Custodele posac

s.jpgGeorge N. Gherghe, 88 de ani, socotit unanim drept părintele arbitrajului românesc, a suferit un atac cerebral şi este internat în stare stabilă. Asta e o ştire.

vineri, 25 ianuarie 2008, 9:02

s.jpgGeorge N. Gherghe, 88 de ani, socotit unanim drept părintele arbitrajului românesc, a suferit un atac cerebral şi este internat în stare stabilă. Asta e o ştire.

El este cel care i-a descoperit, printre alţii, pe Rainea, Crăciunescu şi Porumboiu. Asta e o excepţie.

George N. Gherghe n-a fost văzut niciodată cu o sacoşă încărcată la plecarea de la vreun meci pe care l-a supervizat. Acesta e un destin.

Probabil că doar fotografia vă ajută să vi-l amintiţi. Retras şi ursuz, el este genul de personaj cu care nu poţi face nici o emisiune tv de 5 minute, dar care a fondat 50 de ani de arbitraj românesc. Bun şi rău, cinstit şi corupt, arbitrajul a mers înainte şi pentru că osia integrităţii sale a rămas înfiptă în conştiinţa bărbatului posac. Nu e mult spus! Poate patetic, dar nu mult! Fără George N. Gherghe, n-ar fi avut cine să judece o fază, pentru că, aproape oriunde ai fi întors capul, găseai opinii pătimaşe sau de-a dreptul cumpărate.

Dacă e adevărat că lumea nu e moştenită de la părinţii noştri, ci împrumutată de la copiii noştri, atunci copiii arbitrajului românesc, de la Igna la Tudor şi de la Crăciunescu la Balaj, ar trebui să se roage acum pentru păstrătorul lumii lor.


Comentarii (37)Adaugă comentariu

bibi ionescu-chitara bass  •  25 ianuarie 2008, 21:08

las-o jos ca macane, coane!

bara kobama  •  25 ianuarie 2008, 21:11

pai cin’ sa-l fi vazut cu sacosele? Cand arbitra tataie asta…dom’le,de unde l-ati scos?…auzi frate…fondatorul…descoperitorul lui rainea…

aaa  •  25 ianuarie 2008, 21:14

da. asa e

venom19  •  25 ianuarie 2008, 21:19

Extraordinar… Cel care pastorea arbitrajul supus regimului prin anii ’80, nu? Mare om, mare caracter…

Mai aveti un pic si ridicati in slavi tortionarii securitatii doar pentru ca sunt pe moarte.

andrei  •  25 ianuarie 2008, 21:24

bai venom ai prins anii 80?
vorbitul din auzite e usor..

Cătălin Tolontan  •  25 ianuarie 2008, 21:34

bara kobama: meci supervizat, nu arbitrat. Vorbesc despre ce se intimpla acum 10 sau 5 ani, nu acum 50.

Cătălin Tolontan  •  25 ianuarie 2008, 21:35

venom19: nu dai voie unui om care a lucrat inainte de 1989 sa fi fost integru?

Matei  •  25 ianuarie 2008, 22:04

Eu nu am auzit pana acum de acest domn, dar banuiesc ca sunt si oameni discreti in fotbal. Totusi, se pare ca arbitrii crecuti inainte de 89 (Igna, Porumboiu, Craciunesc, etc) au fost mai buni decat cei promovati acum.
Interesant ar fi de aflat cine l-a „descoperit” pe Corpodean . Nu stiu de ce, dar rezonanta numelui aduce cu Gloria Bistrita .

Esti nebun  •  25 ianuarie 2008, 22:05

Arbitrii romani au fost, sunt si vor fi corupti, iar faptul ca arbitrajul romanesc a mers inainte, nu are nicio legatura cu vreo persoana anume. Meciurile trebuiau arbitrate oricum…si de oricine. E respectabil ca omul asta a ramas sanatos la minte pina la 88 de ani, dar faptul ca a ramas „infipt” atitia ani poate spune cite ceva si despre caracterul lui. Cine il cunoaste ramane sa si judece ce fel este acesta.

red baron  •  25 ianuarie 2008, 22:33

a trebuit un evenimnent trist ca sa mai scrieti un articol bun,de cand cu dnaul ziarul a devenit de necitit,toata redactie in frunte cu dumneavoastra si colega de la ultima pagina scrieti groaznic,pt ca se vede ca nu mai puteti fi impartiali,acest articol insa este de apreciat si nu pot decat sa ii urez sanatate domnului Gheorghe

