Bulgăriada

Lupescu şi Crăciunescu susţin o bulgăriadă long courier. Fostul arbitru stă în faţa locuinţei sale din zona Pieţei Alba-Iulia şi azvîrle replici care-l nimeresc pe federal pe Pîrtia Lupului, din Poiana Braşov. Şi invers.

vineri, 4 ianuarie 2008, 12:11

Lupescu şi Crăciunescu susţin o bulgăriadă long courier. Fostul arbitru stă în faţa locuinţei sale din zona Pieţei Alba-Iulia şi azvîrle replici care-l nimeresc pe federal pe Pîrtia Lupului, din Poiana Braşov. Şi invers.

Aparent, e o nebunie. Crăciunescu a rămas cel mai vocal component al taberei Popescu. Fraţii Becali s-au liniştit, Şiman e în Divizia B, Popescu face bani şi visează la o reîntoarcere pe care abia şi-o şopteşte lui însuşi, doar Crăciunescu nu slăbeşte conducerea FRF. Pare soldatul japonez uitat pe insulă, ancorat în lupta personală, la 20 de ani după terminarea războiului.

Grea sarcină pentru Crăciunescu! Lucrurile s-au mişcat la FRF, sînt mai mulţi bani, echipa s-a calificat. Dacă acuzi, eşti suspectat că faci jocuri.

De fapt, fostul arbitru e prizonierul propriului punct de vedere. Îl are, îl spune. E singura opoziţie din fotbalul nostru. Şi tocmai solitudinea îl face excesiv, suspect şi, uneori, insuficient de atent la ţinte şi la argumente.

Pe fond, el susţine un lucru care merită dezbătut. S-a reformat cu adevărat Federaţia? Merge sistemul mai bine datorită legiuitorilor şi guvernanţilor fotbalului sau, pur şi simplu, datorită banilor mai mulţi băgaţi de acţionari, televiziuni şi parteneri comerciali? Sigur că temele sînt aride şi importante. Adică, neinteresante. Poate că se va ajunge şi la ele… na, că ne-a nimerit un bulgăre!


Comentarii (27)Adaugă comentariu

Marshall  •  4 ianuarie 2008, 1:03

Intr-adevar e foarte ciudat cum toata presa, acaparata de o eventuala calificare care s-a si intamplat (Slava Domnului!), a trecut pe „silent” acest subiect cat se poate de interesant… Nasul si-a ascutit armele si a avut grija sa se curete de noroi in tot acest timp… Aveti si voi o parte din vina aici!

axxter  •  4 ianuarie 2008, 1:39

Presa are cea mai mare vina, dintre toti si toate. Cat a fost jos FRF, au dat in ei pana le-au iesit fulgii, acum ca e mai sus, nu mai zice nimeni nimic sau ma rog aproape nimic. A-ti facut clar si bine fotbalului romanesc dar sunteti si vinovati pe de alta parte.

Adi Brasoveanul  •  4 ianuarie 2008, 1:52

La multi ani Cata!
La FRF mai e mult pana departe.Craciunescu nu trebuie lasat singur.Chiar si voi , gsp-ul ,ati lasat-o mai moale cu federalii.
Oricum, vechea garda din federatie si din Liga nu se mai poate schimba la varsta asta.
Un An Nou fericit si un ziar de mare calitate!

2nash  •  4 ianuarie 2008, 1:59

Nu, federatia nu s-a reformat suficient, nu e suficient de transparenta, nu si-a facut un public inventar al activitatii si incepe, din nou, sa se ascunda dupa victoriile nationalei. Iarasi ne imbatam cu apa rece, ce Dumnezeu?

dadu  •  4 ianuarie 2008, 2:07

TRAIESTE DIN AMINTIRI DOMNUL CRACIUNESCU.

ERAM UN FAN AL LUI.SPER SA MAI FIU.

IL ASTEPT SA REDEVINA ECHILIBRAT SI CEREBRAL ASA CUM L-AM CUNOSCUT.

