România desenată cu creta

N-ar fi mai simplu?

marți, 8 ianuarie 2008, 11:33

N-ar fi mai simplu?

…decît să vă chinuiţi atît
…în loc să vă bateţi cu cele cîteva organizaţii nonguvernamentale ecologice, cu Ordinul Arhitecţilor şi cu mîna de reporteri care se încăpăţînează să vă investigheze şmecheriile
… aici nu intră ANS, care e în silenzio stampa faţă de sport
… dar intră sportivii, antrenorii şi oamenii îngrijoraţi, care se trezesc cu drujba la poartă

N-ar fi mai simplu pentru voi, cei care faceţi să dispară cîte o bază sportivă pe lună, pentru voi, cei care aţi mîncat jumătate din spaţiul verde al Bucureştiului în 17 ani, după cum scria colega Maria Manoliu în „Gândul”, pentru voi, care luaţi 1 milion de metri pătraţi de iarbă şi îi faceţi betoane, asta pe an, aşadar, n-ar fi mai simplu să ne daţi pe toţi o vreme afară din ţară, să o terraformaţi după cum vreţi şi apoi să ne puneţi să trăim în oraşe şi-n parcuri desenate cu creta pe jos, ca-n Dogville?!

Faceţi asta! Ce mai contează? Aveţi pile la primării şi la Guvern, aţi mînjit toate partidele, nu vă mai împiedicaţi de cîţiva judecători, ziarişti şi de românii uluiţi că mor devreme, că fac cancer, că îmbătrînesc urît de la 60 de ani.

Ce înseamnă pentru voi să împachetaţi 22 de milioane, oricum destule au plecat, să radeţi Tineretului, Tunari, stadioane din Arad, Iaşi, Craiova şi să puneţi în locul lor blocuri, mall-uri şi mult aer condiţionat că celălalt nu mai e?

Hai, faceţi acest efort, dovediţi-ne că ştiţi să aplicaţi la sînge ceea ce un scriitor numea „conceptul bolnav de expansiune nelimitată pe o planetă finită”. Scopul: un conflict permanent.

Să ne gîndim şi la asta! Cînd afirmăm că sîntem răi, şi sîntem!, că sîntem necivilizaţi, şi sîntem!, să ne gîndim că trăim într-o ţară în care oxigenul, cerul şi pămîntul se împuţinează, transferîndu-ne o stare de nervi incalculabilă. În curînd, poligonul Tunari se va muta pe Calea Victoriei. Vom fi, pe rînd, trăgători şi ţinte.


Comentarii (47)Adaugă comentariu

Pleau  •  8 ianuarie 2008, 23:40

extinderea e ceva normal si este primul semn de sanatate al societatii;felul in care se face in Romania este intr-adevar dubios.

mateiu  •  8 ianuarie 2008, 23:48

Conflictul poate aparea si intr-un spatiu restrans vezi avionul cu masina pe pista Otopeni 🙂

mateiu  •  8 ianuarie 2008, 23:48

spatiu deschis pradon 🙂

Ciobby  •  9 ianuarie 2008, 0:13

http://ciobby.blogspot.com

Doctorul  •  9 ianuarie 2008, 1:19

Pentru mine modul in care se face aceasta extindere imi lasa senzatia unei constipatii mentale…

Nu uita ca :

„Politica-i frumoasa, ei degusta sampanie,
De ce au ajuns in Parlament si n-au murit in campanie?”

Singura noastra alinare a ramas Mircea Badea,
Caci ne ustura limba de la atatea cuvinte amare si vorbe goale…

Doctorul

carpati fara  •  9 ianuarie 2008, 1:47

cenzurati?

carpati fara  •  9 ianuarie 2008, 1:49

sinte.ti peni.bili.

Haida de  •  9 ianuarie 2008, 1:49

Indraznesc. Poate pentru ca postez de pe alt meridian mesajul de ieri nu a intalnit mediatorul potrivit. Deci, imi incerc norocul si azi, pastrand ora tarzie si atitudinea. Critica, bineinteles.

