţi obiectivul, dar nu vă gîndiţi că vă urmăresc să văd dacă sînteţi la lucru. Sîntem toţi profesionişti şi putem să avem grijă de acest aspect”.

Cînd şi-a încheiat discursul, bărbatul a zîmbit şi a amintit încă o dată: „Şi dacă voi nu faceţi sport, mergeţi la meciul fiului vostru!”.

Apoi, Colin Powell a ieşit din sala Departamentului de Stat al SUA. Este al doilea om al planetei, cel despre care se spune că lumea îi datorează neescaladarea conflictelor belicoase şi vocea care ne învaţă cum ar trebui să trăim în 2008.

Ei bine, iar în timpul cruţat? Să facem şi să savurăm sportul!


Comentarii (41)Adaugă comentariu

alexandru petria  •  30 decembrie 2007, 21:51

De ce nu dragoste?

alex89  •  30 decembrie 2007, 21:57

Sal tuturor!
Va institez ca s-a format campania „Aduceti-l pe ELTON inapoi”
Orice suporter si nu numai care il doreste pe ELTON inapoi la Steaua sa trimita pe adresa de mail a clubului ” contact@SteauaFC.com
mesajul sau decent cu brivire la dorinta lui de a se intoarce acest fotbalist la Steaua,acest lucru insemnand o semnatura de aprobare a campaniei „Aduceti-l pe ELTON inapoi”
Uniti suntem puternici!
Va multumim!

kdante  •  30 decembrie 2007, 22:01

totusi nu inteleg aluzia.este o mare diferenta intre soccer si football.dar poate te mai documentezi putin si faci modificarile de rigoare.sau poate spui ca idea de a face sport conteaza

Adrian Enache  •  30 decembrie 2007, 22:10

Mesajul este simplu: faceţi ce trebuie când trebuie. Trăiţi viaţa din plin! Un angajat care este capabil să-şi echilibreze diferitele aspecte ale vieţii sale este un angajat eficient. Şi un angajat fericit. Cred că domnul Powell are mare dreptate. Nu trebuie să stăm la serviciu 18 ore pe zi pentru a dovedi că suntem devotaţi jobului. Şi eu am văzut că pot să-mi rezolv toate problemele zilei de la serviciu în 8 ore. Şi mă simt aşa de bine când ajung acasă la timp…

Mitea  •  30 decembrie 2007, 22:17

URARE DE ANUL NOU:

FOTBALUL,ROMANII SI ANUL NOU

Undeva în Europa
Unora le place vodca,
Dar la noi în România
Fotbalul este mandria.
Avem ligă smecherită
Patronată de Mitică,
Oraşe din toata ţara
Vor să bată capitala
Capitala care are
Trei echipe-nfloritoare
Echipele-s patronate
De oameni cu multă carte
Unu este cofetar
E zgârcit şi e avar
Altul butelii vindea
Când Shakira nu dansa
Ultimul nu cel din urmă
Este însuşi şef de turmă.
Mai avem în campionat
Un puşcăriaş în Banat
Şi mai este tata Jan
Cel mai şmecher bistritean.
Lista nu s-a terminat,
Mai sunt multi, nu i-am uitat:
Ca de pilda nea` Stefan,
Zis pinalty barosan,
Astazi dupa cum se stie
Mare sef la primarie.
Porumboiu din Vaslui,
Patronul pământului,
Domnu’ doctor ardelean
Lider la sfarsit de an.
Mare şef şi în Bănie
Mititelu-i jmecherie
Însă peste toţi şi toate
Fără maşini şi palate
Este şeful cel mai mare
Naşu’ Sandu, zis Onoare
Caracter cum rar găseşti
De el tre` să te fereşti
Şi dacă l-ai supărat
La caciula foc ţi-ai dat.
Asta-i liga noastră dragă
Unde nu exista şpagă
Fotbalul este pe bune
Ultrasii mor în tribune
Jucătorii sunt vedete
Antrenorii marionete.
Am să termin cu urări
Chiar în prag de sărbători
Să dea Dumnezeu să fie
Puţin rău şi mai mult bine
În liga lu` dom` Mitică
Să se joace fără frică
Arbitrii care mai fură
Să rămână fără mână
Jandarmii din stadioane
Să renunţe la bastoane
Fanaticii din peluze
Să bage aplauze
Să dispară violenţa
Şi să crească audienţa
Să câştige cel mai tare
Cine-i bun şi-are valoare
Iar la anu’ care vine
Să speriem o-ntreagă lume
La Europene-n vară
Să fim cea mai bună ţară
Finala s-o câştigăm
Românii să-i bucurăm
Să curgă şampania
Să plângă Italia
Franţa să nu-şi mai dorească
România să-ntâlnească
Şi să batem portocala
Să înceapă nebuneala
După grupe chiar aş vrea
Să-ntâlnim Suedia
Mutu să-şi arate clasa
Marica să rupă plasa
Căci avem o datorie
De vreo 14 ani de zile
Şi când jucăm în finală
Sărbătoare naţională
Stăm pe străzi şi ne rugăm
DĂ DOAMNE SĂ CÂŞTIGĂM !
Toate să se împlinească
România să traiască
La anu’ şi la mulţi ani
Sănătate şi multi bani
La români şi la ţigani
La unguri şi africani
La bogati şi la sărmani !

