Miticisme fără frontiere

Am lucrat cîţiva ani în Transilvania, la Cluj, Oradea, Deva şi Braşov, aşa că nu vorbesc din cărţi.

luni, 25 februarie 2008, 9:08

Am lucrat cîţiva ani în Transilvania, la Cluj, Oradea, Deva şi Braşov, aşa că nu vorbesc din cărţi.

Sînt de acord că atunci cînd trenul de Bucureşti ajunge la Predeal simţi alt aer. Deşi, pe bune, nimic nu se compară, ca stare de bine, cu momentul în care scoţi capul şi vezi gara regală din Sinaia. Grăbiţi-vă că s-ar putea să o demoleze!

Am învăţat şi diferenţele din fotbal. Cărţile lui Ioan Chirilă şi George Mihalache m-au îndemnat să-i iubesc pe Baratky, pe cei de la Ripensia şi să mă întreb de ce Şepcile Roşii joacă mereu cu tribunele aproape goale.

De aceea, mă amuză, Staţi aşa că nu mă amuză deloc!, acuzele de miticism la adresa regăţenilor. Oare Jean Pădureanu şi Romeo Paşcu s-or fi săturat şi ei de mitici? 🙂 Spune ce-ţi trece prin minte, nu te mai cenzura!

La urma urmei, de ce nu?! Hai să vorbim deschis!

Dacă miticism în fotbal înseamnă aroganţă dublată de blaturi, atunci adversarii miticismului s-au manifestat predominant tocmai în coasta miticilor. De aproape 20 de ani, pe stadioanele bucureştene şi în media naţională s-a dus o luptă înverşunată pentru curăţarea fotbalului. Steliştii, dinamoviştii şi rapidiştii, în egală măsură cu băimărenii sau clujenii, au cerut un sport integru. Şi protestele lor s-au îndreptat, fără privilegii geografice, către Sandu, Dragomir, Ştefan sau Pădureanu. Nu cu dispreţ suveran, ci cu o luptă de zi cu zi s-a ajuns astăzi la starea pasabilă a fotbalului!

Ce vreau să spun? Că partea radicală a suporterilor ardeleni, care descoperă în CFR Cluj pedeapsa divină a fotbalului împotriva miticilor, se pot lua de mînă cu fanii bucureşteni care cred că titlul e de drept divin al Capitalei. Sînt două expresii ale aceleiaşi forme de intoleranţă.

Dacă CFR predă o lecţie, ea e în totalitate fotbalistică. Sigur că are legătură şi cu situaţia din Kosovo. Dar asta e o altă poveste. Pe care o auzim din cînd în cînd de la oameni care ar trebui s-o şoptească întinşi pe o canapea.


Comentarii (514)Adaugă comentariu

dan_tm  •  27 februarie 2008, 16:26

ai nostrii sunt toti cei care mananca paine romaneasca

am uitat sa spun asta 🙂

LEE clujean  •  27 februarie 2008, 18:20

Frati bucuresteni nu sunt prea multi clujeni sau ardeleni pro reinfintarea “dietei de la Cluj” pt ca n-am uitat ce ne-au facut ungurii pana ne-am eliberat sau ma rog ne-a eliberat Regatul si Moldova.Cei ce posteaza mesaje separatiste sunt unguri,metisi sau creiere spalate (si datorita fotbalului}.Ei sunt frustrati si de aceea posteaza mult ca sa para multi.Nu conteaza Cine da mai mult la buget ,tot aceeasi mafioti masoni ii deturneaza spre buzunarele proprii iar acesti paduchi sunt din toate zonele tarii chiar multi din Cluj.Eu personal as accepta sa o duc mai rau cativa ani cu pretul integrarii Basarabiei si nicidecum sa intorc spatele unor zone defavorizate-sarace care zone-orase sunt si in Transilvania nu numai Moldova sau Oltenia.Si cum bine zicea cineva mai sus :am intrat i U.E. au disparut granitele iar niste unguri kosovari vor sa inventeze niste granite tocmai in scumpa noastra patrie.Si culmea sau poate era de asteptat s-au trezit cozile de topor sa le dea o mana de ajutor.De s-ar trezi stramosii nostri le-ar taia capetele dar noi fiind civilizati ce sa facem cu ei?.Ce ma infurie cel mai mult este ca noi clujenii suntem facuti unguri de niste frustrati precum bECALI iar alti suporteri frustrati marsaza cu el.Noi suntem romani dar sunt si unguri printre noi .Toti covietuim impreuna la locul de munca ,la stadion ,in pat dar unii dintre ei instigati ce nebunii de UDMR-isti vor sa-si pale pu-la in tot si se ca-ca in laptele pe care apoi il consuma impreuna cu romanii.

calin  •  27 februarie 2008, 23:45

Tudor,daca e sa ne luam dupa cartile romanesti de istorie noi nu am pierdut nici o batalie,toate razboaiele noastre au fost de aparare si conducatorii nostri erau lideri innascuti….doar ca nu ii vedea nimeni..hai sa fim seriosi…mereu am fost ce suntem si acuma un popor insignifiant cu o buna pozitionare geografica…

Tudor  •  4 martie 2008, 10:43

calin@,eu am vorbit de istoria reala,nu de aia fabricata de comunisti(care mai are reminiscente,din pacate,si astazi).Iar realitatea este ca AM CONTAT mai mult decat se crede in istorie!Sa fim seriosi,am fost si suntem un popor care a fost mai mereu in centrul marilor evenimente mondiale(alaturi de altii mai mari sau mai mici decat noi,bineinteles) si nu trebuie sa ne minimalizam aiurea!

