Goian şi golul doi

Steaua a pierdut trei puncte, dar a cîştigat cîţiva jucători. Nu doar pe Mendosa, care are ceva din stilul abrupt de finalizare al lui Drogba, ci şi pe Pleşan, care s-a zbătut enorm şi a încercat să acopere o arie de teren pe care, înainte vreme, n-ar fi mers nici măcar cu maşina, mai ales că benzina s-a scumpit.

duminică, 24 februarie 2008, 10:16

Steaua a pierdut trei puncte, dar a cîştigat cîţiva jucători. Nu doar pe Mendosa, care are ceva din stilul abrupt de finalizare al lui Drogba, ci şi pe Pleşan, care s-a zbătut enorm şi a încercat să acopere o arie de teren pe care, înainte vreme, n-ar fi mers nici măcar cu maşina, mai ales că benzina s-a scumpit.

E în munca în exces a lui Pleşan ceva despre care ar putea să vorbească Piţurcă. Înainte de meciul Rapid – U Cluj, selecţionerul i-a transmis prin Didi Prodan lui Pancu: „Sînt cu ochii pe tine! Succes şi poate mergi la Euro”. Probabil că acelaşi sentiment îl are şi Pleşan. Nici el, nici rapidistul n-au rupt gura tîrgului, mai ales că echipele lor au pierdut. Dar au revenit cu o poftă de joc incomparabilă.

Şi încă un nume. Din păcate, mai degrabă dezamăgitor aseară. La 1,96 metri, Goian a fost cel mai înalt jucător al partidei din Copou. Dar în faza golului doi al gazdelor, el a ales să apere linia porţii, după ce Zapata respinsese primul şut. Venit din propriul careu, Onuţ a marcat de la 4 metri de poartă. Locul părăsit de stelist a fost umplut de intuiţia ieşeanului. O eroare-alertă pentru un fundaş cu pretenţiile şi valoarea reală a lui Goian.


Comentarii (165)Adaugă comentariu

Tudor  •  27 februarie 2008, 10:17

Si chiar daca Nicolita a comis-o la acest meci(din vina lui si a terenului) si,dupa aia,afectat nu i-a mai iesit mai nimic,nu trebuie puse toate tunurile pe el!Dar,de fapt,asta si asteptau unii dupa campania declansata in ultima vreme contra lui.Zicea cineva de golurile lui Goian repede uitate,adevarat,dar parca si mai repede am uitat golurile lui Nicolita si modul in care,e adevarat acum ceva vreme,tragea practic Steaua dupa el!Ca sa nu mai vorbesc de Dica…Steaua ii datoreaza enorm acestui jucator care a tinut-o de mai multe ori in spate in ultimii 4 ani.Cine il injura pe Dica dupa acest meci(un singur meci) mai slab e clar ca nu stie fotbal!

Tudor  •  27 februarie 2008, 10:26

Si n-are nici un rost sa fie jigniti adversarii cu etichete de genul „au jucat ca niste castraveti” si alte ineptii din astea!Oamenii s-au aparat foarte bine,ceea ce nu e usor impotriva Stelei,care a jucat in repriza a doua bine si a avut mai multe ocazii decat in multe meciuri din tur,si au speculat la maxim oportunitatile oferite de Steaua!Orice echipa din ultimele 10,daca Steaua patea ce a patit in minutul 3 jucand cu ea,se baricada in aparare si incerca sa scoata ceva din faze fixe sau pe contraatac!

Tudor  •  27 februarie 2008, 10:36

Iar terenul de la Iasi nu e nici pe departe cel mai dificil din campionat!Sunt altele mai rele(cele de la Bistrita sau Urziceni,ca sa dau doar 2 exemple).Si nici nu a fost vreo „mocirla” cum au prognozat unii.Daca s-ar interzice sa se joace pe astfel de terenuri ar trebui interzis sa se joace pe 14 din 18 stadioane din prima liga.

Tudor  •  27 februarie 2008, 10:40

dantesc@,ai tupeu mare,nesimtitule,sa spui ca Steaua a facut puncte „intamplator”!Asa de „intamplator” le-a facut ca a jucat 2 sezoane la rand in CL si a jucat de 3 ori consecutiv in primavara europeana si semifinala de Uefa!Voi ce ati facut cu Cfr,impiedicatilor?V-au scos niste desculti din Cipru,in preliminariile Uefa!Hahahaha!
Realitatea e ca,daca veti merge in CL direct ca sa va faceti de ras acolo,mergeti pe munca Stelei in primul rand!

