4 luni, 4 săptămîni şi 7 zile

Ştim. Puteam să scriem 5 luni şi 4 zile. Sau 156 de zile. Am preferat pastişa după Mungiu şi povestea sa încoronată la Cannes, la Berlin şi despre care vom afla pe 22 ianuarie dacă va fi nominalizată la Oscar. Şi, dacă da, ne vom ţine răsuflarea pentru 24 februarie, seara statuetelor de aur.

joi, 3 ianuarie 2008, 12:00

Ştim. Puteam să scriem 5 luni şi 4 zile. Sau 156 de zile. Am preferat pastişa după Mungiu şi povestea sa încoronată la Cannes, la Berlin şi despre care vom afla pe 22 ianuarie dacă va fi nominalizată la Oscar. Şi, dacă da, ne vom ţine răsuflarea pentru 24 februarie, seara statuetelor de aur.

Revenim la fotbal. Mai sînt 4 luni, 4 săptămîni şi 7 zile pînă cînd va începe Campionatul European. Jucătorii nu se ştiu, dar masorii sînt siguri. Piţurcă se gîndeşte la linia de fundaşi, doctorul Pompiliu Popescu a tranşat deja lista susţinătoarelor de efort.

Acest ecart dintre infrastructură şi joc vorbeşte despre ceea ce a ajuns sportul. Mai e o jumătate de an pînă atunci şi cineva anticipează repartizarea în camere a fotbaliştilor! Ei sînt numere, decizii încă nenăscute ale selecţionerului, dar industria te împinge înainte cu o viteză care altădată părea o glumă.

În 1930, lotul României a traversat Atlanticul pe Conte Verde în mai bine de două săptămîni pentru primul Mondial din istorie. Jucătorii se antrenau pe punte pentru ca seara să joace cărţi cu rivalii belgieni şi francezi în salonul cu pereţii pictaţi de un maestru italian. Cine se gîndea atunci la nutriţia sportivilor?

La vară, în interval de doar cinci zile, „tricolorii” vor oscila între Bucureşti, Taormina siciliană şi Alpii elveţieni, sperînd ca apoi să se mute spre Viena. Pentru asta, mecanismul s-a pus în mişcare.

Mai sînt 4 luni, 4 săptămîni şi 7 zile şi au trecut 64 de ani de cînd „Conte Verde”, devenit vas japonez de transport pentru trupe, avea să fie scufundat lîngă Kyoto de un B-24 american.


Comentarii (16)Adaugă comentariu

Eugen  •  3 ianuarie 2008, 0:13

Sunt primul si ma bucur..

Adrian Enache  •  3 ianuarie 2008, 0:23

Parcă zilele trec prea greu până la vară. Deja am început să-mi fac planuri unde o să văd meciurile. Am cam uitat cum e să vezi echipa României la un turneu final. În 2000 aveam 17 ani. Ce mult e de atunci…

2nash  •  3 ianuarie 2008, 1:21

Sa speram ca avionul cu care vor zbura tricolorii NU va fi, de exemplu, folosit pentru transportul refugiatilor sarbi din Kosovo si sa ne amintim asta peste ani. Doamne fer!

ruicosma  •  3 ianuarie 2008, 1:44

Pt mine Euro 2008 reprezinta momentul mult asteptat in 2000.Aveam 9 ani atunci multi ar spune ca nu prea as fi avut ce sa vad dar tin minte toate meciurile.Si in 2000 am avut o grupa infernala,cu Portugalia reintalnindu-ne din nou ca in grupe si obtinand tot 4 puncte ca atunci.Daca ar fi sa ne luam dupa superstitie ma intreb cine ar fi in rolul Angliei acum?Sincer imi doresc ca si Franta si Italia sa sfarseasca la fel ca britanicii acum 8 ani!