Sport  •  25 ianuarie 2008, 22:51

Ma intristeaza sa vad un om suferind… totusi nu cred ca trebuie ridicat in slavi…

radu  •  25 ianuarie 2008, 23:17

@catalin
asa e,tatal meu a fost arbitru, imi povestea despre cat de sobru era acest om si de prestanta lui, care impunea respect. cei care scriu aici probabil ca nu stiu nimic despre el. asta e, se traieste numai in prezent…

andrei80  •  26 ianuarie 2008, 0:02

Imi pare rau dar nu am auzit de acest om. Am dat o cautare pe wikipedia si nimic. Am mai dat o cautare pe google dupa „George N. Gherghe” si la nr. 2 am gasit… blog-ul dlui. Tolontan. Intrebari: 1. Daca acest om, caruia ii doresc multa sanatate, a fost asa de important de ce nu apare nimic de el ? 2. Ce i-a retinut pe domnii de la gsp, sa scrie de acest „descoperitor de talente” inainte sa ajunga pe patul de spital ??? Nu cumva un necrolog se vinde mai bine decat un articol „de fond”. Sa va fie rusine !

Laur  •  26 ianuarie 2008, 1:31

Un alt arbitru bun care l-a invatat pe Porumboiu arbitrajul a fost Sandulescu Constantin.

mihai  •  26 ianuarie 2008, 12:48

cataline, editia tipartita de azi e varza rau frate, dpdv tehnic (si nu numai). la ce am dat eu 8000 de lei, sa vad pagini cu scrisul miscat si neinteligibil???? stiu, intrebare retorica….. mai ocupa-te si de asta ca asa va pierdeti cititorii. daca se mai intampla imi bag picioarele si-l citesc si eu pe net , gratis.

giginho  •  26 ianuarie 2008, 13:43

dar care a fondat 50 de ani de arbitraj românesc. Bun şi rău, cinstit şi corupt, arbitrajul a mers înainte şi pentru că osia integrităţii sale a rămas înfiptă în conştiinţa bărbatului posac. Nu e mult spus! Poate patetic, dar nu mult! Fără George N. Gherghe, n-ar fi avut cine să judece o fază

adica daca nu era „posacu” tau Romania era acum o tara fara arbitrii?

memo  •  26 ianuarie 2008, 13:51

Bai Tolontane n-ai mai scris un articol k-lumea de anu’ trecut, ce se-ntampla?? acum imi zici mie de nu stiu ce batran care cica e tatal arbitrajului romanesc si de care n-a auzit nimeni

nastyb0y  •  26 ianuarie 2008, 15:26

———
Daca toata lumea este de acord , inclusiv Tuca Marius, ca presa se indreapta spre „imbecilizare” , „internetizare” si „tabloidizare” , voi ce mai asteptati ? Urma care sa ingroape turma ?
Dumnezeu sa il ierte pe nea Gheghe ….

Dragos  •  26 ianuarie 2008, 17:17

Mult prea multi pusti care nu au nici o treaba cu fotbalul dar care isi spun parerile absurde! Pai mai baieti, omul asta e intemeietorul arbitrajului romanesc, Dumnezeu sa-l odihneasca ! Nu mai vorbiti din auzite…..va faceti de ras !

MaRiA  •  26 ianuarie 2008, 18:01

Esti interesat de sport?Esti mai bun,vrei sa demonstrezi cuiva?Vino si inregistreaza-te pe cel mai tare forum Sport1 http://www.sport1-forum.com/index.htm .Aici esti cu noi,primeste stiri noi,dezvaluiri,marturisiri,vedete,echipe.Vei paria Liga1,Vei participa la cele mai tari concursuri,Vei intra in lumea fotbalului.Sport1 Impreuna o echipa!!

