„Club caut şef”

O legendă urbană circulă în lumea aviaţiei. Este atribuită şefului de la Continental Airlines sau celui de la Southwest Airlines, aceasta din urmă fiind recunoscută pentru atmosfera amicală din aeronave.

duminică, 24 februarie 2008, 11:59

O legendă urbană circulă în lumea aviaţiei. Este atribuită şefului de la Continental Airlines sau celui de la Southwest Airlines, aceasta din urmă fiind recunoscută pentru atmosfera amicală din aeronave.

Şeful companiei urcă în avion. Nimereşte chiar în mijlocul unui conflict. Un bădăran insulta echipajul. Îl întreabă pe pasager:

– Vă pot ajuta cu ceva, domnule?
– Tu cine p… mea eşti?!
– Eu sînt directorul companiei. Pot vedea biletul dumneavoastră, vă rog?
-…
– Aşa, vedeţi, aici scrie că dacă vă plătim contravaloarea şi o penalizare de 100 de dolari putem să vă refuzăm îmbarcarea.
– Poftim?!!!
– Cum auziţi! Uite 100 de dolari! Şi acum cară-te în p… mea din avion şi să nu-mi mai jigneşti vreodată oamenii!
Întîmplarea pică la fix după primul eşec al Rapidului. Copos s-a apucat să se căineze din nou. Cîţi bani bagă el şi în ce tensiune îl ţin angajaţii 🙁

Dar despre tensiunea în care el a ţinut clubul şi echipa vreme de o lună, nici o vorbă! Cînd CFR, Dinamo şi Steaua nu ştiau cum să-şi mai umfle fotbaliştii şi şansele, Copos declara că se retrage. Că vinde. Că nu-l mai interesează. Deşi echipa era pe locul doi!

Nu, Rapid nu e singur împotriva tuturor! Rapid şi oamenii de acolo sînt singuri doar în faţa capriciilor propriului patron, care dă piloţii şi încrederea jos din avion şi apoi se miră cu nu zboară.


Comentarii (32)Adaugă comentariu

Haide U  •  24 februarie 2008, 12:35

True!!!

anonymus  •  24 februarie 2008, 12:49

Situatia in sine nu este chiar asa de delicata pe cat pare… fata D-ului copos se misca precum floarea sorelui jurul corpului astral… asa si copos… soarele prinde conturul media … publicitatii…. imaginativa imperiul lui copos fara publicitate…. fara rapid… total fiasco… omul de rand asociaza rapid cu copos si copos de rapid… putin stiu ce inseamna cu adevarat rapid…
intr-adevar nu exista presedinte de club perfect, dar fiecare dintre ei are o parte pozitiva… pacat ca aceasta parte pozitiva nu se foloseste in cresterea fotbalului romanesc….
desi nu sunt bucurestean … tin cu o echipa din bucuresti….. imaginativa…. cum ardealul face ce se intampla in kosovo (in forma figurata)… de abia atunci ar disparea superioritatea bucuresteana….
pacat .. mare pacat

furnalistul  •  24 februarie 2008, 12:52

ASTA da om sucit,de nici DINAMO nu l-a primit.
Vorba aia ca si acolo sunt unele „figuri” in conducere,dar parca asta-i perfect ptr. adversari.
SIGUR ca se bucura toti ceilalti,mai stii,poate,chiar,pe”niste firfirei”…

Ovidiu Miron  •  24 februarie 2008, 13:08

Este incredibil cum acest personaj se plange ca iar a cheltuit 4,5 milioane de euro pe transferuri. De fapt, stim cu totii ca mereu exagereaza si nu a cheltuit atat. A primit 4 milioane de euro pe Mazilu! A dat 1 milion si 200 mii euro pe Despotovoci si apoi a spus „nu ne mai permitem sa da 500 mii euro pe Salou”. Ce nu intelege George Copos este ca nimeni nu il mai crede!

