O calificare prea mare pentru o federaţie atît de buimacă

N-am văzut niciodată o federaţie mai puţin dispusă să-şi asculte şi să-şi bucure publicul!

luni, 11 februarie 2008, 9:44

N-am văzut niciodată o federaţie mai puţin dispusă să-şi asculte şi să-şi bucure publicul!

N-am văzut niciodată o federaţie care să-şi ascundă echipa naţională de sute de mii de români ieşiţi pe străzi în vara lui 1994, cînd „tricolorii” s-au întors de la World Cup, momentul de maximă glorie a fotbalului nostru!

N-am ştiut că o federaţie poate permite unui înalt oficial al său să-i numească pe suporteri „auroloaci”, lucru care s-a petrecut cînd oamenii îşi fluierau un selecţioner, ei, cei care în toată lumea îşi pot permite să-i fluiere pe Bush, pe Sarkoszy sau pe Băsescu!

N-am crezut că o federaţie poate claca, la primul contact cu succesul venit după 8 ani, aşa cum se întîmplă acum, cînd e incapabilă să comunice transparent cu cei 17.150 de oameni care au plătit biletele pentru Campionatul European.

N-am bănuit că FRF poate fi atît de neconvingătoare. Nu plec de la prezumţia de fraudă, dar constat că această instituţie, altfel plină de ironii rapide şi ieftine în polemicile cu presa, e confuză şi lentă cînd e vorba să discute cu fanii.

La victorii sau la înfrîngeri, condusă de dinozauri sau de tineri, FRF stă parcă sub un duh rău, de care nu poate scăpa.

N-am simţit niciodată că fotbalul are o Federaţie Română de Fotbal. Poate că eu sînt nesimţit, vă rog să mă contraziceţi!


Comentarii (109)Adaugă comentariu

lfc  •  12 februarie 2008, 18:46

Domnule Tolontan,ce ziceti de o campanie care sa sune cam asa :GSP solicita ca toti cei ce au aplicat pentru bilete la meciul cu Franta la categoria a 3-a si nu au fost extrasi ,sa forwardeze mailul prin care sunt anuntati ca nu au castigat la adresa gazeta arond gsp punct ro .
Vom afla astfel daca numarul celor care au aplicat pentru bilete la acest meci si nu au castigat este mai mare decat diferenta dintre cerere si oferta!

mircea  •  12 februarie 2008, 19:42

O calificare prea mare pentru o presa atat de penibila!!!

Luigi  •  12 februarie 2008, 20:04

de unde pot sa iau bilete pentru Euro?tolo,ai ceva pile pe la federatie?

flick  •  12 februarie 2008, 20:05

Intreb si eu: de ce nu-si da si Mircea Sandu demisia, asa cum si-a dat-o Ilie Nastase (pentru o vina mult mai mica)?

andrei  •  12 februarie 2008, 20:50

FRF o piedica intre suporterii echipei natzionale si echipa !! hai sa fim totusi alaturi de tricolori si, in iunie macar, sa uitam ca exista mircea sandu HAI ROMANIA

Adi  •  12 februarie 2008, 23:39

Stiti ce-mi place? Cum apar fetele alea la stirile sportive cu zambetul pe buze si troznesc o stire venita dintr-un comunicat de presa fara sa gandeasca. Am latrat de cand au anuntat situl unde se vor vinde ca nu e ceva in regula. Cont nu poti sa-ti faci, sa nu mai vorbesc de Follow your team cum ar fi normal. Nimic, linkuri moarte, site facut in 10 minute de niste baieti care pot sa misculeze si baza de date cu CNPuri cum vor. Na fetelor, ce ziceti acum? Stire de senzatie. De ce naiba nu i-ati intrebat de la inceput pe marii fotbalului romanesc cum o sa fie treaba. In plus de asta, nu spuneau nici unde cum se vor dsa banii inapoi. O sa vedeti la banca scandal cand tantile alea la ghiseu o sa zica „Ce bani vrei mah fraere, la munca cu tine nu la cerut banii inapoi”, bani care au stat intr-un cont evident si au facut ceva dobanda…vorva lu’ Badea: Traim in Romania si asta ne ocupa tot timpu’

Tudor  •  17 februarie 2008, 21:30

alex@,de unde stii tu ca echipa Romnaiei se va face de ras??Aveai destule motive plauzibile pe care sa le oferi daca nu vrei sa cumperi bilete,ca doar a avut grija frf-ul sa ti ofere,nu trebuia sa vii cu aiureala asta!

Tudor  •  17 februarie 2008, 21:30

Tolo,frumos mai spui ca scrieti pentru noi,daca ar fi si adevarat ar fi si mai frumos.

Tudor  •  17 februarie 2008, 21:39

polbac@,de unde si pana unde a avut Gica Popescu doar o sansa sa castige in alegerile de la frf?Sau crezi ca Sandu o sa stea pe viata acolo?!