Cum creşte fotbalul

Nu e suficient să creşti. Orice creşte. Pomii, afacerile, loturile de jucători, creditele şi consumul pînă cînd bursele intră pe roşu şi analiştii încep să vorbească despre „rectificări” şi „adjustări”, eufemisme care înseamnă că lumea tremură din încheieturi.

vineri, 25 ianuarie 2008, 1:00

Nu e suficient să creşti. Orice creşte. Pomii, afacerile, loturile de jucători, creditele şi consumul pînă cînd bursele intră pe roşu şi analiştii încep să vorbească despre „rectificări” şi „adjustări”, eufemisme care înseamnă că lumea tremură din încheieturi.

Echipele noastre au crescut. Au avut cea mai puternică campanie de transferuri din Liga 1. Acum încep problemele. Portughezii lui CFR Cluj îl preferă în poartă pe compatriotul lor Nuno Claro, numai că Andone şi conducerea îl vor pe canadianul Hirschfeld. Lupta naţiunilor, iată o temă pentru care cluburile noastre n-au fost pregătite. O vor învăţa.

Altă temă delicată. Salariile. „Dacă vine un columbian care vrea de 450.000 de euro pe sezon, îi dau 600.000 primă de instalare şi atunci rămîne un salariu de 250.000 de euro anual ca să nu-mi arunc echipa în aer”, e politica lui Gigi Becali. Da, se poate. Numai că, şi aşa, Dică rămîne la jumătate din salariul unui jucător abia transferat şi care n-a apucat să probeze nimic.

Complicat, nu? Şi injust. Fotbalul e industrie şi jucătorii se folosesc de asta atunci cînd iau bani mulţi. Trebuie să accepte şi dezechilibrele pieţei. Piaţa înseamnă context, oportunitate, curaj, risc. Nu neapărat cel mai bun cîştigă, nu neapărat cel loial e mai bine plătit. Complicat, da!

Fotbalul nostru a intrat într-o nouă etapă. Cu peste 15 milioane de euro pe an din drepturile TV, de trei ori mai mult decît pînă acum!, cu salarii de peste 30.000 de euro pe lună şi cu preşedinţi şi patroni care trebuie să gestioneze creşterea. Să nu ne plîngem! Asta am vrut!


Comentarii (63)Adaugă comentariu

ALIN  •  25 ianuarie 2008, 17:06

JOS COMUNISMU,JOS MILITIENII DIN FRUNTEA LPF,MITICA DRAGOMIR LA PUSCARIE!

DC  •  25 ianuarie 2008, 17:47

isi vor lua o MARE TZEAPA daca vor cumpara drepturile cu 15 milioane. nu-si vor scoate banii nici in 5-10 ani. poate sa revanda bucata cu bucata cate un meci dar nici asa nu vad cum….. Romanii n-au bani sa plateasca ppv. mai bine mergem pe stadion in in felul asta sustinem echipa favorita si vedem meciul live…..

DC  •  25 ianuarie 2008, 17:55

@ simplu suporter
tu crezi ca jucatorii romani care pleaca in strainatate au salariu mai mare decat al celor din tara respectiva? ce logica e asta? astept explicatii? s-a creat o psihoza ca jucatorii din strainatate sunt mai buni, dar o sa vedeti ca gogoasa se va dezumfla foarte repede in cativa ani si vom ajunge tot la romanasii nostri.

iusti  •  25 ianuarie 2008, 18:13

poate ca pe langa bani multi o sa atraga si ceva… performante. ca de transferuri de astea bomba… m-am plictisit.

iusti  •  25 ianuarie 2008, 18:20

hai craiova!

Gooroo  •  25 ianuarie 2008, 22:42

Copos pe tusa, cind fotbalul va fi condus de manageri pregatiti si nu de bengoshi cu tulburari de personalitate vor exista roade.
CFR arata ca se poate cu straini, ca nu-s romanii chiar asa de asigurati cu produs local pentru a cistiga.
venirea mai multor straini vor ajuta si „produsul locaL”, ai nostri fiind nevoiti sa traga mai tare pentru a se impune.

ioan  •  26 ianuarie 2008, 15:46

fotografii cu cele mai cunoscute fete din lume http://poze.outsdr.com

Dragos  •  26 ianuarie 2008, 17:24

Deocamdata suntem mult prea mici si…..nestiutori ! si cel mai rau…..CALICI ! Alergam dupa un os care nis e tot flutura pe la bot dar nu putem sa il apucam…ucl! Astia suntem si asa o sa ramanem ! Pana o sa dispara toti falsii astia din fotbal, ca nu e unul serios care sa vorbeasca asa cum gandeste sau invers! Totul pt putere, spaga, bani,imagine stii Cataline…..am tot incercat sa controlez acest sentiment si nu prea imi iese…..imi este rusine ca sunt roman ! Sincer !

Sohil  •  27 ianuarie 2008, 15:13

1. De va castiga Boom drepturile de televizare si ma va obliga sa platesc, voi raspunde simplu: voi refuza sa ii dau bani escrocului de Vantu, caruia nu i-a ajuns FNI-ul, mai vrea sa exploateze si pasiunea ( e drept ca greu de inteles) bizonilor pentru fotbal. Microbistii greci au facut la fel si au castigat( s-a renuntat la sistem), dar noi avem talentul de a nu invata de la altii decat lucrurile rele.
2. CFR-ul a reusit sa blocheze absurd evolutia unui jucator de la nationala de tineret( Radu Marginean), pentru a face loc in echipa unor mediocri precum Dani sau Leao. Nu e in regula. Dupa ce ca nu prea mai producem nimic, nu avem grija nici de putinele flori salbatice rasarite in spatiul asta binecuvantat de Dumnezeu si batjocorit de om.

FHM  •  30 ianuarie 2008, 17:44

FHM Romania Calendar2008 http://poze.outsdr.com

Nokia 6300  •  4 februarie 2008, 23:30

Ideea este ca totul se plateste… si distractia se plateste. Intr-un fel sau altul, cu sau fara pay per view, noi suporterii tot scoatem banii…

MADA  •  7 februarie 2008, 15:28

http://mada-sites.blogspot.com/

lupisoru  •  11 martie 2009, 20:04

toata lumea isi indreapta privirile doar la fotbalul mare nimeni nu-si da interesul pentru echipele mici.sint jucator de fotbal la o echipa dintro liga inferioara care este la un pas sa fie exclusa di campionat din cauza unui primar care ne crede niste copii pe care ii pacaleste cu o bomboana.o intrebare am unde sunt banii din fondurile pentru sport?lasatii pe copos,becali sau borcea ei sau facut oameni pe spatele fotbalului.uitativa pe yutube la as colceag si o sa vedeti munca unui singur om pavel florin.va rugam ajutati o echipa care este un farmec pentru noi acesti simpli jucatori de fotbal.multe salutari si tinetio tot asa sunteti cei mai tari.