Datoria lui Rednic

Antrenorul Rednic e atît de bun încît nu-l poate strica decît impresarul Rednic. Păcat! Păcat de atîta muncă, de atîta pricepere, de rezultatele sale şi de stilul elaborat al echipelor pe care le conduce.

marți, 22 ianuarie 2008, 9:41

Antrenorul Rednic e atît de bun încît nu-l poate strica decît impresarul Rednic. Păcat! Păcat de atîta muncă, de atîta pricepere, de rezultatele sale şi de stilul elaborat al echipelor pe care le conduce.

De pildă, nu e normal ca Adrian Porumboiu să-şi trateze polemic un fost antrenor. Care a salvat echipa de la retrogradare. Ce contează dacă s-a dus la nu ştiu ce meci într-un hotel din Huşi? A ajuns Huşiul un fel de Yalta?

Numai că Porumboiu ştie probabil alte lucruri despre conduita profesională a lui Rednic. De aceea, antrenorul nici nu-i răspunde şi se lasă măcinat, atît de vasluian, cît şi de Măldărăşanu.

Cînd Rednic e numit „comisionar” ceva se zdruncină în noi, în fiecare dintre cei care sînt bucuroşi că un antrenor tînăr, un om civilizat, un fost internaţional a ajuns să conteze în fotbalul românesc. Numai că e şi treaba lui Rednic să ne ajute! Să ne ajute să-l preţuim, să-l apărăm, să-i salutăm succesele cu echipele pe care le conduce.

Dacă ar fi aşa de strîmb pe cît lasă acuzatorii săi să se înţeleagă, el n-ar fi avut rezultatele de pînă acum. E imposibil, ca antrenor, să reuşeşti să te impui dacă îţi sapi propriii jucători şi creezi privilegii celor care, la rîndul lor, te privilegiază pe tine.

Pe scurt: Rednic are o datorie faţă de el însuşi. Să-şi respecte talentul.


Comentarii (47)Adaugă comentariu

eeee  •  22 ianuarie 2008, 21:47

rednic nu are caracter ca om….antrenorul e bunicel

eeee  •  22 ianuarie 2008, 21:48

si opus andone are mai mult caracter dar e un antrenor mai slab…

rainman70  •  22 ianuarie 2008, 21:48

Mai devreme sau mai tarziu o sa faca si la rapid ce a facut la Dinamo! comportament de IUDA!!!

HON  •  22 ianuarie 2008, 21:53

iuda? Mai bine zis Brutus.. Nu uita , e ranchiunos si loveste miseleste cand nimeni nu se asteapta. that’s Rednic

www.fabricadezvonuri.blogspot.com  •  22 ianuarie 2008, 21:54

Rednic are o singura problema si aceea ca el are impresia ca ramane la un club o vesnicie si aduce acuze celorlalte cluburi, uitand ca meseria de antrenor este una dintre cele mai nesigure din sport.

MI-mi  •  22 ianuarie 2008, 21:58

Si e curios ca nu a invatat nimic dupa ce s-a fript serios la primul sau contract la Rapid. De pe post de castigator al campionatului, a fost alungat fix de ziua lui.

Sport  •  22 ianuarie 2008, 22:00

Mare adevar s-a spus mai sus… Rednic nu are caracter… dar ca antrenor e bun 🙂

neghinita  •  22 ianuarie 2008, 22:13

rednic are stofa, cerebel,ambit, dorinta, putinta.rednic prin rapid poate dovedi ca este cel mai bun antrenor din tara.
rednic trebuie sa renunte la polemici ieftine de tip porumboiu, a mincat o piine la vaslui, indiferent ce cerne astazi prumboiu, cu razvan, pentru ca timpul e cel mai bun judecator,
dar, rednic trebuie sa aiba vina, nerv, pozitie, fler, har, cural,oua, fata de cel mai teribil patron din fotbalul rominesc, george copos.rednic trebuie sa puna conditii, de transferuri, nu de tip silvasan, baly, fernandez,oprita, valy nastase,acum leonard, etc,
cind renunti la un virf ca mazilu, nu trebuie sa mai vorbesti de titlu.cind din 5 jucatori doriti in gura mare de patron, tu spui intii ca nu/i vrei, apoi ca i/ai vrea, dar la pret copos, nu ptretul corect,cind oscilezi, ai dubii in loc de oua, cind taci si vorbesti cind nu trebuie, cind n/ai pe nimewni cu care sa teconsulti, sa te racoresti, e greu sau f. greu.raspunderea rezultatelor va fi a sa, nu a transferurilor nerealizate.
un dialog sincer cu galeria rapidistilor, nu corsicanu laudarosul si bodyguardul, ci cu xclubul aristrocratic, cu foste glrii ale rapidului, de la puiu la rica, de la nae lupescu la lupu, iencsi, nico, bratu, pancu, etc., atunci pirtia lui copos se va lati si deschide multor iubitori rapidisti. am zis.