by Mitea

The Answer  •  30 decembrie 2007, 22:19

mda, ce te faci cu sefii care se uita urat la tine daca pleci dupa ce ti-ai terminat treaba si nu mai stai peste program, indiferent daca ai sau nu de munca si ce parere aveti despre cei care muncesc dupa ce se termina programul de munca doar ptr a impresiona pe sefi. Bleah.
Ideea este ca trebuie sa existe un echilibru intre munca si familie/tp liber, etc. Unii au privilegiul de a mai face si altceva pe langa munca, altii(din pacate din ce in ce mai multi) raman cu din ce in ce mai putin tp liber dupa serviciu.

dadu  •  30 decembrie 2007, 22:38

ERA al II-lea om al planetei!

S-a dovedit insa ca era prea intelept si l-a pus retardatul de Bush pe banca de rezerve!

Bush are nevoie de pumni,nu de creiere!

Vedeti ce se intampla in Irak!

Laurentiu  •  30 decembrie 2007, 22:40

@kdante : Esti cam greu de cap baiatule!

uite asta ar trebui sa le explicam si noi sefilor, anumitor sefi 😛

Niciodata nu-mi voi neglija viata personala din cauza job-ului. Asta e KLAR

mircea  •  30 decembrie 2007, 22:44

da, ii fain… poate ca din 2008 vom incepe si noi sa cream ceva, nu numai sa-i citam pe altii; asa am vazut eu prin editorialele voastre, mereu citati pe altcineva… n-am spus ca e rau, dar cred ca e timpul sa treceti si la creatie…
La Multi Ani cu sanatate!

123  •  30 decembrie 2007, 22:47

@kdante

Frate, n-ai inteles mesaju?Aici n-are importanta daca e fotbal european sau american , important era mesaju ,man!

offside  •  30 decembrie 2007, 22:48

Ar fi bine, nu-i aşa? Doar că acolo este vorba de o altă ţară, de alte condiţii, de altă apreciere a vieţii, de alt mod de a vedea lucrurile şi, mai ales, de un sistem leal ŞI oamenilor, nu numai reprezentanţilor lor. La naiba, discutăm despre o ţară care avea metrou pe vremea în care noi introduceam primele maşini…

un cititor  •  30 decembrie 2007, 22:51

Un discurs intelept,e bine ca l-ai adus in atentia noastra.
Noi nu suntem usa , dar poate schimbam si noi ceva. Nu putem imediat,dar o vom face in timp.
Ma mira Tolo ca a pus acest articol.
Nu si-o fi luat prima de Craciun de la berbecali?
Tolo , eu cred ca esti un ziarist extraordinar,vad ca esti si informat,ceea ce e fff bine.
Cred insa ca ai luat si tu bani de la oier.
Poti nega? Da,probabil poti si o faci mereu.
Eu stiu ca viata e grea.
Sper totusi ca voi mai vedea si articole bune,necomandate de stii tu cine.
Succes in noul an!

Razvan  •  30 decembrie 2007, 22:56

Domnule Tolontan,

Vreau sa va semnalez un lucru de care ar trebui sa fiti cel putin ingrijorat. Si pe site si in ziar apar fraze fara sens in anumite stiri, cuvinte scrise aiurea sau chiar uitate, unele modificate care in context devin comice si fac in total ca Gazeta sa devina un ziar comic. Asta ca sa nu mai spun ca citesc despre un jucator roman din strainatate ceva in ziar si vad cu totul altceva in rezumate eurosport sau pe site-ri ca goal.com sau L’equipe. Pierdeti mult la capitolul credibilitate, nu mai spun de stirile sigure despre diversi jucatori straini care nu apar nicaieri in rest si se iau dupa cine stie ce zvon care nu mai sunt apoi corectate. Daca vreti sa ramaneti un ziar bun, corectati aceste probleme! Eu va citesc zilnic dar aceste lucruri pe care le-am remarcat imi displac profund! Faceti acest lucru si 2008 va fi un an si mai bun ca 2007 din punct de vedere al cititorilor constanti de stire gsp care nu vom mai fi obligati sa intuim ce vrea sa spuna acea nota ci vom afla exact despre ce e vorba! LA MULTI ANI!

