Răspunsul arbitrilor

Ionuţ Lupescu a trimis o scrisoare deschisă arbitrilor, prin care îi sfătuia să se extragă din scandalul cotidian, să fie corecţi şi să lase echipele „să decidă singure supremaţia”.

joi, 21 februarie 2008, 2:51

Ionuţ Lupescu a trimis o scrisoare deschisă arbitrilor, prin care îi sfătuia să se extragă din scandalul cotidian, să fie corecţi şi să lase echipele „să decidă singure supremaţia”.

Gestul civilizat n-a rămas fără urmări. Iată cum arată răspunsul:
„Ionuţ,
Noi îţi trimitem o scrisoare închisă din motive pe care le vei înţelege pe parcursul lecturii. Deci. Îţi mulţumim pentru îndemnuri şi ne vom strădui să le urmăm.

Referitor la scandalul din fotbal, ultimul dintre noi care a cotizat activ a fost liniorul Dorin Mudura. Sigur că, după cum îl trădează şi numele profesiei, el doar l-a asistat pe Ionel Ganea şi asta cu destulă dificultate, recunoaştem. În alte cazuri, nici măcar de atît n-am fost în stare!

De pildă, ne delimităm de Monica Rigo, tuşiera meciului Pandurii – Farul. Ea n-a făcut nimic pentru a veni în întîmpinarea dorinţei telegenice a constănţeanului Gerlem, care ar fi vrut s-o gîtuie într-un mod spectaculos.

Asta în ce priveşte faptele. Despre vorbe, ce să mai zicem?! N-am fost în stare să întreţinem polemica. La argumente logice de genul „Hoţiloooor!” (Gigi Becali) sau „I-aş băga pe toţi în sac şi i-aş bate!” (Arpad Paszkany), noi am venit cu replica standard: „Am greşit, ne cerem scuze”, rostită, printre alţii, de Tudor şi Balaj. Cum să întreţii suspansul cu astfel de declaraţii?! Intră scenariştii de la Hollywood din nou în grevă de plictiseală!

Ionuţ,
Înţelegem că nu ne apără nimeni, că preşedintele CCA, presupunînd că forul mai există, nu vrea să se amestece, că preşedinţii şi antrenorii ne pot insulta, şefii Ligii ne pot vîna şi că, vorba lui Vasile Turcu, unul dintre înţelepţii oameni de sport, „Fotbalul e frumos cînd se termină cu bine” smile.jpg Chiar dacă pare un detaliu, pentru noi şi pentru familii contează să nu ne terminăm înainte”.


Comentarii (62)Adaugă comentariu

ban ioan  •  22 februarie 2008, 13:05

am avut o vreme netul scos si nu am mai intrat pe saitul gsp cateva luni.intru astazi si am neplacuta surpriza sa vad ca saitul si-a modificat grafica.
noul sait e mai ostil,mai neprimitor gen ‘prosport’ pe care inainte nu intram decat foarte rar.
gsp.ro era primul sait de sport pe care intram cand deschideam calculatorul dupa care intram pe fanatik{care are un format gen gazeta inainte}pe sport.ro daracum nu ma mai atrage deloc.
VA ROG SA REVENITI LA GRAFICA CU STIRILE ASEZATE UNA SUB CEALALTA

!\!astyboy  •  22 februarie 2008, 13:06

Domnul reporter a observat cum sta treaba cu cotizatia, bine.Felicitari, domnule reporter !

|\|astyboy  •  22 februarie 2008, 13:28

In orice caz, chiar daca altii mai carcotesc, domnul romancier are talent la scrisori de intimpinare…