Tudor  •  27 februarie 2008, 10:51

nausea69@,esti penibil rau!N-ai nici cunosttinte elementare de fotbal,daca poti sa afirmi,vechea si idioata placa,pusa de cei care crapa de invidie pe performantele Stelei,ca Steaua „a avut noroc sa intalneasca echipe slabe in Europa”!Ce echipe slabe exista in CL,desteptule sau in fazele superioare ale Uefa,acolo unde numai un dus cu pluta ca tine poate sa afirme ca echipele erau demotivate,cand erau la 1-2 pasi de un trofeu european!Pe rapid Steaua i-a eliminat ca a fost mai buna si,mai ales,mai sigura!Si uite o mostra de „noroc stelist”:cand a ajuns in UEFA din CL Steaua a dat peste Sevilla,cea mai tare echipa din competitie!
In ’86 a contat prea putin ca lipseau englezii.Pentru informatia ta,in afara lui Liverpool,nu mai era nici o alta echipa engleza care sa se impuna atunci in fotbalul european,care era dominat de spanioli,reprezentanta lor fiind si invinsa de Steaua in finala!
Iar Valencia,chiar daca Steaua a fost ajutata de anumiti factori in retur,ramane cea mai tare echipa eliminata de un club romanesc de mult timp,iar la cum a jucat Steaua pe Ghencea o elimina oricum!Acela a fost poate cel mai bun meci facut de o echipa romaneasca in Europa in ultimii ani!
Asa ca stai in banca ta si numai vorbi despre ce nu cunosti!Tolo a avut dreptate in ce a spus despre punctele echipelor romanesti si cine le-a facut!

Romani in Spania  •  27 februarie 2008, 11:01

am auzit ca vor sa il ia real madrid pe goian e adevarat?

iuliudingrant  •  27 februarie 2008, 13:55

Tudor@: mi-a placut mereu sa dialoghez cu tine , dar azi ai luat-o rau pe aratura, baiatule! Hai sa te ajut sa-ti revii:
-Goian nu e un fundas decent din simplul motiv ca el nu este FUNDAS: o fi varf de atac, poate chiar DUDU G., dar el nu detine ”armele” elementare ale unui fundas; poate ar mai fi timp sa invete, Jiji sa aiba rabdare;
-despre Nicolita care ”tragea Steaua dupa el” vreau sa sper ca te refereai la sectia de atletism , nu-=i asa?
-apararea inexpugnabila a Stelei: da, e adevarat, te anunt Tudor ca am propus-o pentru Guiness Book: 2 goluri dintr-un singur sut al adversarilor;
– Tudor tu ai mare dreptate:”dantesc” si ”nausea69” nu prea se pricep cand vorbesc despre echipele decalcifiate cu care a jucat Steaua in preliminariile C.L.; daca erau chiar competenti trebuiau sa recunoasca valoarea absolut indoielnica si a echipelor intâlnite inainte de 89 ( chiar pe parcursul anilor 85-86). Iarta-i Tudor, niste amatori!

Cristea George  •  28 februarie 2008, 13:39

***(cuvinte banate)

Lasa vrajeala cu CFR.Gazeta voastra deja e SLUGA lui CFR va-ti facut sediu la CLUJ.
STEAUA va lua CAMPIONATUL

PS. Pe ziarul GSP si tricoul visiniu si aici ai pus poza alb-negru.Esti un FANFARON!

Tudor  •  4 martie 2008, 10:29

iulica sau gabita@,nici nu mai stiu cum sa-ti zic,ca ai obiceiul sa postezi sub mai multe nume,cum s-o fi chemand asta,tu stii.
Goian e CEL MAI BUN FUNDAS CENTRAL DIN ROMANIA,oricine stie asta,consulta-i tu fisa postului,daca chiar esti in tema cu calitatile si cum trebuie sa arate un fundas central si ai sa-ti dai seama de asta,daca inca nu te-a orbit de tot ura contra Stelei.In orice caz,Goian face cat toate panaramele de asa-zis fundasi din apararea rapidului.
Despre Nicolita ma refer la momentele cand juca excelent si dadea goluri printre care si cel cu care v-am eliminat in sferturile Uefa(doare nu?dar ti-ai cautat-o cu lumanarea).
Daca tu judeci dupa un singur meci apararea Stelei,baietel,e evident ca mai ai pana sa cresti si sa inveti cum stau lucrurile in fotbal.

