Ce nu se ştie despre Thereau

Un club de fotbal în pauza dintre sezoane este relaxat ca un hipopotam într-o cadă din care s-a scurs apa. Dacă face transferuri, sînt inutile! Dacă nu face, e imobil! Întotdeauna, jucătorii cei buni sînt cei pe care n-a reuşit să-i ia sau, Doamne fereşte!, cei pe care i-au legitimat rivalii. Neputinţa concentrată. Pe el, aşadar!

luni, 14 ianuarie 2008, 9:52

Un club de fotbal în pauza dintre sezoane este relaxat ca un hipopotam într-o cadă din care s-a scurs apa. Dacă face transferuri, sînt inutile! Dacă nu face, e imobil! Întotdeauna, jucătorii cei buni sînt cei pe care n-a reuşit să-i ia sau, Doamne fereşte!, cei pe care i-au legitimat rivalii. Neputinţa concentrată. Pe el, aşadar!

Steaua a fost ţinta predilectă a glumelor. Şi pentru că a comis erori, dar şi pentru că a respectat legile nescrise ale negocierilor. Ilie, Lăcătuş, Argăseală, Becali, da, chiar şi el!, au încasat fără să riposteze. Şi n-au dat vina pe jucători, pe impresari sau pe celelalte cluburi. Chiar şi în polemica stîrnită cu Bădoi, Steaua a părut zona moderată. Poate că se simţea vinovată, cine ştie.

Revenim la transferuri. Thereau a lăsat o puternică impresie suporterilor. Dar suporterii nu ştiu că francezul are un temperament aproape compulsiv. Într-un moment de furie, l-a ameninţat cu cîrja pe Olăroiu, cînd acesta i-a cerut ceva ca de la antenor la jucător. Episodul i-a şocat pe cei prezenţi. „Am avut senzaţia că Oli o putea lua pe coajă dintr-o clipă în alta”, povesteşte unul dintre stelişti. Thereau a fost calmat cu greu de cei prezenţi.

Ajuns la Anderlecht, Thereau a intrat în conflict cu antrenorul. A făcut declaraţii şi s-a văzut uitat pe bancă. Ieri a fost împrumutat la Charleroi, stîrnind din nou oftaturi dinspre fani şi tăcere din partea oficialilor Stelei. Care, precum colegii lor de la alte cluburi, nu spun niciodată tot ce ştiu. Aşteaptă doar să vină iar vreme apei.


Comentarii (65)Adaugă comentariu

un stelist  •  15 ianuarie 2008, 11:18

mare branza.. e compulsiv..pana nu demult scriai despre el ca vine cu o mentalitate europeana,etc.etc.
gsp e de 2 lei.cel mai penibil site..

lemgo  •  15 ianuarie 2008, 12:03

Jalnic pentru ca abordezi astfel de subiecte.Catalin,ai dat exemple cu ce-ati facut voi in 14 zile,dar parca sunt articole de o zi…Cat a fost Liga Burger in plina desfasurare ati scris ceva de campionatul mondial de rugby,de tenis vad ca nu pomeniti deloc cu toate ca avem(daca nu ma insel )cel mai mare numar de romani participanti la un turneu de mare slam si de cate ori v-ati agitat cu handbalul la CM?Pacat ca va invartiti in jurul unui sport,care ce-i drept atrage cel mai mare numar de spectatori,dar e inconjurat de o mizerie pe care o mare parte voi ati provocat-o…Ati idolatrizat niste analfabeti si criticati tot ce e corect?Apropo,ce are gsp-ul cu infuzia de straini din fotbal..au fost cazuri nefericite:Carlos,Ze Kalanga,acum Boya,dar cu ce sunt mai prejos pe langa un Ionel Ganea,Marius Constantin,R Surdu

Tolo din Trinidad  •  15 ianuarie 2008, 13:05

Cel mai rau imi pare ca nu i-a facut carja guler babuinului, daca reusea imi tapetam casa cu pozele lui. Cat despre impulsivitatea (compulsiune asa cum folosesti tu cuvantul gresit fara a avea macar curiozitatea sa deschizi dexul) jucatorului Thereau hai sa o comparam cu a lui radoi-smardoi sau a lui berbecali. Parca cam paleste in fata celor doi, asa-i tontoleanule?! Dar, deh, telefoanele de la miezul noptii nu te lasa sa te odihnesti asa ca pentru liniste ce nu face un om cu onest ca tine!

Cristi  •  15 ianuarie 2008, 13:20

sTEAUA voastra e o gluma proasta!!!

