Unde se termină pragmatismul şi unde începe ingratitudinea?

Politica lui Lupescu la FRF e clară: banii. A spus-o încă de la început. E loial sistemului nemţesc, unde performanţa sportivă trece întîi pe la contabilitate. Urmăriţi-i fiecare mişcare! Drepturile TV au ajuns la cel care a dat mai mult. Nici o milă pentru TVR.

marți, 5 februarie 2008, 9:24

Politica lui Lupescu la FRF e clară: banii. A spus-o încă de la început. E loial sistemului nemţesc, unde performanţa sportivă trece întîi pe la contabilitate. Urmăriţi-i fiecare mişcare! Drepturile TV au ajuns la cel care a dat mai mult. Nici o milă pentru TVR.

La fel se întîmplă cu sponsorii. Coca-Cola a pierdut contractul cu echipa naţională în favoarea celor de la Pepsi. Urmează turnirul berilor, cu Bergenbier ameninţat de Golden Brau.

Lupescu decide fără sentimentalisme. Aşa a procedat şi în cazul lui Piţurcă.

Unde se poate aduce un amendament. De jurnalist, desigur. Precar, adică. Piţurcă a venit într-un moment dificil şi a obţinut a treia calificare, dacă e să o luăm în calcul şi pe cea de la tineret. În acel moment, nu exista nici un mare proiect, ci doar o frustrare generală. Sponsori, public, parteneri, jucători, federali.

Antrenorul a pus ordine în echipă, a selecţionat după atitudine şi a readus succesele. Dacă ar fi cerut atunci un contract pe patru ani l-ar fi obţinut. Pentru că „naţionala” era o deznădejde.

Astăzi, FRF vine şi zice: „Sîntem serioşi, vrem performanţă, avem o echipă bună!”. Desigur, numai că aveţi din nou culoare în obraji în primul rînd pentru că cineva şi-a asumat riscul de a-şi rupe gîtul.

Profitul e esenţial pentru orice instituţie, dar nu reprezintă esenţa acelei instituţii. Şi, dacă e atît de pragmatică, de ce n-a ştiut FRF să transmită semnalul de urgenţă echipei ca să obţină un punct la Sofia, moment în care calificarea la 2010 ar fi fost mult mai uşoară?!


Comentarii (68)Adaugă comentariu

nastyboy  •  6 februarie 2008, 23:22

Penali. Securisti. Nedovediti. Si nici nu vor fi. Dar celebri. Nea Vanea ar fi putut sa dea un sprit…Pentru ca in celebritatea dansului stia ca nu a facut ceva contra….javrelor…

nastyboy  •  6 februarie 2008, 23:23

Asta e…ati castigat acum un set…s-ar putea sa fi castigat tot meciul…pe noi nu ne-ati mintit , in schimb…..

giuby  •  6 februarie 2008, 23:26

Spania-Franta 0-0, Ialia-Portugalia 2-0, Croatia – Olanda 0-3, Israel – Romania 1-0.
Astea sunt rezultatele echipelor din grupa noastra in momentul in care scriu..
Nu ma deranjeaza rezultatele cat atitudinea jucatorilor din teren..
Banii sunt mult mai important decat mandria nationala?

Breb  •  6 februarie 2008, 23:49

Fratilor, ar trebui sa va dea in judecata cei de la Marca.com pentru plagiat…

Unde duce „creativitatea” romaneasca

Nimic nu ma mira.

Vedete nemachiate  •  7 februarie 2008, 13:30

Poate ca au vorbit inainte cu cei de la Marca… tot ce e posibil 🙂

MADA  •  7 februarie 2008, 15:20

http://mada-sites.blogspot.com/

Tudor  •  7 februarie 2008, 15:50

bogdan@,sansele alea de care vorbesti tu erau compromise aproape total!Daor printr-o minune putea Piturca sa faca ceva cu Olanda acasa,iar in deplasare la fel era foarte greu cand el de-abia venise de cateva luni la o echipa debusolata!Asa ca nu el a peirdut acea calificare si ar trebui din contra apreciat ca a reusit sa ne duca sa speram pana la ultimul meci macar.
Vad ca mai toata lumea de aici merge pe ideea lui Tolontan ca Lupescu a tratat lucrurile in mod profesionist si ca e de apreciat pentru asta!Chiar nu va dati seama ca e o vrajeala?Lupescu a fost scos aici la inaintare de nasu’ Sandu care se comporta in continuare ca naiba cu Piturca,cel care l-a scos din rahat efectiv dupa 3 calificari ratate!Iar la Lupescu nu e atat „profesionism” cat intelegere cu Sandu.Grav e ca accepta sa-l acopere!Pitruca merita sa i se asigure contractul pe care il voia,mai ales ca nu se punea problema sa nu ne calificam la Mondiale la ambitia pe care o are selectionerul!A vrut pur si simplu sa nu mai aiba presiune,atata tot!
Apropo,de meciul de la Sofia:cei care dau aiurea vina pe Piturca sa se gandeasca daca e usor sa mobilizezei ca pentru un meci pe viata si pe moarte niste jucatori care tocmai si-au indeplinit obiectivul cu brio si dupa aia sa vorbeasca.Si oricum Pitruca a fost cam cel mai afectat de acel rezultat,asa ca nu se poate spune ca nu a facut tot ce a depins de el ca sa mobilizeze jucatorii.
Foarte pertinente remarcile de la sfarsitul articolului.Si inca ceva,mai bine sa facem reconstructia din timp decat sa o facem prea tarziu si prea putin cum s-a intamplat dupa generatia lui Hagi,cand am luat-o la vale.Si nici calificarea nu ar fi fost compromisa.Ma rog,si-a fcaut Sandu „hambatul” cu Piturca,parca nu era de ajuns!Cand oare o sa dispara individul asta din fruntea frf?!

