Sarbu vrea Cancan

Ziarul Cancan este, puritanii se pot oripila 🙂 , unul dintre putinele succesele de tiraj ale ultimilor ani in presa scrisa din Romania. Se bate umar la umar pentru pozitia secunda din categoria tabloidelor, adversar fiind Click, ziar in care s-a investit mai mult si care face parte din trustul „Adevarul”.

sâmbătă, 2 februarie 2008, 8:37

Ziarul Cancan este, puritanii se pot oripila 🙂 , unul dintre putinele succesele de tiraj ale ultimilor ani in presa scrisa din Romania. Se bate umar la umar pentru pozitia secunda din categoria tabloidelor, adversar fiind Click, ziar in care s-a investit mai mult si care face parte din trustul „Adevarul”.

Posibila preluare a Cancan a stirnit o cursa intre Sorin Ovidiu Vantu si Adrian Sarbu, adjudecata recent de acesta din urma, dupa cum sustin surse din Pro.

Tratativele sint in derulare. Daca ele se vor finaliza, Sarbu va prelua in prima faza managementul ziarului si un pachet initial minoritar si abia apoi majoritar de la fondatorul Radu Budeanu, care va ramine liderul operarii editoriale.

Budeanu este cel care a creat si Averea, vinduta lui Dinu Patriciu si transformata in Click.


Comentarii (23)Adaugă comentariu

Clujean din State  •  2 februarie 2008, 21:50

Eroare gramaticala sau de spelling: „putinele succese” in loc de „putinele succesele”.

Adrian Enache  •  3 februarie 2008, 0:08

Este o mişcare logică a trustului Pro. Nişa tabloidelor e foarte tentantă şi niciun grup mare de media nu cred că-şi permite să stea în afara ei pentru prea mult timp… Iar toate vedetele create de către Mediapro sunt suficiente pentru a da de lucru la o redacţie de ziar, nu?

kristian  •  3 februarie 2008, 0:10

Trebuie sa fi puritan sa te enervezi pe ziare cu 100 de cuvinte pe pagina si alea despre tampenii?

Lokomotiva Magnitogorsk  •  3 februarie 2008, 0:14

Alooo, bey, Tolontane, iti citesti vreodata blogul? Vezi ca la „Istoria Diviziei A” nu l-ati inclus pe Boloni in echipa Stelei, castigatoare a CCE. Fara Boloni mai luam canci Cupa…

Asm  •  3 februarie 2008, 1:04

Fiecare vrea la ciolan.

Dar cum sa copiati in halul asta designul site-ului de la Marca?? Mi se pare o nesimtire iesita din comun. Macar furati frate ca aia de la Voltaj de la vreun ziar mai putin cunoscut de prin Finlanda sau ceva. Daca ar exista drepturi de autor la asa ceva, sa fiu in locul celor de la Marca v-as da in judecata de v-ar merge fulgii!

Fluerasul  •  3 februarie 2008, 4:11

e foarte interesanta stirea, pentru ca Can Can-ul are potential foarte mare, pe singura piata de print care functioneaza in momentul asta ca lumea in Romania.

Eu cred ca o sa fie interesant sa vedem cum se adapteaza ziarul la masinaria PRO. Si ma astept in urmatorii cel mult 3 ani la o batalie in 3 pentru primul loc: Libertatea, Click si Can Can – va fi foarte tare zic eu. 😀

zamorano  •  3 februarie 2008, 8:35

sarbu se pisa pe motanul vostru incaltat” felix”. pro-tv da la mwe antenistilor

ProSport  •  3 februarie 2008, 9:35

abia asteptam

e iQ666  •  3 februarie 2008, 9:46

tolo, daca ai conduce un grup de presa ai accepta sa ai si un tabloid in el?

Cătălin Tolontan  •  3 februarie 2008, 10:04

e iq666: sigur, si mai ales un ziar gratuit

alexandru petria  •  3 februarie 2008, 10:30

„Istorică” afacere.

razvan  •  3 februarie 2008, 11:55

Salut Catalin,

Nu stiu daca stiti, gsp nu merge de cateva zile…imi merge doar la munca. Exista sanse sa se remedieze problema in secolul asta?

vecksi  •  3 februarie 2008, 12:01

bravo lui 🙂

Xxx  •  3 februarie 2008, 14:26

http://tinyurl.com/ywpph7

lacrimi de tziganca  •  3 februarie 2008, 19:10

mie imi placea cancan, ma faceti sa plang…… ce-or sa faca cu vedetele -tinta cancanurilor! sau se pun sa le urmareasca pe stoiceasca, fireasi ale urate plictisitoare? fiinca despre cele de la pro si acasa nu se va mai putea scrie, nu? luciu, ecsca, adela, cuzino, vantur? sau vom asista la paparazzo aranjate?

cezar  •  3 februarie 2008, 21:30

tolo, nu mi-a aparut un comentariu!

rusfamily  •  4 februarie 2008, 11:16

merge…dar cine le citeste pe astea? ca nu am timp sa citesc gsp si evz si gandul, sa nu mai zic de blogurile interesate? mai citeste cineva cancan????
http://www.kraftmedia.ro

Mihai  •  4 februarie 2008, 13:58

Fa-ti CV-ul online pe http://www.vreaujob.com – Locuri de munca in Romania.

Alexandru Raducanu  •  4 februarie 2008, 18:40

De ce cumpara Sarbu „Cancan”? Ar fi putut pur si simplu sa rebranduiasca Gandul… 🙂 De altfel, probabil ca asta a si avut initial in minte, cand a transat chestiunea cu CTP…

suparatu  •  4 februarie 2008, 21:02

http://www.pariezi.ro

graeme  •  5 februarie 2008, 15:53

Unii dintre cei care scriu pe aici vorbesc ca sa n-adoarma(asa e cand internetul ajunge la toti ageamiii)
Si ca sa fiu on-topic,Cancan scrie UNEORI lucruri chiar interesante(dar si cand o dau in bara…) spre deosebire de alte publicatii de acelasi profil care ma dezgusta de cele mai multe ori.
Planuieste Sarbu ceva daca a devenit interesat de Cancan!

Vedete nemachiate  •  7 februarie 2008, 13:24

Ce sa planuiasca? … probabil si-a dats eama de potentialul Can-Can … si acum incearca sa exploateze si el 😉