mishu  •  22 februarie 2008, 13:33

Bun articol,dar deocamdata atat, pt.ca ce mafie este in arbitrajul actual,nu va puteti imagina ca exista in Romania asa ceva – cu fii de fosti arbitrii, cu unii dintre ei care pling ca au gresit din diferite motive, puerile (vezi cazul penalty-ului lui Balaj la Bistrita cu CFR Cluj – ceva de neimaginat – daca oricarui alt arbitru din liga I sau alte ligi inferioare se intimpla asa ceva era dat automat afara). Nu va dati seama cati arbitrii de valoare di ligile inferioare nu pot ajunge sus din cauza unor asa-zisi arbitrii gen: A.Ionita(junior), fratii Avram, A,Constantin(uitati-va de curiozitate cum si in ce fel alearga – parca n-a facut sport in viata lui), Th.Craciunescu, L.Bogaciu(acest „mare si nedescoperit talent in arbitraj”), si as putea continua lista si cu cei de la asisitenti – sunt o groaza de pilosi care habar n-au de arbitraj si implicit de fotbal. Pacat ca pe unii dintre ei ii forteaza parintii sa fie arbitrii si nu-i lasa sa-si aleaga singuri destinul. Este o mare mafie, nici nu va puteti da seama cum este sa intri in tagma acestora, dar si mai greu sa te mentii daca nu-i minjesti pe observatori, etc. Mentionez ca stiu despre ce vorbesc, am jucat fotbal la div.B si C timp de la 16 ani, si am fost chiar si arbitru timp de 8 ani la div.C. Nu am putut promova din foarte multe motive, principalul fiind acela ca am fost notat cu note asa cum trebuia……

|\|astyboy  •  22 februarie 2008, 14:03

D-le prozator, este cea mai frumoasa epistola a arbitrilor , scrisa vreodata !Sper , din toata inima, sa mai scrieti .Mult si bine .

|\|astyboy  •  22 februarie 2008, 14:28

D-le ziarist, m-am gandit sa va urez ceva, inainte de a trece la treaba :”Sa traiti bine !” nu va e pe plac, stiu. Atunci, tineti-o tot asa, d-le ziarist !:)

Gheorghe  •  22 februarie 2008, 16:17

“I-aş băga pe toţi în sac şi i-aş bate!” nu cred ca ii apartine lui Arpad Paszkany. Sunt absolut sigur ca altcineva a spus aceste cuvinte miraculoase.

Cătălin Tolontan  •  22 februarie 2008, 18:16

rapidist de cand ma stiu: e adevarat ca exista destui arbitri fara valoare, dar impotant e sa aparam profesia, nu neaparat personalizarile ei, cum ar zcie Mister 🙂

ia-ti masina!  •  23 februarie 2008, 11:47

slabut…
Hai Steaua!
http://www.roimpact.com

carmin  •  23 februarie 2008, 16:49

slab, compunere de clasa a patra…
inca ceva :paszkany nu a spus niciodata ”as baga arbitrii intr-un sac si i-as bate” ci a zis ‘daca i-am baga pe toti arbitrii intr-un sac si am da cu bota in sac nu am lovi nici un nevinovat” ceea ce e altceva.
de fapt stiai asta numai ca asa e viata de ziarist :grea si plina de minciuni. cand te uiti dimineata in oglinda esti multumit?

Tudor  •  24 februarie 2008, 14:08

Tolo,se putea si altfel sa fie spuse aceste adevaruri,nu in forma aceasta care invita mai mult la bascalie decat la o reflectie serioasa.Dar,ma rog,s epare ca in presa se considera ca asta prinde cel mai mult…
Asa cum s-a mai remarcat,asa ceva i-ar putea spune Tudor sau Balaj(desi si la el am anumite rezerve) lui Lupescu,nu Corpodean(care se stie cu cine trage si nu de azi,de ieri,Serea,Lajos si mai sunt si altii).Arbitrii trebuie si ei sa fie aparati,mai ales cand se intampla ce s-a intamplat in cazul Ganea,dar,unii dintre ei,si-au si facut-o cu mainile lor prin modul cum s-au comportat atata vreme in fotbal!Oricum,atat CCA-ul care e vai de capul ei,iar Constantin nu stiu cat mai controleaza ce se intampla acolo,cat si federatia nu prea vad cum pot sa le tina lectii de moralitate arbitrilor sau sa-i reformeze!

startscratch  •  24 februarie 2008, 19:20

www . i-guide . ro
– business
– free time
– cultural
– medical
– blog
– news
www . i-guide . ro