Cui se adreseaza intrebarile? Unor baieti destepti care par sa se descurce la fel de bine sub diferite regimuri? Acum ca nu mai schilodesc destine ce fac nici nu mai e asa grav. Exista legi care ar trebui sa se aplice.

Sau se adreseaza gazetarilor (pardon jurnalistilor), deci inclusiv CT (fara P), care nu au reusit sa convinga pe nimeni ca este chiar asa rau ce se intampla. Se pare ca si pentru unii care au avut si-au asigurat un trai linistit pana acum pretul a devenit prea mare. Cand iti vinzi constinta, pretul nu pare prea mare, dar cand iti dai seama ca ai ipotecat in proces si viitorul copiilor tai incepi as mirii. Viata de caine, ce sa-i faci.

Cum eram indemnati sa ne gandim si la alta: Nu intotdeauna cand critici, faci jocurile altora. Uneori o faci doar pentru ca vrei ca viata ta sa fie mai buna.

….  •  9 ianuarie 2008, 2:21

din pacate asa este … ma gandeam in ziua de 31 decembrie ca nu`mi pot dori la 12 noaptea sa fie haos in tara pt ca este deja … pt a scapa din starea in care suntem acum trebuie sa importam …oameni …. noi nu mai avem de mult… si multi, pentru ca daca nu sunt multi ii tampim si pe aceia … sa tot cam fie un raport 1.5:2 straini:romani (de preferinta sa fie germani)… in rest sa auzim …ca de bine nu mai auzim de mult …

Dixit  •  9 ianuarie 2008, 5:40

Nu inteleg de ce la fiecare comentariu de-al meu,doarla blogurile dvs,imi apare „Your comment is awaiting moderation”.

arh. Gheorghe Petresciu  •  9 ianuarie 2008, 7:55

MOTTO:ROMANIA CAMPIOANA EUROPEANA LA FOTBAL IN
2008! Articolul ataca o problema veche de 18 ani.Ceausescu a lasat o amprenta negativa in privinta spatiilor verzi,iar astazi,din pacate,Bucurestiul,va ajunge o platforma din beton armat cu ghivece de verdeata ici, si colo.Noi arhitectii din SUA,de origina Romana,avem orientari umane,cei de acasa au ramas cu aceleasi cunostinte ca acum 20 de ani.Cine nu reuseste ca arhitect sa lamureasca opinia publica pentru a realiza ce,arhitectul gandeste,nu este arhitect,este o sluga a celui ce are banul.Asa ca fiecare are vina lui.Hai Steaua! Hai Romania!

gabry  •  9 ianuarie 2008, 8:23

Tolo, jos palarie

iQ_666  •  9 ianuarie 2008, 9:36

tolo, excelent! propun sa faceti o lista cu bazele sportive in pericol si s-o publicati zilnic pe prima pagina. si sa propuneti si altor ziare s-o faca. poate se creaza o presiune si se-ntampla ceva

nu conteaza  •  9 ianuarie 2008, 10:16

SUPERTARE !!!

bootwo  •  9 ianuarie 2008, 10:16

iata de ce gsp este o gazeta de mana a doua: in cronica meciului de handbal de ieri publicati cu majuscule declaratia cea mai sforaitoare – cea a penibilului tadici, in loc sa vorbiti despre echipa castigatoare…in cel mai bun caz cel care a publicat acea declaratie ar trebui macar sa-si pronunte opinia despre arbitraj….imi este jena cu voi.

bootwo  •  9 ianuarie 2008, 10:17

romania vrea normalitate….treziti-va!

