Steaua 3 sau Rapid -3?

„Cumpăr eu Rapidul şi-l fac Steaua 3”, spune Gigi Becali. Nţţţţ, neicuşorule! Tu poţi cumpăra multe, dar nu Rapidul. Din acelaşi motiv pentru care oameni infinit mai bogaţi decît tine nu-ţi pot plăti istoria familiei. Cum te-ai simţi dacă ai primi o ofertă care să răscumpere anii de deportare de la marginea Bărăganului ai părinţilor?

marți, 29 ianuarie 2008, 7:54

„Cumpăr eu Rapidul şi-l fac Steaua 3”, spune Gigi Becali. Nţţţţ, neicuşorule! Tu poţi cumpăra multe, dar nu Rapidul. Din acelaşi motiv pentru care oameni infinit mai bogaţi decît tine nu-ţi pot plăti istoria familiei. Cum te-ai simţi dacă ai primi o ofertă care să răscumpere anii de deportare de la marginea Bărăganului ai părinţilor?

Vine Iosif Constantin Drăgan, să zicem, şi zice: „Domnule Becali, vă dau un miliard de euro ca să vă ştergeţi din buletin locul naşterii: Zagna!”. Te bagi? Merită să te bagi? Cît face să vinzi istoria acelor ani?!

În 1958, cînd Becali se năştea într-un adăpost umil din actualul judeţ Brăila, practic în cîmp, Rapid avea deja 35 de ani de existenţă.

În Europa de dinainte de război, numele clubului însemna ceva. Era un continent în care România nu ocupa ultimul loc, ca acum. Grecii veneau şi munceau la Bucureşti, Rapid concura teamurile din Viena, iar la Paris românul Constantin Brâncuşi decidea istoria sculpturii, fiind primul artist ce găsea calea de a figura privirea umană în piatră, rezolvînd astfel dilema deschisă de un european pe numele său Hegel. Chestii, socoteli, dintr-o Europă imposibil de cumpărat.

Să spui că Rapid e Steaua 3 e ca şi cum ai spune că Steaua e Rapid -3, doar pentru că, cronologic, giuleştenii au fost primii. Fiecare echipă importantă are legenda sa şi e o nerozie să faci glume proaste cînd e vorba de orgoliul rivalilor.

De fapt, altceva ar trebui să înţeleagă ceferiştii din aroganţa lui Becali. Că se teme de ei! Şi că, tocmai de asta, presară luciul său de vorbe uşoare, doar, doar or aluneca rapidiştii pe el ca să lase Stelei locul de Champions League.


Comentarii (670)Adaugă comentariu

Cristea George  •  1 februarie 2008, 23:19

Domnilor santeti interesati de acele reviste cu Rapid? Sa-mi lasati un numar de telefon sa discutam decat sa le arunc mai bine sa le vand! Sant lasa-te de la bunicul meu care era
ca si voi un nostalgic!

Acum vorbesc serios ca m-am saturat de mahala!
Nu mai vreau sa ma cert cu nimeni!
Care le vrea imi spune!

Cristea George  •  1 februarie 2008, 23:25

Domnule Tolontan sa fiu sincer aici am vrut sa ajung sa-mi scot niste banii!!!

Cred ca ati simtit mai bine ca mine mirosul
Valorii! Normal ca dumneavoastra sateti primul pe lista!

E posibil ca acele reviste sa le scot la licitatie! E un patrimoniu! Sau mai e o posibilitate in afara de banii sa-mi dati alte reviste la schimb cu Steaua e bine!

Astept raspunsul!

Cristea George  •  1 februarie 2008, 23:40

O sa-mi fac un site personal si o sa postez
„coverele” la ele.Oricine va putea sa le cumpere! Dar nu acum in vitor.Normal ca pretul va fi pe masura valori.

Numai bine HAI RAPIDU, HAIDE STEAUA SA IASA
BANII!

Cristea George  •  2 februarie 2008, 0:04

Cum am fost eu cu STEAUA n-a fost nimeni am realizat ca mi-am pierdut timpul de pomana si viata colectionand niste vechituri care nu mai intereseaza pe nimeni! Tocmai de aia vreau sa vand tot chiar si ce am cu STEAUA!