DOAR ASA VA AVEA SANSE IMPOTRIVA CARACATITZEI DIN FOTBAL.CU ARGUMENTE BETON!

manneken  •  4 ianuarie 2008, 2:33

Din pacate bulgariada s-a transformat in capra si varza…trebuie sa-i impacam pe toti pentru ca nu stim de cine avem nevoie…rusinica.

prezent  •  4 ianuarie 2008, 3:50

Vrem revolutie!… Cu cine?… Inca in Romania nu se vede adevarata problema, nu avem oameni crescuti, scoliti, cu ani de experienta, oameni cu reale capacitati de adaptare in sistemul fotbalului european, ci doar oameni care stiu decat fotbal(cred ei), dar in ziua de azi fotbalul cumuleaza mai mult decat a sti sa lovesti mingea. Federatia trebuie sa se reinventeze, pentru ca a supravietui nu inseamna ca traiesti. Hai Romania!

ioan plischi  •  4 ianuarie 2008, 5:59

craciunescu este un biet gica contra si nimic mai mult.

alexander the great  •  4 ianuarie 2008, 6:09

Cadoul lui Piturca

In loc sa bage bani in
-infrastructura
-loturile de juniori
-cursuri de perfectionare a retardatilor de la conducere
etc…
hai sa luam sotiile jucatorilor in cantonament!!!

Cata nerusinare! Dar ce sa te astepti cand Nasu’ face revelionul cu Nicu Gheara!

Nu e nici Craciunescu un sfant, dar Nasu’, Lupescu si gasca lui sunt mult mai rai si nerusinati!

alexander the great  •  4 ianuarie 2008, 6:24

By the way, presa, in loc sa investigheze pe acesti corupti din federatie, pe arbtrii si pe presedintii de club, se multumeste sa-i intarate cu intrebari neplacute… Oricat de adversari ar fi, ei nu vor dezvalui magariile pe care le fac… Corb la corb nu-si scoate ochii..
E ROLUL ZIARISTILOR SA DEZVALUIE CORUPTIA DIN FOTBALUL ROMANESC. Din pacate nu avem ziaristi, doar reporteri…

edmond, canada  •  4 ianuarie 2008, 6:50

BRAVO CRACIUNESCU. AI CURAJUL SA SPUI PE FATA SI DERANJEAZA PE BANDITI CA NU LE FACI JOCUL SI II DEMASTI, ASTIA NU STIU CE E MORALITATE SI VOR PRIMI CE AU CULES.
CINE SEAMANA VINT, CULEGE FURTUNA!
WHAT GOES AROUND COMES AROUND!
CE QU’ON SEME, ON RECOLTE!
IN ALTE CUVINTE, CINE MINTE VA TRAI DIN MINCIUNA SI VA FI DESCOPERIT MAI DEVREME SAU MAI TIRZIU!
MARK TWAIN SPUNEA: “SPUNE MEREU ADEVARUL SA NU FII OBLIGAT SA TII MINTE MINCIUNILE”!
DECI O MINCIUNA ANTRENEAZA LA ALTE MINCIUNI, SI ACELA CARE MINTE VA DEVENI PRIZONIERUL MINCIUNILOR LUI, SI INTR-O ZI VA FI DEMASCAT CA NU MERGE LA INFINIT CU MINCIUNA!
BRAVO CRACIUNESCU, AI DE PARTEA TA PUBLICUL SI POPORUL ROMAN!
FELICITARI PT. CE FACI SI SA FIE CURATATI CEI CARE NU IS FAC MESERIA SI MINT UN INTREG POPOR.
CINE MINTE, SE MINTE PE EL INSUSI!

iesean  •  4 ianuarie 2008, 9:04

Cataline, off-topic. Vrem si noi suporterii Politehnicii Iasi un site ge rapidisti.ro sau dinamovisti.ro. Crezi ca se poate?

