Gallagher in Romania Libera

Tom Gallagher, autorul cartii-acid despre Romania, intitulata „Furtul unei natiuni”, scrie azi in Romania Libera un text avertisment. El vorbeste despre faptul ca „bucurestenii s-au saturat sa tot fie avanpostul electoral in lupta dusa  pentru eliminarea acelor structuri de putere determinate a mentine privilegiile unei clase politice meschine si a clientelei acesteia”. Traian Basescu a simtit acest avertisment la ultimele alegeri, cind Bucurestiul n-a mai raspuns apelului sau.

vineri, 18 ianuarie 2008, 1:48

Tom Gallagher, autorul cartii-acid despre Romania, intitulata „Furtul unei natiuni”, scrie azi in Romania Libera un text avertisment. El vorbeste despre faptul ca „bucurestenii s-au saturat sa tot fie avanpostul electoral in lupta dusa  pentru eliminarea acelor structuri de putere determinate a mentine privilegiile unei clase politice meschine si a clientelei acesteia”. Traian Basescu a simtit acest avertisment la ultimele alegeri, cind Bucurestiul n-a mai raspuns apelului sau.


Comentarii (12)Adaugă comentariu

Simona Liliana  •  18 ianuarie 2008, 14:30

„Ulciorul nu merge de multe ori la apa.”

Razvan  •  18 ianuarie 2008, 14:47

Pana in prezent e tot prea multa vorbarie si prea putin fapte..de la km de autostrada construiti la trimiteri in judecata a unor politicieni.

dragos  •  18 ianuarie 2008, 15:20

Salut, Catalin. Felicitari pentru emisiunea de aseara. Mi-a parut rau c-a fost si becali prezent.Turcescu trebuia sa te invite numai pe tine si pe cartianu. Asa totul a fost bruiat. Spuneai ca ai incredere in institutiile statului? Pai tocmai am vazut ca melescanu respinge dosarele ministrilor invinuiti pe motiv ca sunt incomplete. Cat de pe fata, cat de jenant. Cica UE e cu ochii pe noi. Pai lui taricel i se rupe de treaba asta. A, si apropo de becali, imi place foarte tare de el de cand si-a lasat mustata. Ciobanul crede ca daca-si pune o masca de industrias interbelic o sa si fie la fel de distins. Saracu chiar nu-si da seama de ce paradoxuri se loveste in algoritmii lui logici. Adicatelea, el face politica pentru tara, il are pe Dumnezeu de partea lui (adica adevarul, dreptatea etc.) dar daca e vorba de prietenii si familiia lui, adevarul poate fi trecut in plan secund, ca-i vb de prieteni si de familie. Ce sarlatani, conduc cluburile astea o gasca de smecherasi, multi dintre ei fara liceu.Bun, hai c-am derapat in toate directiile. numai bine.
Vorba lui Cartianu: n-are nimic sfant in el. Bine, asta a spus-o mai demult.

dragos  •  18 ianuarie 2008, 15:21

Salut, Catalin. Felicitari pentru emisiunea de aseara. Mi-a parut rau c-a fost si becali prezent.Turcescu trebuia sa te invite numai pe tine si pe cartianu. Asa totul a fost bruiat. Spuneai ca ai incredere in institutiile statului? Pai tocmai am vazut ca melescanu respinge dosarele ministrilor invinuiti pe motiv ca sunt incomplete. Cat de pe fata, cat de jenant. Cica UE e cu ochii pe noi. Pai lui taricel i se rupe de treaba asta. A, si apropo de becali, imi place foarte tare de el de cand si-a lasat mustata. Ciobanul crede ca daca-si pune o masca de industrias interbelic o sa si fie la fel de distins. Saracu chiar nu-si da seama de ce paradoxuri se loveste in algoritmii lui logici. Adicatelea, el face politica pentru tara, il are pe Dumnezeu de partea lui (adica adevarul, dreptatea etc.) dar daca e vorba de prietenii si familiia lui, adevarul poate fi trecut in plan secund, ca-i vb de prieteni si de familie. Ce sarlatani conduc cluburile astea o gasca de smecherasi, multi dintre ei fara liceu.Bun, hai c-am derapat in toate directiile. numai bine.
Vorba lui Cartianu: n-are nimic sfant in el. Bine, asta a spus-o mai demult.