catalin  •  9 ianuarie 2008, 10:17

corect tolo! sunt unii care pt bani calca orice si pe oricine in picioare. sunt bogati,dar ar mai absorbi inca de 1000 de ori acei bani,daca ar putea. si mai rau e ca nu se imbogatesc pe vreo idee inteligenta,nu creeaza locuri de munca,nimic! doar avutie pt ei pe cai murdare

ciocumic  •  9 ianuarie 2008, 10:23

N-o sa se intample nimic. Ce in anglia cand s-a construit capitalismul s-a intamplat ceva? Au taiat toate padurile si acum tatal viitorului rege vine la vinatoare in Transilvania si face lobby pt rosia montana. E foarte simplu.
Offspringii lui Videanu si Vanghele vor face lobby pt padurile din Siberia.
Marii latifundiari care va vand terenurile cu 2500 de EUR metrul patrat, se vor duce la vanatoare de zimbri in Siberia si voi veti fi sclavii care veti munci 12 ore pe zi in fabricile lor ca sa le platiti creditele cu care v-ati cumparat terenul de sub pat.
Bineinteles ca veti incepe sa dati foc la masini noaptea prin suburbiile Bucurestiului (Giurgiu, Ploiesti) dar n-o sa le pese, oricum sunt tot masinile voastre si oricum o sa citeasca despre asta intr-un ziar electronic prin Maldive langa o cafea si un suc.
Life sucks nu-i asa?

ciocumic  •  9 ianuarie 2008, 10:26

Vreti solutii? Zburati-le creierii. Facetii sa se teama sa treaca pe strada. Faceti-le viata imputita, sa stea pititi dupa geamuri blindate dupa zeci de bodyguarzi, dupa garduri inalte cu sarma ghimpata. luati-le view-ul este singurul rau pe care li-l puteti face.
Atat!

ciocumic  •  9 ianuarie 2008, 10:31

… altfel fac ei ceva pe comentariile voastre si pe cotcodaceala voastra frustrata si indignata. Stiti ce le pasa ca sunt criticati prin ziare? le pasa asa de rau ca se produc tsunami prin Asia de cat de tare le pasa.
Criticile din ziare chiar ii ajuta ca actioneaza criticile ca o supapa sociala , se mai racoreste cot-co-dac si nu le sare in cap.

ioana antonescu  •  9 ianuarie 2008, 10:48

romania desenata cu creta?! si aia care scriu cu creta pe vagoane se cred scriitori, vorba lui dinescu, nu?! cataline, da-i cu socialul, culturalul si mondenul, ca la sport se prinde lumea ca nu ai habar!

ioana antonescu  •  9 ianuarie 2008, 10:49

si apropo, nici o zi fara poze cu femei goale! cred ca in playboy gasim mai mult fotbal ca-n gsp! :))

Cătălin Tolontan  •  9 ianuarie 2008, 12:03

ioana antonescu: esti plina de certitudini si de critici. nu exista articol pe care sa nu-l ataci. nu te remarci asa, doar ajungi in situatia de a fi ignorata. in fine, e dreptul tau. de ce citesti un jurnalist care habar n-are sa scrie? 🙂 sa speri ca te vei remarca negind nimicul, adica articolele mele, asta de efort 🙂

fotbal  •  9 ianuarie 2008, 12:10

1.in sfarsit!
2. aia cu poligonul tunari pe calea victoriei e ca ciuperca atomica! brrrr!
3. hai cu previziunile pe 2008. baga! 🙂

vlady_bv  •  9 ianuarie 2008, 12:22

Cand cazul Elodia a avut cea mai mare audienta, iar Libertatea e cel mai bine vandut ziar din tara, credeti ca acest popor merita mai mult? Alesii care ne conduc sunt tot fii acestui neam si ne reprezinta perfect. Daca maine s-ar schimba toata clasa politica si ar venii numai oameni noi, 90% dintre ei ar face la fel ca actualii, imbogatire rapida, iar dupa noi potopul. Asa ca singura solutie emigrarea fratilor, intr-o tara unde cel putin se prefac ca respecta individul