Corneliu Popa  •  15 ianuarie 2008, 13:37

Si bineinteles echipa oierului v-a pierde si acest transfer!! Unde am mai vazut asa ceva!! De ce doriti ca Steaua sa nu faca nici o achizitie? Care este motivul presei ca singurei echipe din Romania careia ii demontati anticipat toate transferurile, este Steaua? Inca o data va intreb: daca nu sunt banii motivatia, spuneti-mi alt motiv? Observam ca toate pistele din Belgia au cazut, stim de ce, cuvantul lui Rednic in cercurile fotbalistice din Belgia este de notorietate. Pistele din Portugalia sunt acontate de Cluj, si toti mercenarii de la CFR cand sunt intrebati, stiu ce sa spune despre Steaua si mai ales despre oier, de restul va ocupati, voi, presa. Ca asa este ordinul venit de sus. Pentru ca in toata presa este unanimitate. Stiind cine sunt conducatorii Trusturilor de presa, am dedus si cine a dat ordin pe linie politica, ca de, noi miticii din Regat, la asta ne pricepem. Cel putin Badea de la Antena 1, a declarat ca el nu poate sa-l faca pe patron, ca-l plateste! Dar voi cand o sa recunoasteti?

Corneliu Popa  •  15 ianuarie 2008, 13:42

Cpopiii, nu va alarmati! materialul este facut la doua capete!! Sa nu se mai zica, stelistii, ca Gazeta este echidistanta,iar pa de alta parte ceilalti suporteri, de alte echipe si poate chiar de la Steua, injura!!! Si cine castiga? Audienta, mai copiii!! sa vedem ce mai spune acum dl Patacievici?

Cătălin Tolontan  •  15 ianuarie 2008, 14:21

lemgo: acelea sint articole de o singura zi? mda, nu te supara ce profesie ai? te intreb pt ca o sa-ti dau exemple din profesia ta, despre cit de multe lucruri ai putea fac intr-o zi. dc esti medic iti voi spune ca tb sa faci 100 de operatii pe zi, dc esti sofer, iti voi spune ca, intr-o zi, tb sa inconjori Pamintul

ortega  •  15 ianuarie 2008, 16:18

Hai ba,las-o dracu! Prea e cusuta cu ata alba… Daca asta e tot ce poti sa spui… Naspa! Nu esti convingator deloc. Nu inteleg de ce,dar cred ca ai o vocatie spre a sari in „apararea” unor „nevinovati” si neintelesi ca alde becali,sau…mai vechea ta simpatie basescu(cu litere mici).Ca doar nu o sa cred acuma ca esti aservit politic sau mai stiu eu cum..
P.S. Nu-i asa ca si tu ai auzit ca Elton a vrut sa-l bata pe olaroiu?

ortega  •  15 ianuarie 2008, 16:20

Aaa,si sa nu uit… Mai arunca si tu cate o privire pe ce scrie colegul tau,tov.Niculescu-ti-ar prinde bine,niciodata nu e tarziu sa inveti!

porojan  •  15 ianuarie 2008, 16:31

pacat maio néa tolo,ca scrii biné dé altfél……ar fi fost un articol frumos daca chiar il batéa pé fandositul dé olaroiu..pacat ca nu la ars…asa,articolul é dé doi léi….

George  •  15 ianuarie 2008, 18:27

A propos de presupusul incident al lui Thereau, asa e, subiectele din GSP sunt subtiri , mai ales in extra-sezon fotbalistic! Dar nu cred ca GSP face nota discordanta vis-a-vis de fenomenul media sport din tara. Cel putin, jurnalele asa-zis sportive de la TV au ajuns ridicole de-a dreptul. Sablonul este urmatorul: Un caleidoscop de banalitati pe post de stiri ( gen mustata lui Becali, plimbari cu bicicleta pt stelisti, sau bob pt dinamovisti), barfe mondene interminabile, si cateva stiri veritabile de sport.
Ce ziceti de expresia „manelizarea presei” romanesti”? Apartine tot unui ziarist.

axl_rose_1974  •  15 ianuarie 2008, 18:36

Gata ! Ai mai picurat niste otrava pe un jucator (fost) al Stelei…Voiculescu cred ca e mandru de tine 🙂

Inca un episod „fantoma”, cu surse „din cadrul clubului” sau „apropiat clubului” sau „un jucator” „nu spun cine” … daca spuneai ceva de bine de Steaua ma miram…asa nu ma mir :))

Ionelu  •  15 ianuarie 2008, 19:01

Stie Tolo ca el sta ascuns in ghencea si arunca stiri bomba din astea dupa vreo 5 luni… LOL

Radonu  •  15 ianuarie 2008, 22:41

Argăseală şi ai lui sunt doar nişte incompetenţi, nu cred că respectă nici un fel de legi nescrise în ale negocierilor. Cum să pară Steaua „zona moderată”, când în fiecare zi apar ştiri despre un nou „transfer”? Lipsa reacţiei din partea oficialilor nu denotă decât o inerţie tâmpă din partea lor. Imbecili!

lol  •  15 ianuarie 2008, 22:56

pai si eu l-as fi batut pe olaroiu