Aceşti preşedinţi care se ascund

Traian Tomescu, omul care ne lipseşte mai ales în pauzele competiţionale, pentru că acum se precipită declaraţiile, avea o vorbă: „La miştouri şi la pase cu călcîiul sîntem campioni mondiali!”.

miercuri, 9 ianuarie 2008, 9:30

Traian Tomescu, omul care ne lipseşte mai ales în pauzele competiţionale, pentru că acum se precipită declaraţiile, avea o vorbă: „La miştouri şi la pase cu călcîiul sîntem campioni mondiali!”.

Claudiu Niculescu a spus că are oferte de transfer. „De la o echipă mexicană de volei pe plajă”, a adăugat el ieri, la reunirea lui Dinamo.

Dar cele mai tari glume sînt cele nonverbale şi le fac conducătorii granzilor.

CFR Cluj prezintă sacadat noile transferuri. Zilele proaste sînt cele în care nu apare decît un jucător. De regulă, sînt doi. Rapid, Steaua şi Dinamo au şi ele zile bune. Cînd nu pierd decît un fotbalist. De obicei, ratează cam doi pe zi.

Este imposibil de înţeles ce se întîmplă! Niciodată echipele mari n-au stat atît de rău la transferuri pînă pe 10 ianuarie. Niciodată!

Recent, Bill Gates şi-a anunţat retragerea din vară şi a difuzat în faţa lumii un film în care se autoironiza pe post de proaspăt şomer. În prima lui zi după Microsoft, el alerga din prieten în prieten şi nimeni nu-l angaja. Omul care a schimbat lumea fiecăruia dintre noi ştie ce înseamnă să nu ai slujbă şi a ales să-şi parodieze această mică obsesie. Poate că asta lipseşte conducătorilor executivi ai cluburilor noastre. Senzaţia că, după un sezon dezastruos de transferuri, dublat de unul slab în materie de rezultate, îşi pot pierde pîinea!

Pînă la urmă, tot vorbim despre antrenori, jucători şi patroni, dar uităm că nici unul dintre ei nu conduc cluburile!


Comentarii (33)Adaugă comentariu

Adi stelistul  •  9 ianuarie 2008, 21:42

Pai ca sa-si piarda painea ar trebui ca cineva sa-i poata trage la raspundere. Intr-o tara mai din vest, ar fi Parchetul (e drept ca nu pentru transferuri, dar nici Al Capone n-a fost arestat pentru crime). La noi…

Doctorul  •  9 ianuarie 2008, 21:46

Deci Tolo….

Ne bombardezi cu articole se vede ca ti-a priit conediul…

Patronii conduc cluburile …presedintii in Romania sunt cam de decor, mai o declaratie, mai o caterinca…

Ei sunt pusi sa scoata acidul din apa plata…

ps. Cartea a ramas inzapezita cred pe undeva…cand apare te anunt.

Doctorul

Pippen  •  9 ianuarie 2008, 21:49

Sepsi de la Gloria a semnat cu Benfica.
Dati odata stirea in gsp ca iar va taie Prosport!

tudor  •  9 ianuarie 2008, 22:05

A,deci dupa cum reiese din vorbele tale,CFR Cluj nu e o echipa de-a noastra? Doar Steaua,Rapid,Dinamo(ordinea e aleatorie)???

edi  •  9 ianuarie 2008, 22:27

cei trei „mari” copos, borcea ,becali nu fac nimic altceva decit sa se pindeasca unul pe altul sa se faulteze, sa liciteze la un jucator de care nu are nevoie dar o fac pentru ca cel interesat in mod real sa scoata mai multi bani. Pe urma daca unul din ei musca ceilalti doi rid de el. Asta fac.

2nash  •  9 ianuarie 2008, 23:03

Si ca sa-l citam tot pe dl Tomescu: „Vine scadenta, vine scadenta!”. O sa inceapa returul si atunci sa vezi frica de „pierdut slujba”, respectiv locul de Liga Campionilor…

Dan Bulancea  •  9 ianuarie 2008, 23:29

2nash

du te si canta la alta masa

Radu  •  9 ianuarie 2008, 23:32

Cred ca formularea „nici unul dintre ei nu conduc cluburile!” este eronata si ar trebui corectata.

Doctorul  •  10 ianuarie 2008, 0:42

problema nu e ca traim printre inadaptati…..problema e ca traim printre inadaptabili

Ai inteles Tolo?