Ramona  •  3 ianuarie 2008, 2:15

La multi ani Gabi Balint!!!

stefan  •  3 ianuarie 2008, 8:07

frumos articol si o splendida comparatie

Nicole  •  3 ianuarie 2008, 10:52

Catalin,ai uitat de nominalizarea lui Mungiu la Golden Globe;)ea nu merita mentionata?(pe 13 ianuarie sunt premiile)

Nicole  •  3 ianuarie 2008, 10:53

Catalin,ai uitat de nominalizarea lui Mungiu la Golden Globes;)Merita si asta mentionata!

Nicole  •  3 ianuarie 2008, 10:53

scuze de repetitie

kinezu  •  3 ianuarie 2008, 12:41

Haide bre, Cataline! Credeam ca o sa ne spui ceva de zapada.

Ia sa ne gandim daca venea derdelusul asta la inceputul lui decembrie. Era cat pe ce. Ce se alegea de alimentatia lui Mutu si Chivu. De fapt de ei nu imi fac griji. Dar de Goian, Lobont, Dica, Nicolita? Cum ar fi jucat ei de luni pana duminica pentru a termina campionatul la timp. Asa ca alimentatia ar ramane in umbra. Doamne, ajuta sa nu avem zapada asta si la sfarsitul lui februarie!

Io  •  3 ianuarie 2008, 13:27

Tolo, dar tu care esti gurul tranzactiilor din presa, nu ai nimic despre vanzarea GSP care RCS? 😀

Laure Manaudou  •  3 ianuarie 2008, 14:53

zi de zapada, lasa presa

alo. man.  •  3 ianuarie 2008, 15:13

18 ANI, 1 SAPTAMINA SI 6 ZILE
NASUL, CORLEONE SI RESTUL /RISUL/ LUMII
TRANSFERURI LEGALE , TRANSPARENTE SI IN FOLOSUL FRATIEI BECALLI
TURMA, OILE SI CIOBANASUL CU 300 DE BUZUNARE, SACOSE SI BRINZA DIN APARAREA ATACULUI
ARBITRII, LUPESCUL SI CALCULATORescu
jurnalistii, competenta, valoarea si cumparaturile de iarna
fotbalistii, iarna si transfrurile patronilor pe schuri, in gondole si vele, iahturi si iahmie

ADRESA TA DE EMAIL LA BECALI . COM  •  3 ianuarie 2008, 21:22

ACUM FA-TI GRATUIT ADRESA DE EMAIL LA BECALI.COM

VVVV . BECALI . COM

ACUM FA-TI GRATUIT ADRESA DE EMAIL LA BECALI.COM

VVVV . BECALI . COM

ACUM FA-TI GRATUIT ADRESA DE EMAIL LA BECALI.COM

VVVV . BECALI . COM

ACUM FA-TI GRATUIT ADRESA DE EMAIL LA BECALI.COM

VVVV . BECALI . COM

ACUM FA-TI GRATUIT ADRESA DE EMAIL LA BECALI.COM

VVVV . BECALI . COM

ACUM FA-TI GRATUIT ADRESA DE EMAIL LA BECALI.COM

VVVV . BECALI . COM

ACUM FA-TI GRATUIT ADRESA DE EMAIL LA BECALI.COM

VVVV . BECALI . COM

ACUM FA-TI GRATUIT ADRESA DE EMAIL LA BECALI.COM

VVVV . BECALI . COM

RIHANNA  •  3 ianuarie 2008, 21:29

Wallpapers RIHANNA http://poze.outsdr.com

Tudor  •  15 ianuarie 2008, 12:33

Imoprtant e ca jucatorii si mai ales Piturca sa pregateasca foarte bine acest turneu final si sa obtina rezultate foarte bune care in mod sigur vor aparea daca luam in calcul dorinta formidabila de afirmare a tricolorilor si echipele cu care vom juca!Ne-am mobilizat intotdeauna bine cu echipele mari(Anglia din 2000 e doar un exemplu) si asa va fi si acum!
Si,in mod sigur,nici un avion nu va transporta refugiati din Kossovo(asta ca tot amintea cineva)!Nu se va ajunge la asa ceva ca aia nu sunt nebuni!