doreeen  •  24 februarie 2008, 13:14

e tare naspa asta cu cat au dat conducatorii pe jucatori.
pana nu aparte contractul free,io zik ca is baliverne…

finix  •  24 februarie 2008, 13:23

Copos se comporta ca o fata mare demult trecuta la statutul de doamna. Ii raman doar amintirile de fata mare. Si incearca sa-i convinga pe toti ca e inca pur(a). Si iata ca ba se retrage, ba se trage, ba se vinde, ba isi da ochii peste cap. Pana cand se ofileste de tot si nu-l mai crede nimeni.

la fayette  •  24 februarie 2008, 14:00

De cand a preluat Rapidul domnul Copos se tot retrage. A spus-o de atatea ori ca e de mirare ca il mai crede cineva. Fara Copos Rapid ar fi fost oricum un club iubit si puternic. Fara Rapid Copos ar fi fost un Dinu Paturica printre multi altii din Valahia. Sa traiesti dom’Georgica si sa continui sa zapacesti o echipa atunci cand merge mai bine sau cand are mai mult nevoie de sustinerea patronului!

hrisostomake  •  24 februarie 2008, 14:14

DOMNUL Copos! LOL!!!!!!!!!

Tudor  •  24 februarie 2008, 14:14

Pai,de cate ori a „menintat” Copos cu retragerea,cine sa-l mai creada,chiar daca de data asta si-a dat osteneala sa para ca e chiar ceva serios?Numai ca aceasta osteneala a fost in paguba Rapidului,chiar daca nu a fost doar ea cauza infrangerii cu U Cluj!Adevarul e ca Rapid cam are,in aces moment,chipul si asemanarea patronului ei!Si uite cum visuriel la titlu incep sa se destrame inainte de a se naste. 🙂

mihaic3001  •  24 februarie 2008, 14:23

Cine joaca pe internet SOCCERPROJECT isi poate da lejer seama nu cat PIERD si / sau INVESTESC acest mafioti intrati peste noapte in fotbal, ci CE CASTIGURI COLOSALE iti poate aduce fotbalul atat timp cat in infrastructura nu investesti mai nimic sau ma rog, o data la 10 ani. Haideti sa fim seriosi….
Din fotbal, in conditiile in care alegi ca periodic la un an sa mai investesti cateva sute de mii de euro, tot se castiga COLOSAL, la o medie de spectatori de 10 000 pe meci. Dar Steaua, Dinamo, Rapid care pe langa meciurile din campionat mai disputa si cupe europene (pretul biletelor mult mai mare), au o medie de spectatori de peste 20 000 (in general) au castiguri FABULOASE, cu atat mai mult cu cat investitiile in infrastructura sunt INFIME.

iQ666  •  24 februarie 2008, 14:28

pai n-a facut ceva de genul asta si careva fotbalist de pe la noi din anii ’70 sau mai inainte? sigur il stie maestrul Cosasu

Ovidius’s Blog  •  24 februarie 2008, 14:56

Copos e un personaj prea complex 🙂 ..

r.p.  •  24 februarie 2008, 15:16

Într-o discuţie cu domnul Copos pe una dintre pârtiile din Poiana Braşov, l-am întrebat dacă nu i se pare exagerat preţul unei urcări cu telecabina. Mi-a răspuns cu o întrebare: “Vă place investiţia mea?”. Am insistat: “Şi totuşi pentru un student, elev e foarte scump!”. Răspunsul a venit din nou sub forma unei întrebări: “Cine a mai făcut aşa ceva în România?”. Am insistat: “S-a scumpit cu 20% la prima ninsoare!”. Uimit mi-a răspuns din nou cu întrebare: “Dar cât costă până la urmă un bilet cu telecabina?”.