hanukkah  •  22 ianuarie 2008, 22:26

A FACUT CINEVA UN RESEARCH SI PE SOTIA LU’ REDNIC? E POSIBIL CA PARTEA ASTA INTUNECATA A LUI SA VINA TOCMAI DE ACOLO. AM INTELES CA E IN IMOBILIARE? POATE FACE BANI MAI FRUMOSI DECAT EL, SI IL ‘SFATUIESTE’ SA CASTIGE MAI BINE DIN FOTBAL SI ACTIVITATI COLATERALE FOTBALULUI. STITI CUM SUNT UNELE NEVESTE…

mihai  •  22 ianuarie 2008, 22:54

Rednic e cu o clasa peste ceea ce poate un antrenor normal. Ii dai jucatori slabi…iti face o echipa medie, ii dai jucatori bunicei…iti creaza o echipa de top… ii dai jucatori buni… iti creaza o echipa de top. Echipele de top au mereu suisuri si coborasuri. Ce conteaza polemicile si tensiunea atata timp cat sunt rezultate? Pacat ca o echipa are si coborasuri. Atunci iti dai seama ce inseamna ca un bobarnac strica un intreg sistem.

Rapid Visiniu  •  22 ianuarie 2008, 22:54

Rednic n-o sa fie iubit niciodata cum a fost si este Razvan,un caracter exceptional!Iar eu daca tin cu Rapid nu tin pentru cupe si flori si pentru acel spirit al Rapidului care se bazeaza pe caractere adevarate!
Multumim Razvan!

Rapid Visiniu  •  22 ianuarie 2008, 22:55

Rednic n-o sa fie iubit niciodata cum a fost si este Razvan,un caracter exceptional!Iar eu daca tin cu Rapid nu tin pentru cupe si flori CI pentru acel spirit al Rapidului care se bazeaza pe caractere adevarate!
Multumim Razvan!

Andrei Militaru  •  22 ianuarie 2008, 22:57

Adevarul e ca a stat ca mieluselul, a indurat si acum se razbuna pe cei care nu i-au vazut scaunul prea sigur in giulesti
http://www.andreimilitaru.wordpress.com

marius  •  22 ianuarie 2008, 23:00

multumesc, pt cartea trmisa. a ajuns si este asa cum m/am asteptat. multumesc si pt autograf. succes in continuare!

dadu  •  22 ianuarie 2008, 23:06

Analiza buna.

stefan  •  22 ianuarie 2008, 23:29

Mie mi se pare Rednic un foarte bun antrenor. Cu mult peste Razvan Lucescu, chiar peste Andone, iar Sabau nu are deocamdata performante. Gresesc cei care uita performantele lui cu Rapid, faptul ca a salvat pe F.C.Vaslui sau stilul in care a castigat cu Dinamo.Este un mare antrenor!

jock  •  22 ianuarie 2008, 23:32

Rednic este un antrenor f.b.Il vad in viitor la nationala.

alexei  •  22 ianuarie 2008, 23:38

ANTRENOR DE NOTA 10 , OM DE NOTA 4

linistit  •  22 ianuarie 2008, 23:38

Multumesc si pe acest blog pentru cartea promisa si oferita. Cat il priveste pe Mircea Rednic, eu il consider cel mai bun antrenor din Liga 1, are un caracter mai dificil. La nationala ar face o treaba excelenta, are stiinta jocului, stie ce sa le ceara elevilor, e un antrenor ofensiv care are idei si cultura fotbalistica.

puncerul  •  22 ianuarie 2008, 23:48

La fel ca si mentorul lui antrenor bun caracter 0000

endorama  •  22 ianuarie 2008, 23:50

mda.. cum mai ziceam la un moment dat: cand interesul nu-i distorsioneaza discursul, Tolo scrie f bine… articolul de fata e dovada

Radu  •  23 ianuarie 2008, 0:03

Cataline, iti explic eu in doua vorbe, taticu: asa a invatat el de la Lucica belaliul, foamea de bani, ce, te faci ca nu stii?

ps.dar cum tu il pupi in dos pe defunctul de Chirila securistul an de an…

endorama  •  23 ianuarie 2008, 0:03

pe de alta parte, poate nu i-ar strica lui Tolo sa schimbe cuvantul ‘Rednic’ cu ‘Tolo’ in articolul lui, sa inteleaga cuvantul ‘comision’ ca pe o metafora si sa-l citeasca o data ca atare doar pentru el insusi. dar no… e mai simplu sa faci morala altora decat sa respecti tu ceea ce ceri de la ceilalti….