AVRAM CORNEL  •  26 ianuarie 2008, 19:55

Este un adevar incotestabil ca d-nul Gherghe este cel mai curat om din arbitrajul Romanesc.Ma doare cand de un om ca dumnealui se gasesc indivizi sai balaceasca numele,fara ca sa-l cunoasca.Daca se gaseste vreo dovada de rea credinta al acestui om atunci putem muri cu toti,ca nu mai avem pentru ce trai.

calin  •  26 ianuarie 2008, 23:26

ce ziceti de mckain la cfr cluj???azi sa negociat la liga cu dl muresan..sar putea sa fie un transfer surpriza

StefanD  •  27 ianuarie 2008, 0:43

Domnul Tolontan, unde pot afla pe acest site rezultatele live de la CE de handbal masculin??? La alte publicatii le gasesc fara probleme ….
Sau asta nu e sport???
Aveti mari probleme in privinta asta, care e cea mai importanta…

StefanD  •  27 ianuarie 2008, 0:48

Acum, la 4 ore de la ultima semifinala, va aduc la cunostinta rezultatele din semifinale:
Croatia – Franta: 24-23 si Danemarca-Germania: 26-25. Le-am aflat de pe sport.ro.
Astia alti destepti: nu le-a transmis live ca e mai importanta cupa angliei ((:
La fel procedeaza si maine, dau doar finala mica in direct, de la 14,30. Finala mare e la 20. Cauza: aceeasi, cupa angliei.

MeAgain  •  27 ianuarie 2008, 6:44

se mai intampla!

ioan plischi  •  27 ianuarie 2008, 7:45

am sperat intotdeauna sa nu mostenim lumea de la copii. in zadar…

colo colo  •  27 ianuarie 2008, 13:09

tolo te rog ajutane azi la ora 16 vom fii in numar mare la palat. te rugam ajutane

Nero  •  27 ianuarie 2008, 14:36

pt colo colo : pune si tu o cratima!!!!!!!
ajuta-ne adica pe noi ne ajuti!!!
articolul e bunutz, mie imi place, dar cel mai mult imi place blogul lui tolo ca starneste cele mai multe comentarii indiferent de articol si mai ales tot respectul : dl catalin tolontan raspunde si la comentarii…..!!!!!!!! cat de imbecile ar fi, pot sa scrie si copii de 7 ani!Cum poti sa suporti parerea unuia pe care nu il stii , nu il vezi , poate nu are nimic pe creier da el e mare critic??!! inca o data TOT RESPECTUL!!!! eu nu asi putea sa suport sa ma insulte (pe mine sau ce am scris eu) toti nataraii.

nastyb0y  •  27 ianuarie 2008, 17:54

@Nero
Bravo ! Ai pus punctul pe i . In sfarsit.
De-asta il respect si eu pe tolo.

Nostradamus  •  27 ianuarie 2008, 18:38

Poli Timisoara este un hibrid securisto-comunist. Dupa 1946 comunistii au desfiintat toate cluburile adevarate din Romania: Ripensia Timisoara, Chinezul Timisoara, Juventus Bucuresti, Unirea Tricolor etc. Au ramas doar cluburile acceptate de securitate: Poli Timisoara, UTA, Rapid si apoi cele inventate de ei: Steaua, Dinamo etc. Asta e istoria….

Ciprian_451fh  •  28 ianuarie 2008, 16:19

Steaua şi Dinamo au venit pe tancuri! Citeşte http://timisoarafotbalistica.5u.com/custom.html . Citeşte şi vei afla adevărul!

FHM  •  30 ianuarie 2008, 17:44

FHM Romania Calendar2008 http://poze.outsdr.com

gigi  •  2 februarie 2008, 20:42

PT Bara Kobama: bai ratatule, mai intereseaza-te ca doar traiesti in epoca informatiei .tu nu ai ajuns si nici nu vei ajunge in viata ta nici macar la degetul mic al acestui OM. tara asta isi merita soarta pt ca in ia traiesc majoritatea specimenelor ca tine.

Dromihete  •  2 februarie 2008, 21:13

Cum iti aduci aminte de oamenii astia, Tolo. Doar atunci cind nu mai sunt. Cind a scris ultima oara GSP despre aceste om?

anonim  •  3 februarie 2008, 1:37

frumos articol pt uni acest om este necunoscut dar pentru oamenii fotbalului este un mare om…pacat k astazi sa stins din viatza la virsta de 88 asa k cine nu-l cunoaste sa nu mai critice un om nevinovat si sa isi vada de drumul lor

maryusinho  •  3 februarie 2008, 3:26

ODIHNEASCA-SE IN PACE!!!

MADA  •  7 februarie 2008, 15:25

http://mada-sites.blogspot.com/