Tudor  •  4 martie 2008, 10:36

iulica@,si apropo de ce ziceau desteptii aia doi cu care ar trebui sa te iei de manuta,”echipele alea decalcifiate”(cred ca te-ai chinuit ore intregi sa gasesti termenul),erau aproape toate CAMPIOANE ale tarilor respective.Ce e drept nu de nivelul „marei echipe” Skonto Riga,care v-a pus pe voi la colt!
Apropo,cand Steaua a intalnit-o pe campioana Belgiei,FCBrugges,practic n-a stat la discutii cu ea!rapiduletul s-a dat peste cap cu Anderlecht!Ma rog,”farmecul vietii”!
Inainte de ’89 nici nu mai are rost sa mai vorbesc,toate echipele cu care Steaua juca atunci erau CAMPIOANE,iar ca sa spui ca Barcelona,Anderlecht,G.Rangers sau chiar echipe din est(Sparta Praga,Spartak Moscova) foarte puternice pentru ca nu le plecau cei mai buni jucatori in Occident,erau de „valoare absolut indoilenica” dovedeste ca bati campii in ultimul hal!

Tudor  •  4 martie 2008, 10:38

Realitatea e ca,precum indivizii de mai sus,nu mai poti de frustrare si invidie fata de rezultatele Stelei pe care stii ca n-aveti cum sa le atingeti nici in alti 85 de ani de azi inainte!

iuliudingrant  •  4 martie 2008, 16:39

Tudor- dupa Steaua- C.F.R. imi fac mea culpa: am gresit intr+adevar relativ la Goian: e un mare… nu, nu fundas! Ajuta-ma tu sa+l categorisim: luptator de lupte greco-romane (Fabbiani poate depune marturie; de asta nici nu a mai rabdat la un moment dat si a ripostat; totusi, intreb, nu ar fi meritat Goe barem un cartonas galben pentru atâtea imbratisari?).Daca nu luptator de greco-romane(seamana cu Draica sau cu Martinescu?) atunci cu siguranta ii putem spune dansator! Cu toate ca nu cred ca l+a invitat nici o data ca la carte pe Fabbianu la dans? Chiar, ce stil o fi fost ala? Cu siguranta insa estetul de Tudor a apreciat prestatia lui Goe!

iuliudingrant  •  4 martie 2008, 21:09

Tudor, 4 march, 10:29: ai intuit corect, nick-ul celalalt al meu este ”gabidegiulesti”; imi cer scuze, insa nu trebuie sa-mi faci un proces de intentie pentru ca nu am urmarit nimic subteran. Am fost obligat sa folosesc al 2-lea nick pentru ca primul mi-a fost sistematic cenzurat; si numai pe acest blog. Am intervenit energic la dl. Tolontan care a solutionat problema. Deci te-as ruga sa nu faci false procese de intentie. Nu-si au locul si rostul… Am curajul de a raspunde pentru opiniile mele si nu o sa incerc sa ma ascund niciodata dupa un alt nick.

Tudor  •  5 martie 2008, 15:18

iuliudingrant@,daca nu vrei sa recunosti valoarea lui Goian si faptul ca e un fundas central foarte bun,cel mai bun din Romania,atunci asta se cheama rea-vointa!Mai ales dupa meciul cu Clujul cand Goe a fost printre cei mai buni jucatori stelisti,lucru apreciat si in presa,uita-te la caseta tehnica a meciului ca sa nu zici ca vorbesc aiurea!
Si pentru ca l-a tinut strans pe burtalaul de Fabbiani chiar nu vad unde e problema(apropo,poate c-o fi vrut sa-i masoare burtica:)))),omul trebuia sa-l marcheze si si-a facut foarte bine treaba!Iar Fabbiani merita din plin al doilea galben si eliminarea pentru magariile facute,nu doar l-a lovit pe Goian,dar a si comentat IN PERMANENTA la deciziile arbitrilor.

Tudor  •  5 martie 2008, 15:20

Am inteles cum e treaba cu nickul,scuze n-am vrut sa-ti fac nici un proces de intentie,mai ales ca si eu am avut anumite experiente neplacute cu functionarea acestui blog,dar totusi sub ce nick vei posta de acum inainte?