Andrei  •  23 ianuarie 2008, 0:06

Rednic este cel mai bun antrenor pe care l-a avut Romania in ultimii 20 de ani. Mult peste Piturca, Andone si chiar Mircea Lucescu. Sunt sigur ca va ajunge mare, chiar si la nivel euroean. Are intradevar un caracter mai dificil, dar este un om bun.
Vorbesc in cunostinta de cauza, il cunosc bine.

Bosu  •  23 ianuarie 2008, 0:07

Mah, de ce dreaq te bagi in seama fara sa fie treaba ta !!!
Mah, obositule, Husi nu e Yalta (desi nu pot sa inteleg aceasta apropiere nefireasca, aproape tampa), insa el nu area ce cauta in cantonamentul Clubului din Vaslui dupa meciul direct ….
Mai ales in conditiile in care Liga I nu e o intrecere a gentelmen-ilor …
Asa ca, eu zic ca nea POrumb ala are dreptate …

Daca esti fair play, zi-mi si mie de unde asocierea Husi-Yalta …. Eu unul nu cred ca o sa pot dormi la noapte gandindu-ma la semnificatiile adanci ale acestei destepte si mult prea ingenioase remarce …

..?????

Dan  •  23 ianuarie 2008, 0:14

Draga Cataline sa stii ca e foarte usor sa critici pe alti,dar nu uita nicodata ca daca nu ar fii Rednic si altii ca el voi ati fi someri ca altceva nu prea cred ca stii sa faci.
Eu nu sant fan Rednic cu toate ca sant RAPIDIST dar,toti avem defecte de exemplu fa un sondaj cu parerea oamenilor din fotbal despre voi ziaristi sportivi sa vezi ce iese
EXEMPLU DE INTREBARE:
EXISTA SANTAJ IN PRESA SPORTIVA ?

orasuliasi  •  23 ianuarie 2008, 1:18

Rednic a pierdut in ceea ce priveste fair-playul. Are ceva rezultate, dar trebuie sa ne intrebam si de ce a fost dat afara de la atatea echipe? Daca era un antrenor grozav n-ar mai fi stat in Romania.

alex  •  23 ianuarie 2008, 1:30

tolo,nu poti sa iti cauti altceva de lucru?

The Coach  •  23 ianuarie 2008, 4:19

P.S.I am coach not an agent!

eldorado  •  23 ianuarie 2008, 9:08

Pentru Rednic urmatorii 2 ani sunt cruciali pentru viitorul lui.Daca reuseste ceva performante cu Rapid in campionat si eventual in CL sau UEFA,atunci va gasi un contract bun in Occident si va avea calea deschisa.Daca nu va fi nevoit sa se complaca in mizeriile Ligi lui Mitica.Cred ca pentru scopul lui maret foloseste toate mijloacele posibile.Oricum a demonstrat ca este un antrenor f. bun nu numai prin rezultate ci mai ales prin stilul de joc al echipelor antrenate de el.

http://poze.outsdr.com  •  23 ianuarie 2008, 9:17

Rednic e cu mai multe fete, eu la bani lui din imobiliare mi-as fi facut o echipa fara sa fie sluga lui Copos sau a dinamovistilor

silviu pana  •  23 ianuarie 2008, 9:21

CUI FOLOSESTE ?
TE INTREBI CAND VEZI CIRCUL PANCU CUI FOLOSESTE ? TOATA LUMEA STIE CA DACA G.COPOS AR FI REZISTAT PRESIUNII SUPORTERILOR, PANCU JUCA ACUM LA STEAUA.E MESERIA LUI DIN CARE ISI CASTIGA BANII PENTRU ACUM SI MAI TARZIU.PROBLEMA E ALTA:DE CE DATORITA UNEI AMBITII ABSURDE UN JUCATOR TANAR CA HEREA SA FACA TUSA LA RAPID ,FACANDU-I LOC UNUIA DE 31 ANI,CARE IN ‘GAURA’ DE MIJLOCASI DE LA STEAUA AR FI AVUT LOC SI NU MAI ADUCEA STEAUA VRE-UN MIJLOCAS EXOTIC,JUCA UN ROMAN.ASA LA RAPID E INFLATIE DE MIJLOCASI ,VINE UNUL DE 31 DE ANI ,DUPA CE AI DAT AFARA UNUL DE 33ANI CA SA JOACE CEI TINERI,DAR TREBUIE SA-I FACI LOC LUI PANCU ,CA VREAU SUPORTERII,IAR UNDE E NEVOIE DE MIJLOCASI -LA STEAUA-ADUCEM MERCENARI.OARE NU INTELEGEM CA ASTA E MESERIA LOR(FOTBALISTII MA REFER) SI JOACA ACOLO UNDE E NEVOIE CA SI NOI CARE LUCRAM ACOLO UNDE NI SE CERE.