iuliudingrant  •  7 februarie 2008, 16:41

Tudorică, iar ai luat-o pe arătură! De când s-a făcut tragerea la sorți pentru mondiale ești primul individ pe care-l aud având certitudinea calificării! Eu nu acord decât cu mare generozitate 25%.
În ce privește aserțiunea că Pițurcă merita contractul pe care-l dorea!!!???, dă-mi voie să întreb dacă are cumva în palmares vreun titlu, măcar european, în palmares și eu nu știu!

iuliudingrant  •  7 februarie 2008, 16:54

Tudorică, a trecut abia o săptămână de când făceai apologia mijlocului de vis al Stelei! Mi-ar fi plăcut să fi citit oarece comentarii din partea ta și asupra evoluțiilor de ieri-seară ale ”războinicilor” O.Petre, Dică, Nicoliță! Asta dacă avem puterea de analiză și verticalitatea unui microbist competent!

Tudor  •  8 februarie 2008, 14:10

iulica,din partea ta,avand in vedere la ce aberatii postezi vizavi de nationala,nici nu ma astept la niste comentarii „obiective”,ca de competenta esti oricum strain!Si ma intreb oare pe unde te invarti,daca eu sunt primul care are certitudinea calificarii pe care-l auzi?Oricum,ma mir ca acorzi si 25% venind de la unul ca tine!
Si daca o luam pe logica asta,atunci numai Rehaggel,Lippi sau Scolari merita sa aiba salariul pe care-l vor,ca au castigat titluri europene!Mai bine ai sti despre ce e cu adevarat vorba inainte de a da drumul la asertiuni din astea!
Si n-am facut nicaieri nici o „apologie” a mijlocului Stelei!Doar am spus ca Steaua are un mijloc bun sau chiar foarte bun pentru Romania,odata ce au revenit si Radoi sau Plesan.Nu vad cum O.Petre i-ar putea lua fata unui Radoi refacut!Iar Dica ramane,orice s-ar spune un fotbalist de valoare,chiar daca a facut un joc slab la nationala,dar asta i se paote intampla oricui,insa pentru tine e o foarte buna ocazie sa te iei de stelisti,pe care de abia o asteptai,nu? :)))
P.S.:vad ca vorbesti la plural,ai personalitate multipla?

Tudor  •  8 februarie 2008, 14:35

Scuze,Lippi si Scolari au castigat titlul mondial!
Apropo de titlu:Piturca e campion al Romaniei cu Steaua,dar oricum pentru iulica nu conteaza decat de la titlu european in sus! 🙂

Delfinul  •  9 februarie 2008, 2:47

Petitie impotriva modului de organizare a vanzarii de bilete pentru turneul final CE 2008

08/02/2008 18:29:15
destinatar: UEFA

Protestam public impotriva modului de organizare a vanzarii de bilete pentru suporterii nationalei Romaniei la meciurile din grupele turneului final al CE 2008. Datorita discrepantei evidente intre numarul de persoane care au achitat biletele in perioada 28.01.2008-6.01.2008 si cele care au achitat in 7.02.2008, cerem verificarea tuturor persoanelor care au paltit bilete in 7.02.2008, agentiile dela care s-a efectuat plata, ora si si numarul de comenzi efectuate pe agentii. De asemenea, dat fiind faptul ca FRF a folosit pentru vanzarea biletelor la meciurile turneului final un site apartinand unei agentii INTERMEDIARE (DANCO PRO COMMUNICATION, 29C Maior Coravu Blvd.,Sector 2, Bucharest), partener al FRF care a vandut on-line si biletele la meciul din preliminariile CE 2008 Romania-Olanda de la Constanta din 13 octombrie 2007 (lucru ce poate fi dovedit prin facturile primite la cumpararea biletelor la acest meci), incalcand astfel prevederile UEFA privind interzicerea folosirii de INTERMEDIARI in vanzarea biletelor la turneul final al CE 2008, cerem sanctionarea FRF si organizarea unei vanzari corecte, cu respectarea legislatiei si a regulamentelor UEFA

http://www.petitieonline.ro/petitie/petitie_impotriva_modului_de_organizare_a_vanzarii_de_bilete_pentru_turneul_final_ce_2008-p26520044.html

gabidegiulesti  •  13 februarie 2008, 17:12

For Tudor:
+ Problema ridicată de mine nu se referă la salariul lui Piţurcă: nu i-l plătesc eu; cine i l-a oferit consideră probabil că-l merită; era vorba doar de semnarea unui contract legat de un OBIECTIV. La asta se referea problema!