Cătălin Tolontan  •  18 ianuarie 2008, 15:22

dragos: multumesc, da’ nu sint de acord cu tine ca nu tb sa fie becali. dizarmonia e o forma de sanatate intr-o societate democratica. si tb noastra, a jurnalistilor, este sa furnizam informatii pt ca publicul sa inteleaga adevarul, nu sa stabilim noi adevarul )

2nash  •  18 ianuarie 2008, 15:23

Ar fi, intr-adevar o razbunare a sortilor ca, tocmai sub presedintia Basescu, Bucurestiul sa nu mai fie de dreapta. Tragedia e bucuresteanul de rand nici nu mai stie cu cine sa voteze, pentru ca acele structuri de putere despre care vorbiti sunt transpartinice. Bordurile stiu de ce.

dragos  •  18 ianuarie 2008, 16:18

De acord cu tine ca trebuie sa ai si opozitie – vorba lui moromete – cand expui o problema. Dar eu pur si simplu eram enervat de prezenta lui pentru ca nu puteam sa pricep intreaga prolema. Oricum, o sa urmaresc indeaproape povestea asta. Chiar sint foarte curios. Am vazut ca pe multi ii intereseaza daca e o ancheta la comanda politica sau nu? Auzi preocupari. Pai ce importanta are? Opinia publica vrea ca sumele corecte sa intre in conturile cluburilor, pentru noi investitii in stadioane, centre de copii si juniori, etc.
Copos se lamenta si ocolea intrebarile cum face tot timpul. Se mai bate cu pumnul in piept ca-i mare rapidist. Acum cativa ani ne arata la televizor cum copii de la rapid se antreneaza intr-o piscina disfunctionala, spunand ca rapidul e un club sarac. Pai daca banii din transferuri se duc in alte conturi…
Problemele astea sunt si la Dinamo. Atatia patroni, atatia jucatori vanduti de-a lungul anilor si ei n-au putut sa-si mareasca putin stadionul. Si turcu mai are si firma de constructii.Dar ei sunt caini pana la moarte. In fine, cum spuneam, o sa urmaresc indeaproape.Si ti-am notat si blogul. Numai bine.

alexandru petria  •  18 ianuarie 2008, 16:48

Ca un animal politic cu reflexe prompte, Băsescu simte că i se apropie funia de par.

andreic  •  18 ianuarie 2008, 21:12

Si daca Bucuresti-ul nu mai e de dreapta cui ajuta? Oricum clasa politica e o gasca care joaca un teatru profesionist in fata electoratului. Credeti ca ceea ce conteaza e orientarea doctrinara pentru politicieni? Sunt convins ca important e banul pe care il fac impreuna…

htp  •  19 ianuarie 2008, 17:20

MANAGER LEAGUE
Online multiplayer football management

Peste 27.000 manageri, mulţi români, o comunitate haioasă şi unită. Vei fi ajutat la tot pasul de câte ori ai nevoie (Ghidul utilizatorului, Manualul, FAQ, Quick start guide, Ghid despre tactici, …….., şi în special Forumurile, unde sunt online o mulţime de manageri la orice oră).

http://www.managerleague.com?ref=79165

SE APROPIE FINALUL CAMPIONATULUI. CINE PROMOVEAZĂ, CINE RETROGRADEAZĂ? GRĂBEŞTE-TE ŞI FII MANAGERUL ECHIPEI FAVORITE!!!

MANAGER LEAGUE
Online multiplayer football management

Peste 27.000 manageri, mulţi români, o comunitate haioasă şi unită. Vei fi ajutat la tot pasul de câte ori ai nevoie (Ghidul utilizatorului, Manualul, FAQ, Quick start guide, Ghid despre tactici, …….., şi în special Forumurile, unde sunt online o mulţime de manageri la orice oră).

http://www.managerleague.com?ref=79165

SE APROPIE FINALUL CAMPIONATULUI. CINE PROMOVEAZĂ, CINE RETROGRADEAZĂ? GRĂBEŞTE-TE ŞI FII MANAGERUL ECHIPEI FAVORITE!!!

MANAGER LEAGUE
Online multiplayer football management

Peste 27.000 manageri, mulţi români, o comunitate haioasă şi unită. Vei fi ajutat la tot pasul de câte ori ai nevoie (Ghidul utilizatorului, Manualul, FAQ, Quick start guide, Ghid despre tactici, …….., şi în special Forumurile, unde sunt online o mulţime de manageri la orice oră).

http://www.managerleague.com?ref=79165

SE APROPIE FINALUL CAMPIONATULUI. CINE PROMOVEAZĂ, CINE RETROGRADEAZĂ? GRĂBEŞTE-TE ŞI FII MANAGERUL ECHIPEI FAVORITE!!!

super  •  22 ianuarie 2008, 14:25

Fete,masini gratuit download http://poze.outsdr.com

Tudor  •  27 ianuarie 2008, 14:22

alexandrupetria@,funia se apropie de par doar in cazul lui Tariceanu si al acolitilor lui de la guvernare!
Basescu va fi sprijinit in continuare cum s-a vazut si la referendumul pentru demitere de anul trecut!Iar daca n-o va face Bucurestiul,o va face restul tarii!Daca n-au iesit oamenii prea multi la europarlamentare,asta nu e un criteriu!Multi nu prea au inteles cu ce se mananca aceste alegeri.La locale si la parlamentarele de anul acesta prezenta va fi mult mai ridicata.Problema e ca la parlamentare nu prea ai mult de ales.