CLICK AICI PENTRU A INTRA PE CEL MAI COOL BLOG de SPORT  •  9 ianuarie 2008, 13:28

Ai pus bine punct(ele)ul pe „i „

un tip  •  9 ianuarie 2008, 13:33

si ce crezi ca am putea face noi pt asta? eu cred ca e prea tarziu … trebuia facut ceva inainte… si oricum de cancer nu se scapa decat prin extirpare :))

nicu  •  9 ianuarie 2008, 13:35

In cativa ani nu o sa mai mire pe nimeni, cand o scoala o sa se desfiinteze. Motive se gasesc, slujbasi ai inculturii slava domnului sunt, asteptam doar un investitor doldora de bani, cu intentii bune de a construi un centru comercial sau o vila cu termopane, putina verdeata in fata si o piscina in spate. Copiii nu au decat sa invete ascultand la OTV filosofia Becaliana,in loc de matematica sa asculte „fara numar” pe taraf, iar la romana sa-l aiba drept mentor pe unu Vanghelie.

mariluc  •  9 ianuarie 2008, 13:44

nerusinarea guvernantilor nostri si lacomia este fara margini. Nu stiu de ce toata presa nu i-a atitudine , eventual sa faca o grava, sa faca o campanie de presa pt.a se vota o lege de urgenta pt. ca nici un pasrc sau teren sportiv sa poata fi concesionat pt. a i se schimba destinatia. Ele trebuie sa ne ramana noua si copiilor, copiilor nostri.Presa poatas sa stranga semnaturi pt. a initia o desbatere in parlamente pt. a se vota o lege pt. ca aceste terenuri sa nu mai ajunga in mainile clientelei politice care se umple de bani fara sa faca nimic in schimb sportul moare incat.

calin  •  9 ianuarie 2008, 13:57

Minunat Tolo articolul, din pacate tara asta e moarta, oamenii nu mai au onoare, valorile umane au disparut total locul lor fiind luat de procese ca becalizare si columbizare.Intrebati de curiozitate, o fata sau un baiat ce ar prefera sa fie in viata, un om inteligent sau un Becali sau o Monica, cred ca fiecare dintre noi stim raspunsul

Radu  •  9 ianuarie 2008, 14:42

Tolo…esti mare jurnalist…insa ziarul la care scrii devine din ce in ce mai clar o mizerie gen libertatea sau ziarulziarul 3000 de lei…Incercati sa nu mai creati tensiuni degeaba si sa nu mai stricati ceea ce altii se chinuie timp indelungat.Nu sunteti cu nimic mai presus decat cei pe care ii blamati cu astfel de articole cand prin paginile ziarului apar tot felul de stiri bomba menite sa destabilizeze si sa faca numai rau.Ce rost are sa vorbiti in plus nu inteleg…bani aveti destui iar ziarul a dobandit de-a lungul anilor un prestigiu deosebit…Insa de cateva luni sunteti de nerecunoscut…numai bombe, fitile si samanta de scandal aveti in varful stilourilor….Si este pacat…o sa se ajunga sa nu se mai faca nici un transfer serios din cauza voastra…cum o echipa vrea sa transfere ceva incep zvonurile despre licitatii conspiratii samd…

Radu  •  9 ianuarie 2008, 14:44

Si marea problema este ca in momentul in care cineva va critica pe drept il desfiintati in paginile in care ar trebui sa scrieti lucruri serioase…

Radu  •  9 ianuarie 2008, 14:46

Imi cer scuze ca am comentat pe langa subiect insa e singurul loc unde puteam sa ma adreesez direct tie…sper sa citesti cele 3 commenturi si sa te gandesti un pic daca merita atata senzational in locul unor lucruri mai folositoare si mai decente…O sa deveniti un nou ProSport si o sa aveti aceeasi soarta….si este mare pacat…

Alexandru H.  •  9 ianuarie 2008, 15:12

Fuck you, Romania!

Red  •  9 ianuarie 2008, 16:04

@Alexandru H.

Poate vrei sa zici fuck you prietenei sau vreunui prieten, mai stii?
In orice caz, nu Romania.

Vlad  •  9 ianuarie 2008, 17:16

Crezi ca ce zici aici conteaza pt cineva dintre ei?
I doare la banana.Tu urlii, ei numara milioanele.E simplu.