Tudor  •  13 februarie 2008, 20:26

gabidegiulesti@,numai ca semnarea contractului ala cu obiectiv a fost in primul rand o momeala aruncata de Sandu si ai lui ca sa-si ascunda ei adevaratele scopuri!Si l-au bagat pe Lupescu in fata!

gabidegiulesti  •  13 februarie 2008, 20:47

@Tudor:
-”aberații” vis-a-vis de națională? Dacă se spune că Dică-Nicoliță-O.Petre nu au EXISTAT pe teren, spune-mi în ce constă aberația! Corect era să argumentezi, dar nu aveai cu ce atât timp cât sus-numiții au mers în Israel doar pentru a se închina la Zidul Plângerii( și ce-o să mai plângeți în retur!).Ei sunt niște creștini adevărați și probabil nu au dorit să supere pe nimeni! Nici în retur nu vor supăra pe nimeni așa cum nu au supărat nici în toamnă!

Tudor  •  13 februarie 2008, 21:42

Aia care o sa va smulgeti parul din cap dupa retur o sa fiti voi!Sau poate crezi ca avea loc cineva de la Rapid,in afara de Coman la nationala?Aiurea,cu penibilii aia din apararea voastra,nici in lotul Luxemburgului n-ati avea loc! 🙂 Asa de tare n-am „suparat” pe nimeni ca am terminat pe 4,in niste conditii foarte dificile,iar in retur o sa va mai „suparam” o data dupa ce va batem la voi acasa ca anul trecut!
Si de cand raspunzi tu la replica data altcuiva?Ai personalitate multipla??

iuliudingrant  •  13 februarie 2008, 23:02

@Tudor:
Hai să-ți răspund eu: te asigur că nu -mi voi smulge părul de nicăieri chiar dacă nu vom cuceri titlul, m-aș mulțumi să practicăm în continuare cel mai complet joc.
Nu este neapărat necesar să avem o duzină de internaționali ca alții pentru că nu urmărim vopsirea lor așa cum se practică la firma Becali SRL.Penibili or fi ai noștri, dar sunt cei mai buni 3 fundași din 4 din liga I. Clasamentul respectiv nu a fost alcătuit în potcoava Giuleștiului!
Cât despre condiții dificile nu știu despre ce e vorba, pentru că ați avut la dispoziție întregul regiment de fluierași al lui Gh. Constantin, comisiile aservite ale lui Mitică, jucătorii adverși care au jucat mai bine decât ai Stelei datorită sacoșelor lui Jiji.
Iar victorie în Giulești, mă uimești! Când ați câștigat ultima oară în Giulești? Vorbești despre lucruri sfinte!

Tudor  •  17 februarie 2008, 18:52

Tu fiind care?Primul sau al doilea?? 🙂
Si de cand visezi ca practicati „cel mai complet joc”??Ca despre titlu nici nu poate fi vorba in cazul vostru,sunteti varza si de asta isi da seama oricine!
„Vopsitul” despre care vorbesti e propriu dinamovistilor,nu noua!Cand joci in CL,semifinale de cupa europeana si esti titular meci de meci intr-o nationala calificata la Euro,nu mai poate fi vorba de asa ceva!
Topul ala e in mare parte de rasul lumii!Daca ajungi sa te bazezi pe el ca sa proclami „superioritatea” apararii voastre,e evident ca nu prea ai argumente!Meritati sa aveti maxim un fundas acolo!Atat!Cea mai buna aparare e aceea care are cele mai putine goluri primite,adica a noastra!
Uite cine vorbeste despre arbitri:cei care o fac intotdeauna pe frustratii,dar cand sunt ajutati de arbitri tac si primesc cu bucurie cadourile!Steaua a fost mai putin favorizata decat rapid de la inceputul sezonului si pana acum!Cat despre jucatorii adversi…nici macar tu nu poti sa afirmi ceva coerent 🙂 Cum vine asta:”jucatorii adversi au jucat mai bine decat ai Stelei datorita sacoselor lui jiji”???
Returul campionatului trecut si scorul de 3-2 pentru Steaua in Giulesti iti spune ceva?Asta ca sa nu mai intrebi si sa vorbesti aiurea despre „lucruri sfinte”!Sau ma rog,daca asa se numesc infrangerile pe propriul teren la voi 🙂