Doctorul

adrian  •  10 ianuarie 2008, 3:51

Toata admiratia pentru CFR ca a ridicat stacheta pe piata fotbalistica. Eu cred ca il vor cumpara pe Szekely doar ca sa arate ca sunt liderul. Il vor sufla celor de la Dinamo si Rapid din aroganta numarului 1. Sa inspire teama si respect pe piata. Sa arate ca sunt gravi de tot in business.

adrian  •  10 ianuarie 2008, 6:28

„Niciodată echipele mari n-au stat atît de rău”

Pai tot editorialul arata ca echipele astea nu mai sunt mari si nici nu vor mai fi. au fost mari pana anul trecut, cand au realizat performate la nivel european.

In fotbal insa daca nu investesti in lot, nu stagnezi, ci devii un nimeni. Poti sa ai si nume si ambitii si suporteri, ce conteaza e valoarea lotului.

Iar patronii mitici nu se gandesc la succesul pe termen lung. Ei incearca sa economiseasca bani, in speranta ca va merge „si asa”. Ei nu investesc, ei incearca sa scoata cat mai mult profit cat mai repede. Si nu-si dau seama ca asta inseamna insucces pe termen lung.
Ei vand o vedeta cat mai repede posibil. Cu toate ca daca ar pastra-o si ar mai aduce si alte vedete in doi ani ari face performante si mai mari si ar putea vinde orice vedeta la un pret de cinci ori mai mare. (Exemplu Kiewul lui Shevchenko si Rebrov, ei au pastrat o generatie timp de multi ani si nu i-au vandut imediat, dar cand i-au vandut dupa 3-4 ani au incasat 30 de milioane nu 2 sau 5 pe Shevchenko)

CFR-ul pana acum nu a castigat bani, ci a cheltuit. Dar daca contiuna asa va putea domina fotbalul romanesc timp de 10 ani si dupa astia zece ani va castiga de 5 ori mai multi bani decat a castigat pana acum behecali din steaua.

Lica  •  10 ianuarie 2008, 8:24

CFR – Famagasca 1-3 .
Cu noile transferuri s-ar putea sa scoata un egal.

emone  •  10 ianuarie 2008, 9:03

da si?

Darie  •  10 ianuarie 2008, 9:35

Salut Catalin! Nu inteleg articolul?! la cine se refera? La presedinti sau patroni de cluburi? Asa zisi presedinti nu sunt decat niste marionete in mana unor patroni imbogatiti peste noapte, dornici sa dea din nou o lovitura.
Multumesc

dan  •  10 ianuarie 2008, 9:42

Astia nu sunt presedinti,sunt niste pacalici,niste glume proaste.Si ei,si patronii lor.Fenomenul fotbalistic romanesc in proportie cam de 80% s-a transformat intr-o mistocareala,o tiganeala „acompaniata” de acorduri de manele care razbat din bolizii de zeci de mii de euro a unor asa zisi fotbalisti si oameni de fotbal.
Foarte putine cluburi i-si vad de treaba si joaca fotbal,atat cat se pricep.Majoritatea,si in special cluburile din capitala au transformat sportul rege intr-un circ de doi lei,intr-o cavalcada a aparitiilor la posturile de televiziune.Patronii nu mai stiu cum sa se mai intreaca in declaratii care mai de care mai razboinice, mai spartane,mai grandioase.Unde mai vedeti asa ceva? In care campionat? In care tara civilizata? Unde mai vedeti,inainte de fiecare meci,”asa zisele razboaie psihologice”,cu tot felul de declaratii si de injurii la adresa clubului advers? L-ati vazut vreodata pe Berlussconi sau pe Sir Alex Fergusson facand asa ceva?
Felicitari Clujului,care vad ca incearca sa induca o politica mai sanatoasa,adica vorbarie putina si fotbal mult.

moromete  •  10 ianuarie 2008, 9:46

„Poate că asta lipseşte conducătorilor executivi ai cluburilor noastre. Senzaţia că, după un sezon dezastruos de transferuri, dublat de unul slab în materie de rezultate, îşi pot pierde pîinea!”
cu exceptia lui borcea,care este si actionar si executiv! in rest,ai pus punctul pe i!
p.s vezi ca bombele lui muresan s-ar putea dezamorsa la inceputul campionatului,ca,zic si eu,nu dau cu paru’,daca dubarbier era asa scula in argentina,nu se afla deja la arsenal sau macar la a II-a echipa a realului?