corneliu popa  •  23 ianuarie 2008, 9:22

Este adevarat, Rednic nu este „curat” 100%. Insa trebuie sa-i dam circumstante atenuante pentru simplu motiv ca ramas, dupa Piturca, singurul antrenor roman care se aproprie de ceea ce numesc englezii, manager!!! Mai este mult pana departe, dar el catre asta se indreapta. Poate sa fie blamat, injurat, este antrenorul roman,tanar, care a castigat cu doua echipe diferite campionatul. Trebuie sa va declar ca sunt suporter, la baza, progresist, dar atata timp cat nu suntem in Prima Divizie sunt sustinator al Stelei, insa in fata evidentei, n-am ce face si-l admir pe Rednic pentru profesionalismul lui, cu minusuri si plusuri. Parca lucrurile bune facute de dl Rednic sunt mai multe decat cele rele!!

Sport  •  23 ianuarie 2008, 9:31

Spunea cineva mai sus ca il vede pe Rednic in nationala in viitor… nici gand! 🙂

Rapi  •  23 ianuarie 2008, 9:34

rednic spunea ceva vreme ,ca la dinamo,in tinerete, avea un concurent pe post.Ce-a facut ca sa devina titular? A colportat.A devenit titular.A trecut momentul, si el prin viata.Dar a ramas ca in tinerete.Colportor.

sageatta  •  23 ianuarie 2008, 9:57

http://www.youtube.com/profile?user=adidinamoo

sageatta  •  23 ianuarie 2008, 9:58

rednic cand era mic http://www.youtube.com/profile?user=adidinamoo

adrian  •  23 ianuarie 2008, 10:33

Rednic e categoric cel mai bun antrenor roman.Poat n-ar trebui sa ie lasat s se ocupe de transferuri.Iar trebu un presedinte gen MM sau Vama,dar la Rapid e haos…

rusfamily  •  23 ianuarie 2008, 10:50

O fi stiind Porumboiu ceva…si Rednic stie si mai bine asa ca tace:) http://www.kraftmedia.ro

http://poze.outsdr.com  •  23 ianuarie 2008, 11:35

Peste 16,000 poze http://poze.outsdr.com

gabry  •  23 ianuarie 2008, 12:21

dupa cum zicea dadu, tolo ai facut o analiza buna

mures  •  23 ianuarie 2008, 12:29

mai stiu inca cel putin 4 antrenori din Liga I care i-au comisioane din transferuri, comisioane direct de la jucatori ca sa fie titulari sau macar in lot , si asa mai departe.De Rednic auzim acuma, ca s-a certat cu Porumboiu, dar altfel nu auzeam nimic.de Piturca ati stiut ceva pana nu a plecat de la Steaua?e o boala a fotbalului romanesc din pacate:dau bani ca sa joc!!!!si asa nu mai apar talentele pe gazon…………….

parior  •  23 ianuarie 2008, 12:31

w w w . p a r i o r . b l o g s p o t . c o m

raducu  •  23 ianuarie 2008, 16:36

citez:”antrenor de 10 caracter de 4″.la rapid a fost angajat pt calitatile de antrenor nu sa tina slujbe la biserica sau sa tina expirati pe banca asa ca lasati l in pace.poate pt a fi antrenor bun tb sa fii si dur si pervers mai stii?!

Optimus  •  23 ianuarie 2008, 16:49

„Ce contează dacă s-a dus la nu ştiu ce meci într-un hotel din Huşi? A ajuns Huşiul un fel de Yalta?”

Citesc, ma frec la ochi, mai citesc odata. Cum dracu sa nu conteze cand tu, ca patron, afli ca antrenorul echipei tale se intalneste prin hoteluri cu reprezentanti ai altor echipe?

Vina lui Porumboiu e ca nu l-a dat afara a doua zi, facand publica tarasenia.

andy  •  23 ianuarie 2008, 17:24

Pai rednic nu s-a impus nicaieri……..faptul ca a stat un an, a castigat tot ce se putea, nu inseamna ca s-a impus. Uitati-va la marile echipe, gen milan, arsenal sau manchester, unde antrenorii se impun ani la rand. Rednic era deja dupa un an condus de jucatori…..normal, in anul in care au castigat tot nu ieseau la iveala aceste mizerii, dar dupa ce au pierdut 2 meciuri s-au schimbat treburile. Sa se impuna undeva mai multi ani si atunci mai vb.
Si ce asa de mari performante a reusit rednic?
A castigat un campionat sau doua si o cupa? Nimik nu s-a vazut in cupele europene, nici cu rapid, nici cu dinamo……pai campionate a castigat si cartu, si olaroiu, si nu sunt asa mari antrenori considerati.

ioan  •  26 ianuarie 2008, 15:50