Despre relansare

Mi s-a pus întrebarea. Într-o doară, că doar n-oi fi nebun să răspund 🙂

joi, 21 februarie 2008, 8:25

Mi s-a pus întrebarea. Într-o doară, că doar n-oi fi nebun să răspund 🙂

De fapt, am înnebunit, probabil, cu toţii! La 19 ani de la căderea comunismului ne-am livrat libertatea, de data asta de bună voie, unui alt prizonierat, cel al corporaţiilor. Trăim o experienţă concentraţionară în buildinguri open space.

Dacă lucrezi în trustul Pro nu vorbeşti despre cei de la Realitatea. Dacă eşti în Intact, nu dă foarte bine să scrii ceva despre Adevărul lui Patriciu. Cu cîteva excepţii, asta nu se interzice explicit. Dar ignorarea reciprocă se practică pînă la sufocarea pieţei ideilor. Putem călători fără paşaport, dar nu ne simţim liberi să venim în întîmpinarea gîndului celuilalt, doar pentru că lucrează în citadela din partea opusă a oraşului.

Se ajunge la situaţii comice. În unele redacţii, sînt interzise posturile trusturilor rivale. Fixate pe propriile producţii, televizoarele au devenit difuzoare ale noului mileniu. O singură opţiune, cîteva vedete, un unic adevăr.

Nu cred într-o lume ideală. Accept mecanismele pieţei, promovarea preferenţială şi interesul de grup. Dar voi răspunde la întrebare: „Ce crezi despre relansarea ProSport?”.

Cred după cum urmează. Costi Mocanu şi Felix Drăghici, cele două eminenţe din spatele relansării ziarului ca tabloid soft, sînt prietenii mei de aproape 20 de ani. Le urez succes din inimă, dar ideile, ştiu, exagerez numindu-le astfel 🙂 , şi energia mea vor fi 100% alături de colegii şi de cititorii Gazetei.

Vom fi un ziar care va propune dezbateri publicului şi vom investi în continuare în jurnalismul spectaculos îmbinat cu cel de calitate. Cred că gsp va rămîne lider de inovaţie, de tiraj şi de audienţă, pe print şi pe internet. Dacă aşa vor sta lucrurile, va fi meritul echipei, iar dacă se va întîmpla altfel va fi exclusiv vina mea, pentru că nu m-am ridicat la nivelul muncii incomparabile a oamenilor din redacţie.

Oricum însă, vom întîlni viitorul ca nişte oameni liberi, care vor cita lucrurile valoroase ale colegilor lor, indiferent de nume, trust… Era să zic rasă şi religie. Aici am ajuns 🙂


Comentarii (64)Adaugă comentariu

Cătălin Tolontan  •  21 februarie 2008, 14:51

vijan: nu comentez, chiar nu stiu

Cătălin Tolontan  •  21 februarie 2008, 14:51

vijan: ca jurnalist tb sa inveti si sa fii criticat, nu doar sa critici

iuliudingrant  •  21 februarie 2008, 14:56

Catalin Tolontan@ -apropo de raspunsul dat lui Adrian: din pacate nu se respecta criteriile enuntate de dv.- am trimis ieri un comentariu catre Tudor@ de 5 ori si mi-a fost respins de fiecare data; l-am trimis ulterior sub nick-ul ”iuliudingrant” si mi-a fost acceptat fara probleme! Nu cred ca e necesar sa spun ca respecta toate criteriile enumerate de dv. Care o fi explicatia, domnule?

Tudor(gt  •  21 februarie 2008, 15:02

Dar nu crezi ca unii intrec masura si ca ar trebuii banati , eu unul m-am saturat (vad ca tu nu , te apreciez pentru asta )sa vad tot felul de dejectii personale pe bloguri si pe forumuri , cred ca daca ai un punct de vedere diferit si ai argumente poti discuta si civilizat .
Daca ar aprea si imaginea celui care injura cred ca nu ar mai exista asemenea specimene ! Daca ajungi sa injuri si sa jignesti un jurnalist ca Radu Cosasu , iatrta-ma dar esti de cea mai joasa speta umana !
In concluzie faceti ceva sa nu mai apra acesti …(nici nu stiu cum sa-i numesc !) pe bloguri sau forumuri !

calinC  •  21 februarie 2008, 15:35

Multumesc Tolo ca nu mi-ai rasp. desi te rugasem. Am inteles, munceai pt cititori si nu ai mai avu timp. OK. Nu voi mai fi cititor al gsp ca sa ai procentaj maxim in continuare. Muncesti pentru absolut totzi cititorii gazetei! Bravooooo!

ungluk  •  21 februarie 2008, 15:45

Salutare…
Tolo, as fi curios sa aflu cine se ocupa de cub-site-urile voastre, rapidisti.ro, stelisti.ro etc., in speta craiovamaxima.ro.

Pentru ca suporterii Stiintei au parte de mai putine materiale in „editiile mari”, sunt nevoiti sa acceseze „chestia” aia zilnic. Si, personal, cand am auzit despre relansarea gsp, speram sa renuntati la bube.
Mi se pare total ne-profesionist ce se intampla acolo. Motiv pentru care imi scade zilnic respectul pentru gsp.
Craiovamaxima.ro este, sincer, sub nivelul fituicilor locale care sunt nevoite sa fie partinitoare si sa scrie intr-o singura directie pentru supravietuire.

Va faceti rau singuri cu asa ceva. Nu aveti nevoie. Mai bun ar fi un articol scris de un jurnalist o data pe saptamana decat 30 de stiri inventate sau copiate, de maxim 3-5 randuri fiecare, zilnic.