ioana antonescu  •  10 ianuarie 2008, 9:54

catalin, presedintii se ascund, am inteles, tu de ce si de cine te ascunzi?
lasa lumea asta a sportului, si scrie si tu ce poti, politic, social, monden, orice altceva. nu ai legatura cu sportul. e pacat sa iti irosesti asa un mare talent publicistic! lasa-l dumnezeului de sport, scrie altceva! cu drag, ioana!

ioan pilschi  •  10 ianuarie 2008, 9:57

frate, tu esti chiar patetic! patetic! patetic!

ilarion ciobanul stelist  •  10 ianuarie 2008, 10:00

aoleeeeu, iar s-a apucat tatalin sa scrie si iar e lumea in transa! bai baiatule, tu nu stii diferenta dintre corner si contra, de ce ne chinui pe noi pateticule?!?

reddog  •  10 ianuarie 2008, 10:14

magnificule, ce ai vrut sa zici aici, ca nu se intelege nimic!

ellias  •  10 ianuarie 2008, 10:18

sa mai vina aia cu premiile publicistice sa ne descreteasca fruntile! CATALINE de ce ai abandonat PIATRA ta ARSA?????

moromete  •  10 ianuarie 2008, 10:21

apoi mi se pare stranie prezentarea lui zaharia,cristocea sau croitoru,ca pe niste victime! orice club pune pe liber pe cine vrea,nu vad de ce doar steaua este considerata o masina a nedreptatii! poate cu exceptia lui zaharia,toti ceilalti,cristocea,croitoru si badoi,au avut evolutii sub mediocre si este corect ca s-a renuntat la ei! iar in interviul cu badoi,el s-a desconspirat:a venit la steaua pt. bani si a jucat in consecinta:dezastruos!
poate cu stilul asta de a judeca steaua,veti convinge masele de suporteri stelisti,ca toti sunt niste incompetenti si rauvoitori la steaua,dar ii veti pierde pe suporterii care mai gandesc si cu capul lor si nu au timp sa stea pe bloguri si sa se duca in fiece week-end la stadion!dar poate ca astia nici nu sunt asa interesanti!
sper sa imi citesti “protestul”!

jose basarab  •  10 ianuarie 2008, 10:29

problema pe la noi e ca nu prea sunt presedinti care sa nu fie patroni, sau prea strans legati de patroni ca sa poata fi doborati de esecuri

EDI  •  10 ianuarie 2008, 11:53

Astia sunt cu astia defilam

moromete  •  10 ianuarie 2008, 12:01

bai frate,ce tre’ sa faca un om ca sa nu-i mai fie moderat comentariul?sa injure?

Lute  •  10 ianuarie 2008, 12:40

Tolo,

1. conducatorii din fotbalul romanesc nu isi pot pierde PAINEA. Eventual cozonacul.
2. conducatorii din fotbalul romanesc nu se hranesc cu COZONAC. Eventual cu Pasca, sau pannetone.
3. conducatorii din fotbalul romanesc urasc produsele de panificatie. Nu si fructele de mare.

Te stiam cu totii baiat destept. Ce naiba, te-au ajuns ‘penele’ de inspiratie ca pe nea Ovi ?

Cătălin Tolontan  •  10 ianuarie 2008, 13:03

2nash: citatul exact al lui Nea Traian era : Se stringe latul, Miroane!” 🙂

The Answer  •  10 ianuarie 2008, 15:19

ma distreaza la culme hahalerele astea de argaseala si ilie si chinul lor de a mai aduce pe cineva la steaua dupa ce a aratat gigi cum isi trateaza jucatorii, mai rau decat pe oi

ps: nici la mine nu a ajuns cartea 🙁

Totul despre Euro 2008  •  10 ianuarie 2008, 18:51

Asa e misto. Lasa sa stea SDR la coada la transferuri.

TRIMITE S M S ORIUNDE IN LUME  •  11 ianuarie 2008, 14:00

PENTRU DETALII DU-TE LA BECALI.CO M

vvvvv.becali.co m

Costin  •  11 ianuarie 2008, 22:19

Aceste personaj Nea Traian nu il cunosc dar din 2,3 vorbe citate de voi incep sa il indragesc mai mult decat i-as putea indragii pe toti presedintii si conducatori politici si de sport vreodata

TZ  •  11 ianuarie 2008, 23:04

„Omul care a schimbat lumea fiecăruia dintre noi” …in rau.

gmail  •  12 ianuarie 2008, 13:58

Peste 17,000 poze pe categorii http://www.poze.outsdr.com