Aşteptarea pentru ceva ce nu mai e

Oficialii Stelei se temeau. Se temeau că după înfrîngerea de la Iaşi vor avea tribune aproape goale. În două zile s-au vîndut deja toate cele 18.000 de bilete! Astăzi oamenii se vor aşeza la case tînjind după un rest de iluzie.

miercuri, 27 februarie 2008, 5:28

Oficialii Stelei se temeau. Se temeau că după înfrîngerea de la Iaşi vor avea tribune aproape goale. În două zile s-au vîndut deja toate cele 18.000 de bilete! Astăzi oamenii se vor aşeza la case tînjind după un rest de iluzie.

E în această aşteptare ceva ce Gigi Becali nu va înţelege niciodată. După propria mărturie, pînă să cumpere Steaua nu urmărise nici un meci de fotbal cap-coadă. Apoi, după ce a poposit în Ghencea a urmat celebrul moment din emisiunea lui Turcescu, cînd telespectatorii au văzut cum şeful campioanei Europei habar n-are cine a marcat în finala de la Sevilla. Pentru băieţii care înjură pe blog, dar stau cu spatele la meci, e vorba de Balint şi de Lăcătuş 🙂

O vreme, ignoranţa patronului părea înduioşătoare. Între timp, ea a devenit agresivă. Probabil că se visează un Abramovici. Dar Steaua nu e Chelsea. Ghencea şi-a fondat statura europeană mult înainte de ploaia de bani. Sub Ambramovici, londonezii au obţinut cele mai bune rezultate din istorie, sub Becali, Ghencea mai are de aşteptat.

Deocamdată, cei care aşteaptă sînt oamenii din faţa caselor de bilete. Şi care îşi amintesc că Lăcătuş a tras la Sevilla, cu năduf, cu şansă şi aproape cu ochii închişi, chiar sub transversală. Publicul aşteaptă un şut asemănător în cazul în care Becali va depăşi orice limită şi se va aşeza pe bancă duminică.


Comentarii (26)Adaugă comentariu

cri  •  27 februarie 2008, 17:39

pai nu se aseaza pe banca ca nu vede bine meciul

xand3r  •  27 februarie 2008, 17:44

romanul din ziua de azi nu mai vede dincolo de bani. de aceea nu ia nimeni masuri sa plece acest inapt de la conducerea Stelei. diferenta dintre becali si Abramovici este ca rusului ii place fotbalul si nu a luat Chelsea pt. bani, sa se uite cu fi-so la un meci al echipei sale da o satisfactie mai mare decat vanzarea jucatorilor si declararii de zmeu(becali :))
singurii care sufera de la Steaua sntem noi suporterii 🙁

marian  •  27 februarie 2008, 17:44

Probabil asta va doriti, dar nu e chiar asa. Ultima data cand v-ati inselat tare a fost anul trecut pe vremea aceasta cand mizati puternic pe Dinamo si in campionatele viitoare si pentru Liga Campionilor. Si acum s-a ales praful de echipa asta si de declaratiile dvs de atunci. Nu mai zic ca la fel ca si dvs zicea si dl Cristian Geambasu si dl de la emisiunea sportiva de la Realitatea sportiva. Viata e plina de imprevizibil. Vad ca va supara mai mult increderea oamenilor in Steaua.

kiko  •  27 februarie 2008, 17:51

lumea umple tribunele sa vada cfr-ul

Cătălin Tolontan  •  27 februarie 2008, 17:53

marian: ma supara? 🙂 asta ai citit in articol? era admiratia pentru iubirea neconditionata a suporterilor

DOC  •  27 februarie 2008, 17:54

Suporterii vin pentru ca meciul este cu liderul CFR si pentru ca este primul meci acasa anul acesta. Vor sa vada noua echipa. Din pacate nu au ce sa vada. Steaua nu mai exista decat prin patronul agresiv si needucat. Amintirea suporterilor ramane, dar ea nu joaca fotbal.

xand3r  •  27 februarie 2008, 17:54

suporterii = 51% dintr-o echipa

diana_cluj  •  27 februarie 2008, 17:54

Diferenta dintre becali si Abramovici este data de respectul manifestat fata de jucatori si antrenori.Pentru becali,toti sunt angajati si obligati la o ascultare fara murmur.Pentru Abramovici,toti sunt angajati,insa,rusul isi cunoaste limitarile si nu zbiara unde vrei si unde nu vrei ca el este cneazul Igor sau tarul Petru cel Mare,nu are astfel de „patinaje intelectuale”.

