Totul se varsă la Lăcătuş

Steaua are trei portari, un singur gol luat şi o dilemă. E Lăcătuş un antrenor defensiv?

duminică, 3 februarie 2008, 5:12

Steaua are trei portari, un singur gol luat şi o dilemă. E Lăcătuş un antrenor defensiv?

Bine, e o prostie să-ţi pui astfel de probleme după meciurile amicale. Dar întrebarea e mai largă. De ce? Pentru că s-a statuat un obicei. Foştii mari jucători ofensivi, nu-mi demolaţi, vă rog, raţionamentul cu exemplul Cruyff, sînt adepţii siguranţei. Cazul românesc extrem este reprezentat de Sorin Cîrţu, unul dintre cei mai inovativi jucători văzuţi la noi.

Intră Lăcătuş aici? Vom vedea în retur. El va da piept cu doi fundaşi de meserie, Andone şi Rednic, care, fără să fie maeştrii hazardului, pun totuşi preţ pe ofensivă.

Transferurile din Continentul Imaginaţiei Fotbalului au rezolvat teoretic potenţialul Stelei, de aici încolo e treaba antrenorului. Lăcătuş ştie exact. El a fost adus dintr-un calcul electoral-sportiv al patronului. Nici măcar rezultatele nu-l ajută. Are nevoie de rezultate plus rezultate plus rezultate şi mai tari!

Nimeni nu-l cauţionează. Nu contează că transferurile s-au făcut cu două voinţe disparate: cea a lui Adi Ilie şi cea a lui Ioan Becali. Fiecare cu părerile şi interesele lor. Totul se strînge la Lăcătuş. Portari, vedete, accidentări, jucători noi. El îşi dă examenul nu doar în tehnologia dură a antrenoratului, ci şi în cea de lider al unui grup cosmopolit şi năbădăios.

Şi examenul în şansă. Să nu uităm asta. E foarte important.


Comentarii (80)Adaugă comentariu

claudiu  •  4 februarie 2008, 17:48

nu are cine sa joace in centru ..la mijloc …acolo ne doare …Dayro trebuie sa coboare ca sa intre in joc …dar Dica …nu se misca …e inert …se bazeaza prea mult pe secunda de noroc si are momente bune in care este absent din joc.Ne trebuie un Lupu … un Boloni … un Plesan in forma fizica adecvata …sau ..un alt jucator. In rest ..parca se contureaza un joc mai legat, mai direct chiar daca ar trebui sa incerce cu un doi si cu sut la poarta mai mult …prea putine ocazii!

Un Stelist Adevarat  •  4 februarie 2008, 18:12

O veche zicala spune: „Cand Lacatus juca fotbal altii nu stiau cu ce se mananca acest fenomen. Lacatus are nevoie de liniste la echipa. Gigi, lasa-l pe Lacatus sa-si faca treaba pt ca de aia l-ai pus acolo. Cu toate ca stie toata lumea ca ai zis in vestiar ca l-ai pus acolo ca sa ne inchizi noua gura. Asta nu se va intampla niciodata in cazul ultrasilor Brigazii Sharks Ferentari!

alex  •  4 februarie 2008, 18:26

dar Barcelona cum cistiga? Nu tot cu 1-0. Si are ceva jucatori

nastyboy  •  4 februarie 2008, 18:40

@zorro
Nu numai ca cei de la marca.com stiu dar exista date precum ca au existat contacte stranse intre redactii, insotite de vizite. Important e ca nu pare a fi foarte rau …ma rog , parerea mea

Joao  •  4 februarie 2008, 18:40

FRATILOR MAI EXISTA GSP ?
DAU DE CATEVA ZILE PE SITE SI NU S-A MODIFICAT NIMIC NICI O STIRE NIMIC NOU POSTAT !
V-ATI DESFIINTAT ?

Fluerasul  •  4 februarie 2008, 18:42

Eu cred ca o sa mearga bine steaua in retur, asa, matematic, 1-0, 2-1, da bine. Pana la urma, rezultatul conteaza.

gabidegiulesti  •  4 februarie 2008, 19:37

Si eu cred ca Steaua va merge bine in retur! Si, in definitiv, de ce nu ar merge? Ce-i lipseste? Cum, nu are pe cel mai tare, cel mai potent,cel mai bisericos( unii ar putea sustine contrariul!), cel mai moral, cel mai necorupt investitor? Sau nu are pe cel mai influent conducator? Este vreun arbitru care sa nu-l cunoasca pe nea Vali? Ca sa nu mai spun ca profesionalism ca al lui Adita in ”citirea viitoarelor” transferuri nu au nici scouterii lui Ajax! Si atunci ce i-ar mai lipsi?
Antrenor? Pai il are pe Mariusica! A, ca n-a avut mari performante? Stati linistiti, de-acum o sa vedeti joc ofensiv cu 4, nu 5, ba nu, 6 atacanti; nu exista mijlocas coordonator? Nu conteaza, mai mare clarviziune precum Jiji nu avea nici Petrache Lupu!
Iar echipa, echipa intrebati? Cum dar nu face deliciul intregii Romanii de 2 ani? Nu, eu am incredere nestirbita in STEAUA! Hai, Steaua!
Totusi, a nu mi se lua in nume de rau: eu sunt un individ mai prevazator si mi-as permite a propune o solutie de siguranta pe care a luat-o si Manchester City: fratilor, inscrieti-va din timp in INTERTOTO!
In rest, la buna vedere, pardon la buna citire!