Razvan

arh. Gheorghe Petresciu  •  30 decembrie 2007, 23:41

Motto:ROMANIA CAMPIOANA EUROPEANA DE FOTBAL IN
2008! Nu va faceti griji,Romania se ridica,si vor veni in ea forte noi chinezi ca sa ….. lucreze in constructii,ca ai nostri sant prin Europa.Si la fotbal,peste 6 ani vom avea in Echipa Nationala a Romaniei,tricolorul uman mondial,adica: ALB, GALBEN SI NEGRU. Si ce echipa vom avea,spargem totul IN LUMEA ASTA.
LA MULTI ANI! HAI STEAUA! HAI ROMANIA!

123  •  31 decembrie 2007, 0:28

misto plugusoru de mai sus , cine la scris?pare mana unui profesionist….

123  •  31 decembrie 2007, 0:29

scuze , erata :cine „l-a scris”…typing mistake…

ioo  •  31 decembrie 2007, 0:46

da mai ‘mitea’ ,misto urarea ! aia cu suedia cred ca si-o doresc toti romanii 😉

ZImba  •  31 decembrie 2007, 7:46

Narcomanul Tolo a comis-o din nou: Powell nu este si nici nu a fost vreodata cel de al doilea om al planetei. A fost cel mult al patrulea om al planetei ca Secretar de Stat al USA (Ian. 2001 – Ian 2005)si asta doar daca tinem seama de ordinea de succesiune prezidentiala.

Marsh inapoi in clasa a treia Tolo, drogat labagiv ce esti!!!

PS Nu cred ca un pedofil ca Tolo trebuie trmis in clasa a III-a; La Jilava cu tine mai pushcarie!

BORCICA URATUL  •  31 decembrie 2007, 7:55

BAII
FRUMOASA RAU POEZIA LUI MITEA;TARE RAU DE TOT;PUBLICATI O CA E BELEA

brick  •  31 decembrie 2007, 8:20

Tolo , esti principalul „vinovat” . ca mai cumpar , inca , „Gazeta Sporturilor” . La Multi Ani !

razvan  •  31 decembrie 2007, 11:43

pt alexandru petria: si dragostea e un sport:P

ion antonescu  •  31 decembrie 2007, 12:01

am gasit si am copiat raspunsurile celor care au comentat chiar in acest ziar venirea lui lucescu la steaua. pentru ca ziarul acesta s-a chinuit sa ne faca sa credem ca stelistii il doresc pe lucescu la steaua, va invit sa cititi cele de mai jos. nu ca as astepta vreodata vreun raspuns de la cel care a avut ideea de a publica o asemenea aberatie. nici de scuze pentru masluirea continua a sondajelor “cititorilor”. presa anilor 2007-2008 nu este cenzurata din exterior, ci din interior. uneori adevarurile mai razbat.

florin  •  31 decembrie 2007, 12:21

Bravo Mitea mi-a placut foarte mult colindul tau. Ai talent, fa unul haios si cu becali!

bashkan  •  31 decembrie 2007, 13:43

interesanta miscare…. oarecum neasteptata si spun eu binevenita….
nu conteaza soccer, football, baseball, constructii, maturator de strada, afacerist, om politic (tampit termen dar in fine). omul asta (colin powell, pentru cine nu stie cine e omu sa spuna sarumana ca nu luptam in vreun razboi obscur) vorbeste despre profesionalism la locul de munca, de eficienta. nu conteaza ce faci in timpul liber atata timp cat nu afecteasa absolut deloc prestatia de la jobul pe care il ai, fie el de fotbalist (cam aia ar trebui sa citeasca si sa ia aminte) sau de gunoier

geo  •  31 decembrie 2007, 14:01

cata un an nou fericit, si mai inspirat decat asta , de ce nu!

Mitea  •  31 decembrie 2007, 20:42

merci de aprecieri 🙂 ma chinui si eu sa par profesionist desi nu sunt 🙂 cat despre becali…nu cred ca e asa important incat sa fac ceva special pentru el!
la multi ani

orasuliasi  •  1 ianuarie 2008, 1:53

La Multi Ani! Sa aveti un an mai bun decat 2007.

lucianc  •  1 ianuarie 2008, 15:04

sau sa savuram viata, in timpul crutat. 🙂

sisk  •  1 ianuarie 2008, 18:48

La Multi Ani

Razvan  •  1 ianuarie 2008, 19:05

La Multi Ani!

Inca nu vad o reactie la problemele puse in interventia mea anterioara, constat doar ca devine si mai vulgar acest spatiu in care ar trebui discutate civilizat probleme de sport si eventual, de scriere a articolelor de pe net sau din ziar…si sunt dezamagit fiindca vad in continuare formulari eliptice, greseli gramaticale si alte astfel de probleme in ceea ce postati pe site. Chiar vreti sa ne convingeti ca scriind la acest ziar o conditie ar fi necunoasterea gramaticii limbii romane? Ca sa nu spuneti ca ma leg aiurea de lucruri, va intreb si eu cine a uitat de cuvantul „etape” la intrebarea cu cel mai bun „11”? Fiindca formulata asa cum e acum, suna ca naiba!

