Horia-Roman Patapievici a raspuns

Evenimentul Zilei de azi publica un nou articol al lui Horia-Roman Patapievici dedicat presei din Romania. El vine ca un raspuns elegant dupa ce incercasem o riposta cordiala tot in Evenimentul.
Ce-ar mai fi de spus? Ca putem polemiza chiar daca lucrurile care ne despart sint infime fata de cele care ne leaga.
Si ca eu cred cu tarie, aici ii astept pe inchizitorii blogurilor sa ma ironizeze 🙂 , ca presa e compusa majoritar din oameni care-si onoreaza profesia, chiar daca unora dintre patroni acest lucru nu le convine. Numai ca asta face parte din regula jocului: pur si simplu, valorile actionarilor sint diferite de valorile breslei. Multumesc! 

joi, 10 ianuarie 2008, 12:55

Evenimentul Zilei de azi publica un nou articol al lui Horia-Roman Patapievici dedicat presei din Romania. El vine ca un raspuns elegant dupa ce incercasem o riposta cordiala tot in Evenimentul.
Ce-ar mai fi de spus? Ca putem polemiza chiar daca lucrurile care ne despart sint infime fata de cele care ne leaga.
Si ca eu cred cu tarie, aici ii astept pe inchizitorii blogurilor sa ma ironizeze 🙂 , ca presa e compusa majoritar din oameni care-si onoreaza profesia, chiar daca unora dintre patroni acest lucru nu le convine. Numai ca asta face parte din regula jocului: pur si simplu, valorile actionarilor sint diferite de valorile breslei. Multumesc! 


Comentarii (15)Adaugă comentariu

pim  •  10 ianuarie 2008, 13:16

va apreciez eleganta… care contrasteaza cu replica din comentariul de mai sus

cata  •  10 ianuarie 2008, 13:18

„lucrurile care ne despart dint infime”

Ce-i asta?

Cătălin Tolontan  •  10 ianuarie 2008, 13:19

cata: o eroare, scuze am corectat-o.

andrei  •  10 ianuarie 2008, 13:20

Facem pariu Tolo ca H-RP se refera in principal la partea de presa potrivnica presedintelui (Intact…Patriciu..etc.), intreaba-l intr-o discutie particulara daca crede ca ziaristi ca Turcescu si televiziuni ca realitatea sau B1 Tv intra in opinia lui generala despre controlul presei de catre patroni autohtoni si o sa fi surprins de noua lui pozitie.

Cătălin Tolontan  •  10 ianuarie 2008, 13:28

andrei: am avut o astfel de discutie, nu pot dezvalui continutul, dar te asigur ca nu-i asa

vicious  •  10 ianuarie 2008, 13:31

Antenenele lui Voiculescu chiar ca sunt jalnice de tot!

andrei  •  10 ianuarie 2008, 13:38

sper sa fie asa cum zici…dar subiectivismul e „la el acasa” si la oamenii de valoare, nu e ceva condamnabil neaparat, dar e o realitate.

Adi stelistul  •  10 ianuarie 2008, 13:44

@ CT

„andrei: am avut o astfel de discutie, nu pot dezvalui continutul, dar te asigur ca nu-i asa”

Imi arog dreptul de a nu crede. Nu de alta, dar atat domnul Patapievici cat si domnii Liiceanu, Plesu, etc. (pentru toti acestia eu avand un respect infinit, sa fie clar) au prea multe certitudini in privinta domnului Basescu. Tocmai ei, „dilematicii”.
Teama mi-e ca si-au transferat certitudinile deja pe unele planuri partizane: „prieteni prietenilor si neprieteni neprietenilor” (citam o formula diplomatica de pe la 1500).

vasi  •  10 ianuarie 2008, 13:44

Consider ca foarte putini jurnalisti fac cinste profesiei. Si totusi si ei poate sunt atinsi cateodata de „boala” patronilor. Nu vad vreun ziar sau tv, in perceptia mea, dedicat jurnalismului pur, si nici nu ar avea cum, pentru ca ar muri repede. De aceea consider ca o discutie pe aceasta tema este ca teoria chibritului.

vic  •  10 ianuarie 2008, 13:46

Antenele lui Voiculescu chiar fac o gramada de bani !

jose basarab  •  10 ianuarie 2008, 14:02

tolo, dupa replica ta din evz te-ntrebasem de te-au platit pt. textul ala nu pt. ca ar fi fost rau, era kiar bun de tot, ci pt. ca mi s-ar parea amuzant sa incasezi bani de la ringier dupa ce-ai plecat de la ei cum ai plecat.. acum ii vei mai raspunde in presa sau doar in particular?