unu  •  4 februarie 2008, 19:45

nu mai aveai despre ce sa scrii si ai zis sa inventezi ceva care nu prea are interes la momentul actual.tolo frate apuca te de altceva daca nu gasesti subiecte fierbinti.sincer desi sunt stelist chiar nu ma intereseaza acum probl asta.incepi sa devii ceea ce esti.ma bucur ca existi din motive personale si obiective

xxx  •  4 februarie 2008, 20:00

O sa mearga la baiae!

xxx  •  4 februarie 2008, 20:01

Numai inventatori la GSP , dar sefa lor tot MANDRIES ramane!

vali  •  4 februarie 2008, 20:47

steaua? despre cine este vorba? hai sa fim seriosi e varza

suparatu  •  4 februarie 2008, 21:01

Vom vedea in momentul in care incepe campionatul pana atunci sunt meciuri de pregatire.

suparatu  •  4 februarie 2008, 21:01

http://www.pariezi.ro

red n blue  •  4 februarie 2008, 22:25

iar m-a cenzurat magnificul

ziceam asa

GSP are 3 ziaristi, o singura geniala si o dilema: este Tolontan jurnalist sportiv?!?

Nokia 6300  •  4 februarie 2008, 22:36

Pacat de baiatul asta ca s-a aruncat si el. Rednic- indoielnic, doar Andone a demonstrat deja, Hagi s-a facut de ras, Dan Petrescu inca se chinuie… generatiile de aur au fost si s-au manifestat pe teren, nu pe banca totusi.

jiji bacaliarul  •  4 februarie 2008, 22:44

Pt. asta de mai sus…cu nick de Nokia!
Petrescu se chinuie!? Eu zic ca Dan Petrescu e cel mai bun antrenor din Liga 1! Si nu numai eu…uite-te si tu ce a facut la Urziceni!! Si cred ca acum 3 ani daca ramanea la Sportul si in retur putea castiga Campionatul!

Andone ce a demonstrat?? Cu Dinamo n-a fost in stare sa treaca de o grupa de UEFA in anul cand Steaua si Rapid au jucat un sfert de UEFA la Bucuresti! Iar in Cipru …ce a castigat!?? Da..s-a mai facut de ras si cu Famagusta!!!

Andrei  •  4 februarie 2008, 22:57

Care sunt marlanii ce nu lasa toate mesajele aici?Rusine GSP si tot neamu’ vostru de parliti ieftini!Manelistii presei,ce suneti!

diavolo9  •  4 februarie 2008, 23:39

uiatati va la rezultatele avute de Laca cand antrena ekipa UTA -!!!!!!
-acuma e la fel desi lotul ekipei Steaua e mai valoros decat al ekipei din orashul meu!!
dar!!-rezultatele se aseamana !!!

-LACA depinde 90 la suta de sansa ca sa mai stea la STEAUA!!
– si noi l am rabdat destul la arad dar cand vezi ca 1-0 1-0 0-0 0-0 si nspe infrangeri ce sa mai crezi???!!!!!
-nu efacut pentru meseria de antrenor!!

SA DEA DOMNUL SA BATA STEAUA PE CFR CLUJ SI SA LUAM CAMPIONATUL!!FORTZA STEAUA SI UTA!!

Sohil  •  4 februarie 2008, 23:54

Pt. „Nokia” si altii: mai baietasi, Rednic are doua tiluri ca antrenor, in timp ce voi laudati gugustiuci care nu au realizat pana acum mai nimic. Cand o lua vreunul vreun titlu in maniera in care a facut-o Rednic cu Dinamo, atunci sa mai comentati: 1-0 si 4-2 cu Steaua plus 3-1 si 4-1 cu Rapid! Victorii pe linie cu contracandidatele!