Multumesc…

explorish  •  21 februarie 2008, 16:05

pai, n-ai spus ce crezi despre relansare, ai spus doar ca sunt prietenii tai :P.
si a propos de ce ziceai cu corporatiile, cand v-ati relansat saitul, in comentariile cititorilor in loc de prosport aparea ceva de genul „: ) )”. ati fost hecuiti, a fost o gluma sau chiar fenomenul de care vorbesti in text?

Cătălin Tolontan  •  21 februarie 2008, 16:28

explorish: ai dreptate, dar s-a renunta la chestia asta, dovada ca poti posta prosport sau sport.ro

Romeo  •  21 februarie 2008, 16:58

Domnule Tolontan
nu am citit niciodata cu nesat vorbele ziaristilor. Boala vietii mele a fost statistica si fara colectie d epresa „at home” asa ceva se face mult mai greu. Orice hobby isi are pasionatii lui si imi pare rau sa constat ca unii din ei au renuntat sa cumpere ziare. Tabloid a fost si Sportul, la putin timp de cand am inceput sa-l cumpar, tot format tabloid au si ziarele de azi, spre regretul meu. Raman la parerea ca formatul mare dadea cotidienelor mai multa grandoare. Desi fotografiile de calitate (in comparatie cu mazgaliturile din anii 74-90) si numarul sporit de pagini ar trebui sa atraga, diferenta de tiraj intre Sportul si ziarele de azi este mai mult de 3/1, adica Sportul vindea in 30 minute 250.000 exemplare, gsp sau pro sunt multumite cu o medie de 70.000. S-au facut progrese in alte domenii, televiziune, internet, dar subiectele de scandal (sau atractive) cred ca au scarbit cititorul care nu mai este tanar.

Sorin Camner  •  22 februarie 2008, 9:18

D-le Tolontan,

Imi pare rau s-o spun, dar cred ca nu sunteti nici d-voastra redactor-sef la un ziar serios. GSP este un tabloid si-ar trebui sa recunoasteti asta. De fapt presa din Romania, in totalitatea ei, este o presa de scandal.
Presa ar trebui sa prezinte stiri, nu sa le faca. Din pacate in presa romana stirile se fabrica. Publicul roman, din pacate, este avid de astfel de presa, toata lumea cumpara Libertatea si suratele ei, Click sau Cancan. Realitatea face campanie impotriva unei taxe, cu toate ca este un program de „stiri”, iar d-voastra scorniti subiecte (a scorni=a invent!) pentru a va creste tirajul. Din aceasta cauza, imi pare rau s-o spun, nu voi mai cumpara ziare niciodata, singurele publicatii care-mi vor ajunge in casa vor ramane Sci-Fi Magazin si Republik. Si asta, dupa ce, multi ani, am sta la coada ca sa prind(ce vremuri!) Sportul(Chirila, Efimie Ionescu si atatia altii), sau Informatia(cu Dan Patrascu), sau RL(cu Bocioaca) sau Scanteia(cu Mitroi), adevarati ziaristi. Si prefer acele vremuri, in anumite privinte, celor de scandal si mocirla de acum.
By the way, pentru a nu fi acuzat de simpatii comuniste, sunt una din cele cateva zeci de mii de persoane ce au demonstrat la Univeristate in 1990, am participat la constituirea AC, am votat permanent dreapta si, in continuare, sunt liberal, precum Tocqueville. Si-mi place sportul. Dar nu cel pe care-l practicati domniile voastre in GSP.
Raspuns nu astept, oricum aveti acest blog numai pentru a va prezenta opiniile, nu pentru a dialoga cu cititorii sau potentialii cititori.
PS. Mizeria intruchipata de injuraturile la care se supun ardelenii cu bucurestenii ar fi treaba parchetului, dupa parerea mea. Este inadmisibil ca o intrecere sportiva sa se transforme intr-o „zoaie”, ca sa folosesc o expresie consacrata, nationalista si sa nu-ncercati s-o starpiti. IP-urile calculatoarelor de pe care se pronunta acele porcarii va sunt cunoscute, ca si adresele de mail ale celor care le pronunta.
Si da, sunt bucurestean si tin cu Steaua. Urez succes CFR-ului, sau Rapidului, si fie ca cel mai bun sa triumfe si acela sa fie Steaua!

Cătălin Tolontan  •  22 februarie 2008, 11:25

Sorin Camner: sinteti atit de categoric, incit ma tem ca nu asteptati un raspuns, ci o confirmare. Ma tem ca eu cred altceva: presa romana are multe idei bune si articole valoroase.

Sorin Camner  •  22 februarie 2008, 11:45

D-le Tolontan, puteati argumenta. Eu sunt categoric, dar daca ati putea demonta ceea ce spun eu… poate as putea sa-mi schimb opinia. Din pacate, daca acum 30 de ani priveam un Le Figaro sau un Le Monde ca pe ceva de pe alta planeta, pot afirma, acum, cand inteleg mai bine ceea ce se-ntampla in jurul meu, ca nu mai sunt sigur nici de lipsa de partizanat a presei occidentale.
Ok, nici o problema. Nu mi-ati spus, insa, ce faceti cu cei care se manifesta cum se manifesta. Si, va rog, nu-mi vorbiti despre democratie si libertatea cuvantului… Cat de Mitic’ sunt eu, sunt si evreu, si cred ca sunt satul de extremisti, chiar daca ei se nasc din spuma marii sportive… Si nu democratia ia impiedicat sa faca atatea victime…

Cătălin Tolontan  •  22 februarie 2008, 18:20

Sorin Camner: aici aveti dreptate. democratia nu se apara nu doar cu toleranta. cautam un sistem de a elimina insultele, indemnurile la violenta, studiem impreuna cu Centrul pentru Jurnalism Independent un astfel de sistem