silviu pana  •  4 ianuarie 2008, 10:41

HAI SA FIM SERIOSI / IL INTERESEAZA PE CRACIUNESCU SOARTA ARBITRJULUI DIN ROMANIA ,CUM MA INTERESEAZA PE MINE ELODIA,MONI SAU IRI ,ADICA APROAPE 0.STIM CU TOTII CA DUPA CE I S-A LUAT CIOLANUL CRACIUNESCU A INCEPUT SA DEA IN TOATA LUMEA ,SI CHIAR DACA MAINE AR VENI COLINA PRESEDINTE LA C.C.A IN 2 SAPTAMANI CRACIUNESCU L-AR FACE VARZA.EL ARE O PROBLEMA DE CARACTER SI IN GRANDOMANIA’I OLTENEASCA SE CREDE CEL MAI CEL.
CHIAR EU I-AM SEMNALAT (CA FOST ARBITRU) NISTE ANOMALII’ LA CALARASI SI NICI NU L-A INTERESAT,CUM SUB MANDATUL LUI NU S-A FACUT NICI UN PAS INAINTE IN ARBITRAJ,CI A FOST CHIAR CONTROVERSAT.DE VINA PENTRU STAREA ACTUALA A ARBITRAJULUI ROMANESC SUNT ,CUM E NORMAL ,TOTI CEI CARE L-AU CONDUS ,DAR DACA IL INTREBI PE CRACIUNESCU EL GRANDOMANUL E SINGURUL NEVINOVAT.CA S-AU FACUT SI SE FAC PASI INAINTE IN ARBITRAJ ASTA VEDE ORICINE DAR DIN PACATE PENTRU CRACIUNESCU,NU IN MANDATUL LUI.
DACA MAINE CRACIUNESCU AR FI NUMIT PRESEDINTE C.C.A FITI SIGURI CA M.SANDU SI LUPESCU AR FI CEI MAI CEI.IAR DOVADA E FAPTUL CA PRINCIPALUL VIZAT E LUPESCU CARE ARE O VINA MULT MAI MICA DECAT M.SANDU SAU KASSAI ,DAR LUPESCU E ACUM CU ARBITRII SI CU CRACIUNESCU SI ASTA IL DOARE ,NU SOARTA ARBITRAJULUI ROMANESC.

red baron  •  4 ianuarie 2008, 11:26

„Lupescu şi Crăciunescu susţin o bulgăriadă long courier.” GRESIT ziarul vostru sustine aceasta disputa,voi ii intaratati mergeti de la unu la altu cu microfonu ca sa creati scandal si sa vindeti ziaru,ziar care iar baga poza cu Adelina Elisei,sunteti incredibil de penibili

Adi stelistul  •  4 ianuarie 2008, 11:32

Pana la urma, conducerea FRF a fost aleasa conform unui statut suficient de democratic pentru a nu putea fi contestat. Si inaintea ultimelor alegeri aceleasi reprosuri erau aduse vechii conduceri. Din pacate, problema este ca cei ce voteaza (presedintii de cluburi) n-o fac dezinteresat (sau avand ca unic interes fotbalul romanesc). Fiecare face parte dintr-o bisericuta si are interese meschine in functie de care voteaza. Nu cred ca Gh.Popescu ar fi fost omul providential pentru fotbalul romanesc (n-am, recunosc, decat un singur argument: prea vedeam mutrele antipatice ale fratilor Becali in spatele lui).
Desi nu-mi place s-o recunosc, Mircea Sandu a invatat ceva din perioada „dolce far niente” a anilor ’90 cand Hagi&Co ii asigurau, prin rezultate, mandatele la carma FRF. Ma refer la construirea unui stadion (in sfarsit!), la candidatura depusa pentru organizarea finalei Cupei UEFA (Platini a nominalizat deja Bucurestiul ca principal candidat pentru 2010),la discutiile pentru CE 2020(de tatonare, e adevarat, dar faptul ca se pune problema inseamna ceva), la unele rezultate ale nationalei de tineret (lidera grupei cu Franta), la locul 6 la CE de sala, la cresterea valorii nationalei feminine, la echilibrarea campionatului ( cu efecte benefice pe termen lung pentru toata lumea; chiar daca CFR enerveaza acum pe suporterii echipelor bucurestene se va vedea ulterior cat de benefica va fi pentru fotbalul nostru cresterea concurentei in campionatul intern). Ar mai fi probabil si alte lucruri de spus. Sunt si foarte multe lucruri care nu s-au facut. In primul rand, centre de pregatire pentru juniori sub egida federatiei (si chiar repetarea modelului Luceafarul, cu inscrierea echipei de tineret in Liga a 2-a si a celei de juniori in Liga a 3-a si reinfiintarea campionatului de tineret-sperante, desfasurarea celor de juniori dupa vechiul sistem al celor 8 sau 12 grupe regionale,etc.). Una peste alta, culmea e ca tocmai de la venirea la FRF a fostilor membri ai generatiei de aur lucrurile incep sa se miste. Trebuie observat asta! Si, nu in ultimul rand, ar fi de adaugat ca incepem sa contam si la nivelul organismelor internationale (pozitia lui Mircea Sandu la UEFA).

