Jurnalistii ies din CRP

Asociatia Jurnalistilor din Romania incearca sa devina organizatia reprezentativa a breslei dupa ce ieri jurnalistii au decis sa paraseasca CRP la finalul Adunarii Genrale din februarie. Despre alegeri au relatat, printre altii, Evenimentul Zilei, Hotnews, Beldie.

duminică, 20 ianuarie 2008, 11:58

Asociatia Jurnalistilor din Romania incearca sa devina organizatia reprezentativa a breslei dupa ce ieri jurnalistii au decis sa paraseasca CRP la finalul Adunarii Genrale din februarie. Despre alegeri au relatat, printre altii, Evenimentul Zilei, Hotnews, Beldie.


Comentarii (8)Adaugă comentariu

altcineva  •  20 ianuarie 2008, 15:54

As vrea sa stiu ce a facut concret pina acum CRP pt. jurnalistii romani si ce credeti ca va putea face noua asociatie? De ce se schimba numele acestei organizatii? Multumesc!

andreic  •  20 ianuarie 2008, 15:59

CRP a functionat cam haotic. in sensul ca in el erau membrii atat angajatori(patroni de presa)cat si angajati. Atunci in fata cui mai aparau drepturile breslei? Eu cred ca ar trebui sa functioneze ca un sindicat acest nou organism creat

alexandru petria  •  20 ianuarie 2008, 17:15

Care-i câştigul dacă se intră în noua organizaţie?

Alexandra  •  20 ianuarie 2008, 22:34

Clubul Roman de Presa este o asociatie a patronilor. de aceea, jurnalistii, simtindu-se nereprezentati corect (ceea ce se intampla pe buna dreptate) au decis a isi infiinteze propria asociatie. De aici, AJR-ul. Nu se schimba doar numele, se schimba sociatia. „CRP” este un brand care apartine patronilor.

decizia de ieri a vizat iesirea din CRP si intrarea in noua organizatie, separat de CRP. s-a discutat si eventualitatea discutiilor cu CRP-ul pe proiecte. Asta, dupa 9 februarie, cand are loc consiliul de onoare al CRP.

sper ca e clar. daca nu, mai cititi si presa si statutul AJR. 🙂 e de folos, zic. 🙂

Felicitari pentru „functie”, ca sa zic asa. 🙂

CELE MAI TARI STIRI DIN LUMEA SPORTULUI  •  21 ianuarie 2008, 2:09

becali.com

cel mai tare site din romania