Ideile unui om liber

Cu naturalete, cu un talent pe care el insusi l-a lasat inghitit de trebui administrative, ca tot ii reproseaza asta lui CTP!, si cu sentimentul reconfortant ca e liber si ca nu datoreaza nimic nimanui, Doru Buscu scrie miine in Academia Catavencu probabil cel mai bun text de dupa demisia lui Cristian Tudor Popescu. Perla apare in avans pe site-ul Cotidianului.
SFAT PENTRU OAMENII DIN MEDIA. AGENTII SI DE LA CLIENTI: Stiu ca negociati CPP-ul pentru 2008 (inflatia e cam mare 🙂 ), stiu ca sinteti nervosi pentru ca bugetele nu ies cum ar trebui, pentru ca curg oferte care va iau oameni, dar oferiti-va 5 minute pentru textul lui Buscu: „Moartea Domnului CTPopescu!”.

marți, 15 ianuarie 2008, 3:37

Cu naturalete, cu un talent pe care el insusi l-a lasat inghitit de trebui administrative, ca tot ii reproseaza asta lui CTP!, si cu sentimentul reconfortant ca e liber si ca nu datoreaza nimic nimanui, Doru Buscu scrie miine in Academia Catavencu probabil cel mai bun text de dupa demisia lui Cristian Tudor Popescu. Perla apare in avans pe site-ul Cotidianului.
SFAT PENTRU OAMENII DIN MEDIA. AGENTII SI DE LA CLIENTI: Stiu ca negociati CPP-ul pentru 2008 (inflatia e cam mare 🙂 ), stiu ca sinteti nervosi pentru ca bugetele nu ies cum ar trebui, pentru ca curg oferte care va iau oameni, dar oferiti-va 5 minute pentru textul lui Buscu: „Moartea Domnului CTPopescu!”.


Comentarii (9)Adaugă comentariu

nastyb0y  •  15 ianuarie 2008, 15:42

Corect (in principiu ).

Eu Insumi  •  15 ianuarie 2008, 16:02

articolul apare si pe site-ul Catavencu, evident…
http://www.catavencu.ro/la_zi/din_editia_print/moartea_domnului_ctpopescu.html

razvan  •  15 ianuarie 2008, 16:10

„pentru CA CUrg” 🙁 … http://www.raz12.blogspot.com

nastyb0y  •  15 ianuarie 2008, 16:12

Iata de ce spun ca e “corect” . Textul lui Buscu imi iese prin neuroni. Parca are o clona in mintea mea. Il simt. Ma intreba cineva daca as fi dispus sa fac , intr-o societate normala, pe bani multi, ceea ce fac acum , printre altele ,din placere .Adica, sa scriu proztioare . M-am gandit la acest lucru si am raspuns undeva ,nu mai stiu unde… Noi traim acum intr-o societate alienata puternic. Daca am vietui intr-un mediu normal si as fi nevoit sa scriu pe bani ca sa pot trai, in mod sigur mi-ar disparea din placere. Ori, acesta ar fi primul pas catre alienare. Ceea ce inseamna ca as ajunge acolo de unde am vrut sa plec .Intotdeauna.
Acelasi lucru se va intampla si cu CTP .Sper. Isi va reveni dintr-o boala lunga si isi va redescoperi placerea de a scrie . Chiar si SF . Bani are destui. Cel putin cat sa supravietuiasca…

mado  •  15 ianuarie 2008, 17:23

venind de pe drumul „gsp”
pot sa spun si eu
mda… macar asta e blog!

o zi buna!

yuhu  •  15 ianuarie 2008, 17:35

misto, un text generat de modul timpit in care a fost prezentat subiectul la realitatea.

grigore  •  15 ianuarie 2008, 20:31

Nu e vorba de cât de corect e textul, ci de cât de pătimaş… Da, textul poate fi corect (o fi!), dar dacă se întrezăreşte firul alb al patimii, dacă lipseşte detaşarea (una reală, nu aparentă), atunci ar trebui să te gândeşti de două ori înainte de a fi încântat de text.

Sincer, nici mie nu-mi place CTP şi sunt sigur că are calculele lui în această demisie (poate că asta trebuia criticat), aşa cum am mai comentat, dar nu m-aş grăbi să „pun botul” – cum se zice – la un anumit gen de plătire a unor poliţe (probabil), la o ironie forţată – în condiţiile în care, totuşi, din 10 oameni vreo 6 or fi auzit de CTP, vreo 2 de Doru Buşcu şi încă vreo 2 de niciunul…

Raluca Hippie  •  15 ianuarie 2008, 20:33

Yep… e echilibrat si fairplay articolul