Timpul lui Rădoi

„Cîndva îmi voi face singur dreptate!”, a pufnit Rădoi zilele trecute, în cantonamentul Stelei. Obiectul justiţiei era presa, dar nu asta contează. Cînd ai impresia că viaţa face bungee-jumping cu tine atîrnîndu-te de propriul menisc, începe să te enerveze orice.

joi, 7 februarie 2008, 12:04

„Cîndva îmi voi face singur dreptate!”, a pufnit Rădoi zilele trecute, în cantonamentul Stelei. Obiectul justiţiei era presa, dar nu asta contează. Cînd ai impresia că viaţa face bungee-jumping cu tine atîrnîndu-te de propriul menisc, începe să te enerveze orice.

Rădoi nu e acum într-un moment dificil din punct de vedere medical. O accidentare de parcurs, normală pentru un fotbalist care nu se cruţă nici cînd stă în fotoliu la televizor. Indisponibilitate care vine însă după alta şi după alta, şi după alta.

Dar vor trece! În cazul în care Rădoi nu apucă să nimerească toţi jurnaliştii, presa va mai avea multe de scris despre jucătorul care acum nu mai are răbdare cu el însuşi. Vorba lui Boloni: „În momentele cele mai grele ale carierei mele de fotbalist sau de antrenor am învăţat un singur lucru – să fac rost de timp!”.

În ediţia de vineri citiţi un amplu şi tulburător reportaj scris de Dan Udrea din cantonamentul Stelei despre momentele prin care trece Rădoi.


Comentarii (124)Adaugă comentariu

red baron  •  8 februarie 2008, 13:53

de ce nu scrieti dak s-au terminat biletele pt euro?ca din ce scria ieri rezulta ca n-ar mai fi nevoie de tragere la sorti,dar acum la ei pe site scrie ca pe 11 februarie va fi tragere,care e adevaru?

laur  •  8 februarie 2008, 16:14

Ce-o fi in capul lui „Pitzi” nimeni nu mai stie. M-am cutremurat cand nationala noastra a fost prezentata si se vedea de l;a o posta ca au avut o noapte cam lunga. Asa respectati voi dragostea suporterilor? Nu va puteti abtine cand e vorba de mandria noastra nationala? Nu va cerem altceva decat sa ne respectati. Stim ca bucuria este imensa cand va reantalniti la lot, dar lasati bautura dupa meci. Antrenorul cehilor zicea ca Mutu este un jucator mare cand doarme bine inaintea meciurilor. Ce-i cu voi ? Ati inebunit de atata bine? Pacat, va spun sincer, ca trebuie sa regret calificarea voastra la „Euro”, altii au muncit si ne trezim cu Fl.Peter cu Nicolita,Dica, Ovidiu ca reprezinta tara. Oameni de divizia III fara niciun talent. „Piti” te-ai vazut cu salar mare si acum te doare undeva? Da-ti demisia nenorocitule fiindca te-a parasit norocul.

donascimentu  •  8 februarie 2008, 18:26

da ,tolontan esti deja expert in a cataloga jucatori buni ,rai, retardati ,terminati …etc ,da ,..jurnalisti! si dumneavoastra la-ti gasit pe radoi care dupa umila mea parere a facut cat de cat ceva in fotbalul romanesc ,dumneavoastra dl. Tolontan in afara de scris si de dat cu parerea, ati facut ceva ? da ,mai am o intrebare si daca o sa nimereasca jurnalistii si osa inceapa cu Domnul Tolontan

red baron  •  8 februarie 2008, 18:48

hai bai tolo sesizeaza-te odata nu vezi ca ne fura astia cu bilelte,incredibil deci ieri nu se vandusera nici jumate,azi sunt doua ori mai multe decat dispoinibile,nu se poate asa ceva,e jaf pe fata,vor sa nu ne dea nici un bilet,v-au platit si pe voi sa taceti,ce naiba?chiar tre sa iasa lumea in strada in fata magariilor facute de mircea sandu

red baron  •  8 februarie 2008, 18:53

acu e f clar totu,de la inceput chestia cu tragerea la sorti a fost organizata pt o asa hotie,ca oricum lor nu le pasa cine merge la euro si se aplica singura metoda valabila peste tot in lume,primu venit primu servit,de la inceput chestia cu tragerea la sorti a fost gandita de astia ca sa ii trimita tot pe pilosii lor ordinari la euro

Mugur  •  8 februarie 2008, 19:34

Cine avea interes sa pice in grupa cu Romania? Poate doar daca se fac aranjamente usor cu noi, lucru care nu m-ar mira!

kia on  •  8 februarie 2008, 22:53

e clar timpul lui radoi atrecut.