Cătălin Tolontan  •  10 ianuarie 2008, 14:04

jose basarab : ar fi o spirala fara sfirsit 🙂

marius  •  10 ianuarie 2008, 14:07

REPRODUC MAI JOS CEEA CE AM SCRIS LUI H.R. PATAPIEVICI CU PRIVIRE LA ACEST ARTICOL AL LUI(lucrurile va privesc de asemenea … si NE privesc in egala masura)

Sa punem odata punctul pe i. Se folosesc, am impresia, destul de usor (spun asta mai ales pentru pozitia cititorilor) cuvinte marete… si care cu siguranta ne plac destul de mult… gen integritate, devotement, curaj… pentru adevar. Cred ca ar trebui cel putin din cand in cand sa ne aducem aminte cu adevarat ce este Adevarul. Adevarul este Persoana! Este revelat si marturisit pe deplin! Totul a fost spus si aratat aievea, lucruri atat de frumoase si in acelasi timp atat de simple – pentru noi toti, incat nu ne ramane decat sa-L urmam. Adevarul este Persoana!, este Hristos. Dupa cum bine marturisea Noica, nu Constantin (pt care, Doamne fereste!, chiar nu am vreun sentiment de dispret pt cel care cerea intotdeauna nu comunicare, ci cuminecare! – la asta trebuie sa se ajunga fratilor mereu cand ajungem de ne scriem, vorbim unul altuia) ci Rafael, fiul sau. Adevarul este Persoana. Iar daca vorbim despre atribute, virtuti cu care acesta se apara, atunci e bine sa stim ca acestea vin tot de la El si trebuie sa punctam si sa le asumam ca atare. Vin tot de la Acolo, caci El este si Inceput este si Sfarsit. Nu se poate altfel (si nici nu am avea cum; si nici vreo sansa sa tinem o oarecare continuitate de ganduri, de sperante, de idei – de la o zi la alta… si nici macar vreo respiratie… ).

Se vorbeste in stanga si-n dreapta de adevar, curaj, integritate, devotament , dar nu stim incotro?, in ce sens toate acestea? pt ce? si floarea intelectualitatii de la noi (neidoit, formatori de opinie – pentru marea masa a oamenilor) este complice la aceasta… sau cel mult „contribuie” prin ignoranta lor. Fata de neasumarea pana la capat dar in acelasi timp atat fireasca a lucrurilor, intr-un mod explicit! Mai pomeniti fratilor, din cand in cand, despre Adevar,(caci pentru noi altul nu mai este pe lumea asta!) si apoi despre caile sale: cuvinte marete, atribute-virtuti care ne conduc la atingerea acestuia!

Fiti pe pace oameni buni. Doamne ajuta.
– final-

p.s.: Cataline, ti-am scris aceasta, dar am facut-o mai mult pentru dl Patapievici. El este intr-o postura chiar mai pretentioasa decat tine… si in aceeasi masura implicit mai responsabila. Daca ar citi aici la tine mesajul meu m-as bucura… nu cred ca a facut-o pe siteul lui. Oricum iti multumesc ca ai citit tu acestea, lucruri care ne privesc la fel. Tu ramai un gazetar de sport (bun!) cu anumite interferente in orizont social, uman in general. Sa stii ca mai degraba sunt un cititor fidel al tau, decat al atator altora de pe aici, de prin media…, pt ca tu ramai totusi… un om bun (chiar daca mai stim cine tot apeleaza la aceasta expresie obsedant, vrand cu orice chip si el sa lucreze cu un „om bun” – floare rara)

Cătălin Tolontan  •  10 ianuarie 2008, 16:54

marius: multumesc