dfs  •  5 februarie 2008, 17:49

laca nu sta mai mult de 3 etape

http://poze.outsdr.com

mambo siria  •  6 februarie 2008, 22:10

Este OK. Citeste si aici
http://mambosiria.blogspot.com

MADA  •  7 februarie 2008, 15:23

http://mada-sites.blogspot.com/

gabi  •  9 februarie 2008, 7:14

tolo esti tare dar lasa ne

Tudor  •  11 februarie 2008, 13:45

Sohil@,de ce „gugustiuci” vorbesti tu mai baiete??Lacatus e un antrenor care are potential sa ajunga mare!Ce mare branza a facut „strambu'” Rednic in cupele europene,acolo unde se vede pana la urma adevarata valoare a unui antrenor?Iti spun eu,nimic in afara de o calificare in primavara europeana!Si nu mai vorbi aiurea de victoriile lui dinamo „pe linie”,ca toata lumea stie cum s-a facut linia asta cu furtul ordinar practicat de Corpodean in meciul tur cu Steaua!
Si pentru lereter@,omule tu ai boala pe Lacatus,asta e clar daca tot bati campii ca el nu stie sa construiasca(e valabil si pentru cei care spun asta vizavi de meciurile amicale,voi la ce v-ati uitat de puteti sa afirmati ca „Steaua joaca batraneste si lent”)!Si apararea Stelei e buna de la Zenga sau chiar de la Piturca,in nici un caz de la Protasov!Nici un atacant nu da 2 goluri dintr-o ocazie,numai aberatii vad la tine!Cel putin incepand cu aceasta perioada de pregatire,jocul Stelei e clar in crestere si asta o demonstreaza si rezultatele,sigur sunt doar niste amicale,dar cand castigi la rand e un progres vizibil totusi.Nu vad deloc de ce spun unii ca asta e un semn rau,ca cine bate tot in meciurile amicale,o scranteste in oficiale!S-a dat exemplul dinamo,dar acolo era o situatie cu totul diferita!
Lasati-l pe Lacatus sa-si faca treaba ca merita sa fie lasat dupa cate a facut pentru Steaua!Si sper sa-l lase si ciobanul sef!

Tudor  •  11 februarie 2008, 13:51

A,si era unul care zicea ca Plesan e „mijlocas defensiv”…Pai,e clar cat fotbal stii daca-l faci pe Plesan defensiv!Asta se trage probabil de la Tolo cu articolul lui!
Pai,se poate Tolo sa incepi iar cu asta,”antrenor defensiv” in sus si-n jos?!Cum vine un antrenor nou la Steaua,voi sariti imediat cu chestii din astea!Lasati omu’ in pace!Ca Steaua are cea mai buna defensiva din Romania asta e valabil de cativa ani,iar acum are si portar de valoare.Asta nu inseamna ca Laca e defensiv!
In rest,de acord cu ce ai spus,cu un amendament,n-as crede ca Andone si Rednic pun atata pret pe ofensiva.Cate goluri au marcat Cfr sau Rapidul in tur?In nici un caz,o cifra astronomica!

Tudor  •  11 februarie 2008, 14:02

gabidin giulesti@,iar nu te lasa Steaua sa dormi si intri pe aici?Stai tu linistit,Steaua va fi peste rapiduletul tau,cum a fost si-n ultimii 2 ani in care voi ati fost cei penibili,de la patron la suporteri!Iar locul de Intertoto va este rezervat,Steaua n-are nici o treaba cu o astfel de competitie,mult mai potrivita pentru cei ca alde voi,pentru care CL este si va ramane un vis! 🙂

Tudor  •  11 februarie 2008, 14:07

In privinta lui Lacatus nu-si au rostul astfel de comparatii cu Hagi,Olaroiu sau chiar Protasov(apropo,spunea cineva ca pe vremea lui Protasov s-a terminat pe 2 turul si toti erau fericiti,aiurea!Eu sunt stelist de cand ma stiu si pot spune ca am fost foarte dezamagit atunci si ca mine au fost multi altii)pentru ca Lacatus a ajuns la Steaua la mijlocul campionatului,in conditii mult diferite de ceilalti 3.Oricum,e cam la acelasi nivel cu Hagi(caruia multi ii scad in mod nedrept din merite,uitand in ce conditii a activat la Steaua).

Andrei  •  12 februarie 2008, 5:34

Acelasi RATAT , Catalin Tolontan . Doamne fereste omule , cum ai curajul sa vorbesti despre Marius Lacatus ? Marius Lacatus a castigat Cupa Campionilor Europeni in mai 1986 si tu iti permiti sa-i rostesti numele ? Sa-ti fie rusine Tolontane ca esti vai de mama ta … Pentru articolu’ asta si articolul cu Mirel Radoi iti doresc sa faci accident de masina sau … sa te curentezi sau … sa cazi in cap de la etajul 5 sau … sa dea o masina la 220 km/h peste tine 😉

gabidegiulesti  •  13 februarie 2008, 16:58

Pentru Tudor:
+Domnule, eu te felicit că aveţi cea mai bună defensivă! Te referi cumva şi la formula de la Boro?
+În rest vă doresc succes în tentativa de a vă califica în Intertoto! Veţi avea nevoie de mult noroc! Baftă!

Tudor  •  13 februarie 2008, 20:30

gabita,problema e ca noi chiar avem DEFENSIVA,nu ca voi care aveti O GLUMA PROASTA!Daca tu aduci in discutie un accident nefericit,e problema ta!Ia spune-mi,te rog,cine a avut cea mai buna aparare in ultimele 3 campionate!Nu Steaua?
Si eu va doresc voua bafta pentru Intertoto,desi s-ar putea sa nu reusiti s-o prindeti!Oricum e singura competite europeana in care ati face fata!