Marius  •  9 februarie 2008, 1:54

Domnu Tolontan, chiar nu aveti nimic de spus in legatura cu vanzarea biletelor de la Euro? Aceasta tacere e mai mult decat suspecta; recunosc ca am crezut in aceasta gazeta si in oamenii ei. Dar azi vad cum acesti oameni sunt complici la o frauda impotriva suporterului echipei nationale. Cum e posibil sa se vanda 600 de bilete pe zi timp de 9 zile si in ultima zi sa se vanda 10000 de bilete? Statistica nu a definit legi care urmareasca o asemenea evolutie. Ce s-a intamplat in ultima zi? Ati vazut vreo campanie agresiva de marketing? Ati vazut vreun afis, ati vazut vreun clip TV, ati primit vreun email? Cum a fost posibil? Cei de la Raiffeisen declara ca nu s-au vandut toate biletele, cei de la FRF sutin ca s-a depasit cu mult. Daca nu vorbiti acum, eu nu voi mai citi gazeta in veci. Astept de 8 ani acest moment, sa pot insoti nationala la un turneu final. Si ce primesc? O mare mizerie.

SA-I SUGETI PU’LA LU’ RADOI  •  9 februarie 2008, 2:37

RESPECT PT RADOI!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!nu e mare juktor dar are vointa,ambitie si incrancenare ceea ce le lipsesc multor juktori.

arh. Gheorghe Petresciu  •  9 februarie 2008, 5:29

MOTTO:ROMANIA CAMPIOANA EUROPEANA LA FOTBAL IN
ANUL 2008! Radoi a facut un meci bun cu Nationala in partida cu Olanda,la ei acasa, asa ca,eu ma bazez pe el la EURO-2008.
HAI STEAUA! HAI ROMANIA!

Radu  •  9 februarie 2008, 5:34

Buna! Primul lucru, eu traiesc in canada si nu pot sa gasesc nimic de marfa, tricouri, treninguri nationalei aici. Va rog, cineva acolo in romania, scriti-ma un mensaj, e sigur ca puteti sa ma ajutati. Caut treninguri, jachete, treninguri, de echipa nationala. Hai Romania! radu_marke@yahoo.ca

adriani  •  9 februarie 2008, 8:56

faceti fratilor ceva cu noul gsp.ro ca e naspa tare.e greoi de accesat si nici aranjarea lui nu e una prea faina.era mai interesant cum era structurat relativ dupa ziar.e rau ca nu am unde sa scriu asta eu si altora care nu ne place.faceti un sondaj si o sa aveti o surpriza neplacuta.

valentin  •  9 februarie 2008, 9:40

As avea o intrebare referitoare la tragerea la sorti a biletelor pentru EURO 2008. Din comunicatul federatiei am observat ca nr. de bilete achitate difera de la un meci la altul al nationalei, ceea ce inseamna ca unii doresc sa vizioneze in Elvetia numai anumite meciuri si nu pe toate 3. Eu am achizitionat intreg pachetul de 3 meciuri. Tragerea la sorti se va face pt. fiecare meci separat? Daca da, asta ar insemna ca desi as vrea sa vad toate cele 3 meciuri, exista posibilitatea sa fiu selectat doar pt. 1 sau 2 meciuri. Daca voi castiga dreptul de a vedea primul si ultimul meci? Asta ar insemna probleme complicate prvind cazarea si transportul: ori merg la primul meci si ma intorc inapoi dupa meci, iar apoi la fel pt. cel de-al treilea – asta inseamna sa platesc transportul de doua ori -, ori merg la primul meci si raman in Elvetia inca 8 zile in asteptarea celui de-al treilea meci – din nou o varianta neplacuta. Pe de alta parte si daca voi castiga dreptul sa vad doar 1 meci, nu ar fi convenabil sa fac deplasarea doar pt. atat, asa ca as renunta sa mai merg. Cred ca solutia cea mai buna ar fi ca mai intai sa se traga la sorti cei care au achizitionat intreg pachetul de 3 meciuri, iar daca mai raman locuri, sa se trag la sorti cei care vor sa vada 2 meciuri, iar apoi cei care vor 1 meci. Ce parere aveti?

bogdan  •  9 februarie 2008, 10:28

bah ce lume proasta in romanaia asta…daia dreaq nu se ridica romania delok…ca sunt numai ratati care critica lumea in romania….bine le face becali cand ii ia la injuraturi pe astia dela antena 1…ce pwla mea ma??nu poate sa aibe un fotbalist o viata ca trebuie rpd sa scrie muistu de tolontan ceva!!radoi e un jucator de clasa….si vedeti voi cand isi revine ce poate cu adevarat!…cine e fotbalist sau cine joaca fotbal intelege tot perfect…cn nu sa taca in pwla mea….vb toti papagalii care nici nu stiu ce e aia minge…respect radoi

red baron  •  9 februarie 2008, 11:44

uite tolo si altii te roaga sa deschizi subiectul,vezi ink mai sunt unii(si io)care tot spera ca gazeta sa spuna adevaru,bine ca ii dati tot timpu cu DNA in sus DNA in jos,da acum cand suporterii sunt umiliti la maxim nu ziceti nimic,cum zicea cineva mai sus,e suspect ca si ziarele tac,desi hotia e clara si pe fata,dovada si declaratia Raiffeisen cum ca nu s-au vandut toate biletele