gabidegiulesti  •  27 februarie 2008, 17:55

Da, asa este, doar iluzia a mai ramas din vechea glorie. Pentru trecutul glorios au stat miile de stelisti la coada in cupa UEFA si vor sta si in aceasta saptamana.Pentru o victorie iluzorie care nu va veni, deoarece si in fotbal exista acumulari cantitative in vederea saltului calitativ: iar la Steaua salt calitativ nu se va numi niciodata acumularea de hectare in Pipera sau dejectii verbale nenumarate ale Voievodului.
-Si vor astepta mult si bine pentru ca sutul de la Sevilla a fost nu un sut norocos, ci a fost o stare de spirit si revolta a unui fotbalist nonconformist si boem. Acum cine ar fi omonimul lui Laca de la Sevilla? Va spun eu ca nu exista nimeni!
-Mai grav e ca nu mai exista nici LACA DE LA SEVILLA! Daca ar mai EXISTA atunci ar trebui sa ia atitudine contra ingerintei patronului in ”bucataria” echipei, insa eu nu-l vad facând asta! Sau ma insel? Nu vor trece nici macar 100 de ore si voi avea si raspunsul1

gabidegiulesti  •  27 februarie 2008, 17:56

C.Tolontan@: P.S.- va multumesc ca s-a reglementat si situatia nick-ului meu.

anti-m.itici  •  27 februarie 2008, 17:57

NORMAL! Stadionul stelei se umple doar cand vin echipele care-i umilesc: REAL, LYON, CFR, DINAMO, RAPID!!! TIC-TAC! UMILIREA VOASTRA SE APROPIE!!! TIC-TAC!! :-D)))

dan dia  •  27 februarie 2008, 18:06

Sa stii „anti-m.itici”, ca nu exista in lumea asta care sa nu fi fost umilita…asa se intampla cand ajungi in lumea celor mari…uneori castigi, uneori pierzi…numai ca majoritatea echipelor romanesti important e sa incerci sa participi….;)

Vlad  •  27 februarie 2008, 18:10

Nimeni nu vine in Ghencea sa vada pe CFR, sunt convins ca 99% din cei care au fost la casele de bilete sunt convinsi ca si mine ca Steaua o sa dea de la 2 goluri in sus.

Articolul este foarte dragut, un singur lucru nu am inteles…. Lacatus ar trebui sa suteze spre Gigi cu o minge de pe-acolo sau direct in f_____ lui? :))

Cătălin Tolontan  •  27 februarie 2008, 18:15

vlad: era o metafora, ma gindeam sa plece de pe banca

ALEX  •  27 februarie 2008, 18:17

pt Vlad … ai dreptate! am fost sa-mi cumpar bilet si oameni erau paradoxal ff optimisti… toti cu care am vb au spus k steaua va da cel putin 2 goluri cfr-ului.. sper sa nu fie prea tarziu si sa mai avem sanse la titlu…

ionnis  •  27 februarie 2008, 18:21

eee

GabiKoreanu  •  27 februarie 2008, 18:33

18000 de oameni au cumparat bilete pt a scanda „Afara din Ghencea!”. Ceea ce este si corect, chiar daca GSP se va transforma in avocatul lui Gigi si va aduce „serioase argumente”, cum ca Becali a investit, bla, bla. Bull-shit!
Becali a investit in capital electoral. Acum cand se vede pe panta descendenta incepe sa-si dea in petic. Isi pierde cumpatul, ratiunea, mintea lui e intunecata de ideea ca nu va putea ajunge atotputernicul pe care-l vede dimineata in oglinda.
Nimeni nu a pierdut bani in fotbal, decat poate noi cei ce mai tremuram pe la peluze din cand in cand.
Lacatus e speranta noastra, a suporterilor, ca vom scapa de el. Si el stie ca tribuna il sustine neconditionat.

dorinho  •  27 februarie 2008, 18:37

„Publicul aşteaptă un şut asemănător în cazul în care Becali va depăşi orice limită şi se va aşeza pe bancă duminică.”
un sut de-a lui dica inspre banca?

paladino  •  27 februarie 2008, 18:38

bun articolul,tolontane.eu zic ca suporterii o sa ajunga la un momendat sa aplaude CFR-ul pentru jocul practicat.

paladino  •  27 februarie 2008, 18:40

cat despre becali mi-as dori sa stea pe banca,pentru a putea fi huiduit mai bine.sa vezi ce presiune o sa fie pe saracii(nu sant ei saraci,ca au bani)jucatori

Flaviusone  •  27 februarie 2008, 21:37

Da din pacate aceasta este industria fotbalului din zilele noastre.

Aur  •  27 februarie 2008, 22:21

Rusine!Publicati numai ce va convine!

DAYRO  •  27 februarie 2008, 22:55

pentru cfr e cea mai mare onoare din viata lor sa joace pe un aseenea stadion si cu un asemenea public

cepanamea  •  28 februarie 2008, 10:56

Fii sigur ca bucurestenii vin sa vada CFR-ul. Echipa lui Andone chiar merita atentie!

Radone  •  28 februarie 2008, 11:33

F. tare articolul. si f. tare ca jumate n-au inteles finalul. am incredere in Lacatus ca nu si-a pierdut forta si nici precizia. doare mai tare daca se loveste ciobanul si de transversala… 🙂