RobertRRR  •  24 februarie 2008, 15:22

🙂 adevarat… saracii suporteri…cum stau ei de atatia ani asteptand o continuitate, titluri…si cum sunt ei temperati de un patron care traieste intr-o lume proprie, deloc propice pentru echipa si rezultate favorabile

brick  •  24 februarie 2008, 15:33

Mai Tolo , eu-s sigur ca voi nu credeti o iota din ce „pictati” in Gazeta . Mi-ai intrat in suflet , ai ramas acolo , dar pari prea serios de un timp incoace . VIATA = „Paine si Circ” (n-am spus-o eu) , iar cea mai serioasa trasatura a omului este…. FRIVOLITATEA . Pt. o buna parte din noi „Paine” inseamna servici . Ajuta-ne te rugam frumos , sa zambim , poate chiar sa radem in hohote , Timpul zboara si nu avem pe cineva sa ne faca sa uitam asta .

thebroker  •  24 februarie 2008, 16:08

inca nu am auzit sa existe in enlgeza un echivalent al expresiei ‘in p*** mea’, poate numai in fimele traduse de niste panarame…

Jon  •  24 februarie 2008, 16:54

Thebroker – chestia asta se numeste adaptare. Daca tot dai dovada de atat intelepciune, tradu tu „fuck” ca in „get the fuck out of here”.

catalin  •  24 februarie 2008, 16:54

copos este si va ramane o fire complexa!toate aceste demersuri sunt bine tacluite nu lasa nimic la intamplare si-i place sa aduca la echipa persoane „maleabile”

VIOREL  •  24 februarie 2008, 17:07

PE COPOS SCRIE POLITIE POLITICA …VEZI „CAZUL DESPOTOVICI”.
NU CRED CA EXISTA UN PATRON DE CLUB MAI PERVERS DECAT COPOS.

joffre  •  24 februarie 2008, 17:42

Mdea…in rolul pasagerului turbulent ai jucat dumneata, d-le Tolontan. De ce nu spui totul ?

steaua uber alles  •  24 februarie 2008, 18:03

ce ma bucur ca au inceput gunoierii asa.la mai mare.FORZA STEAUA.

Manolo (UTA)  •  24 februarie 2008, 18:17

Excelenta comparatia…:)
Si mai sunt multe de spus pe tema asta… motivatie, energie pozitiva, legea atractiei… etc…

marius  •  24 februarie 2008, 18:49

domnule tolontan astazi sunteti un „sofer de duminica” 🙂

startscratch  •  24 februarie 2008, 19:17

www . i-guide . ro

– business
– free time
– cultural
– medical
– blog
– news

www . i-guide . ro

iuliudingrant  •  24 februarie 2008, 21:54

Tudor@: din nou sunt nevoit sa-ti dau dreptate intrutotul- echipa este dupa chipul si asemanarea patronului. Ba chiar merg mai departe si spun ca este mai penibila si mai insipida decat patronul. Pai Jiji chiar are șarm si verb fata de panaramele astea care cica se cheama Steaua!

popescu cristian  •  24 februarie 2008, 22:21

astept scuze ptr. tot ce a-ti scris inainte de meciul iasi-steaua,asta daca aveti un pic de bun simt

simex  •  25 februarie 2008, 9:42

intra pe link-ul http://www.money.ws/simexx

gogu  •  25 februarie 2008, 10:34

tolontane iar il musti de cur pe copos !?

mireille1923  •  25 februarie 2008, 10:38

Astept cu nerbdare ziua in care copos chiar va pleca de la Rapid! Din pacate omul realizeaza ca este NIMENI fara Rapid! El poate chiar credea ca lumea va veni in genunchi sa-l roage sa ramana. Dar nu afost asa. Ba mai mult, multi i-au intins covorul rosu, indemnandu-l sa se care. Dar nu a plecat! Pacat! Dar era de asteptat. Nimeni nu mai crede ce spune copos, nimeni nu-l mai vrea, este o fiinta care si-a cladit cariera, numele si afacerile pe spinarea noastra. POate totusi pleci!!! Te rugam! Abia atunci poate vei recupera ceea ce-ti doresti tu mult de tot: sa-ti recapeti credibilitatea!

imprimante  •  25 februarie 2008, 12:01

Copos tace si face. Asa ca invatati de la el