Leo  •  9 februarie 2008, 12:01

Bai baitzashi il apreciez pe radoi e un ff bun juktor dar….mai are de lucrat acolo sus la etajele superioare….pe knd tolo e nebunel asha ..da tipu e toba de krte ..shtie sa vb sashi expuna parerea shi sa o sustzina cu argumente…felicitari

peter  •  9 februarie 2008, 15:29

daca atunci cand steaua a ajuns in semifinalele uefa radoi se transfera in strainate(nu stiu daca e adevarat dar se spunea ca avea oferta de la potsmouth), atunci ajungea departe. de atunci a inceput sa scada si cred ca din cauza ca a ramas la steaua…fiind finul lui becali isi permite orice si crede ca trebuie sa intre pe teren doar pt ca se numeste radoi. sa’l fi vazut la portsmouth daca s’ar mai fi comportat asa. atunci ar fi luptat pt locul de titular si ar fi progresat. in momentul de fata e varza…dar ar putea fi convocat la nationala, ca mai sunt din’astia pe acolo(nicolita,ov petre,contra)

radu  •  9 februarie 2008, 18:44

Catalin , faceti ceva , ca site-ul e groaznic. Pierdeti mult clienti in favoarea prosportului. O sa vedeti pe brat

nelu  •  9 februarie 2008, 19:27

Au fost si o sa mai fie RATATI ca si Radoi.Circ la televizor,faulturi grosolane,vene taiate de disperare cam asta e caracterizarea ratatului.

vyo  •  10 februarie 2008, 12:19

schimbati site-ul asta!! nu puteti sa reveniti la forma veche?

Andrei Militaru  •  10 februarie 2008, 15:07

S-a scris mai mult despre Radoi in timp ce acesta a fost accidentat si asta nu da prea bine, dupa parerea mea.
o parere si pe aci http://www.andreimilitaru.wordpress.com

Andrei  •  12 februarie 2008, 5:24

Tolontane,Tolontane,scuza-ma ca-ti zic,dar faci parte din grupul ala de „ziaristi ratati” Cum poti sa spui despre un jucator ca Mirel Radoi ca a venit vremea lui ? Oare nu ti-e rusine Tolontane? Iti aduci aminte Tolontane cate oferte de milioane de euro au fost pentru Mirel Radoi ? inainte sa scrii ce-ai scris mai sus , te-ai gandit ca Mirel Radoi are selectii in nationala romaniei de fotbal ? inainte sa scrii te-ai gandit ca Mirel Radoi este Capitanul Stelei ? Te-ai gandit ca este liderul unei echipe mari cum este Steaua ? Este chiar urat sa te bucuri de necazul altuia Tolontane … Mi-e mila de oamenii care te injura , ratatule .

gabidegiulesti  •  13 februarie 2008, 16:43

@Andrei:
– Sunt curios să văd măcar una din ofertele alea de milioane pentru Mirel! Care, cea de la Portsmouth? Andrei, trezește-te, sunt manipulări de-ale lui Jiji! Ca și alea de 10 milioane pentru Goe sau 5 mil. pentru Dică! Reține: nici unul dintre mai-sus numiții nu va fi vândut pentru mai mult de 2, max. 3mil. EURO. Și motivul este simplu: nu au valoare, sunt supraevaluați de Berbecali!
-Vorbești de liderul unei echipe ca Steaua! Dar cine este Steaua? O grupare care de 2-3 excelează în blaturi și aranjamente! Trăiască sacoșele lui Berbecali și divizia de arbitri favorabilă!

Andrei  •  14 februarie 2008, 8:52

gabidegiulesti : La voi rapidistii se poarta moda asta trendy-shukara gen : n-are nimeni valoare decat jucatorii vostri de 34 de ani luati din belgia si „tentativele” voastre de jucatori brazilieni gen : Tamandare si Cesinha … ai intrebat mai sus cine este Steaua ? cine este Steaua zici ? pai ce palmares are Steaua si ce palmares are Rapid ? Chiar va inteleg frustrarea si imi pare rau , dar asta este realitatea , mai sus am prezentat realitatea unui jucator , unui adevarat capitan … se pare ca n-ai inteles mesaju si te-ai legat de „blaturile” care se ocupa gigi de ele si de asa zisele sacose … jalnic,penibil,patetic. Spui ca n-au fost oferte pe Radoi sau pe Goain ? pe Goian a oferit Newcastle 7 milioane de euro ( adica 10 milioane de dolari ) de la Portsmouth 7 milioane de dolari … se pare ca nu prea esti la curent … Te rog sa revii cand esti mai informat 🙂 Sunt tare curios ce va face Ionut Mazilu la Dnepr in Ucraina … un jucator inconstant , chiar foarte inconstant … si totusi sau luat aproape 4 milioane de euro pe el … ce zici ? Mazilu are „valoare” , nu ? :))