Tudor  •  4 martie 2008, 11:05

iulica@,ce vrei sa demonstrezi cu analiza de care vorbesti?Ca romanii au fost modificati genetic de turci?Sa fim seriosi!Chiar daca s-a intamplat asa,spun prin absurd pentru ca nu e adevarat,a fost demult asa ca acum nu mai are cam nici o relevanta!

Tudor  •  4 martie 2008, 11:30

iuliudingrant@,daca vorbim „metaforic” putem spune orice despre oricine,ca doar vorbim in metafore nu in realitate!Iar realitatea tine de ce am spus eu:suveranitatea Tarilor Romane nu era deloc „formala”!

Tudor  •  4 martie 2008, 12:36

iuliudingrant@,ce afirmi tu in privinta statutului romanilor fata de turci e aproape total gresit.Oricine cunoaste cu adevarat istoria romanilor isi da seama de asta.

Tudor  •  4 martie 2008, 12:41

Am adus si argumente in acest sens dar nu mai vreau sa mai revin asupra lor.
Si nu e vorba de „orgolii” sau „forme fara fond”(desi se poate spune,nu fara indreptatire,ca uneori formele aduc fondul),ci de respectarea ADEVARULUI pe care unii il clameaza pe toate drumurile!Romanii trebuie sa stie adevarul si sa nu se mai considere,cum bine zicea cineva de pe aici,ultimii de pe pamnatul asta!

Tudor  •  4 martie 2008, 12:50

Ardealul@,nu era chiar asa cum spui tu in privinta turcilor,e adevarat ca au venit cum spui,chiar si in Transilvania de destule ori,dar mai important e ca,asa cum au venit AU SI PLECAT!Nu ca la altii de unde n-au mai plecat pana in secolele 19-20!Iar de construit s-a construit atat cat s-a putut in respetivele conditii si s-au realizat chiar opere de arta(numai daca vorbim despre biserici si manastiri),la o scara mai mica fara indoiala decat in Occident,dar asta a tinut si de specificul nostru.Basarabenii nu si-au uitat limba,iar tu sa nu compari modul in care s-a incercat rusificarea de catre comunisti(nu mai vorbesc ca si inainte s-a incercat,pe vremea tarului),cu ce au incercat ungurii pentru ca a fost mult mai dur!Apreciez foarte mult rezistenta romanilor ardeleni in fata ocupatiei straine pentru a-si pastra nationalitatea si tocmai de aceea nu-i inteleg pe unii ardeleni de astazi care cer tot felul de „separari” si „autonomii”(nu doar economice) fata de Romania!Cred ca nu-si dau seama de fapt ce cer!

Tudor  •  4 martie 2008, 12:53

Decebal@,mai degraba „miticii” aia sunt la voi si vor sa castige titlul cu orice pret!

iuliudingrant  •  4 martie 2008, 16:30

Tudor- incep sa te ghicesc, domnule! Si e grav,ai boala mult mai grea decât credeam! Esti totalmente virusat de invataturi bolsevice, atât istorice, cât si sportive, precum si de elanuri ipocrite si nationaliste de sorginte ceausista! Ceea ce vehiculezi tu mai intâlneam in istoriografia ceausista!

Tudor  •  5 martie 2008, 13:33

iuliudingrant@,regret sa te informez dar tu esti ala care are o boala zdravana si ea se numeste neacceptarea realitatii!Nu vrei s-o vezi si te ascunzi sub tot felul de formule din care asta cu „comunismul” e marota ta preferata!Vorbesti tocmai tu despre „ipocrizie” pe care o folosesti de nu mai poti,aratandu-te un mare aparator al adevarului pe care apoi il modifici cum iti convine tie!Ia si citeste istoriografia romaneasca de pana la al doilea razboi mondial(Iorga,P.Panaitescu,Giurescu,G.Bratianu) si ai sa vezi ca ei sustineau ceea ce „vehiculez” eu,dar probabil e mai greu pentru tine care ai ramas intepenit la manualele de liceu ale perioadei comuniste:)))!Ca au venit comunistii si ne-au pervertit istoria dandu-i o nuanta triumfalista,e altceva,dar nu inseamna ca trebuie sa aruncam la cos toata aspectele pozitive ale istoriei noastre si sa le proclamam „facaturi comuniste”!Ori exact asta faci tu,atat in istorie cat si in sport,comunismul te-a „infectat”,dar in sens invers!

Tudor  •  6 martie 2008, 1:53

dan_tm@,disputa a degenerat e adevarat,se pare ca atunci cand sunt mixate pasiunile din fotbal cu rivalitatile locale,se ajunge la lucruri din astea de care nu ar trebui sa fim mandri,indiferent din ce zona a Romaniei am fi!
Dar nu cred ca s-a crezut nimeni „doctor in istorie”.Ar fi si greu pentru unele specimene care au postat aici sa priceapa ce reprezinta asta.Pur si simplu,unii care stiu istoria noastra destul de bine,au incercat sa le explice altora anumite lucruri petrecute in decursul ei ca respectivii sa n-o mai dea cu bata-n balta facand anumite referinte aiurite!

Krainer  •  9 noiembrie 2016, 20:23

Suceava fara Burdujeni, nu e in Regat, e in Bucovina. Din pacate centrul istoric a fost demolat de comunisti. Iar judetul Suceava este o parte in Bucovina si una in Regat (sudul si estul). E cel mai bun exemplu de diferenta intre cei din Imperiu si cei din Regat. In 10-20 km se schimba si arhitectura, si portul si mentalitatea, si graiul.