Viata in sine e o minciuna STEAUA si Rapid
niste echipe una mai comunista ca alta!

Comunisti de la Rapid urla la comunisti de la STEAUA! Si INVERS! Toate sant niste iluzi!
COPOS baiat destept!! Cum a tinut el cu Rapid
na tinut nimeni! Si acum se retrage dupa ce si-a scos milioanele de Euro Bravo lui!

Asa si eu ca suporter am strans niste lucruri de valoare simbolica si m-am plictisit de ele!
Vreau sa le vand!

Salutare!

Cristea George  •  2 februarie 2008, 0:05

pa

Cristea George  •  2 februarie 2008, 1:44

P.S Numele meu nu e real! Lumea a pus botul
la george-gigel!

Cristea George  •  2 februarie 2008, 1:47

Nu ca mi-ar fi frica de cineva nu l-am dat!

Nu avea nici un rost eu nu sant „fanfaron”.

Succes la toata lumea!

in1923  •  2 februarie 2008, 9:20

Bravo!Si asta n-o zic ca sunt rapidist!

Cristea George  •  2 februarie 2008, 15:01

Chiar domnul Tolontan nu si-a dat seama!
Oricum sper ca in vitor sa mai scrie si de STEAUA de bine nu numai de Rapid.

Cristea George  •  2 februarie 2008, 15:02

Domnule T………..n ma luati la misto?

Cristea George  •  2 februarie 2008, 15:02

(tontovan)

Cristea George  •  2 februarie 2008, 15:05

mi-au fost sterse cam 100 de postari din 500!

SALUTARE SI SANATATE la TOATA LUMEA!

gabidegiulesti  •  2 februarie 2008, 17:22

Ce faci, Georgica? Cum mai stai cu lecturile?

gabidegiulesti  •  2 februarie 2008, 17:23

Tot la colectiile lui bunicul ai ramas? Mai variaza continutul, ca ni s-a acrit 3 zile de citatele tale din ”KOMSOMOLSKAIA PRAVDA”!

Cristea George  •  2 februarie 2008, 19:17

Domnul Tolontan va continua spusele mele e datoria lui pentru ca el a deschis subiectul!
Si oricum ce aveam de spus am spus!

serb  •  4 februarie 2008, 8:06

sunteti bolnavi! ce naibi aveti cu becali asta de nu va convine nimic la el! fara el si fara valentin ceausescu,steaua nu ar avea decit o stea!sa va fie rusine domnilor astia care va da ti stelisti adevarati! si tu tolo ar trebuii sa scri mai frumos despre becali si echipa ta de suflet! sti bine ce zic!dar tu ti ai vindut sufletul pt senzational!

Nokia 6300  •  4 februarie 2008, 22:38

Steaua se stinge si singura reusita de marca a dlui Becali se afunda in noroaie… la alegeri… 3, dar la suta 😉

MADA  •  7 februarie 2008, 15:27

http://mada-sites.blogspot.com/

mitzu  •  20 martie 2008, 18:56

ku cel mai mare respect v-o spun, nu suntetzi in masura sa vb d domnul becali, c a facut el nu o sa faca multe lume, poate eprost kum zicetzi voi dar c afacut el pt unii oameni si si faptul k a dus steaua in UCL si k steaua akum e un advesar d temut in europa, pt tot c ai zis d ekipa steaua si pt tot c ai zis d becali ( kiar dak nu sunt un mare fan al lui), mucles, k nu stii c vb, ramai l dacia ta si garsoniera ta si nu vb d un om kare dak ar vrea tzi-ar kumpara toata familia si tzi-ar vinde-o p masline in afrika,,,nu konteaza lokul d nastere, konteaza cn esti si c faci, si dak el vrea sa kumpere rapidul nu vad unde e prblema dvs, dar asta facetzi voi ziaristii, ii mancatzi d c** p astia ku bani din fotbalul rom, poate poate mai luatzi si voi o painel,,,,amaratzilor

Livrari la domiciliu  •  22 ianuarie 2009, 16:20

Comunisti de la Rapid urla la comunisti de la STEAUA! Si INVERS! Toate sant niste iluzi!