kristian  •  4 ianuarie 2008, 12:16

Ce ne zici despre http://www.orlando.ro/?p=435 🙂

Totul despre Euro 2008 – www.fotbaleuro2008.com  •  4 ianuarie 2008, 13:47

Amatorismul celor din FRF se vede in pregatirea Euro. Toti joaca amicale tari, numai noi ne alergam prin Sicilia. Aici am flat asta http://www.fotbaleuro2008.com In plus sansele Romaniei din cauza ama torismului sunt foarte mici….

marius  •  4 ianuarie 2008, 15:28

SUNTETI INCREDIBILI! IAR ADELINA ELISEI ? CREDETI CA INTERESEAZA PE CINEVA CA CHIVU SE IA CU ADELINA ELISEI ? ATI SCRIS O DATA, AJUNGE… LUMEA A INTELES … SE VOR CASATORI. AJUNGE!
NU TREBUIE SA PUNETI IN FIECARE ZI STIRI DESPRE ADELINA ELISEI! AJUNGE! DEVENITI PENIBILI!

red baron  •  4 ianuarie 2008, 15:40

BA DA SUNTETI CHIAR NESIMTITI IAR ADELINA ELISEI LA TOP STORY!!!CHIAR NU NE INTERESEAZA PARASUTELE NU INTELEGI?VREM SPORT NU TELENOVELE!!!

MONDENOS  •  4 ianuarie 2008, 16:56

Eu cred ca lui Popescu i-au cam murit laudatorii, respectiv sustintorii. Slabe sanse sa il vedem din nou la lupta. Cred ca ii sta mai bine in afaceri decat la sefia RFR

sabi  •  4 ianuarie 2008, 19:10

eu zic ca presa e de vina ,dar in fine mai bine nu jignim presa chiar asa pentru ca domnul Tolontan face parte din ea.Daca vreti sa dati si voi un comment pe blogul meu va astept la http://eblogs.ro/sabi/

Sorin-stelist  •  4 ianuarie 2008, 20:05

plat

Razvan  •  4 ianuarie 2008, 21:10

frf sa demareze mai intai proiecte mari in folosul fotbalului romanesc si dupa aia sa se laude cu ce a facut. Ma uitam la ce se face ca stadioane si baze sportive in europa- fiindca nu e vorba doar de Vest ci si de Rusia, Cehia si ce avem noi…adica praf pe toba! Cu asa ger, rusii fac turnee pe sintetic, in sala si au un sezon de iarna interesant…noi nimic.. ne tolanim in cantonamente, ne lamentam ca ninsoarea e mare si asteptam primavara prin Cipru sau alte zari.. cam putin timp si acela. Daca investitiile in bazele sportive ar creste si emulatia in jurul sportului ar fi mai mare si aria de selectie..asa ne vom plange mereu ca nu mai avem sportivi cand de fapt am avea sportivi dar nu sunt baze de pregatire.. Si Tolo, unui nesimtit care s-a legat de tine i-ai raspuns in final la articolul tau despre Powell.. mie de ce nu imi raspunzi la problema punctuala pe care o pun si se refera la stilul neglijent al stirii de ziar sau de site?

Razvan

Anonimul  •  5 ianuarie 2008, 0:25

Misto poza, este din 1940 ?

Anonimul  •  5 ianuarie 2008, 0:32

Apropo. Tu nu scri nimic de Chivu si Elisei ? Este o stire din sport mai ales ca ea citeste stirile din sport la nu stiu ce antena. Esti in conducera ziarului fa ceva si opreste stirile astea. In rest sa sti ca eu cumpar ziarul pt voi astia 4-5 adevarati care mai publicati sport(fotbal).

altcineva  •  6 ianuarie 2008, 13:23

Apropo nici mie nu-mi place tot tambalaul asta cu Chivu si Adelina, ca urmare nu citesc materialele dedicate.

marian  •  7 ianuarie 2008, 15:15

http://poze.outsdr.com

vedete, masini, webshots si multe altele