Razvan

Embargo-becali  •  1 ianuarie 2008, 23:39

bey….in iraq se intampla exact ce au planuit americanii….ei sug petrol la greu, si in rest oamenii mor…ce e asa de greu de vazut?

Tudorache Gica  •  2 ianuarie 2008, 10:13

Ati inceput anul 2008 facind aceiasi mare greseala si anume pentru gazeta numai 3 echipe de fotbal conteaza . Oare de ce ? De ce echipele de fotbal din provincie nu sunt mediatizate cum trebuie ? Ce echipa din liga 1 este invaluita in Glorie dupa terminarea sezonului de toamna ?

red baron  •  2 ianuarie 2008, 12:31

chiar n-aveti un pic de jena,in fiecare zi pe site,la fiecare stiri din sport o tot bagati in fata pe adelina elisei si relatia ei cu chivu,nu arata cine stie ce,nu zice nimic interesant NOI VREM SPORT NU VREM INK O FUFA IN LOC DE SPORT,e chiar asa de greu de inteles?

Cătălin Tolontan  •  2 ianuarie 2008, 15:02

un cititor: hai sa facem asa. tu faci aceasta afirmatie, iti relevi idetitatea, te dau in judecata si vedem cine are dreptate. Altfel, raminem in zona anonimatului, tu semnezi (un cititor) si eu (un ziarist) 🙂

marius  •  2 ianuarie 2008, 17:43

am si eu o rugaminte: NU NE MAI STRESATI CU CHIVU SI ADELINA ELISE… MAI LASATI-MA DRACU CU EI! ITI DAI SEAMA CE SE INTAMPLA ? IA CHIVU DE NEVASTA O PREZENTATOARE ANTENA 3… TREBUIA SA FIE STIREA ASTA IN FIECARE ZI ! DA-O NAIBII DE TREABA x(

Un om  •  3 ianuarie 2008, 1:52

La Multi Ani tuturor. Sa ne ajute Dumnezeu sa fim sanatosi in 2008. Toti.

adib  •  3 ianuarie 2008, 9:48

Tolo, „conflict belicos” nu e pleonasm? N-am auzit de conflicte pasnice pana acu’…

Olimpiu  •  3 ianuarie 2008, 9:52

Frumos articolul. Bine articulat. Ca de obicei. Dar mesajul nu e poate cel mai potrivit pentru romani. Pentru ca problema noastra nu e cu pauzele prea putine ci cu pauzele prea multe. Sarbatori peste sarbatori, sfinti peste sfinti, zile nationale, zile foste nationale, onomastice, zile de nastere, vineri scurte, simbete, duminici etc… Iar cind suntem la munca, din alea 8 ore, ne facem timp sa-l citim pe tolo, sa ne dam pe ele.ro, pe clipemagice.ro, sa ne citim mail-ul, sa trimitem mail-uri (personale…), ne dam pe mess, sa mai vedem un filmulet, sa mai dam niste telefoane, sa facem niste mici cumparaturi, sa platim unele facturi, sa facem pauza de masa, pauza de tigara, pauza de cafea, de loto, de ziar etc. Apoi urmeaza concediul de vara, concediul de Pasti, concediul de Craciun si Revelion… Nu e asa peste tot dar in Romanaia este asa in foarte multe locuri, socant de multe! (includ aici chiar si unele multinationale, ca de cei de la stat nu are rost sa mai vorbim)… Mesajul lui Powell, unul care indeamna la echilibru, este unul potrivit natiei americane (poate si nemtilor, italienilor, francezilor…) care se speteste muncind si uita de tot – de relaxare, de familie, de sanatate. Dar in Romania devine unul amuzant, intr-o perioada in care majoritatea si-au luat liber inainte cu trei zile de Craciun si au revenit la munca in 7 ianuarie!(execptie au fost unii jurnalisti, comercianti si cei de la serviciie de urgenta.) Adica vreo 16 zile de Sarbatoare. Mesajul ar trebui sa fie „Mai si munciti fratilor, sa ne ridicam si noi odata!” 🙂
In rest, toate bune, un an frumos TOLO si mult respect!

Sylverstar  •  3 ianuarie 2008, 14:05

@ adib

Sigur ca e pleonasm, dar acorda-i circumstante atenuante lui Tolo, care pesemne e si el obosit dupa sarbatori. Mesajul randurilor lui e cel care conteaza. Traiti-va, oameni buni, viata, nu v-o pierdeti petrecand ore fara sir (si fara sens) la birou, la firma, in masina…