XxX  •  9 ianuarie 2008, 17:25

http://tinyurl.com/3c52ta

iordan florin  •  9 ianuarie 2008, 18:00

aaa si vroiam sa mai spun ca eu ma uit la stirile sportive la tvr 1 si ca mine sunt multi mai multi decit cei care se uita la antena sport daaaaaaaaaa ca in sondaje sunteti primii. dar daca tu imi spui ce legatura are cu sportul noua prezentatoare de lastirile sportive de la ora 17 ,15, ca nus tiu la ce ora le prezinta saimi dea mie la ora 8 despre ea sau ce leg are prietena cae sia lansat o rochie sau ca prietena unui fotbalist a facut si a dres. nu stiu frate dar sunteti dusi
tvr 1 cele mai tari stiri din SPORT retine din sport femei si alte aleaaaaa…… chiar nu ma intereseaza la stirile sportive pe cine cu cine a mai inselat mutu si cind si-a schimbat ciorapii si chilotii prietenei lui fotbalistul x cui i-a mai aratat ….. dar cred ca o sa vb singur deci bai baieti care mai scrieti bambardatiii frateeeee sa vedem stiri sportive adevarate si nu mondenitati la sport ca daca vrem mondenitati citim si noi cosmopolitan

iordan florin  •  9 ianuarie 2008, 18:02

deci in concluzie un sincer HUUUUUUUUOOOOOOOOOOOSTIRILOR SPORTIVE DE PE ANTENA 1 SI PRO TV

iulitzatza  •  9 ianuarie 2008, 18:52

ai mare dreptate iordan florin…nu ai de unde sa mai afli ceva de sport…stirile sportive au ajuns stiri despre tot felul de persoane din sport…nu am mai vazut un rezumat dintr-un meci …nici nu imi mai aduc aminte..in schimb…tot felul de comentarii despre becali sau copos..ei nu sunt sportivi..si nu ne intereseaza ce fac….vrem sport..vrem rezumate din Spania, Italia – asa cum era odata (acum vreo 10 ani)…iar gsp incepe sa semene tot mai mult cu libertatea…frate, sunteti un ziar de SPORT, nu de barfe…WAKE UP!!!!!!

Adi stelistul  •  9 ianuarie 2008, 19:36

Dupa ce salile de cinema au ajuns discoteci, iar caminele culturale sali de nunti, e randul bazelor sportive sa devina valori imobiliare. Ca sa le „rentabilizam”, evident.
Cultura si sportul nu pot fi decat cenusaresele unei societati ce are o singura valoare:banul. Sufletul natiei si sanatatea ei sunt mai putin importante. Cred ca e cazul sa ne reevaluam valorile.

cristablue  •  9 ianuarie 2008, 19:52

vei iesi si tu sa tragi cu pistoalele. nu cred. esti cel mai las…

andrei  •  9 ianuarie 2008, 20:57

… si in alba iulia tocmai s`a facut schimbul un stadion pt. un mall.

M M  •  10 ianuarie 2008, 5:12

„În curînd, poligonul Tunari se va muta pe Calea Victoriei.”

la propriu sau la figurat?

sexpozitii  •  10 ianuarie 2008, 18:04

CalendarSEXPozitii http://poze.outsdr.com/

TRIMITE S M S ORIUNDE IN LUME  •  11 ianuarie 2008, 14:02

PENTRU DETALII DU-TE LA BECALI.CO M

vvvvv.becali.co m

Costin  •  11 ianuarie 2008, 22:02

pe zice ce trece realizez ca as fi preferat sa ma fii nascut in regnul animal undeva in mijlocul junglei amazoniene decat sa stau si sa privesc neajutorat cu ne indreptam cu pasi din ce in ce mai mari sper autodistrugere.Bine macar (sau cel putin sper) ca nu traiesc timpurile de sfarsit ale pamantului si ale omenirii. din pacate undeva in viitor ne asteapta un sfarsit asa ca pana atunci bucurati-va de viata cum stiti mai bine !!
Asta e din rubrica pesimismului complet dar si realist ….